Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

47 minutes ago, Venom said:

tako da ne znam šta želiš da postigneš.

 

Ne čitaš jbg. Neću ništa da postignem, ali neću ni da prihvatim nagađanja za argumente.

 

57 minutes ago, Venom said:

Koje je tvoje mišljenje zašto ljudi pogrešno smatraju da je rizik požara veći kod EV-a kad je on manji?

 

Mogu samo da pretpostavljam. Možda je strah od novog kao što si napisao, možda mediji napucavaju gledanost i klikove reportažama o EV buktinjama, toj đavolskoj novotariji, dok su ICE prestali da budu iznenađenje još pradedama i čukundedama.

Ono što je još zanimljivije je sama premisa tvog pitanja: "zašto ljudi pogrešno smatraju". Postavio si sebe na "ja sam u pravu" liticu, sa koje neodređeno veliki broj ljudi posmatraš sa visine, jer oni nisu u pravu, oni greše - pritom za sveto pismo uzevši statistike koje su se mogle namestiti na 100 načina. Nijedna od njih npr. ne navodi uzrok paljenja, ni EV, ni ICE vozila. Koliko znamo iz tih istraživanja, automobili su mogli izgoreti nakon sudara, piromanstva ili erupcije vulkana.

 

Takođe, rečenica:

 

1 hour ago, Venom said:

Ja mrzim automobile

 

Ne može biti ništa osim odraza neznanja i ograničenosti. Mogao si reći i - ja mrzim avione, vozove, konjske čeze i volovske zaprege. U pitanju je puko sredstvo prevoza, kako će uticati na kvalitet života čovečanstva, sasvim je drugo pitanje.

  • +1 2
Link to comment
1 hour ago, Venom said:

 

Statistika je bila na 100k vozila u svakoj kategoriji.

Nebitno jbt. Sta si se toliko uhvatio toga?

 

Da li porices da se EV mogu bukvalno samozapaliti?

Link to comment
11 minutes ago, Downforce said:

Nebitno jbt. Sta si se toliko uhvatio toga?

 

Da li porices da se EV mogu bukvalno samozapaliti?

 

Rekao sam da se EV manje pale nego konkurencija, ti si me pitao odakle mi to, postovao sam primer. Očigledno se pale manje, pa više ne moraš da me pitaš odakle mi to.

 

Mogu se samozapaliti, kao i automobili na fosilna govora. Može zorglub da ti objasni da je i to moguće.

Link to comment

Da uprostimo za ovaj argument.

Ako SUS (klasicni motori) kola prave emisiju CO2 od 100 jedinica, u Francuskoj gde im struja dolazi iz nuklearki, prave 60.
U Kini, gde im struja za napajanje dolazi iz termoelektrana na ugalj, prave 120 tih jedinica.

Atmofera je opsta, nije po politickim i drzavnim granicama.

Gde su naivcine (mada dobronamerne) da to shvate?

Link to comment
1 hour ago, zorglub said:

 

Ne čitaš jbg. Neću ništa da postignem, ali neću ni da prihvatim nagađanja za argumente.

 

 

Mogu samo da pretpostavljam. Možda je strah od novog kao što si napisao, možda mediji napucavaju gledanost i klikove reportažama o EV buktinjama, toj đavolskoj novotariji, dok su ICE prestali da budu iznenađenje još pradedama i čukundedama.

Ono što je još zanimljivije je sama premisa tvog pitanja: "zašto ljudi pogrešno smatraju". Postavio si sebe na "ja sam u pravu" liticu, sa koje neodređeno veliki broj ljudi posmatraš sa visine, jer oni nisu u pravu, oni greše - pritom za sveto pismo uzevši statistike koje su se mogle namestiti na 100 načina. Nijedna od njih npr. ne navodi uzrok paljenja, ni EV, ni ICE vozila. Koliko znamo iz tih istraživanja, automobili su mogli izgoreti nakon sudara, piromanstva ili erupcije vulkana.

 

Takođe, rečenica:

 

 

Ne može biti ništa osim odraza neznanja i ograničenosti. Mogao si reći i - ja mrzim avione, vozove, konjske čeze i volovske zaprege. U pitanju je puko sredstvo prevoza, kako će uticati na kvalitet života čovečanstva, sasvim je drugo pitanje.

 

Ako kažeš da postoji povećan rizik od požara kod EV, to je pogrešno i ja nisam ni na kakvoj litici ako kažem da je pogrešno. Svodiš diskusiju na lični nivo, jer nemaš šta drugo da kažeš.

 

Drugo je pitanje za nekog ko cinculira koliko anđela stane na vrh igle i slična teoretska naklapanja. Ljudima prevozno sredstvo samo po sebi ne treba, osim da im podigne kvalitet života. Ne putuješ da bi putovao, nego da bi od toga imao neku korist. Ako je konačan učinak automobila negativan onda je sasvim opravdano mrzeti ih, pogotovo jer tako koncipirani kakvi jesu, nemaju šansu da budu u plusu. Vozilo za početak 20. veka.

Link to comment
3 hours ago, Yoyogi said:


U tome i jeste cela glupost sa elektricnim kolima. Napuni ih bilo gde za 3 minuta, to EV ne mogu, nikada nece ni moci.

