Jump to content
IGNORED

O šopima i Torlacima


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

aman ljudi svi narodi imaju i svoja karakteristicna imena a svi sopi imaju srpska imena i prezimena.
ne mora da znaci- srpska i bugarska imena su ionako slicna, a za turskog zemana su, u "sopiji", bila verovatno jos slicnija. pre ce biti da je nacionalnost, nakon drugog balkanskog rata (a o tom periodu i govorimo), "odredjivana" po nekim drugim kriterijumima. npr, da li se slavi slava, ili imendan.
u crkvenim knjigama jasno stoje i prezimena tih ljudi. u pirotu fala bogu nisu bugari uspeli da ih popale sve pa moze da se vidi da je do 1945 preko 90% ljudi imalo srpska imena i prezimena.
to nije nikakav argument. prethodno smo vec apsolvirali da su, prilikom povlacenja granica, sa ove strane dodali ic svakom ko ga nije imao (ili bar vecini). ko zna sta su bugari, sa druge strane, radili- a mozda je bolje da i ne znamo. btw, tu se postavlja i pitanje od kada su se prezimena, u tom kraju i u tom obliku, uopste zapatila. i na kraju, svakom razboritom coveku je jasno da sam samo ja ovde u pravu, ali ipak nisam rekao ostalim ucesnicima diskusije da lupaju.
Zato sam pazljivo za primer izabrao Bavarce i stanovnistvo Austrije koje govori nemacki, a koji su po etnickom poreklu zapravo jedno te isto tj. germansko stanovnistvo Istocne marke su plemenski bili Bavarci.
jzar jedni nisu bili vizigoti, a drugi ostrogoti? Edited by Miralem
Link to comment
  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    23

  • bus

    16

  • Miralem

    12

  • Teja

    9

Top Posters In This Topic

preporucujem ti da pogledas izdanja pirotskog zbornika koja se bave sopima (odnosno govorom ovog kraja) ili bilo koju knjigu dragoljuba zlatkovica, lingviste iz ovog kraja. vecinsko srpsko stanovnistvo(koje govori sopski) do kraja devetnaestog veka zivelo je do trna u bugarskoj.
Vec sam se interesovao u vezi sa tim kod Ivica i Belica. Hvala za referencu, u svakom slucaju. Dozvoljavam da je do Trna vecina sebe videla kao Srbe, pa Trn je skoro na granici.
Link to comment

mozes da vidis i zapise sa berlinskog kongresa. srpska vojska je u ratu 1878 zapravo kljucnu pomoc dobila od dobrovoljaca iz trna. neposredno pre toga u srpsko bugarskom ratu koji smo mi izgubili trn je bio potpuno popaljen od strane bugara.izvinjavam se zbog pregubog govora, ali skoro svaka stara pirotska porodica smatra sebe sopima tako da mi je malo smesno da pojedinci ovde odredjuju sta smo mi ;)

