Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Pomen (ili komemoracija) je ceremonija secanja na nekog, ne mora uopste da ima religiozno znacenje.
prevedeno na engleski ne mora da ima religiozno znacenje, ali tamo odakle ja dolazim je pomen = parastos. posebno ako crkva organizuje taj pomen. i ne vidim sta je problem da se obavi parastos na mestu velikog stradanja? to sto pise kisjuhas je istog "kvaliteta" kao i tvrdnje da samo crkva treba da bude na tom mestu stradanja. Edited by Ros
Link to comment
prevedeno na engleski ne mora da ima religiozno znacenje, ali tamo odakle ja dolazim je pomen = parastos. posebno ako crkva organizuje taj pomen. i ne vidim sta je problem da se obavi parastos na mestu velikog stradanja? to sto pise kisjuhas je istog "kvaliteta" kao i tvrdnje da samo crkva treba da bude na tom mestu stradanja.
Odakle ja dolazim pomen ima znacenje koje zavisi od toga ko ga organizuje. Komemoracija, ako je u pitanju nesto svetovno, a parastos, ako je od strane crkve. Kao sto i vencanje moze biti u opstini, a i u crkvi. (Naci ce se sigurno onih koji ne prihvataju jedno ili drugo). (Osnovno znacenje reci pomen, da se ne zaboravi, je upravo to, znaci spominjanje).Inace, dosad se nisam stavljao ni na jednu "zaracenu" stranu u ovom sukobu, prosto zato sto verujem da je u pitanju borba za premoc. (Kao sto i pise u okacenom tekstu). Nemam razloga da navijam ni za SPC, niti za politicare. EDIT. Plus sto je konkretna tema (zaobilazno) nastavljanje meni omiljene partizansko-cetnicke sage. Edited by Indy
Link to comment
Odakle ja dolazim pomen ima znacenje koje zavisi od toga ko ga organizuje. Komemoracija, ako je u pitanju nesto svetovno, a parastos, ako je od strane crkve. Kao sto i vencanje moze biti u opstini, a i u crkvi. (Naci ce se sigurno onih koji ne prihvataju jedno ili drugo). (Osnovno znacenje reci pomen, da se ne zaboravi, je upravo to, znaci spominjanje).Inace, dosad se nisam stavljao ni na jednu "zaracenu" stranu u ovom sukobu, prosto zato sto verujem da je u pitanju borba za premoc. (Kao sto i pise u okacenom tekstu). Nemam razloga da navijam ni za SPC, niti za politicare.
s tim sto je tamo odakle ja dolazim upravo "tamo" gde se ovo desavalo. :)ali na stranu lingvistika. meni je svakako cudno sto se to nije moglo izvesti da svi budu zadovoljni. kad sam ja bio osnovac, u titino vreme, onda smo 20-og maja imali dan skole. tog dana su pioniri 7-og razreda primani u omladinci, a svi ucenici i nastavnici su potom odlazili na mesno groblje gde postoji spomenik zrtvama fasistickog terora. tamo je prvo subnor obavio svoju komemoraciju, a potom bi lokalni popa odrzao pomen zrtvama.
Link to comment
meni je svakako cudno sto se to nije moglo izvesti da svi budu zadovoljni.
A šta u Srbiji može?___Nego, oko terminologije, možda si ti više u pravu nego ja. Htedoh samo da odbranim Kišjuhasa, međutim, da se ne lažemo, pomen jeste više crkveni nego svetovni termin u Srbalja.
Link to comment
'rane sirotinju, kao onaj lik sa b92.
:Hail: Kako se ne zapitas kako ide to ranjenje sirotinje? Proces pocinje tako sto crkva- svake godine dobija milione evra, sto od drzave, sto od vernika, u svakom slucaju od svih ljudi ove zemlje (mene ko ateistu niko i ne pita da li zelim da se u hram st. save saspu desetine miliona novca iz poreza).Nakon dobijenih para, deo se potrosi za uredjivanje crkava i dvorova, ostatak se da malo sitorinji da se prikaze crkva kao jedna humana institucija. Izvini, ali to je jedan veliki bullshit, crkva uzima pare od gradjana ove zemlje (koji su uglavnom siromasni), zareze sebi proviziju za lep zivot i onda ostatak vrati tim istim ljudima i hvali se humanoscu :isuse: Lepo je to zamisljeno, na kraju krajeva, nakon sto duhovnik zavrsi sa propovedi o tome kako treba gledati duhovno a ne materijalno zasluzuje da se povuce u odgovarajuci prostor gde ce duhovno da se uzdize:67226.jpgUmesto da se brani institucija SPC bolje bi bilo da se brani hriscanska religija kao takva. Ovo sada lici na LDP topic.
