Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

ne znam, ja sam clan biblioteke, i teretane povremeno. previse mi i ova obaveza. mada gledam, radost, veselje, zdravlje, izobilje i dug zivot za 1500, to ni kod kineza nema za te novce.

Link to comment
mada gledam, radost, veselje, zdravlje, izobilje i dug zivot za 1500, to ni kod kineza nema za te novce.
za ovo su teretana i biblioteka sasvim dovoljni
Link to comment

Mislim ozbiljno. Nit' vise vernika nit' manje drzanja do toga sta neka vera nalaze. Jako malo ljudi moze sebe da nazove "religioznim" u punom znacenju te reci, tj. dominiraju sujeverje i tradicionalizam, to je neko moje opazanje.

Link to comment

@jolandaNaravno, ali ovde se ne radi o tome ko koliko poštuje religiju i tu vrstu običaja. Inače, Srbija je među najrazvratnijim zemljama, kakva crna iskrena vera. Međutim, nemoj zaboraviti da postoji diskontinuitet između vere i verskih ustanova, pa tako upravo najveći grešnici i razvrati ponajviše i prde o religijsko-duhovnim običajima, neretko se zbilja pridržavajući onih koji nisu nekompatibilni sa njihovim životnim stilom. Iz mog okruženja u srednjoj školi prve dve osobe koje su išle da redovno pale sveće u valjda nekom hramu sv. Petke jesu bile klasična sponzoruša i njena drugarica koja je samo mislila kako da primi što više muškog u sebe i da do 17. godine isproba sve seksualne poze iz neke knjižurine koju je vukla sa sobom. Pa su posle krenule da sevaju neke ikone, ozbiljnost krsne slave i tako dalje.Sve u svemu, ništa čudno, niti novo. Naprotiv, očekivano. Što kaže shan jan, baš kao i napolju. Mislim, imaš papu nacistu koji se godinama bavio poslom zataškavanja slučajeva pedofilije unutar crkve.

Edited by Filipenko
Link to comment

Zavisi sta smatras pod "ostatkom sveta"? Verujem da u Turskoj, arapskim zemljama, Juznoj i Srednjoj Americi ljudi jesu iskreno religiozni, sto pokazuju i rezultati, dok se u, na primer, Francuskoj, Estoniji, Svedskoj ili Ceskoj veoma veliki broj izjasnjava kao ateista/agnostik (ma sta ja mislila o ovom pojmu). Samo ovde rezultati popisa ne predstavljaju realnu sliku sto se tice tog pitanja.edit @Filipenko, da, na to sam mislila. Onda se postavlja pitanje smisla postojanja drzavne (glavne) religije u zemlji koja bi barem po ustavu trebala da bude sekularna. Mislim da bi mogla da se napravi zanimljiva studija o religiji, koliko ljudi zaista veruje u ono sto deklarativno kaze, koliko ljudi je upoznato sa onim gde deklarativno pripada, i koliko ljudima pomaze u zivotu religioznost ili im odmaze. Posle se dobiju rezultati i u zavisnosti od njih crkvene organizacije (i SPC) dobijaju odredjeni novac iz budzeta ili ga uopste ne dobijaju.

Edited by jolanda.kirschner
Link to comment
Pa i nije u redu da popis precizno registruje psihičke poremećaje.
Povezivanje psihickih bolesti i religioznosti je vec neka druga prica, verovatno za podforum metafizika ili medicina tako da ne bih da rizikujem da me optuze za trolovanje teme. Edited by jolanda.kirschner
Link to comment
edit @Filipenko, da, na to sam mislila. Onda se postavlja pitanje smisla postojanja drzavne (glavne) religije u zemlji koja bi barem po ustavu trebala da bude sekularna. Mislim da bi mogla da se napravi zanimljiva studija o religiji, koliko ljudi zaista veruje u ono sto deklarativno kaze, koliko ljudi je upoznato sa onim gde deklarativno pripada, i koliko ljudima pomaze u zivotu religioznost ili im odmaze. Posle se dobiju rezultati i u zavisnosti od njih crkvene organizacije (i SPC) dobijaju odredjeni novac iz budzeta ili ga uopste ne dobijaju.
To pitanje se ne postavlja. Smisao ne postoji, osim u drpanju para i uzajamnom odnosu vlasti i crkve koji je takav da se kanališe određeno nezadovoljstvo među svetom i deli plen od šamanskih projekata, svo vreme deklarativno podržavajući jedni druge (crkva vlast i vlast crkvu), učvršćujući postojeći poredak podsticanjem u stilu "ja tebi serdare, ti meni vojvodo". Nikakva ozbiljna studija tu nije moguća, niti želja da se nešto postavi na normalne principe ne može pomoći, jer su to zapravo interesne grupe - i crkva i vlast, i oni guraju svoju priču bez obzira na sve. Gaziće i preko mrtvih, ako treba, i ne postoji ništa dovoljno nemoralno što neće učiniti ako im to neće doneti korist, proširivši im stado (samim tim i ciljnu grupu za zaradu) ili doneti direktnu materijalnu dobit. Tako danas 15-20 godina nakon YU ratova imamo patrijarha koji gostuje kod predsednika lokalne arkanovske krimi-organizacije i ponosi se time. I sad misliš da oni ne bi svaku inicijativu o pravljenju studije ne bi zatrli u startu? Odmah bi postala potomak komesara, bezbožnik, kroatokomunjara, osoba sa pogrešne strane 1 srpstva. Šteta što crkva nije postavljena tamo gde joj je mesto, kada je trebalo - uz tron gospodu na nebu...
Link to comment
  • 2 weeks later...
"Veliki pesnici među ženama mogu se na prste izbrojati, i to uzimajući u obzir čitavu ljudsku istoriju."iz knjige Šta treba da zna svaka pravoslavna devojčica, Svetigora, Cetinje, 2000.
Da li neko ima ovo remek delo?
Link to comment
Isterivanje necastivog.
- Ne bavimo se egzorcizmom - priča uoči službe otac Isaija, starešina dvadesetak godina starog manastira Ilinje, kod Šapca. - Ovo je služba u kojoj pomažemo bolesnima. Ali videćeš već - kaže zagonetno. Kasnije, za večerom, posle službe, kada sam video, ipak me, reklo bi se slavodobitno, pita: „Je li ovo egzorcizam ili nije?“. Za vernike, nema sumnje. Otac Isaija je jedan od retkih koji ima božji dar isterivanja nečastivog.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...