Jump to content
IGNORED

šah je šah


Quizmaster

Recommended Posts

1 hour ago, nenad said:

magnus je grajnder, karpov na steroidima, nije on najbolji jer je najtalentovaniji vec zato sto je najvise radio. ima dosta tih videa gde pogadja partije. a ima i ono gde ga neki matori u intervjuu pita dal ikada ne razmisljate o sahu, dok njemu na faci vidis sa nije 100% tu. i onda se nasmeje i prizna da razmislja o pripremi za partiju sutra. to je negde pre 10ak godina, i tu kazu da pamti preko 10k partija, taj broj je sada sigurno dosta veci.

 

Pratim sve, al ovo mi je posebni wtf. I to protiv arguably sledećeg najboljeg on bolje prepozna obrise njegove pozicije.

 

Evo ne znam da li mi je to ludje ili da ga dobije bez topa.

Edited by kralj
Link to comment
2 minutes ago, kralj said:

 

Pratim sve, al ovo mi je posebni wtf. I to protiv arguably sledećeg najboljeg on bolje prepozna obrise njegove pozicije.

 

Evo ne znam da li mi je to ludje ili da ga dobije bez topa.

 

hahahah, nemoj zezati, gde moze da ga dobije bez topa, to ne moze ni stokfis.

Link to comment

Pa kažu da je otprilike sad ta razlika izmedju najboljeg kompa i igrača, al nebitno to.

 

Sport koji se svodi na pamćenje pozicija, logičnije mi je da ga dobije u tim pogađalicama 10:0, al da zna bolje njegove partije, evo ne shvatam.

Link to comment

I ja gledam stalno sve te partije, kanale, strimove, analize ali jos nisam video da je neko zaludjenik ko fiser sto je bio. Ima neki snimak kad analizira partije u hotelskoj sobi, igra sam protiv sebe, isprobava 10 varijanti za 10 sekundi, igra na nekoj platnenoj tabli a figure jako zabada po njoj, pa one padaju, pa on popravlja, ispravlja tablu, pa opet padnu, pa on opet popravlja, sve vreme glasno obrazlaze sta pokusava, medjutim to toliko brzo ide da ne mozes da pohvatas nista, ali taj pogled dok sve to radi, fiksiran na tablu, raztogacene oci koje igraju levo desno, brate... Zamisljam da je on imao nekakav stokfis 50 i neke... 

  • +1 1
Link to comment

Da, taj snimak je antologija šaha. I ono mi je super kad Kasparov objašnjava instinktivnu žrtvu protiv Karpova i jedno 5-6 varijanti nastavka, ne znaš koja je od koje bolja. Baš neka autentična strast.

Link to comment
1 hour ago, kralj said:

Da, taj snimak je antologija šaha. I ono mi je super kad Kasparov objašnjava instinktivnu žrtvu protiv Karpova i jedno 5-6 varijanti nastavka, ne znaš koja je od koje bolja. Baš neka autentična strast.

 

i svaki od tih 5-6 ima jos po nekoliko grana. :) to je ona cuvena da su najbolji delovi antologijskih partija oni koji nisu odigrani. 

 

meni je recimo krivo sto nema nikakav trag rasidove antologijske zrtve dame, tj njegovog razmisljanja.

Link to comment

pričao je jedan domaći internacionalni majstor kojem sam zaboravio ime kako je imao prilike da šeta sa fišerom kad je igrao u jugoslaviji, ovaj naš je počeo fišeru da objašnjava neku svoju partiju kad je shvatio da je fišer već zna. a ima i ona priča da je fišer sovjetima bio fanatik zbog toga što prati ženski šah.


za kasparova sam čuo, koliko je tačno ne znam, da je bio opsesivniji i vredniji od fišera. mislim da sam baš od njega pokupio u kontekstu prethodnog skromnu misao "da je i sposobnost da radiš mnogo talenat za sebe". 

isto po nekim anegdotama čini mi se da svi sjajni šahisti imaju šah u glavi veći deo vremena. gligorić je pričao da nekad ne može da zaspe jer ga proganjaju kombinacije i pozicije.

