Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

ali protiv crkava koji mi se najdirektnije upliću u život imam ohoho.
opet pogresna adresa- duhovnoj vlasti je posao da se uplice svugde i odredjuje ti sta smes a sta ne smes da mislis i radis. svetovna vlast je tu da povuce granicu, stoga se sve zamerke imaju upucivati njoj. ne treba se boriti protiv crkve i popova, vec zahtevati od politicara na vlasti da ih smeste tamo gde treba.
Link to comment
opet pogresna adresa- duhovnoj vlasti je posao da se uplice svugde i odredjuje ti sta smes a sta ne smes da mislis i radis. svetovna vlast je tu da povuce granicu, stoga se sve zamerke imaju upucivati njoj. ne treba se boriti protiv crkve i popova, vec zahtevati od politicara na vlasti da ih smeste tamo gde treba.
mora da se šališpa danas u Srbiji nema političara koji ne ide kod popa po savet, svi se guraju koji će prvi u crkvu, da ne pričamo o slavama koju svaka stranka ima (usput, voleo bih da mi neko objasni verski koncept ovoga)na vlasti su "posle patrijarha se ne govori", a ti bi da oni nešto jadni zahtevaju...
Link to comment
Mislim da za nasu raspravu cak nije ni bitno da li je dogadjaj istinit ili ne, bitno je da vi smatrate da je u slucaju da se to desilo; profesor opravdano reagovao; jer je podrska njemu davana i pre njegovog saopstenja.Moje je misljenje da se na religiozni funbdamentalizam ne sme odgovarati isto tako fundamentalno posebno ako se na taj nacin pokusavaju ugroziti ljudska prava.Mislim da vecina vas ovde nema nista protiv da se srusi tamo neka Crkva; eto pre jednu stranicu nekoa kaze " hoce da "zidaju crkvu na svakom cosku" ; a sta i ako hoce? Ako nemaju vernika zatvorice vrata; ako imaju vernika neka je zidaju. Pa Menhetn ima vise religijskih bogomolja nego cela Srbija pa tamo niko ne smatra da su prava ateista na bilo koji nacin ugrozena. Naprotiv.
Naprotiv, na religiozni fundamentalizam valja odgovarati još žešćom fundamentalnošću, pošto je istorijski pokazano da samo takva praksa uvodi red i neku vrstu normalnosti.Oko zidanja crkava - pa zašto da ih ne zidaju? Mafija zida crkve (recimo, prema informacijama koje ja imam, bosanska mafija drži crkvu kod novog Merkatora na Novom BGD-u), crkva će da šalje kadrove kojih ima do beskonačnosti da vrše služenja, oni će dolaziti u svojim Pasatima (& jače™), držati bogosluženja, raja će se postepeno primati, primati, primati, a država će donirati kintu, a na kraju i plaćati penzije za sve te silne naštancovane popove.Zašto ih ne bi otvarali? To je uspešan poslovni model koji svuda pali. Mafija i lokalni krimosi ti grade (svi znamo ko su "ktitori" crkava po Srbiji), država plaća penzije, tebi ostaje samo da se useliš u objekat - koji najčešće nikada neće biti gotov da se ne bi plaćali nikakvi računi - i da širiš sujeverje, lakoverje, laži i propagandu na osnovu uputstava arhijerejskog šamanskog saveta predvođenog vrhovnim vračem Irinejem i da lupetaš od nemila do nedraga po jadnim zvonima i izbijaš ljudima bubne opne.Već sada ne znam šta ću sa ovom crkvom koju su izgradili, osim da uzmem bazuku ili da miniram zvonik. Od građanske inicijative nema leba ovde.
Link to comment

@Filipenko:Sa tobom nemam nameru da raspravljam jer smo ja i ti dva sveta. Pokusaj da ulovis nekog obrazovca da se raspravlja sa tobom.Od gradjanske inicijative naravno da nema nista ako sebe smatras gradjanskom inicijativom ; ti si prototip tih istih popova samo sa drugacijim pogledima na svet.Uvidjenje veronauke jeste bila greska koja i dalje moze da se ispravi, prebacivanjem veronauke u Crkve i nadam se da ce neka buduca vlast to uraditi.Smesno mi je da neko spominje ulogu SPC u ratu i potrebu za lustracijom iste u trenutku dok je presednik Srbije covek direktno odgovoran za mnogo toga sto se tada desavalo;Dok Vesna Pesic....da taj deo ne sme da se spominje pa cu izbeci, dok imate premijera , vicepremijera sve ljude cije su ruke mnogo krvavije nego ruke bilo koga u SPC cija je uloga slicna svima onima koji su 1989 glasali za SM ( na stranu sto je SPC ucestvovala u mitingu 9 marta i da smo bar tada ih poslusali).Nisam clan SPC ali sam igrom slucaja ulazio u desetak holova po srpskim crkvama u USA; sreo sam popove od potpunih budala koji se po ubedjenjima ne razlikuju od najgorih fasista; ali sam upoznao i likove koji su potpuno OK a koji su pre svega izgledali ako vernici a ne nacionalisti ili radikalci poput Filipenka.

