Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

krštenje na zvona/na prolazak pored crkve/ ljubljenje ruku popu na ulici su početne forme. Kad stvar uznapreduje, na bogosluženje se ide svakodnevno (ako se putuje često, u crkvi u gradu gde ste se zatekli), kad služi neka poznata ličnost poraste poseta, visoki rang sveštenstva se zove na krštenja/slavu gde malo propagiraju kako treba zarađivati novac i davati crkvi, malo držati besede o republici srpskoj, kosovu, dele crkvene knjižice sa molitvama... a poželjno je da su dotični gosti ujedno i duhovnici, iliti ljudi koji znaju sve o vama pošto im prethodno ispričate sve šta vam se dešava u životu.A koliko vidim, svaki deo grada gde ne postoji crkva će dobiti jednu, već na par mesta se raščišćava teren.Đinđić je opasno pojeo govna kad ih je pustio da se razmašu. Pratio nemački model, ali tamo je crkva makar u nekom segmentu deo društva, a ovde su deo elite.

Edited by Kelt
Link to comment

Djindjic se u dve stvari gadno zajebao:- mislio je da postoji moral u crkvi, makar u elementarnom obliku: neces gristi ruku koja te hlebom hrani;- mislio je da ce moci da pridobije tvrdo jezgro SANU, tako sto ce nesposobnog sina uvazenog akademika postaviti na vazne partijske i zvucne drzavne funkcije.