 

Jesi ti čuo da baterije mogu da se menjaju? :)

 

Duracell_Bunny.png

Link to comment
8 minutes ago, Yoyogi said:

Da uprostimo za ovaj argument.

Ako SUS (klasicni motori) kola prave emisiju CO2 od 100 jedinica, u Francuskoj gde im struja dolazi iz nuklearki, prave 60.
U Kini, gde im struja za napajanje dolazi iz termoelektrana na ugalj, prave 120 tih jedinica.

Atmofera je opsta, nije po politickim i drzavnim granicama.

Gde su naivcine (mada dobronamerne) da to shvate?

 

Sagorevanje litra benzina  prouzrokuje 2,3 kg CO2 u atmosferi. Automobil koji potroši oko 7l na 100km prouzrokuje oko 15kg CO2.

 

Nuklearna elektrana, solarni panel, vetrenjača ili hidroelektrana prouzrokuje 0kg CO2 u toku rada. Postoje manje ili veće emisije u toku izgradnje ili proizvodnje, ali to postoji i kod benzina (ispumpavanje iz zemlje, prerada, transport preko celog sveta, transport lokalno itd).

 

U tom smislu ako SUS motor pravi emisiju od 100 jedinica, motor na čistu struju pravi emisiju od oko 0 jedinica.

 

Ali čekaj, to nije sve!

 

Litar benzina je oko 8.5kwh, vozilo koje troši 7l na 100km potroši oko 60kwh. Tesla Model 3 troši oko 15kwh na 100km čime je oko 4 puta efikasniji.

 

EV prouzrokuje veće emisije u proizvodnji, koje se na sadašnjem nivou struje otplate za manje od 20k kilometara. U slučaju 100% čiste struje, ne znam tačno, ali cenim da je ispod godišnje kilometraže.

  • Hvala 1
Link to comment
2 minutes ago, JozoMujica said:

 

Jesi ti čuo da baterije mogu da se menjaju? :)

 

Duracell_Bunny.png


Ma mogu li stvarno? Dodji sa novom Teslom na stanicu da ti zamene bateriju i dobijes istu, samo 3 godine staru koja se isprazni za 30% vremena, kao za mobilni telefon stara baterija.
A ti platio toliko za novi auto.

Link to comment
12 minutes ago, Venom said:

Ako kažeš da postoji povećan rizik od požara kod EV, to je pogrešno i ja nisam ni na kakvoj litici ako kažem da je pogrešno.

 

Ne, ne kažem. Ne znam čemu ovo izmišljanje. To što ti tvrdiš da je nešto pogrešno je bez značaja, sve dok ne budemo imali validne dokaze.

 

13 minutes ago, Venom said:

Svodiš diskusiju na lični nivo, jer nemaš šta drugo da kažeš.

 

Ne, ne radim to, opet izmišljaš.

 

14 minutes ago, Venom said:

Ljudima prevozno sredstvo samo po sebi ne treba

 

No comment.

 

Preostalo... Automobile su u početku bukvalno zvali kočijama bez konja, ali pretpostavljam da imaš i mišljenje o tome u čemu je čovečanstvo grešilo preko 5 milenijuma.

Link to comment
2 minutes ago, Venom said:

 

Sagorevanje litra benzina  prouzrokuje 2,3 kg CO2 u atmosferi. Automobil koji potroši oko 7l na 100km prouzrokuje oko 15kg CO2.

 

Nuklearna elektrana, solarni panel, vetrenjača ili hidroelektrana prouzrokuje 0kg CO2 u toku rada. Postoje manje ili veće emisije u toku izgradnje ili proizvodnje, ali to postoji i kod benzina (ispumpavanje iz zemlje, prerada, transport preko celog sveta, transport lokalno itd).

 

U tom smislu ako SUS motor pravi emisiju od 100 jedinica, motor na čistu struju pravi emisiju od oko 0 jedinica.

 

Ali čekaj, to nije sve!

 

Litar benzina je oko 8.5kwh, vozilo koje troši 7l na 100km potroši oko 60kwh. Tesla Model 3 troši oko 15kwh na 100km čime je oko 4 puta efikasniji.

 

EV prouzrokuje veće emisije u proizvodnji, koje se na sadašnjem nivou struje otplate za manje od 20k kilometara. U slučaju 100% čiste struje, ne znam tačno, ali cenim da je ispod godišnje kilometraže.


Treba mi vise uveravanja, kao i proizvodjacima kola koji su smanjili projekcije proizvodnje. Neki i obustavili. U Sydney luci ima groblje Tesli koje niko nece da kupi.

Link to comment
2 minutes ago, Yoyogi said:


Treba mi vise uveravanja, kao i proizvodjacima kola koji su smanjili projekcije proizvodnje. Neki i obustavili. U Sydney luci ima groblje Tesli koje niko nece da kupi.

 

Računica ti je bila loša.

Link to comment
3 minutes ago, Venom said:

 

Računica ti je bila loša.

Toyota (znam ih intimno, u poslovnom smislu), najveci proizvodjac kola na svetu, isto uhvatila tu losu racunicu?

Link to comment
1 minute ago, Yoyogi said:

Toyota (znam ih intimno, u poslovnom smislu), najveci proizvodjac kola na svetu, isto uhvatila tu losu racunicu?

 

Nisam video njihove pogrešne računice od 100/60 jedinica, pa ne mogu da komentarišem.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...