Jump to content
IGNORED

Liberalizacija SPC


ObiW

Recommended Posts

Nisi ni prvi, a ni jedini koji dovodi u pitanje to. Ne znam zašto se osećaš posebnim. Bokačo je o korupciji i moralnoj posrnulosti crkve pisao naveliko, pre 500 godina, i čovek je imao stila pri tome. Jeresi u srednjem veku se nisu pojavile spontano, kao ni reformacija na kraju krajeva.To što ti prstom upireš prstom u jedne, ne pravda licemerstvo drugih, koji se se razlikuju od Crkve samo po tome što u službovanju ne moraju da se pridržavaju nikakvih moralnih ili filozofskih načela.
1. otkud ti to da se osecam posebnim?2. ne pretendujem da budem bokaco br2. a i da pretendujem, ne bih pisao na ppp.u3. ti si sam krenuo u filozofije i razbacivanje svojim raskosnim poznavanjem hriscanske dogme i filozofije. ja sam tek skromno ukazao na tu razliku izmedju crkvene teorije i prakse.4. gde sam to upirao u jedne a pravdao licemerstvo drugih? tek da te podsetim sta sam napisao
Link to comment
1. otkud ti to da se osecam posebnim?2. ne pretendujem da budem bokaco br2. a i da pretendujem, ne bih pisao na ppp.u3. ti si sam krenuo u filozofije i razbacivanje svojim raskosnim poznavanjem hriscanske dogme i filozofije. ja sam tek skromno ukazao na tu razliku izmedju crkvene teorije i prakse.4. gde sam to upirao u jedne a pravdao licemerstvo drugih? tek da te podsetim sta sam napisao
Ovo pod stavkama 1, 2 i 3 možeš odmah da prepišeš svojoj vickastoj malenkosti (oprost grehova?). Što se tiče tiče crkvene teorije i prakse, to je jedno opšte mesto, mislim da to nije potrebno ni spominjati u diskusiji, objasnio sam u 1, 2, 3 zašto.Što se tiče tačke 4. tvoja dijalektika kaže nešto drugo.
a ja se pitam sto spc nije zvala ambasadora izraela na skup koji je organizovala.+ kad se vec crkva na papiru zalaze za prastanje (greha i slabosti), sto ne oprosti licimuru sto je licimur.but that's just me.
ja nisam rekao da spc (u ovom slucaju) ima nesto protiv jevreja, vec sam se pitao zasto nisu pozvali i ambasadora. obzirom da su vec (ko)organizatori pomena kako tvrde, to je ozbiljan propust.ozbiljan propust br2, kad je vec licimur™ doveo ambasadora, sto nisu pustili njega, ako vec licimura nisu htelial sto rece jedan od crkvenobranitelja, za razloge bih morao pitati njih, jelte. on je tu samo da ukaze kako su oni bezgresni, kako dogma i nalaze.
Dakle, ti polaziš od jednog opšteg mesta (da u Crkvi ima korupcije), i na tome gradiš svoju logiku i pitanja, a mene označavaš kao crkvobranitelja, zato što skrećem pažnju da kreten pravi cirkus, kao da nije dovoljno što svi oni ne mogu da se dogovore i organizuju to kako priliči. Edited by dux
Link to comment
Pročitaj, ako budeš imao vremena, onaj link sa scribida, sa prošle strane... Videćeš zašto bi bilo lepo da ima malo simboličkog zajedništva...
Nažalost, malo je poznata činjenica da je kralj Petar I Karađorđević jedan od tri svetska velikana pokojima je nazvan gaj u Jerusalimu. Takva čast ukazana je Teodoru Herclu, osnivaču cionističkogpokreta za stvaranje jevrejske države i Arturu Balfuru, engleskom ministru spoljnih poslova koji jeobećao Jevrejima državu u Palestini. Gaj Kralja Petra I Karađorđevića svečano je otvoren marta1931. u čast prvog evropskog kralja koji je Jevrejima podario ista prava koja uživaju njegovisunarodnici. Na taj način su Jerusalim i jevrejski narod izrazili poštovanje prema jednom odnajboljih vladara u srpskoj istoriji. Zbog toga su i novosadski Jevreji na Štrandu umirali kličući: „Živeo kralj Petar!”
Читам даље, хвала на линку.
Link to comment

koliko je meni poznato crkva, a ne vlast, pretenduje da bude neki moralni stub drustva. ako je vlast zasrala, crkva je morala uraditi ono sto ocekuje i trazi od vernika - da trpi nepravdu kad to situacija nalaze jer ima onaj gore koji ce sve to da sabere i oduzme. znaci trebali su se ponasati dostojanstveno za vreme skupa, pustiti ove da prisustvuju, pa zatim sutradan izdati informaciju za javnost u kojoj bi rekli sta imaju. super im je to da moralni barjak drzave tera gradske oce s pomena nevinim zrtvama. jos nesto, siguran sam da oni mandrili iz obezbedjenja nemaju nikakve veze sa crkvom osim sto su ih unajmili da odrade skup. i sve vreme se pitam zasto su bili u mantijama. jel to sad neka moda da zaposleni nose neke vrste mantija - kafe kuvarice rozikaste, portiri tamno zelene, obezbedjenje bele...

Link to comment
koliko je meni poznato crkva, a ne vlast, pretenduje da bude neki moralni stub drustva. ako je vlast zasrala, crkva je morala uraditi ono sto ocekuje i trazi od vernika - da trpi nepravdu kad to situacija nalaze jer ima onaj gore koji ce sve to da sabere i oduzme.
Crkva je tu da ukaže na nemoralnost, da je osudi i da upozori vernike na prolaznost i trošnost života. Vernici su slobodni da rade ono što im je volja, ali bi valjalo da znaju da će na kraju ipak morati da Petru polažu račune.Ako je čovekova duša psiha, crkva ti dođe kao neki psihoterapeut. Meni se čini da su u tome uspeli. Edited by dux
Link to comment
Crkva je tu da ukaže na nemoralnost, da je osudi i da upozori vernike na prolaznost i trošnost života. Vernici su slobodni da rade ono što im je volja, ali bi valjalo da znaju da će na kraju ipak morati da Petru polažu račune.Ako je čovekova duša psiha, crkva ti dođe kao neki psihoterapeut. Meni se čini da su u tome uspeli.
crkva treba primerom da pokaze a ne samo da pridikuje. ako ne pokaze primerom, dzaba joj sve propovedi.
Link to comment

Pa imaš u Bibliji koliko hoćeš primera, a i crkveni kalendar je pun svetaca. Crkva je ipak samo jedna ustanova koju čine obični ljudi.

Edited by dux
Link to comment
Ne bih rekao da je to tako zamisljeno.
Dogmatski je zamisljeno to drugačije, jasno. Mada opet postoje razlike na nivou katoličke i pravoslavne crkve. Laički (da ne kažem zdravorazumski) govoreći, to je samo jedna ustanova koju čine ljudi. Edited by dux
Link to comment
jos uvek zezas narod? ako, ako, ne daj Boze da se na forumu nesto ozbiljno razgovara...
Meni ova diskusija zanimljiva i produktivnija od one standardne, da je Crkva uvek kriva za sve.
Link to comment
Dogmatski je zamisljeno to drugačije, jasno. Mada opet postoje razlike na nivou katoličke i pravoslavne crkve. Laički (da ne kažem zdravorazumski) govoreći, to je samo jedna ustanova koju čine ljudi.
laicki govoreci, zanimljivo je da branis crkvu ne samo od nas, zluradih forumasa, nego i od nje same.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...