Link to comment
evo šta se u stvari desilo
Elem, prof. Siniša Vukadinović je danas od reči do reči napisao ovo:“Pristupio sam vašoj grupi ne bih li odgovorio na komentare i rekao o čemu se stvarno radi. Na početku se zahvaljujem onima koji su mi pružili podršku. Najveća podrška i zadovoljstvo su mi bivši đaci koji se ceo dan javljaju i pružaju nesebičnu podršku. Moram da kažem da je velika većina onoga što piše u članku neviđena glupost i izmišljotina novinarke Dijane Tadić. S obzirom da znam o kakvim novinama se radi, i kad su rekli da će bez obzira na to da li ja pristajem ili ne da objave “priču”, ja sam pristao da dam samo pisanu izjavu koja je iskasapljena i izmenjena. Nikome nije prećeno, niti zabranjivano da dolazi na časove niti sam “urlao” kao što se u članku navodi. Ja i ne znam o kojoj se učenici radi niti sam se bilo kome lično obraćao. Jedino što sam uradio je bilo da sam svima rekao da je neprimereno da se verska osećanja ili rituali upražnjavaju na času. To je sve trajalo jedan minut. Zašto je to neko zloupotrebio i napravio od toga skandal, nije mi poznato. To je samo bila normalna reakcija na konstatnu pojavu da se đaci krste pre odgovaranja ili kad začuju crkvena zvona. To sam govorio i pre, i ubuduće ću da kažem jer smatram da je to nešto što je normalno i da je moja dužnost. Moram da istaknem da sam na kraju dobio i pretnje dotične novinarke nakon što sam odbio da me fotografišu ili da pošaljem svoju fotografiju za članak. Iako sam izričito zahtevao da ne želim da se moje fotografije objavljuju u novinama, rekla mi je da će sama da pronađe fotografiju na internetu i da će da je objavi. Jedino što mi je pre objavljivanja članka rekla je bilo da je neki roditelj rekao da sam zabranio da se krsti na času. Nakon toga je usledila moja pisana izjava koju vam prenosim u celini. Pored onoga što sam rekao, u izjavi sam i pojasnio šta mislim. Prenet je samo deo izjave koju su oni sami izmenili.E-mail novinarki:Povodom prijave roditelja da sam burno reagovao zato što se deca krste na redovnom času kada zazvone crkvena zvona, dostavljam vam moju izjavu. Molim vas ukoliko koristite moju izjavu, da je prenesete u celini.“U poslednje vreme je postalo popularno da se đaci krste pre odgovaranja ili kad na pun sat čuju crkvena zvona. Nedavno se sa novim đacima prvog razreda ponovila ta situacija da su se krstili tokom redovnog časa kad su se oglasila crkvnena zvona. Na ovu pojavu sam odreagovao tako što sam učenicima skrenuo pažnju da nije primereno da na času ispoljavaju religijska osećanja. Crkva i država su po ustavu odvojene, a škola je državna institucija. Pitao sam ih kako bi reagovali kada bi možda neki učenik musliman hteo u vreme molitve tokom časa da se klanja Alahu. Sloboda veroispovesti je pravo svih građana, ali to ne znači da bilo ko može da upražnjava religijske rituale na redovnom času. Na šta bi časovi ličili kada bi na svaki pun sat kada zazvone zvona ili pre svakog odgovaranja, profesor prekidao predavanja zato što se đaci krste, mole, ili kada bi nehrišćani upražnjavali neke druge religijske rituale? Pored toga što je to ometanje nastave, to je vulgarizacija i banalizacija religije. Nisu ni svi đaci vernici, niti su svi vernici pravoslavci. Pitam se da li bi roditelji reagovali da se neki đak musliman u sred časa klanjao Alahu, a da profesor na to nije reagovao? Onda bi taj isti roditelj zvao novinare i prijavio profesora što je dozvolio da se neko na času klanja Alahu. Roditelj se ni jednog trenutka nije požalio upravi škole nego je odmah zvao Kurir. Pitam se kakve su onda stvarne namere takvog roditelja.Srdačno,Siniša Vukadinović, prof.”
Link to comment
ako vec hoce nesto da uradi, za pocetak, neka bojkotuje odrzavanje nastave u drzavnoj skoli koja ima casove veronauke, posto mu je, koliko vidim, jako stalo da drzava i crkva budu odvojene i spreman je da to svoje uverenje svakodnevno brani.
Briljantan predlog. Zasto ti ne bi bojkotovao svoj posao zbog silnih gluposti sa kojima se susreces svakog dana? Ne slazes se sa veronaukom, nadji posao van prosvete. U zemlji Srbiji. How yes no.Prvo, covek je razjasnio da se nije o nikakvom urlanju, vec da je to novinarska konstrukcija. Drugo, ako nastavnik proceni da je potrebno da na nesto treba da se ukaze paznja, on to i treba da uradi. Njegov posao kao nastavnika se ne svodi samo na obradu gradiva. Jedino zasto je ovo bio slucaj za novine je to sto su nekom detetu uvredjena "verska osecanja", a to kod nas ne moze, za razliku od svih drugih osecanja.
Link to comment
Briljantan predlog. Zasto ti ne bi bojkotovao svoj posao zbog silnih gluposti sa kojima se susreces svakog dana? Ne slazes se sa veronaukom, nadji posao van prosvete. U zemlji Srbiji. How yes no.
Prvo, ne vidim zasto bih ovom nastavniku verovao na rec (ovo je jos jedan primer da se rec zrtve kod nas automatski dovodi u pitanje), i drugo, moja poenta nije da covek treba da bude krusejder koji ce se vezati za kapiju sale za veronauku, nego da uspostavi iste arsine u svom ponasanju. Ako si odlucio da u ucionici skole u kojoj radis uspostavis laicki ambijent zato sto tvrdis da je skola laicka ustanova (a nije, posto se u njoj uci veronauka), onda se klerikalizmu suprotstavi i u zbornici. Ovako ispada da zloupotrebljavas svoj autoritet, sprovodeci svoju licnu ideologiju nad ljudima koji ne mogu da ti se suprotstave.Necu vise da objasnjavam sta sam mislio, bio sam dovoljno jasan u ovom postu.
Link to comment

Mislim da stvar nije prosta ni na ovu ni na onu stranu. Pre svega, Kurir očigledno pravi cirkus, i to je jasno. Drugo, očgledno je da moraju da se uspostave neke institucionalne norme prema ovom problemu, a ne da se to ostavlja samim nastavnicima da uređuju. Ne mislim da ispoljavanje religioznosti na času nužno problem, ali mora se odlučiti koje jeste, a koje nije, i zašto.Argument kontra profesorove reakcije je jasan - svako ima prava na svoje religiozno opredeljenje dok ne ugrožava ili ne ometa druge. Kratko se prekstiti ne ometa nikog, ergo - sve okej.Ali evo nekih argumenata koji malo komplikuju stvar. Škola (kao i druge javne institucije) bi trebalo da bude religijski neutralno mesto, između ostalog i zato što deca koja su pripadnici manjinskih religija, kao i agnostici i ateisti, ne bi trebalo da se tu osećaju kao uljezi, odnosno da trpe peer presure da se uklope u dominantni identitet. Concord je pomenuo prayer rooms koji postaje u mnogim školama i fakultetima i ostalim institucijama na Zapadu, i to je sasvim okej, ali mislim da je jasno da postoji razlika između prayer room-a i školskog časa. Baš kao što postoji razlika i između većinskog, odnosno dominantnog identiteta i onog manjinskog.Concord nije u pravu kada tvrdi da je to US jednoznačno rešeno pitanje, i nije sasvim jasno u koji bi od ovih scenarija (iz spojlera) upao dotični slučaj. Zato mislim da nam treba institucionalno pravilo, a ne nastavnički voluntarizam.