Link to comment
zar jedni nisu bili vizigoti, a drugi ostrogoti?
E kad bih ja znao kod tebe kad si ozbiljan, a kad ne... Vizigoti su Austriju videli samo na kamenim razglednicama koje su im slali ostrogotski rodjaci kad su iz Rima isli na skijanje u Norik. Edited by M16
Link to comment
mozes da vidis i zapise sa berlinskog kongresa. srpska vojska je u ratu 1878 zapravo kljucnu pomoc dobila od dobrovoljaca iz trna. neposredno pre toga u srpsko bugarskom ratu koji smo mi izgubili trn je bio potpuno popaljen od strane bugara.izvinjavam se zbog pregubog govora, ali skoro svaka stara pirotska porodica smatra sebe sopima tako da mi je malo smesno da pojedinci ovde odredjuju sta smo mi ;)
Pa covece pricali smo o jeziku tj narecju. Naravno da Srbi zive u Pirotu, pogotovu u XIX i XX veku, ko jos to spori, posebno ovde? Opet, hvala, znam koliko mi treba o DVA rata 1876-1878. Nije ovde uopste o tome rec. Mislim, izvini i ti na ostrijem tonu, ali nije mi jasno kako nisi uspeo da skapiras o cemu se vodi (blaga) polemika. I ja sam jednim delom poreklom sa jug(Vranje) i ne pada mi napet da postavljam sebi pitanje da li su mi preci bili Srbi - bili su. Al ne pricamoovde o tome.
Link to comment
E kad bih ja znao kod tebe kad si ozbiljan, a kad ne... Vizigoti su Austriju videli samo na kamenim razglednicama koje su im slali ostrogotski rodjaci kad su iz Rima isli na skijanje u Norik.
ozbiljan, mada verovatno pricam gluposti :lol: prilicno sam ubedjen da nam je nastavnica u osnovnoj tako objasnila razliku izmedju austrijanaca i nemaca, a od tada nisam apdejtovao. sasvim je moguce da je to bila istorija za one koji mnogo pitaju, a ona nema vremena/ znanja da detaljno objasnjava. ostrogoti se jesu motali tu negde oko austrije (pa do crnog mora :lol: ), a vizigoti po spaniji i francuskoj. i voleli da prelaze po 500-600.000 hiljada kilometara, tako da je svasta moguce. posebno ako znas vrlo malo o tom periodu -_-
Link to comment
jzar jedni nisu bili vizigoti, a drugi ostrogoti?
Teja je bio poslednji kralj ovih boldovanih ;) Preminuo ili poginuo na nekom jezeru kod Vezuva.(vulkan ;) )Upravo pitah njegovog imenjaka gde mu je predak izdahnuo :lol: Edited by Teja
Link to comment
ozbiljan, mada verovatno pricam gluposti :lol: prilicno sam ubedjen da nam je nastavnica u osnovnoj tako objasnila razliku izmedju austrijanaca i nemaca, a od tada nisam apdejtovao. sasvim je moguce da je to bila istorija za one koji mnogo pitaju, a ona nema vremena/ znanja da detaljno objasnjava.
Sto je najcrnje, s obzirom na to ko je predavao sve u skolama(danas da ne pricam) uopste nije iskljuceno da je ona to i mislila. Tipa, videla je da su Ostrogoti jednom vladali polovinom danasnje teritorije Austrije(ali skoro uopste nisu tu ziveli, a i bilo ih je jako malo tada generalno) [nastavnica]tako da, aha...Vizigoti su bili zapadno, znaci...u Nemackoj su Vizigoti, a i videla sam da su prosli tuda. Pa da, Ostro(Oesterreich)goti i Vizigoti(West Germany) cool.gifboze kako sam pametna[nastavnica] :lol:
Link to comment
aman ljudi svi narodi imaju i svoja karakteristicna imena a svi sopi imaju srpska imena i prezimena.
Да, нарочито стара српска имена као што су Доситеј, Вићентије, Софроније, Параскева, Персида, Александар, Нестор... или као што по Словенији има онолико Уроша или по Мађарској и Чешкој/Словачкој онолико Милана.Или, што Роми у мом сокаку код куће имају имена матичних народа - па ко банатска, ко шиптарска, ко мађарска, ко румунска. Ја у ствари не знам ниједно башка ромско име, онако типично, да као кад кажеш Јанез одмах знаш да није Монгол, тако одмах знаш да је Ром кад се зове... како оно? А Роми су народ, имали своја имена или не.Елем, именима се не доказује народност.
Link to comment
Елем, именима се не доказује народност.