Edited by Concord
Link to comment
...Smesno mi je da neko spominje ulogu SPC u ratu i potrebu za lustracijom iste u trenutku dok je presednik Srbije covek direktno odgovoran za mnogo toga sto se tada desavalo;Dok Vesna Pesic....da taj deo ne sme da se spominje pa cu izbeci, dok imate premijera , vicepremijera sve ljude cije su ruke mnogo krvavije nego ruke bilo koga u SPC cija je uloga slicna svima onima koji su 1989 glasali za SM ( na stranu sto je SPC ucestvovala u mitingu 9 marta i da smo bar tada ih poslusali)....
Meni je više tužno a ne smešno što je tako, ali nisam spomenuo ulogu SPC u ratu da bi mi ti otvarao vidike, nego da pokušam da ti objasnim zašto su neodrživa tvoja poređenja sa verskim slobodama na Menhetnu.
Link to comment

Jeste, ja sam ti isti popovi, samo obrnuta slika u ogledalu, a oni koji su u sredini su zapravo najpametniji. Taj stav srednjeg puta kao najpametnijeg nas je vazda daleko dovodio.Uostalom, da mi mafija otvori crkvu i država daje penziju, i ja bih sigurno bio sveštenik nečega, čega već...

Link to comment
Sta na ovom forumu ne sme da se pominje o Vesni Pesic? Bas me zanima.
Pitaj moderatore , ja sam popio dva kaznena poena pre nego stu objasnili sta se sme a ne sme reci o upravo zavrsenim izborima.
Link to comment
Meni je više tužno a ne smešno što je tako, ali nisam spomenuo ulogu SPC u ratu da bi mi ti otvarao vidike, nego da pokušam da ti objasnim zašto su neodrživa tvoja poređenja sa verskim slobodama na Menhetnu.
Onda svakako nemas predstavu o tome da je i SPC ovakva nakaradna kakva jeste daleko otvorenija od svake jevrejske bogomolje, katolicke crkve, baptisticke crkve ili gomile south christians koji postoje na menhetnu.
Link to comment
Onda svakako nemas predstavu o tome da je i SPC ovakva nakaradna kakva jeste daleko otvorenija od svake jevrejske bogomolje, katolicke crkve, baptisticke crkve ili gomile south christians koji postoje na menhetnu.
Hurray for that!Pa naravno da nemam pojma kad živim u Beogradu, i slabo me se dotiče situacija na Menhetnu. Da te podsetim, počelo je od tvog bisera:
Mislim da vecina vas ovde nema nista protiv da se srusi tamo neka Crkva; eto pre jednu stranicu nekoa kaze " hoce da "zidaju crkvu na svakom cosku" ; a sta i ako hoce? Ako nemaju vernika zatvorice vrata; ako imaju vernika neka je zidaju. Pa Menhetn ima vise religijskih bogomolja nego cela Srbija pa tamo niko ne smatra da su prava ateista na bilo koji nacin ugrozena. Naprotiv.
Link to comment

Upravo to i dalje stojim iza toga. Vama preterano ispoljavanje necije religije moze da ide na spolovilo; ali vam ne daje pravo da im to oduzimate dok giod niste ugorzeni i dok god vas niko ne tera da idete u Crkvu.Klasican primer zloupotrebe ljudskih prava je stav Zveri da nece biti parade; i za takve stvari doticna organizacija bi se trebala zabraniti. bas kao sto mi se gadi i Filipenkovo misljenje da mu se crkva toliko gadi da bi je najradije srusio.O tome pricam; da se stav jedne i druge strane prepun uvreda, pretnji, mrznje ne razlikuje i jbg ako ne razumes ne mogu ti pomoci

Link to comment

Nesto mislim, ako se profesoru zamera sto je sprecavao ucenike (ili konkretnu ucenicu) da izrazavaju svoja verska osecanja krstenjem, kako bi se gledalo na ovako ispoljavanja nekih drugih osecanja. Da li bi se zameralo profesoru sto ne dozvoljava ucenicama da salju poljupce ucenicima u koje su zaljubljene. Ili ako zabrani ucenicima da na casu izrazavaju seksulanu zainteresovanost prema ucenicama (javno, ali tako da ne ometaju druge ucenike recimo gostovima koji se obicno ne smatraju pristojinim).

Edited by Aion
Link to comment
Upravo to i dalje stojim iza toga. Vama preterano ispoljavanje necije religije moze da ide na spolovilo; ali vam ne daje pravo da im to oduzimate dok giod niste ugorzeni i dok god vas niko ne tera da idete u Crkvu.
Slažem se sa tvojim stavom, ali ovde se uopšte ne radi o preteranom ispoljavanju nečije religioznosti. (kamo lepe sreće da je samo to u pitanju)
O tome pricam; da se stav jedne i druge strane prepun uvreda, pretnji, mrznje ne razlikuje i jbg ako ne razumes ne mogu ti pomoci
Delimično si u pravu, ima istine u tome da se u sukobu mišljenja ne smeš spuštati na nizak nivo protivnika.Ali u ovom slučaju, sve i da postoji ispoljavanje mržnje i uvreda od mene prema Crkvi, nema reči o tome da se "stavovi ne razlikuju". Oni su dokazani pomagači ubica i kriminalaca, a moj greh je što ih mrzim. To nisu isti stavovi.
Link to comment

Niko iz Crkve je osudjen za neku pomoc ubiama i kriminalcima iliu je to tvoje subjektivno misljenje?Reci mi kako si glasao 1989 g. ?Kako su glasali tvoji roditelji?Ti znas da to nije preterano ispoljavanje religioznosti vec nesto sasvim trece; sve sto znam da je takvima vlast, ne bi ste razlikovali od ovih fasista koji su sada na vlasti. I kad smo vec kod njih; ko je uopste od njih clan SPC?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...