Religion in the Public Schools pix_black.gif

Prayer in Public School

General Rule: Organized prayer in the public school setting, whether in the classroom or at a school-sponsored event, is unconstitutional. The only type of prayer that is constitutionally permissible is private, voluntary student prayer that does not interfere with the school's educational mission. May students pray? Students have the right to engage in voluntary individual prayer that is not coercive and does not substantially disrupt the school's educational mission and activities. For example, all students have the right to say a blessing before eating a meal. However, school officials must not promote or encourage a student's personal prayer. Students may engage with other students in religious activity during non-curricular periods as long as the activity is not coercive or disruptive. In addition, while students may speak about religious topics with their peers, school officials should intercede if such discussions become religious harassment. It is essential that private religious activity not materially disrupt the school's educational mission and activities. Personal religious activity may not interfere with the rights or well-being of other students, and the threat of student harassment and pressure must be carefully monitored. It is also critical to ensure that the religious activity is actually student-initiated, and that no school employee supervises or participates in the activity. Any school promotion or endorsement of a student's private religious activity is unconstitutional. Are vocal prayer and Bible reading in the classroom permitted? Vocal denominational or nondenominational prayer, and ceremonial reading from the Bible, are unconstitutional practices in the public school classroom. 8 It is legally irrelevant if the prayer or Bible reading is voluntary, or if students may be excused from the activity or classroom during the prayer. Student volunteers may not offer prayers for recitation. 9 Similarly, student volunteers are prohibited from broadcasting prayers over a school intercom system into the class-room.10 It is irrelevant in any school context that a prayer is nondenominational. Even a so-called "nondenominational prayer" prefers and advances religion over non-religion (because composing truly nondenominational prayers is very hard to do, such prayers typically prefer one religion over others). "[ T] he Establishment Clause forbids state-sponsored prayers in public school settings no matter how nondenominational the prayers may be." Lee v. Weisman, 505 U. S. 577 (1992). Can a school or state require a moment of silence in the classroom? The U. S. Supreme Court struck down a statute requiring a moment of silence which students could use for silent prayer or meditation because it was enacted for the purpose of advancing religion. 11, 12 The Supreme Court has not determined if a moment of silence can ever be constitutional. The Anti-Defamation League takes the position that an organized moment of silence will almost inevitably be unconstitutional since both the purpose and effect of such moments of silence are invariably to advance religion. Can there be prayer before or after athletic events or activities? A school district's policy of permitting student-led, student-initiated prayer before football games is unconstitutional. 13 It is also unconstitutional for a school official, including a coach, to initiate or lead a team in prayer. 14 Nor may a school official ask a team member or any other student to initiate or lead a prayer before, during or after a public or school-sponsored athletic activity or event. 15It is also unconstitutional for a member of the clergy to offer prayers before or after public school athletic activities or events. 16 Voluntary prayer presented and led by students without official permission or sanction may be constitutional, provided that it is not coercive in any way. Can there be prayer at graduation ceremonies? Prayers delivered by clergy at official public school graduation ceremonies are unconstitutional. 17 The fact that a prayer is nondenominational or voluntary does not render it constitutional. The U. S. Supreme Court has not specifically ruled on whether student-initiated nonsectarian graduation prayer is constitutional, and the lower Federal courts disagree on the issue. However, when the Supreme Court ruled in Santa Fe Independent School Dist. v. Doe that a district policy allowing student-initiated and student-led prayer before football games was unconstitutional, it effectively ruled-out the possibility that any district policy allowing student-initiated and student-led prayers would be permissible at graduation ceremonies. Moreover, in both Santa Fe v. Doe and Lee v. Weisman, the Supreme Court expressed particular concern that students could be coerced, through pressure from their peers and others, into praying during school events such as football games and graduation ceremonies. This danger exists regardless of whether it is a member of the clergy or a student who offers the prayer. The Court also emphasized in Weisman and Santa Fe that attendance at major school events like graduation or football games should not be considered "voluntary" even if authorities officially designate it as such. Weekly football games and high school graduation are central parts of student life and students should be able to attend these events without fear of religious coercion. However, baccalaureate services, which are distinct and separate from official graduation ceremonies, may constitutionally include prayers and religious sermons. Such events must be privately sponsored and must not be led or sponsored by school personnel. Any school endorsement of such events should be actively discouraged. Can there be prayer at school assemblies? School officials, employees or outsiders must not offer prayers at school assemblies. Even if attendance is voluntary, students may not deliver prayers at school assemblies either. 18Student-initiated prayer at school assemblies is unconstitutional even if the prayer is nonproselytizing and nonsectarian. 19 May teachers pray in school? It is unconstitutional for teachers to pray with orin the presence of students in school or in their capacities as teachers or representatives of the school. Indeed, teachers may have their free speech and free exercise rights to speak about religious matters and otherwise say prayers in the presence of students abridged in an effort to ensure that there is no appearance that the school is violating the Establishment Clause. Because teachers hold such a special status in the school and are viewed as government officials speaking to a group that is both a captive audience and extremely impressionable, religious speech by teachers or other school personnel will be seen as a state endorsement of religion. 20 The Supreme Court has said that "the interest of the State in avoiding an Establishment Clause violation 'may be [a] compelling' one justifying an abridgement of free speech otherwise protected by the First Amendment... ." 21 It is also impermissible for a teacher to read the Bible in front of students during a daily silent reading period. 22 Can school boards say prayers prior to their meetings? While the Supreme Court has upheld the right of legislative bodies to open their sessions with a prayer, 23 other courts have addressed and struck down prayers in a school board setting as such meetings are "inextricably intertwined with the public school system." 24 Sample Scenarios: Football Coach Leads Team in Prayer On the day of the Central Valley High School football championship, the coach gave his team a last-minute pep talk in the Bulldogs' locker room. He then led the team in a prayer, as he traditionally did before each athletic event. Richard Nelson, a student, felt uncomfortable reciting the prayer because he was an atheist. He mentioned his discomfort to the coach who responded that Richard should simply stand in silence or feel free to leave the room while his teammates prayed together. Is the team prayer constitutional? Is the coach's solution viable? The team prayer led by Richard Nelson's coach is unconstitutional and the coach's offered solution is unacceptable. He has created an environment where Richard will feel isolated and as if he belonged to this group less than the other athletes. Moreover, as a school official, the coach cannot endorse religion as he is doing here. Fourth-grader Prayer and Religious Discussion at Recess Every day at recess, Jessica Lewis, a fourth-grade student, sits under a tree in the schoolyard, recites prayers, and engages her classmates in discussions of a religious nature. The recess monitor, unsure of whether Jessica's activities violate the school's prohibition against classroom prayer, alerts school officials who forbid Jessica's recess prayers and discussions. Jessica's mother threatens to sue the school officials, claiming that their interference with her daughter's activities was unconstitutional. Does Mrs. Lewis have a valid claim? How should the school respond? The school should allow Jessica Lewis to engage in prayer and religious discussions with her classmates during recess provided that her activity is not disruptive and does not coerce or otherwise infringe upon the rights of other students. School Policy Permitting Prayer by Student at Graduation A school district is reviewing its graduation ceremony policy. The policy calls on a member of the local clergy to deliver a "non-sectarian, non-proselytizing" prayer at the start of the ceremony. After the parent of a graduating senior complains, the school district would like to substitute a student who is elected by his or her peers to deliver the prayer instead. Can the school district substitute a student for a local clergy person? No. Neither is acceptable. Schools may not arrange to allow prayer at an event. Student prayer is limited to prayer that is personal, voluntary and non-disruptive. So long as the prayer is sanctioned by the district, at an official event using the school's loudspeaker and podium, such prayer is prohibited.

