Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

Sorry što vam upadam, a baš je onako, heavy priča.

 

No, je l bi bilo pravičnije da se zapravo podeli i potraži data za dve kategorije, ne, tri!?

1. zapalili se u mestu, nije radio motor, nikog unutra

2. zapalili se u pokretu, ili stojeći na semaforu

3. zapalili se usled sudara

 

pa pokušati normalizovati tu

 

kontam iz priče da je najveći problem, strah, kategorija 1., jer može da se desi u parkingu, gde onda može da napravi golem kuršlus, a kada dodamo da se baterije teško gase, dime ko lude, i to prilično toksične gasove i svašta nešto onda je validna briga ako tu postoji povećana šansa. Kontam da se u slučaju tri najčešće pale benzinci, pa dizeli pa električni?

 

Ili si ti pričao generalno nešto, ali i tu, pored toga, na 100000 čega već, da li se gleda i godište ili samo tip?

 

Gledao sam neki električni auto, polovan, na kupujem prodajem, nje list, a nije ni zoe, 7-8 godina star, 9000EUR, kaže čovek u opisu, realan domet 70-100km, sasvim dovoljno za svaki dan, i razmišljam, a ako je zimi 60tak km, tačno bi ostao na pola puta kući sa posla prazan, za te pare... malo nerealno na našem tržištu kada čitam kako usporavaju i ne mogu da prodaju nove proizvođači... A već sam čuo na treningu da "ima neki lik" koji menja ćelije, to sve sredi... meni to uliva ogromno nepoverenje u polvne EV kod nas, i kontam da, kada bi ih bilo više, i kada se ljudi više upuste u to i više počnu da diraju, budže, prekrajaju, biće više problema, jer pogledaj, na ulici, koliko vozila dimi ko blesavo, koliko puta si video da treperi čitava svetlosna grupa a ne žmigavac, šta sve ljudi rade, i tu onda ima veće šanse i da plane, a to se pretežno radi na starijim sus vozilima, daj još 30tak godna pa da vidimo :D

  • +1 2
Link to comment

Secam se kao klinac kad sam citao o solarnoj energiji i cudio se sto nesto toliko komplikovano i skupo dobija subsidies u USA kad je ocigledno da nema sanse da ce ikad moci da parira termoelektranama. Evo 30 godina kasnije solar polako istiskuje sve ostalo. Cenim da nas slicno ceka i sa EV, samo treba vremena. Zato mislim da je besmisleno porediti danasnje EV i ICE automobile i pripadujucu infrastrukturu vec treba razmisljati sta nas ceka u bliskoj buducnosti.

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, Vapad said:

No, je l bi bilo pravičnije da se zapravo podeli i potraži data za dve kategorije, ne, tri!?

 

Naravno da bi bilo pravičnije, i naravno da je potrebno još detalja, npr. da li je išta od elektroinstalacije prepravljano van ovlašćenih servisa, da li je bilo uticaja spoljnih faktora/trećih lica itd. ali objasni ti to njemu - ICE gore češće, tačka. :rolleyes:

Link to comment
3 hours ago, Vapad said:

Sorry što vam upadam, a baš je onako, heavy priča.

 

No, je l bi bilo pravičnije da se zapravo podeli i potraži data za dve kategorije, ne, tri!?

1. zapalili se u mestu, nije radio motor, nikog unutra

2. zapalili se u pokretu, ili stojeći na semaforu

3. zapalili se usled sudara

 

pa pokušati normalizovati tu

 

 

 

