Jump to content
IGNORED

zanimljiva matematika


kurdi

Recommended Posts

jel to znaci da si ti dokazao?ja ne znam ni kako da definisem rukopis. sta su elementi? zakrivljenost u levo/desno, nacin na koji se pisu okrugla slova, da li se slova spajaju ili se nizu odvojeno......ili je ovo neka zajebancija? :bojazljivo:
nisam dokazao, al sam dosao do nekih empirijskih indikacija.(ma ocenjujem ispite, komada 400 u 3 dana, pa sam malo poludeo, u nekom trenutku sam vec postao siguran da citam nesto sto sam vec citao i da ne samo sadrzajno nego vise ni vizuelno ne deluju razliciti. neverovatno koliko je osvezenje kada neko makar ima drugaciji rukopis, ali sve zajedno nema vise od 20 tipova rukopisa i 5 boja/nijansi olovki, i definitvno je moguce naci neke koje je nije moguce razlikovati po bilo cemu.) Edited by kurdi
Link to comment

<_< koji sam ja taster!!sreca te nisam uzela da stvarno razmatram problem.ali zapamtices me kurdi, itekako. ima da nadjem zadatak za koji su koverte i sultan male bebe, da na njega mislis i dan i noc.

Link to comment
ima da nadjem zadatak za koji su koverte i sultan male bebe, da na njega mislis i dan i noc.
Lepo je to... nego kako bi bilo da ipak krenemo malo u suprotnom smeru, i ovo "zanimljiva" u naslovu topika opravdamo pred nešto većim auditorijumom? U okviru akcije "nauka narodu", treba nam više zadataka koji ne zahtevaju neko naročito znanje matematike niti se rešavaju preko pola strane, nego više traže dosetljivost. Iliti - šarajte malo, bre.U spoileru može da se naznači kog je tipa zadatak, pa ko voli...
Link to comment

eeee profesore profesore. jos nisi naucio "let go" filozofiju. izgoreces ko hepo kockica. al tako ti i treba kad si zaboravio na drugare iz stare kafane.

Link to comment

evo nesto sto sam upravo cuo, valjda je zanimljivo.sa prijateljicom treba (pred publikom) da izvedete sledeci trik s kartama:iz standardnog (promesanog) spila sa 52 karte izvucete nasumice 5 karata, koje samo vi vidite. ostale karte otklonite.odaberete jednu of 5 karata i stavite je u dzep, ne pokazujuci je nikome.preostale 4 karte pokazete prijatejici i publici.na osnovu ovoga ona treba da pogodi koja karta vam je u dzepu.sta bi vam bila (zajednicka) strategija?za stanovista matematike/kombinatorike/teorije informacija bi se moglo raspravljati da li je uopste moguce (jeste) i sl.i postoje neka matematicki donekle komplikovana resenja, ali postoji i elegantna prakticna strategija koju bi zaista mogli sa skoro svakim da uvezbate za 5 minuta.

Link to comment

hint:mada je suprotno nemoguce, mozda vredi naglasiti - kada joj pokazete 4 karte ona ocigledno vidi koja je prva s leva, druga s leva itd.ako je lakse za razmisljanje moze da se pretpostavi i da joj pokazujete jednu po jednu kartu.

Link to comment

binarni sistem mi je pao na pamet jos juce.na pr, one okrenute licem su jedinice a okrenute ledjima su 0.znaci lice(^3),lice(^2),ledja(^1),lice(^0) = dama (13)problem je pogoditi znak. leva ruka, od manje ka vecoj pik, od vece ka manjoj tref, i sl za desnu ruku. ne znam samo kako bih pokazao znak dvojke... takodje sta ako dodju iste 4 karte? napr 4 trojke. hum

Link to comment

hmm...sad gde krenuti, plasim se da cu vas raspravom i daljim hintovanjem u ovom pravcu navesti na pogresan trag, dalje od onog elegantnijeg i manje matematickog resenja.huja je zapravo otkrio stepen slobode koji meni nije pao na pamet, mislim kako je meni receno to nije ni dozvoljeno ni zabranjeno, a posto je ovo sada o trikovima a ne o matematici kapiram da je dozvoljeno.znaci moglo bi i tako nesto kao otvaras levom rukom, otvaras desnom rukom, sta znam... ali u nekom trenutku to vec postaje varanje (ceses se po nosu i slicno), pa da ne preteramo.u principu jeste dovoljno da imas 4 karte poredjane na stolu s leva na desno, sve otvorene.ali da naglasim da je ovo dovoljno samo zahvaljujuci tome sto ti biras koju od 5 karata ces da stavis u dzep.da ti neko kaze sa ove 4 karte objasni ovu kartu, ne bi uvek mogao.ali sa tim da imas 5 u ruci i ti odlucujes koju ces da objasnjavas je (knap) dovoljno.nemam bas dokaz ali cini mi se da je sa 4 karte (odabranim od 5) taman moguce dostaviti dovoljno informacija za 48 slucaja, dok recimo d dodas 53. kartu u spil vec ne bi radilo.ovo je sve AKO se ne koristi hujina dodatna fora da poredjs karte po stolu nekim redosledom, a onda ih jos i otvaras nekim redosledom.ono sto huja do sada nije koristio je to da kada je karta otvorena ono nesto i pokazuje (puba herc ili trojku pik ili sta god) pa je i to valda neka informacija.inace onako binarno moze da s opise najvis 16 slucajeva sto nij dovoljno.a postoji resenje u kojem s etaj rdosled otvaranja ne kristi... tj ne koristi se dva puta.znaci poredjamo joj otvorene 4 karte na stolu.(dvostruko koriscenje redosleda bi bilo da ih poredjamo zatvorene, pa ih onda jos i otvaramko nekim redom, ili cak ne sve. pa ond aima si redosled kojim su otvorene i redosled kojim stoje na stolu)tri hinta razlicitog tipa u spojlerima:matematicki termini:

nije binarna logika nego permutacije, u resenjima koja ja znam. a moguce je da sa binarnim forama moze da se olaksa, alis amo sa binarnim je svakako nemoguce jer je 2^4=16 svako nedovoljno.

