Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

13 minutes ago, Yoyogi said:


Ma mogu li stvarno? Dodji sa novom Teslom na stanicu da ti zamene bateriju i dobijes istu, samo 3 godine staru koja se isprazni za 30% vremena, kao za mobilni telefon stara baterija.
A ti platio toliko za novi auto.

 

Pa ti si napisao "Napuni ih bilo gde za 3 minuta, to EV ne mogu, nikada nece ni moci. ", možda će nekada moći, ako ne da se puni tako brzo, onda da se menja.

 

No, za sada ništa od toga.

 

Link to comment
1 minute ago, Yoyogi said:

Sigurno da necu reci nekome iz Toyota Motor da se neko sa neta ne slaze sa njihovim projekcijama.

 

Ako si ovde samo njihov portparol, ok. Ja sam mislio da si ti inženjer, pa da znaš da staviš proračun na papir i da nam kažeš kako si došao do brojki. Ali od PR službe fakat ne očekujem mnogo, sve ok.

  • +1 1
Link to comment
Just now, JozoMujica said:

 

Pa ti si napisao "Napuni ih bilo gde za 3 minuta, to EV ne mogu, nikada nece ni moci. ", možda će nekada moći, ako ne da se puni tako brzo, onda da se menja.

 

No, za sada ništa od toga.

 


Naravno, po 45 minuta minimum, to ni sa Ficama ni Jugicima ni Stojadinima nismo imali. Jos, treba da preko neta bukiras punjenje, nije kao benzinska pumpa gde dodjes i odes kao da je kafana.

Link to comment
1 minute ago, Venom said:

 

Ako si ovde samo njihov portparol, ok. Ja sam mislio da si ti inženjer, pa da znaš da staviš proračun na papir i da nam kažeš kako si došao do brojki. Ali od PR službe fakat ne očekujem mnogo, sve ok.


Oni su inzenjeri, oni prate sve to, ja sam IT provider. Samo ih znam kako su pedantni i tacni, 20 godina.

Link to comment

Pazi ovo: prijateljica, vlasnik stana, rece mi da svi vlasnici treba da uplate po 1,000 EUR da se napravi 10 punjaca za elektricna vozila. Kojih u zgradi ima mozda 5-6 vlasnika, od 400 stanova.
I ko stane da se puni, ostaje satima. Nocu, kao da si u ratu, ima da se iskradas i shunjas da napunis EV ako si bio toliko glup da ga uopste kupis.

Autonomija imati svoje vozilo, tu prestaje. Fice su SFRJ donele autonomnost i nezavisnost. Ne ova EV budalastina.

Link to comment

Pa već sada valjda imaš modele koji se napune za 20-ak minuta i koji mogu na to jedno punjenje da se voze 800km.

 

Da ne pričam o jednostavnosti tih automobila - što dovodi do mnogo jednostavnijeg održavanja, manje kvarova itd. Meni lično je to možda i najprimamljivija stavka kod EV-a. 

Link to comment
3 hours ago, Downforce said:

Meni je i sam koncept SUS vozila odavno prevazidjen. Najgore je sto kompanije o elektro vozilima i dalje razmisljaju u kontekstu prethodnih SUS vozila. Gora stvar nije mogla da nas snadje jbg.

 

 

Pa nisam siguran da je koncept vozila sa ICE motorom prevaziđen dokle god se ne reši problem  baterija. Pisalo se o tome dosta i na topiku.  Pri tome je ICE motor etalon pouzdanosti i dugovečnosti. 
 

Rekao bih  da je generalno automobil neadekvatan kao osnovni transport  bio on ICE ili EV.  Ali veliki broj ljudi prosto nemaju izbora. 


Nego, vezano za onu Venomovu statistiku.  Ona je naravno irelevantna u stvarnom životu jer su šanse da se automobil zapali mizerne u oba slučaja. Pet puta više os statističke greške je i dalje statistička greška. 
 

Meni je tu nešto drugo stvar za razmišljanje.  Moderni EV imaju jako sofisticiran termo menadžment, gde ima ne znam koliko modova grejanja i hlađenja baterije u zavisnosti od spoljne temperature, opterećenja, reverzibilnog punjenja, pražnjenja itd. U teoriji bi, dakle, veseli Indus u Teslinoj fabrici mogao da pusti update u petak popodne, pa da imamo serijska samozapaljivanja preko vikenda u garažama. Ima li smo slično na aerodromima. 
 

Karikiram malo, ali ne verujem ni starim proizvođačima automobila, pogotovo ne Tesli. 
 

Litijum je inače veoma nestabilan. Zapaljivanje baterije nije nikako isto kao kad se zapali el. instalacija na običnom autu. 
 

 

 

Link to comment

Jooj, nemojte te anegdote o zapaljivosti litijum baterija. Nisam kliknuo na video.

Elektricna kola su glupost, veca od toga,  u svojoj opstosti, ludilo naivne mase.

Link to comment
23 minutes ago, bios said:

 


Nego, vezano za onu Venomovu statistiku.  Ona je naravno irelevantna u stvarnom životu jer su šanse da se automobil zapali mizerne u oba slučaja. Pet puta više os statističke greške je i dalje statistička greška. 
 

 

 

 

 

 

Nije problem, onda nema potrebe da ljudi strahuju od nečega što je 5x manje verovatno od statističke greške. 

 

Idemo dalje.

Link to comment

Mom drugu se dva puta zapalio auto dok je vozio. Tako mu i treba kad kupuje polovne francuze :fantom:

 

Steta sto je ova prica o EV automobilima potpuno pomerila fokus sa price o razvoju alternativnih nacina prevoza (public transport, bajk, car sharing...). To bi bilo i jeftinije i zdravije i manje zagadjivalo okolinu. Al kapiram da su interesi auto industrije u Evropi previse jaki.

  • +1 7
Link to comment

Pa evropa je kontinent gdje su ti alternativni nacini prevoza i najrazvijeniji. Pogledaj samo mapu biciklistickih staza u sjevernoj evropi, ima ih svuda. Ili mapu zeljeznickih pruga. 

U velikom gradovima gdje imas obro razvijen javnim prevoz (+ staze za bicikle) ti i ne trebaju kola.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, borris_ said:

Pa evropa je kontinent gdje su ti alternativni nacini prevoza i najrazvijeniji. Pogledaj samo mapu biciklistickih staza u sjevernoj evropi, ima ih svuda. Ili mapu zeljeznickih pruga. 

U velikom gradovima gdje imas obro razvijen javnim prevoz (+ staze za bicikle) ti i ne trebaju kola.

Slazem se ali to ne znaci da je dostiga svoj zenit. Ima svega, od Holandije koja se maltene resila automobila do Srbije gde javnim prevozom ide samo onaj koji mora a biciklisti se igraju survivora svaki put kad izadju napolje.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...