    Edited by Syme
    Link to comment
    Prvo, ne vidim zasto bih ovom nastavniku verovao na rec (ovo je jos jedan primer da se rec zrtve kod nas automatski dovodi u pitanje), i drugo, moja poenta nije da covek treba da bude krusejder koji ce se vezati za kapiju sale za veronauku, nego da uspostavi iste arsine u svom ponasanju. Ako si odlucio da u ucionici skole u kojoj radis uspostavis laicki ambijent zato sto tvrdis da je skola laicka ustanova (a nije, posto se u njoj uci veronauka), onda se klerikalizmu suprotstavi i u zbornici. Ovako ispada da zloupotrebljavas svoj autoritet, sprovodeci svoju licnu ideologiju nad ljudima koji ne mogu da ti se suprotstave.Necu vise da objasnjavam sta sam mislio, bio sam dovoljno jasan u ovom postu.
    Pa i nije mi bas potpuno jasno. Ti prvo ne znas cemu se on suprotstavlja u zbornici da bi znao kakve arsine ima. Drugo, nema tu necega sto on moze da promeni u sistemu, pa mu ostaje ili da ga menja sa vrha, sto nije realno, ili da prosto kaze da nece da predaje ako djaci paralelno sa njegovim predmetom uce jedan koji cije je gradivo u direktnoj koliziji sa onim koje predaje, pa da potrazi srecu van svoje profesije negde gde stvari stoje postenije. Trece, ovde se ni ne radi o nastavi veronauke vec o kucnom vaspitanju, a on ima pravo da ukazuje na nedostatke istog. Ako je u pravu, normalno.E sad, zasto cu a priori da verujem njemu, a ne Kuriru, ima veze i sa iskustvom koje imam sa tom novinom i njenim izvorima. Ali bitnije je to da ovde nije prica kako je neki nastavnik urlao na ucenicu, jer dovoljno cesta pojava da ne moze da bude prica, vec to kako je neko negde mozda uvredio pravoslavlje. A to mi opet iz iskustva ukazuje na bullshit.
    Link to comment