Da, to sa imenima nije bas neki dokaz. Jos kada se uzme u obzir da se imena vremenom menjaju. Prosto postoje mode u davanju imena deci. Vezano za moje torlacke babe (baba tetke, baba strine i baba ujne) imale su prilicno interesantna imena:Anka, Margita, Poleksija, Petkana, Lozana i Roksanda.Evo jos par interesantnosti iz torlackog recnika odnosno recnika Timocke krajine (ne Negotinske):srpski torlacki hrvatskiviljushka vilka vilicakashika lozhica zhlicaumakati kvashati ?Znachi braca & sestre 'Rvati maznuli mojim farmerima reci za "alatke" za jeDENJE.Ovu poslednju rech sam zlonamerno dodao jer u srpskom moze da se koristi i "mochiti", medjutim u torlackom vrlo slichna rec "mochati" znachi pishati, da prostite. Elem cela ova pricha je da bi vas upoznao sa jednom vrlo zhivopisnom torlackom reci:trchomochaTo je dama koja bi htela svashta da uradi, a prilicno je haoticna i samo trci sa jednog posla na drugi, te ne postizava (opet torlacka rech) ni u nuznik da svrne.Lep pozdraU, balu
Link to comment
Da, to sa imenima nije bas neki dokaz. Jos kada se uzme u obzir da se imena vremenom menjaju. Prosto postoje mode u davanju imena deci. Vezano za moje torlacke babe (baba tetke, baba strine i baba ujne) imale su prilicno interesantna imena:Anka, Margita, Poleksija, Petkana, Lozana i Roksanda.Evo jos par interesantnosti iz torlackog recnika odnosno recnika Timocke krajine (ne Negotinske):srpski torlacki hrvatskiviljushka vilka vilicakashika lozhica zhlicaumakati kvashati ?Znachi braca & sestre 'Rvati maznuli mojim farmerima reci za "alatke" za jeDENJE.Ovu poslednju rech sam zlonamerno dodao jer u srpskom moze da se koristi i "mochiti", medjutim u torlackom vrlo slichna rec "mochati" znachi pishati, da prostite. Elem cela ova pricha je da bi vas upoznao sa jednom vrlo zhivopisnom torlackom reci:trchomochaTo je dama koja bi htela svashta da uradi, a prilicno je haoticna i samo trci sa jednog posla na drugi, te ne postizava (opet torlacka rech) ni u nuznik da svrne.Lep pozdraU, balu
A u mom kraju bilo puno baba koje su se zvale Saveta (valjda od Jelisaveta),moja majka ima jako cudno ime,kasnije prepravljeno u Nadezda od nekih "organa".Krstili su je Nadjenka,a to iz nekog sujeverja ,jer jemoja baba radjala mrtvu decu i samo je moja majka ostala u zivotu i kao neki mudri ljudi rekli da se krstitako. Nedavno sam saznala da se moja prababa zvala Selina. Ej,Selina. Zasto mi ne dadoshe to ime?Ima li lepsheg za lepu i pametnu devojcicu ;) Druga baba se zvala Cveta,njena sestra Kristina, a i bila neka baba Krstena.
Link to comment
A sori, al ako su iz Leskovac, onda kažu pevaja, pričaja, pekaja...
Neje pekaja no je pekja. I ne samo u Leskovac, nego i u Vranje, Niš, Prokuplje, Aleksinac... sve do Boljevac. U i oko Južnu Moravu.Ovija Šopovi od preko Moravu (tam' u brda, uglavnom) drugačije zboriv, ne vikav "što" ko mi (kad pitujev nešto) nego vikav "kvo" (k'vo rabotiš, k'vo ti je toj).A i na nas Južnomoravci ni se govori razlikujev od mesto do mesto. Mi u Leskovac, a i Nišlije s nas vikav "ripnuja, stanuja, padnuja". Vranjanci i ovija dole iz Bujanovac vikav "ripnaja, stanaja, padnaja". A i futur ni se malko drugačije gradi od Vranjanci. Kod nji' je "će" za sva lica: će radim, će radiš... A kude nas se vika ću radim, će radiš.Gnjilanci i toj Srbi što je ostalo po južno Kosovo i poneki u Metohiju (ovija ovčari po Šar-planinu) pričav ko Gnjilanci i Vranjanci.A moj bate vika da se "vika" ne vika "vika" nego da se "vika" vika "kaže" :D cool.gif Važi taj nastavak u prvom licu jednine perfekta ("ja" ili "aja", slično kao kod dalmatinaca).Išaja, radija, videja... Prizrensko-JUŽNOMORAVSKI. Različit od Torlačkog tj. TIMOČKO-LUŽNIČKOG.Različite i etničke grupe. Južnomoravci su Brsjaci (današnja SZ Makedonija i Metohija) a ne Torlaci tj. Šopi.Ilustracije radi:Prizrensko-južnomoravski: Otišaja tatko u ba'ču (bašču) da nabere paprike; Što zboriš?Timočko-lužnički: Otiš'l bašta u gradinu da nabere šušpe; Kvo vreviš?I Torlački nije štokavski. Prizrensko-južnomoravski jeste, i to izrazito štokavski (nema šta, već isključivo što): što si videja, što će pra'imo, što ti je...Šopi ili Torlaci nisu narod (nacija) već slovensko pleme. Slični Srbima, pod njihovim uticajem i vlašću jednostavno su se asimilovali. Ništa više. U vreme buđenja nacionalne svesti, budući pravoslavci pod jurisdikcijom crkve koja se zvala srpska i oni su postali Srbi. Tačka je turena...Isto što su svojevremeno bili i Timočani i Moravci (Timočane i Moravjane, oriđinale). To su vam danas lale i sose starosedeoci :rolleyes: (uglavnom prešli Savu i Dunav u onim čuvenim seobama), pogotovo oni na "OV" (Popov, Pavlov itd.). I oni su Srbi, jer se Srbima smatraju. Edited by Tribun_Populi
