Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

laicki govoreci, zanimljivo je da branis crkvu ne samo od nas, zluradih forumasa, nego i od nje same.
Vera je nekada slaba tamo gde bi trebalo da bude najjača.Zato sam uveo ljude u priču. Sve je to normalno, da ne kažem ljudski. Edited by dux
Link to comment
Cela odurna situacija je ukazala na to da je posredi otvorena borba za moć, na terenu gde ne bi smelo da bude pobednika. U danu u kojem se kao ljudska bića sećamo činjenice da su druga ljudska bića sposobna da ubiju više hiljada nedužnih (su)građana, svi su na gubitku. Kao lažni pobednik, međutim, isplivala je Srpska pravoslavna crkva, što govori mnogo šta groznog o specijalnom statusu koji dotična u ovom društvu uživa. Zamislimo grupu književnika poststrukturalista koji sa obezbeđenjem sebi dopuštaju izguravanje gradonačelnika sa javne književne večeri? Bandu jogi letača koji ogradom sprečavaju predsednika Skupštine grada da ih omete u levitaciji? Vlast koja sebi dozvoli ovakav tretman nije ni zaslužila bolje od pozicije marginalca i autsajdera koji nepozvan upada na tuđe žurke i grebe se o ostatke sendviča i koka-kole. Besadržajni antifašizam (delova) gradske vlasti orijentisan na slikanje za novine zaslužio je da ne bude ni uslikan.Naravno, u celoj gužvi je opskurna i pretpostavka da pomen žrtvama racije uopšte treba da bude verski obred. Cela stvar bi morala da bude sekularno sećanje na žrtve fašizma, a ne prizivanje Isusa ili Jahvea, svejedno. Uostalom, fraza „Bog uz nas“ („Gott mit uns“) bila je ratnički poklič i rimskog i vizantijskog carstva, a stajala je i na opasačima vojnika nacističke Nemačke. Ubijeni u raciji su jedino i isključivo žrtve fašizma, a ne Srbi ili Jevreji, verujući u pravoslavlje ili u judaizam ili bilo koju drugu prevaru osmišljenu da bi pravila razliku među ljudima. Niti je kliše niti je preterivanje reći da prebrojavanje (ne)podobnih krvnih zrnaca po telima ljudi čini da krv poteče Dunavom.
Kisjuhas.
Link to comment

Što da da. Mislim, ništa od supstance nisi rekao kao komentar na Kišjuhasa. Koga briga šta je bilo pre 1000 godina. I "vešce" su onda uveliko spaljivali, pa je OK i danas? Mislim, da li ti imaš išta stvarno da kažeš u odbranu SPC, ili si samo antiprotivan preovlađujućem forumaškom sentimentu? Navedi makar neku dobru stvar koju su uradili, recimo, u zadnjih 200 godina, a da nije u pitanju ogoljeni samointeres.EDIT na EDIT

Ja znam da neko vuče traume od devedesetih, ali mene mnogo više smara ta priča o crkvi u 2011.
Nisu to traume iz 90-tih, ta organizacija koju ti braniš je 1 sramota danas. Edited by Indy
Link to comment
Što da da. Mislim, ništa od supstance nisi rekao kao komentar na Kišjuhasa. Koga briga šta je bilo pre 1000 godina. I "vešce" su onda uveliko spaljivali, pa je OK i danas? Mislim, da li ti imaš išta stvarno da kažeš u odbranu SPC, ili si samo antiprotivan preovlađujućem forumaškom sentimentu? Navedi makar neku dobru stvar koju su uradili, recimo, u zadnjih 200 godina, a da nije u pitanju ogoljeni samointeres.
'rane sirotinju, kao onaj lik sa b92. Šta da kažem za lika koji ovaj događaj predstavlja kao sukob "države i crkve", u zemlji sa pedesetogodišnjom socijalističkom tradicijom i historijom?
Nisu to traume iz 90-tih, ta organizacija koju ti braniš je 1 sramota danas.
Meni je mnogo veća sramota ko vodi ovu zemljicu. Edited by dux
Link to comment

"Ране сиротињу", али само српчад, јел'да? Јел' одоше да нахране неко Циганче, коекуде?Него, исти ти је то треш, ти који воде земљу и цркву. Највећим делом.

Edited by Indy
Link to comment

Није, то је хришћанска црква, прво и основно. Само су они то "мало" заборавили. Не бум те више задржавал.

Link to comment
Него, исти ти је то треш, ти који воде земљу и цркву. Највећим делом.
Nekad da, nekada ne. Razlika je što ovaj treš srpsko-crkveni ne odlučuje o sudbini onih koji se izjašnjavaju kao budisti. Ovo da su pre svega hrišćani je jako, to je 1 jaka fraza, ali da ne širim priču. Edited by dux
Link to comment
Cela odurna situacija je ukazala na to da je posredi otvorena borba za moć, na terenu gde ne bi smelo da bude pobednika. U danu u kojem se kao ljudska bića sećamo činjenice da su druga ljudska bića sposobna da ubiju više hiljada nedužnih (su)građana, svi su na gubitku. Kao lažni pobednik, međutim, isplivala je Srpska pravoslavna crkva, što govori mnogo šta groznog o specijalnom statusu koji dotična u ovom društvu uživa. Zamislimo grupu književnika poststrukturalista koji sa obezbeđenjem sebi dopuštaju izguravanje gradonačelnika sa javne književne večeri? Bandu jogi letača koji ogradom sprečavaju predsednika Skupštine grada da ih omete u levitaciji? Vlast koja sebi dozvoli ovakav tretman nije ni zaslužila bolje od pozicije marginalca i autsajdera koji nepozvan upada na tuđe žurke i grebe se o ostatke sendviča i koka-kole. Besadržajni antifašizam (delova) gradske vlasti orijentisan na slikanje za novine zaslužio je da ne bude ni uslikan.Naravno, u celoj gužvi je opskurna i pretpostavka da pomen žrtvama racije uopšte treba da bude verski obred. Cela stvar bi morala da bude sekularno sećanje na žrtve fašizma, a ne prizivanje Isusa ili Jahvea, svejedno. Uostalom, fraza „Bog uz nas“ („Gott mit uns“) bila je ratnički poklič i rimskog i vizantijskog carstva, a stajala je i na opasačima vojnika nacističke Nemačke. Ubijeni u raciji su jedino i isključivo žrtve fašizma, a ne Srbi ili Jevreji, verujući u pravoslavlje ili u judaizam ili bilo koju drugu prevaru osmišljenu da bi pravila razliku među ljudima. Niti je kliše niti je preterivanje reći da prebrojavanje (ne)podobnih krvnih zrnaca po telima ljudi čini da krv poteče Dunavom.
:wub:
Link to comment
Naravno, u celoj gužvi je opskurna i pretpostavka da pomen žrtvama racije uopšte treba da bude verski obred. Cela stvar bi morala da bude sekularno sećanje na žrtve fašizma, a ne prizivanje Isusa ili Jahvea,
pomen jeste verski obred. neko to zove parastos. kisjuhas je verovatno zbunjen kad cuje rec parastos jer na tom grckom ostrvu nikad nije letovao.ako nije verski obred, onda je komemoracija.cela stvar je mogla i morala biti i pomen i komemoracija.
Link to comment
Pomen (ili komemoracija) je ceremonija secanja na nekog, ne mora uopste da ima religiozno znacenje.EDIT. Proverio i u drugom hard-copy recniku, isto pise. Srpska rec za komemoraciju je pomen. Edited by Indy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...