    Daba ne moze da propusti priliku da se pokaze multikultitolerantan...Dabo, rade nam o glavi. Danas se deca krste na casu, sutra ces imati citavu jednu konzervativnu elitu posvadjanu s mozgom, naukom i zdravim razumom, kao u USA, koja ne veruje u evoluciju...

    Link to comment

    Opa, vidim da je tema eskalirala. Odmah da kažem da sam i ja protiv pričanja đacima o tome da religiji nije mesto na času - nema mesta priči, batina je iz raja izašla i valja đavola isterivati onako kako je ušao, ili još grđe.Postavio bih kontrapitanje, koje niko ne postavlja, jer vidim da se svi fokusiraju na učenike - da je ovaj profesor musliman, da li bi bilo OK da prekida nastavu, rasprostre ćilim i klanja se pet puta dnevno? Ili, da je komunista, da li bi mislili da je OK da predaje sa titovkom na glavi? Da li bi to narušavalo njegova ljudska prava? Šta ako je musliman komunista, pa se klanja sa titovkom na sebi? :o Postoje norme ponašanja, pravila i tako dalje. Neke stvari prosto nisu prikladne na nekim mestima, neke se ne rade na nekim mestima. Kao što komunista ne treba da predaje sa titovkom na glavi, već svako treba da skine bilo koji šešir sa iste dok predaje iz poštovanja prema instituciji škole, tako tzv. hrišćani ne trebaju da se mole. Niti je profesor devojku aktivno sprečavao da se krsti, već joj samo skrenuo pažnju da to ne treba da radi, ne narušavajući joj nikakvo ljudsko pravo, baš kao što kada se vidi razuzdana budala na ulici, sugeriše mu se da se upristoji, ne narušavajući njegovo ljudsko pravo da bude razuzdana budala.O Đinđiću i njegovom potezu uvođenja veronauke ne bih previše. To je prosto bila katastrofa, kao i privatizacija, kao i još mnogo toga. Ali Srbima je uvek bitno "šta je ko želeo", "kuda je išao" i tome slično od rezultata i svakodnevnih činjenja, tako da nema smisla polemisati o tome. A DS neka i dalje pokušava da se umili onima koji ih smatraju ponajgorom pogani na svetu, u odsustvu komunista. Nije na jednom profesoru da ispravlja to zakonski, niti on to može. I to će batina jednom da ispravi.P.S. primedbe verskih fanatika koji su se pronašli u "tolerantnoj USA" računam kao potvrdu ispravnosti svojih, inače jedinih ispravnih stavova. Batalite me tolerancije religije tamo gde se svakih 30 godina vode (između ostalog, i verski bazirani) ratovi.

    Edited by Filipenko
    Link to comment
    Da napusti posao? Pa ko bi onda iznutra vodio borbu protiv rasizma?
    vidi miki, ja ne krijem da radim u Djilasovom mediju, ali rasisticke tekstove ne pisem i tamo gde mogu uticem da ih ima manje. zapanjuje me bedna zloba sa kojom si otkucao ovo sto si otkucao.mislim da cu se sada odjaviti sa foruma posto ovakva izdrkavanja necu da trpim. a tebi preporucujem da svoj raskosan talenat oprobas i na forumu B92, Kinik, St. Maurice i Melancolic placu za tvojim drustvom. Edited by Marko M. Dabovic
    Link to comment

    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now
    ×
    ×
    • Create New...