o golubovima i dirihleu:

imamo 5 karta u startu, a postoji smao 4 razlicita znaka, tako da moraju bar dve biti istog znaka.

kolko je matematike stvaro poterbno:

u elegenatnom resenju je dovoljno da prijateljica ume da broji do 6.edit: ok, mozda malo preterujem, mora da zna da broji bar do 13 ocigledno, ali u nekom kompleksnijem matematickom smislu je dovoljno da moze da prati permutacije tri karte.

edit: jebote al s eponavljam... + editovan treci spoiler.

Edited by kurdi
Link to comment

dobro, ja kontam da moje resenje mozda nije matematciki elegantno, ali je mozda jos efektnije (huja rocks!) zato sto devojcica i publika ne vide sve karte. daklem binarni broj je tu samo da se odredi broj karte, (2-14), a tvoje dodatno objasnjenje da ti biras kartu koju ces sakriti mi daje i odgovor na nedoumicu kako odrediti boju. elem, dovoljno je dogovoriti se sa devojcicom sa koje strane se posmatraju 4 preostale karte na stolu. ako kazemo leva, onda s leva na desno:lice (8) + ledja (0) + lice (2) + lice (1) = kec (11)znak karte ce biti znak prve karte sa leve strane, a tu cemo mudro izabrati kao jednu od 2 karte koje su stigle sa istim znakom. znaci ako dobijem 2 trefa, jednog stavim u dzep, a drugog stavim na sto tako da bude prva karta s leva.kec tref, huja wins.aj sad ti.

Link to comment

cini mi se da ovo uvek radi :)(banalna opaska - tref mora biti prva otvorena karta s leva, ako pokazujes broj manji od 8 onda nije prva.)meni uopste nije pala na pamet ova elegantna prevara kad su me pitali, jebiga profesionalna deformacija :Dslucaj gde moras da otvoris sve karte, redom s leva na desno, neka ostane kao alternativno (malo matematickije) pitanje.sta je publici impresivnije ne znam, zavisi kakvog je kova. formlano gledano u binarnom resenju zapravo pruzas vise informacija i ociglednije je da se radi o nekoj matematici, dok je ovo drugo teze provaliti (cim je teze i resiti)+ sad si me inspirisao da smislim novi dodatni zadatak:moze binarno resenje al sa tri karte.znaci izvuces 4, jednu (po svom izboru) stavis u dzep, a tri pokazes (ili ne, kao u tvom resenju).(resenje ovoga koristi sustinski istu kljucnu foru kao i resenje sa 4 karte koje sve moras da pokazes)

Edited by kurdi
Link to comment
+ sad si me inspirisao da smislim novi dodatni zadatak:moze binarno resenje al sa tri karte.znaci izvuces 4, jednu (po svom izboru) stavis u dzep, a tri pokazes (ili ne, kao u tvom resenju).(resenje ovoga koristi sustinski istu kljucnu foru kao i resenje sa 4 karte koje sve moras da pokazes)
oops, pardon, ovo ne moze :blush:posto sa 4 karte ne vazi da su bar dve istog znaka.al aj recimo da izvuces 5 karata, tako da imas bar dve istog znaka, jednu po izboru prosto vratis u spil, jednu stavis u dzep, i sa tri treba da pokazes koja je u dzepu.(valjda nisam opet nesto propustio...)
Link to comment
slucaj gde moras da otvoris sve karte, redom s leva na desno, neka ostane kao alternativno (malo matematickije) pitanje.+ sad si me inspirisao da smislim novi dodatni zadatak:moze binarno resenje al sa tri karte.znaci izvuces 4, jednu (po svom izboru) stavis u dzep, a tri pokazes (ili ne, kao u tvom resenju).
+ korekcija
oops, pardon, ovo ne moze :blush: posto sa 4 karte ne vazi da su bar dve istog znaka.al aj recimo da izvuces 5 karata, tako da imas bar dve istog znaka, jednu po izboru prosto vratis u spil, jednu stavis u dzep, i sa tri treba da pokazes koja je u dzepu.
hint: krug.
Link to comment

predajemo se! reci nam...evo ja jedan: imas dva kondoma. sa koliko zena mozes da spavas a da je sex "safe" za sve?i jos jedan: stojis ispred zatvorenih vrata od sobe. pored vrata na zidu su 3 prekidaca, za koje znas poziciju on i off. u sobi je svetlo koje se ukljucuje jednim od prekidaca, ostala dva ne rade. mozes da radis sa prekidacima sta hoces, ali u sobu mozes da udjes samo jednom, nakon cega prekidace vise neces dirati. kako ces pogoditi koji prekidac je taj pravi?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...