 

meni je zabavno koliko je magnus dominantan ali činii se ne i u zagonetkama, ako sam dobro zapamtio i razumeo on kaže da ga kalkulacije smaraju i da se više oslanja na osećaj i skeniranje situacije. zabavan video:  
 

 

a ovo mi juče iskoči  
 

 

nemam neku poentu sa poređanim anegdotama i klipovima osim da ljudi imaju zanimljiv mozak. i rekao bih da to ne važi samo za najpoznatije.

Link to comment

Kako neće sanjati, ja sanjam figure i kad odigram 2+ sati šaha. Valjda se i patern polja zapati u mozgu sa svim tim kontrastima.

Ima onaj klip kad Magnus rešava endgame zagonetke po principu win/draw. Tu govori kako nikad nije učio neka basic pravila (ako se ne varam čak ni pravilo kvadrata u endgamu) i da sve to igra na osećaj.

Iako očigledno ceni više Kasparova (možda i još neke igrače) od Fišera, meni su njih dvojica (Mag/Bobi) preslikani (naravno Magnus ima širi repertoar, ali verujem da je to do konteksta), naročito baš u endgame situacijama kada remi pozicije dovode do situacija kad protivnik večito ima jedan jedini potez koji ga održava u životu. Ne znam da li je ijedan drugi šahista cedio tako topovske kao njih dva, a da ne govorim koliko su puta i iscedili.

Edited by kralj
  • +1 1
Link to comment

magnus is a lethal combination of fisher and karpov, where he uses every piece to its full potential turning even the slightless advantage into a winning position like Karpov, but doing it for 70-80 moves turning every stone like fisher. 

 

tako nekako ga je kasparov opisao i mislim da je to najtacniji opis.

 

magnus je komentarisao live neku nepovu partiju, mislim u mecu protiv dinga a mozda je i candidates bio i smorio se najstrasnije kad je ovaj prihvatio remi u endgejmu u kome je samo on mogao do pobede. rekao je nesto tipa da bi on to igrao do prekosutra ako treba, nazvao ga neozbiljnim i konstatovao da se tako ne postaje prvakom. bas je iskreno popizdeo.

 

 

a i ovo za sanjanje je sigurno istina, jbt meni se redovno desava da sanjam partije ili da mi se vracaju u toku dana, posebno protiv protivnika koji imaju neke titule, a radi se o bulletu na lichessu, gde mi rejting varira po 100 ili vise poena.

 

edit

hikaru je bog puzzle rusha, tu mu niko nije ni blizu, cak ni ovi novi klinci. 

 

 

 

 

Edited by nenad
  • +1 1
Link to comment

nego, imate li omiljenu partiju? 

 

za mene je ipak vec pomenuta rasidova, odmah iza gerijeva "besmrtna" protiv topalova. uvek sam se pitao da li je moguce da je geri video da cela kombinacija ne bi radila da top nije na pocetnoj poziciji. mislim ubedjen sam da nije, ali ipak....

Link to comment

Meni su omiljene praistorijske, nagonske partije. Nekako se lakše identifikujem nego sa ovim 95% endžin preciznostima. Npr.

 

 

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Da, ali boris to nije prepoznao. Geler je naravno bio u njegovom timu i pokazao mu varijaciju, ali ko ce to sve zapamtiti... Bio je to damin gambit diklajnd

  • +1 2
Link to comment

Koliko se sećam, Spaski je igrao isto kao Geler, ali ovaj je imao neki improvement koji Spaski nije implementirao.

 

Meni je omiljena Fišerova protiv Ribinoti (ili tako nešto). Naročito Alojzijevu analizu (koji se loži nenormalno na Bobija). Kad spusti figuru i kaže u fazonu: "Nije ovo neka greška Ribinotija, ali ja iz današnje prespektive ni mrtav ne bih ulazio u ovo protiv Fišera". :D

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...