Jump to content
IGNORED

Automobili na elektricni pogon


hazard

Recommended Posts

3 hours ago, Downforce said:

EV moze da se zapali usled stajanja ukoliko mu fejluje life support sistem. Cak i kada miruje, mora postojati hladjenje baterije

Tesla 3, model 2024, trosi oko 2% baterije nedeljno na odrzavanje sistema, ukljucujuci hladjene baterije, kada je dnevna teperatura oko 30C i sam auto je parkiran u senci.

  • +1 2
Link to comment

Rekao sam samo da EV manje gore od drugih automobila i statistike koje imamo to potvrđuju. Ne znam čemu diskusija oko činjenica.

 

U ovom konkretnom slučaju:

 

https://www.bbc.com/news/uk-england-beds-bucks-herts-68627759

 

In a joint report, Bedfordshire's fire and police services said the most probable cause was an electrical fault or a component failure in a moving diesel vehicle.

 

It became "overrun with flames" which spread to other vehicles, it said.

 

Možda je BBC funkcionalno nepismen pa nisu razumeli da su vatrogasci i policija rekla da je krivo EV kao što je istinu lepo postovao korisnik GI Delta Fart na Facebooku. Šta nam rade.

 

Nije potrebno blokirati region kad gori dizel vozilo.

Region:

 

_131387369_image001.jpg.webp

 

  • +1 1
Link to comment

Moj sadasnji auto, Toyota Corolla Touring, hibrid, po gradu sa jednim rezervoarom (40L) predje 1,150km. Imao sam i Prius Alfa, isto tako.
Na otvorenom putu, elektro motor je dobar za brzine 30-40km, kao po gradu. Preko toga, benzinac preuzima vlast. Opet i to je 800 km sa 40 litara benzina za kola od 1,800 cc na autoputu.
Da nije bilo drzavnih subvencija (upola manji trosak registracije) ne bih ga kupio.
Imao sam mnogo puta na rentacar Honda, Toyota, benzinci, 40L max 500km. I ta su kola bila vozena kroz grad i kroz start-stop spori saobracaj.

Link to comment

Baterije se nisu sustinski promenile za vise od 200 godina od kada su pronadjene. Od zabljih bataka.

Jedini pravi korak napred je da se kola napajaju energijom kao sto mobilni telefoni dobijaju prijem, kako prolaze od mesta do mesta.

To jos niko nije pronasao, osim Tesle ali to je bilo na nekoliko metara. Intel je (piggy back na Teslin pronalazak) pokazao 2005. lampu koja se upali sa 5m udaljenog izvora. Tu je stalo.

Link to comment
1 hour ago, Venom said:

most probable cause

 

Ti pretpostavljam praviš razliku između probability i certainty?

 

Takođe, mojne te meme fore sa garažom u plamenu pliz, lepo sam napisao:

 

1 hour ago, zorglub said:

Takođe, kada single ICE vozilo gori

 

Link to comment

Nije mi najmanje jasnije šta hoćeš da kažeš. Tvoj hill to die on je tvrdnja da ne znamo zasigurno da je požar koji je zapalio ceo parking na aerodromu bio dizel i zato je to nemoguće. Netačno i netačno i netačno

 

Poenta svega toga je ionako bila druga: da su svi potrčali da zaključe da je to bio EV, pre nego što su znali bilo šta. Druga poenta je da znamo u praksi da se takvi problemi dešavaju mnogo manje sa EV (imamo statistiku jeli). Što su dva primera za očigledan zaključak da se ljudi kad se brinu o požaru u EV vode emocijama, osećajem, a ne razumom.

Link to comment
On 22.9.2024. at 19:55, April said:

 

Nešo i ja sam ga probao jedan dan, samo benzinca i mislim da sam pisao na ppp o njemu. 

 

Samo moja kombina nije bila plugin hibrid, to mi je preskupo i ne vidim računicu, nego benzinac + plin, to je sve tada moglo za 28k. 

Sad nude samo tog hibrida. Inače i ja vozim na plin i to već dosta godina. Poslednjeg dizelaša sam prodao još 2003. 

  • +1 1
Link to comment

Što se požara tiče statistike zaista kažu da se EV pali ređe nego benzinski, ali kad se zapali treba mnogo više ljudi i vremena da bi se požar ugasio i po pravilu automobil potpuno izgori. Sa SUS motorom se često i spase. 

No, najkritičniji su zapravo plug - in hibridi. 

 

Zašto EV ne uspevaju da povećaju učešće u ukupnoj prodaji vozila u EU? Skupi su, a i mnogo ljudi nema mogućnost da ih puni kući, dok je na javnim punjačima iz više razloga to mnogo duže i komplikovanije nego tankovanje kola s običnim motorom. 

To je glavnina razloga, a ne mogući požari. 

  • +1 3
Link to comment
1 hour ago, nesha taxista said:

Što se požara tiče statistike zaista kažu da se EV pali ređe nego benzinski, ali kad se zapali treba mnogo više ljudi i vremena da bi se požar ugasio i po pravilu automobil potpuno izgori. Sa SUS motorom se često i spase. 

No, najkritičniji su zapravo plug - in hibridi. 

 

Zašto EV ne uspevaju da povećaju učešće u ukupnoj prodaji vozila u EU? Skupi su, a i mnogo ljudi nema mogućnost da ih puni kući, dok je na javnim punjačima iz više razloga to mnogo duže i komplikovanije nego tankovanje kola s običnim motorom. 

To je glavnina razloga, a ne mogući požari. 