Ako je trebalo, trebalo je pre nego što se zaključilo da su EV opasnost na 4 točka bez ijednog podatka osim anegdota. Ali to je obrazac, kad je nešto što ti ide u prilog onda je dosta pojedinačni slučaj, vidi gori Tesla na YouTubeu, jao kako će biti kad svi automobili budu električni? Biće velikih problema jeli. Onda kad se postavi da su ukupno gledano sigurniji i sa manjim rizicima, onda im proradi unutrašnji naučnik, daj da vidimo detalje, nećemo preko kolena, korelacija nije kauzalnost itd. Ako su ti podaci bitni, bitni su u oba slučaja i samim tim nema osnova da se zaključuje da su EV posebna opasnost, pošto ih nemamo. Neko postavi Teslu u plamenu, ja postavim Nissan kako se dimi i zapali, za racionalnu osobu je to jedno te isto. Anegdota koja ne pokazuje ništa ukupno gledano. Ali za neke druge jedno pokazuje sve, esam ti reko da je Tesla opasan, a drugo je samo anegdota, a i mora da vidimo da li su instalacije ili oštećeni deo koji na EVu ne postoji, ili tako nešto, pitaj zorgluba kako to ide. Meni to zvuči kao nerazumljiva besmislica.

 

Mada iskreno ne slažem se da je to bitno. Svaki vozač se nalazi u svakoj od ovih situacija uključujući i potencijalni sudar. Ako je ukupno gledano manje verovatno da će doći do požara, onda si sigurniji i tu se za mene priča završava.

 

 

Link to comment
4 hours ago, Venom said:

A mene fascinira koliko ti se, i ne samo tebi, ruši svet izjavom da EV manje gore od ostalih automobila, što je činjenica. 


:D

 

Svoju izjavu proglasiš činjenicom, i hajde diskutujmo :D

 

Zilotizam 1/1

 

 

Da neko nov na forumu ovoliko zagovara i opravdava upotrebu jebenog litijuma, bio bi već proglašen za bota na platnom spisku Marijaniti Babić. 

Edited by bios
  • +1 1
Link to comment

Do sada svi podaci koje sam video govore to što sam napisao, neke sam i okačio. Ako imaš neki bolji slobodno postuj.

 

Litijum je u tvom telefonu i laptopu. Ja ne zagovaram ništa osim vožnje gradskim prevozom, železnicom, pešačenje i vožnju bicikla. Za ostale koji žele ili moraju da koriste automobil, učinite uslugu sebi i ostalima i za naredni automobil uzmite električni.

  • +1 1
Link to comment

@Venom
 

Nemam ništa novo epohalno da postujem.  Gomila stvari ima na topiku iz kojih dosta toga može da se zaključi. Potrebno je samo koristiti common sense i ništa više od toga. 
 

Primarno zagađenje tokom korišćenja- ovde je EV naravno u prednosti. I ovo je verovatno jedina činjenica  na poslednjih par strana topika.  Zero emission. 
 

Sekundarno zagađenje- reciklaža kod EV je praktično nepostojeća kategorija. U klasičnoj auto industiji je to jako razvijen i profitabilan segment. Mogao bih sad da izguglam neku sliku planine elektronskog otpada od pre pojave EV, ali neću da dodatno zagađujem topik. Ovo poređenje korišćenja litijima u laptopu ili telefonu i autu od 2 tone koje treba da pokreće baterija stvarno ne zaslužuje nikakav komentar.

 

Baterije su bile problematičan otpad i pre pojave EV, ali barem nije bilo potrebe da se devastiraju čitavi regioni da bi se došlo do litijuma. Srećom! izgleda sa posustaje potražnja za EV pa možda i ima neke šanse za Jadar. 

Famozno zapaljivanje- valjda smo ustanovili da je verovatnoća da će da se zapali auto u obe kategorije toliko mala da nema potrebe da to utiče na izbor. Iako u te statistike ulaze i auti sa ICE motorima 10+ godina stari, mnogi čak i stariji od 20 godina. EV niti ih ima toliko starih, niti su planirani da budu toliko dugo u uporebi. Istekne garancija, i ako crkne skup deo- pravo na otpad. Kao i većina današnje tehnike. 
 

I opet, jako su male šanse da se desi, ali meni je zanimljiv fenomen da se auto spontano zapali u garaži nakon nekoliko sati mirovanja. Nemam drugo objašnjenje osim da je u putanju softverski glitch kod održavanja baterije u mirovanju. Rad bih bio da naučim više o tome. 

 

I na kraju, upotreebna vrednost-  ogromnom broju ljudi, kojima je auto stvarno potreba je mali domet i nedistupno i predugo punjenje deal breaker. Oni kojima je auto nice to have, neka koriste javni prevoz ili bicikliraju. Mislim da se tu potpuno slažemo. 
 