Link to comment

Molim da se ne lupetaju gluposti. Odgovoriću ti jednom anegdotom. Videvši kolonu luksuznih automobila ispred patrijaršije koji su se tu okupili zbog sabora, patrijarh je upitao portira čija su to vozila, i dobivši odgovor da su se u njima vozili visokopreosvešteni, prokomentarisao je "u čemu bi se vozili da nisu dali monaški zavet".Naravno da država ne finansira ni jednu crkvu, već njeni vernici putem "priloga". Država eventualno uplaćuje doprinose, a (svaka) crkva je samo oslobođena poreza, a sveštenici poreza na prihod.

Edited by dux
Link to comment
Inace, dosad se nisam stavljao ni na jednu "zaracenu" stranu u ovom sukobu, prosto zato sto verujem da je u pitanju borba za premoc.
Ta borba za prevlast je naravno danas lažna, jer ni devedesetih crkva nije imala nikakvu moć, već je bila samo strument u rukama vlasti. Jedan zanimljiv članak na Republici.Pitanje koje se postavlja je zašto se ovaj događaj danas tako predstavlja. Edited by dux
Link to comment
Molim da se ne lupetaju gluposti. Odgovoriću ti jednom anegdotom. Videvši kolonu luksuznih automobila ispred patrijaršije koji su se tu okupili zbog sabora, patrijarh je upitao portira čija su to vozila, i dobivši odgovor da su se u njima vozili visokopreosvešteni, prokomentarisao je "u čemu bi se vozili da nisu dali monaški zavet".Naravno da država ne finansira ni jednu crkvu, već njeni vernici putem "priloga". Država eventualno uplaćuje doprinose, a (svaka) crkva je samo oslobođena poreza, a sveštenici poreza na prihod.
molim da ne lupetas gluposti.a oslobadjanje od poreza i uplacivanje doprinosa je sta? i od kojih para se to finansira? ili npr. obavezna taksa za izgradnju hrama svetog savevec vidim tvoj odgovor tipa "izvlacis individualne primere i generalizujes na celu crkvu"
Link to comment
molim da ne lupetas gluposti.a oslobadjanje od poreza i uplacivanje doprinosa je sta? i od kojih para se to finansira? ili npr. obavezna taksa za izgradnju hrama svetog savevec vidim tvoj odgovor tipa "izvlacis individualne primere i generalizujes na celu crkvu"
Ta taksa za izgradnju hrama je samo privremena stimulacija, to nije subvencija. Stimuliše se njegova izgradnja, jer od njega svi imaju koristi. Jer Hram više nije samo 1 mesto za molitvu pravoslavnog sveta, već 1 spomenik kulture koji pripada gradu, i celoj Srbiji. Poreska olakšica se ne odnosi na celu, već na sve crkve, svih veroispovesti. To što ovde ima najviše pravoslavaca, pa najviše benefita ima upravo SPC, to je 1 nepravda.Idemo dalje... Edited by dux
Link to comment
Ta taksa za izgradnju hrama je samo privremena stimulacija, to nije subvencija. Stimuliše se njegova izgradnja, jer od njega svi imaju koristi. Jer Hram više nije samo 1 mesto za molitvu pravoslavnog sveta, već 1 spomenik kulture koji pripada gradu, i celoj Srbiji.
ja nemam koristi od izgradnje Hrama i mislim da liči na italijansko kupatilo i da izgleda odvratno. ovo za privremenu stimulaciju je lupetanje najstrašnije.
Link to comment
ja nemam koristi od izgradnje Hrama i mislim da liči na italijansko kupatilo i da izgleda odvratno. ovo za privremenu stimulaciju je lupetanje najstrašnije.
Šta da ti kažem za ovo?Ispadaš smešan.
Link to comment
Molim da se ne lupetaju gluposti.
+1
Naravno da država ne finansira ni jednu crkvu, već njeni vernici putem "priloga". Država eventualno uplaćuje doprinose, a (svaka) crkva je samo oslobođena poreza, a sveštenici poreza na prihod.
Kviz pitanje za tebe: koja organizacija dobija najveci kolac iz cuvene "Linije 481", tj. kroz „dotacije nevladinim organizacijama“ iz budžeta RS?da se nadovezem na hram... ne bih se upustala u to kako izgleda, ali bih duxa zamolila da baci pogled nekad i na onu stranu bulevara jna, ima tu nekih zgrada kojima bi bas godilo malo tog novca koji je isao na mermer i pozlate...
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...