Link to comment
Neje pekaja no je pekja. I ne samo u Leskovac, nego i u Vranje, Niš, Prokuplje, Aleksinac... sve do Boljevac. U i oko Južnu Moravu.Ovija šopovi od preko Moravu (tam' u brda, uglavnom) drugačije zboriv, ne vikav "što" ko mi (kad pitujev nešto) nego vikav "kvo" (k'vo rabotiš, k'vo ti je toj).A i na nas Južnomoravci ni se govori razlikujev od mesto do mesto. Mi u Leskovac, a i Nišlije s nas vikav "ripnuja, stanuja, padnuja". Vranjanci i ovija dole iz Bujanovac vikav "ripnaja, stanaja, padnaja". A i futur ni se malko drugačije gradi od Vranjanci. Kod nji' je "će" za sva lica: će radim, će radiš... A kude nas se vika ću radim, će radiš.Gnjilanci i toj Srbi što je ostalo po južno Kosovo i poneki u Metohiju (ovija ovčari po šar-planinu) pričav ko Gnjilanci i Vranjanci.A moj bate vika da se "vika" ne vika "vika" nego da se "vika" vika "kaže" :D cool.gif Važi taj nastavak u prvom licu jednine perfekta ("ja" ili "aja", slično kao kod dalmatinaca).Išaja, radija, videja... Prizrensko-JUžNOMORAVSKI. Različit od Torlačkog tj. TIMOČKO-LUžNIČKOG.Različite i etničke grupe. Južnomoravci su Brsjaci (današnja SZ Makedonija i Metohija) a ne Torlaci tj. šopi.Ilustracije radi:Prizrensko-južnomoravski: Otišaja tatko u ba'ču (bašču) da nabere paprike; što zboriš?Timočko-lužnički: Otiš'l bašta u gradinu da nabere šušpe; Kvo vreviš?I Torlački nije štokavski. Prizrensko-južnomoravski jeste, i to izrazito štokavski (nema šta, već isključivo što): što si videja, što će pra'imo, što ti je...
Dovde odličan post. I ja se sećam kad sam kao dete odlazio kod mamine rodbine u Vranje i Niš da su vukli na takav goor. Doduše, pošto su živeli u centru Niša i Vranja ipak je lokalno narečje bilo slabije izraženo. Dodao bih još jednu reč za "šta/što" koje se sećam, a to je - "koje".
šopi ili Torlaci nisu narod (nacija) već slovensko pleme. Slični Srbima, pod njihovim uticajem i vlašću jednostavno su se asimilovali. Ništa više. U vreme buđenja nacionalne svesti, budući pravoslavci pod jurisdikcijom crkve koja se zvala srpska i oni su postali Srbi. Tačka je turena...Isto što su svojevremeno bili i Timočani i Moravci (Timočane i Moravjane, oriđinale). To su vam danas lale i sose starosedeoci :rolleyes: (uglavnom prešli Savu i Dunav u onim čuvenim seobama), pogotovo oni na "OV" (Popov, Pavlov itd.). I oni su Srbi, jer se Srbima smatraju.
E ovo je već teren na koji bi možda bolje bilo da se uopšte ne zalazi na ovom topiku. Veruj mi, vidi se da ne vladaš materijom kao gore dok pičaš o jeziku.
Link to comment
E ovo je već teren na koji bi možda bolje bilo da se uopšte ne zalazi na ovom topiku. Veruj mi, vidi se da ne vladaš materijom kao gore dok pičaš o jeziku.
Pa vidim da se po topiku malo mešaju lončići (tipa: zašto Šopi nisu postali nacija) itd. Pa reko' da reknem i zašto nisu.Otprilike iz istog razloga zbog koga se današnji Makedonci ne zovu Brsjaci, Mijaci ili Šopi već Makedonci (drugi su im stvarali naciju). Daklem, nacija je politička kategorija (i tvorevina) i uopšte nije nužno da se poklapa sa etnicitetom (ili etnonimom), tj. može ali ne mora (primer: Srbi i Makedonci). Edited by Tribun_Populi
Link to comment
Pa vidim da se po topiku malo mešaju lončići (tipa: zašto šopi nisu postali nacija) itd. Pa reko' da reknem i zašto nisu.
E hvala, sad znam. Ne mogu, mrzi me, pisao sam gore šta mislim o tome. Više bih voleo da si mi rekao šta misliš o onome "koje", pošto je jasno da se više razumeš u jezik nego u istoriju. Al dobro...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...