Jbg TLDR, odjavljujem se iz ove diskusije do daljnjeg. 

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment

Je li Venome, da li ti se desilo do sada da ti se telefon usled duzeg stajanja na Suncu pregreje? I sam se ugasi jer je dostigao preveliku temperaturu?

 

Kako to objasnjavas? Hoces li procitati kako baterije rade ili sam ja samo jedan dosadni petogodisnjak sa stativama koje pomeram okolo.

Link to comment
4 minutes ago, Downforce said:

Je li Venome, da li ti se desilo do sada da ti se telefon usled duzeg stajanja na Suncu pregreje? I sam se ugasi jer je dostigao preveliku temperaturu?

 

Kako to objasnjavas? Hoces li procitati kako baterije rade ili sam ja samo jedan dosadni petogodisnjak sa stativama koje pomeram okolo.

 

Samo sam ti napisao da je zapaljenje u slučaju EV manje verovatno nego u slučaju automobila na fosilna goriva. Ne znam zašto te to muči do te mere da pomeraš diskusiju na to da EV mogu da se zapale parkirani, gde sam opet dao više primera da to može da se desi i klasičnom automobilu. Ako imaš neki podatak da je to u slučaju EV drastično verovatnije, daj da vidimo. Ali nemaš to, imaš mišljenje.

Link to comment
2 hours ago, bios said:

@Venom
 

Nemam ništa novo epohalno da postujem.  Gomila stvari ima na topiku iz kojih dosta toga može da se zaključi. Potrebno je samo koristiti common sense i ništa više od toga. 
 

Primarno zagađenje tokom korišćenja- ovde je EV naravno u prednosti. I ovo je verovatno jedina činjenica  na poslednjih par strana topika.  Zero emission. 
 

Sekundarno zagađenje- reciklaža kod EV je praktično nepostojeća kategorija. U klasičnoj auto industiji je to jako razvijen i profitabilan segment. Mogao bih sad da izguglam neku sliku planine elektronskog otpada od pre pojave EV, ali neću da dodatno zagađujem topik. Ovo poređenje korišćenja litijima u laptopu ili telefonu i autu od 2 tone koje treba da pokreće baterija stvarno ne zaslužuje nikakav komentar.

 

Baterije su bile problematičan otpad i pre pojave EV, ali barem nije bilo potrebe da se devastiraju čitavi regioni da bi se došlo do litijuma. Srećom! izgleda sa posustaje potražnja za EV pa možda i ima neke šanse za Jadar. 

Famozno zapaljivanje- valjda smo ustanovili da je verovatnoća da će da se zapali auto u obe kategorije toliko mala da nema potrebe da to utiče na izbor. Iako u te statistike ulaze i auti sa ICE motorima 10+ godina stari, mnogi čak i stariji od 20 godina. EV niti ih ima toliko starih, niti su planirani da budu toliko dugo u uporebi. Istekne garancija, i ako crkne skup deo- pravo na otpad. Kao i većina današnje tehnike. 
 

I opet, jako su male šanse da se desi, ali meni je zanimljiv fenomen da se auto spontano zapali u garaži nakon nekoliko sati mirovanja. Nemam drugo objašnjenje osim da je u putanju softverski glitch kod održavanja baterije u mirovanju. Rad bih bio da naučim više o tome. 

 

I na kraju, upotreebna vrednost-  ogromnom broju ljudi, kojima je auto stvarno potreba je mali domet i nedistupno i predugo punjenje deal breaker. Oni kojima je auto nice to have, neka koriste javni prevoz ili bicikliraju. Mislim da se tu potpuno slažemo. 
 

Jbg TLDR, odjavljujem se iz ove diskusije do daljnjeg. 

 

 

 

 

 

Ono što polako ne zaslužuje nikakav komentar je sposobnost da se diskusija pomeri na nešto drugo osim onog oko čega sam se uključio i šta sam zapravo komentarisao: zabrinutost za zapaljenje EV, koje nema osnova.

 

Pominjanje litijuma u kontekstu Jadra je novo dno pomeranja stativa i generalne jadnosti, jer ponavljam taj isti litijum koristiš i sam, a osim toga postovao sam više puta na topicu o Jadru kako cena litijuma ide na dole jer postojećih kapaciteta za proizvodnju ima i previše. Kapaciteta u australijskim i južnoameričkim zabitima. Ako se brineš i za to i neko generalno blagostanje planete Zemlje, i tu si u zabludi. Nema većeg maltretiranja planete i majke prirode od kopanja i vađenja fosilnih goriva na svim meridijanima. Elektrifikacija svega će drastično da smanji potrebu za kopanjem i generalnim maltretiranjem planete, tako da i tu imamo veliki napredak u odnosu na ovo sad. Eto još jedan primer kako se objektivnom napretku u odnosu na sad lepi etiketa kako je loše i kako bolje da ostavimo ovo što imamo sad, što je n puta gore. To je poremećena logika. Jedna ilustracija dole, litijum jeste i ostaće statistička greška u odnosu na ono što se iz zemlje vadi sad. I to što nešto podržavam ne znači da mislim da treba da se uništi Jadar zbog toga, isto kao što ti verovatno ne misliš da Jadar treba pretvoriti u naftne bušotine kad bi tamo eventualno našli naftu.

 

image-32-695x1024.png

 

Osim toga, jedan uticajni institut koji se bavi ovim temama je nedavno objavio izveštaj gde su objavili da čak i Kina projektuje da im neće trebati novi litijum od 2040, kao ni manje više nigde u svetu. Izveštaj možeš da preuzmeš ovde. Jedna crtica:

 

Accelerated progress means we only need to mine a cumulative 125 million tons of battery minerals. This quantity alone can get us to circular battery self-sufficiency. That is 17 times smaller than the amount of oil we extract and process for road transport every year. And, at today’s commodity prices, about 20 times cheaper as well.

 

Reciklaža baterija je već sad tema i samo će nastaviti da napreduje, ne znam gde se informišete. Više o tome ovde.

 

full.png

 

  • -1 2
Link to comment
21 hours ago, Vapad said:

kontam iz priče da je najveći problem, strah, kategorija 1., jer može da se desi u parkingu, gde onda može da napravi golem kuršlus, a kada dodamo da se baterije teško gase, dime ko lude, i to prilično toksične gasove i svašta nešto onda je validna briga ako tu postoji povećana šansa. Kontam da se u slučaju tri najčešće pale benzinci, pa dizeli pa električni?

 

Gledao sam neki električni auto, polovan, na kupujem prodajem, nje list, a nije ni zoe, 7-8 godina star, 9000EUR, kaže čovek u opisu, realan domet 70-100km, sasvim dovoljno za svaki dan, i razmišljam, a ako je zimi 60tak km, tačno bi ostao na pola puta kući sa posla prazan, za te pare... malo nerealno na našem tržištu kada čitam kako usporavaju i ne mogu da prodaju nove proizvođači... A već sam čuo na treningu da "ima neki lik" koji menja ćelije, to sve sredi... meni to uliva ogromno nepoverenje u polvne EV kod nas, i kontam da, kada bi ih bilo više, i kada se ljudi više upuste u to i više počnu da diraju, budže, prekrajaju, biće više problema, jer pogledaj, na ulici, koliko vozila dimi ko blesavo, koliko puta si video da treperi čitava svetlosna grupa a ne žmigavac, šta sve ljudi rade, i tu onda ima veće šanse i da plane, a to se pretežno radi na starijim sus vozilima, daj još 30tak godina pa da vidimo :D

Zimi isto moraju da se greju. Ne smeju ni mnogo u minus da odu jer se onda javi drugi problem. :) Tako da ce trositi energiju i za to pa tu gubis, moraju da tebe greju pa i tu ode energije i imas neizbezni pad kapaciteta usled broja ciklusa koji je sigurno nakupio u medjuvremenu...

 

Ako ima 60km dometa zimi da se sutas u dupe od srece...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...