U tome i jeste cela glupost sa elektricnim kolima. Napuni ih bilo gde za 3 minuta, to EV ne mogu, nikada nece ni moci.

  • Haha 1
Link to comment
2 hours ago, Venom said:

Nije mi najmanje jasnije šta hoćeš da kažeš. Tvoj hill to die on je tvrdnja da ne znamo zasigurno da je požar koji je zapalio ceo parking na aerodromu bio dizel i zato je to nemoguće.

 

Lol, jedini koji umire na Bunker Hill-u bezgrešnosti EV-a si ti, ja samo kažem da bi trebalo da sačekamo sa zaključcima dok probability ne postane certainty.

 

2 hours ago, Venom said:

 

Reddit useru izgoreo auto i to treba da dokaže šta tačno? Kako je izgoreo, da li ga je neko zapalio, da li je prčkao oko instalacija? Ne znamo ništa, primer odbačen.

 

2 hours ago, Venom said:

 

I opet, lol. Uzrok se, kao što video prilog kaže, još uvek istražuje. Takođe, postoji velika šansa da je ovo bio hibrid, šta ako jeste i šta ako je uzrok požara bila baterija? Ali ok, i to su samo nagađanja - primer odbačen.

 

Btw, elegantno si preskočio komentar o požaru iz vesti koju sam ostavio u prethodnom postu.

Link to comment
1 hour ago, nesha taxista said:

Što se požara tiče statistike zaista kažu da se EV pali ređe nego benzinski, ali kad se zapali treba mnogo više ljudi i vremena da bi se požar ugasio i po pravilu automobil potpuno izgori. Sa SUS motorom se često i spase. 

No, najkritičniji su zapravo plug - in hibridi. 

 

Zašto EV ne uspevaju da povećaju učešće u ukupnoj prodaji vozila u EU? Skupi su, a i mnogo ljudi nema mogućnost da ih puni kući, dok je na javnim punjačima iz više razloga to mnogo duže i komplikovanije nego tankovanje kola s običnim motorom. 

To je glavnina razloga, a ne mogući požari. 

 

Nije problem samo to što su skupi, nego što im najbrže pada vrednost.

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Sestre Bronte said:

 

Nije problem samo to što su skupi, nego što im najbrže pada vrednost.


Ne pada im vrednost. Jednostavno, nemaju nikakvu preprodajnu vrednost.

Link to comment

@zorglub

 

Ja mrzim automobile, pa samim tim i EV, tako da mi je teško da zamislim da branim njihovu bezgrešnost. Tema ovde je međutim ono što sam napisao, a na šta je neko odgovorio, a to je "EV manje gore od konkurencije".

 

Primeti da manje gore ne znači da tvrdim da ne mogu da se zapale. To znači samo ono što piše, a to je opet, manje gore od konkurencije.

 

Pošto je mišljenje među ljudima o tome uglavnom suprotno činjenicama, moje tumačenje problema je da ljudi veruju u nešto što nije istina (npr. zato što je to novo, plaše se nečeg novog itd itsl - primeti opet itd itsl, može da bude još razloga, može da bude i da je neki drugi razlog), da se to nešto amplifikuje kroz medije, jer mediji uglavnom izveštavaju o stvarima koje su ljudima jasne i pogotovo danas koje potvrđuju njihove stavove  da bi generisali klik.

 

Za to sam dao primer londonskog aerodroma, gde je uzrok za požar instinktivno pronađen u EV, ali se ispostavilo da policija i vatrogasci misle da je kobno vozilo dizel vozilo. Da li je ili nije je irelevantno, jer to samo po sebi nije poenta. Poenta je da je instinktivno zaključeno da je EV. Zato ti i kažem da je besmisleno da cepaš dlaku na četvoro da li je dizel. Kao da ne znamo da je to moguće, tako da ne znam šta želiš da postigneš.

 

Koje je tvoje mišljenje zašto ljudi pogrešno smatraju da je rizik požara veći kod EV-a kad je on manji?

Edited by Venom
Link to comment

Te statistike u ovom trenutku ne govore apsolutno nista. Koliki je udeo elektricnih vozila u trenutnoj svetskoj prodaji i eksploataciji u odnosu na tradicionalne SUS motore? Za ocekivati je da ce i pozara normalno biti vise na postojecim vozilima.

 

Ali vazan je kontekst ovde - vozilo miruje u garazi. Ne radi. I postoji mogucnost da usled nepraviilnosti u radu moze doci do zapaljenja baterije. Ovo uopste nije naivan problem. To se sa tradicionalnim vozilom ne desava.

 

Sve vise cemo imati situacija u kojima ce zakonom biti zabranjeno da se vozila drze u zajednickim garazama. Osiguravajuce kuce ce praviti probleme po ovom osnovu.

 

Svim proizvodjacima su usta puna famozne autonomije i svi ganjaju nju a malo ko pominje sve ovo ostalo prakticno - sta sa baterijama posle eksploatacije? Kako reciklirati sve te razlicite konstrukcije? Kako opraviti sklopove ako u modulu dodje do otkaza neke od baterija? 

 

Jedno je fokus na efikasnost u autoindustriji a nesto sasvim drugo performanse. Ne moze i ekologija i performanse. To je ono sto mi smeta - treba mnogo vise promisljenosti i saradnje a mnogo manje takmicenja u realno nebitnim stvarima. 

 

Meni je i sam koncept SUS vozila odavno prevazidjen. Najgore je sto kompanije o elektro vozilima i dalje razmisljaju u kontekstu prethodnih SUS vozila. Gora stvar nije mogla da nas snadje jbg.

 

 

  • +1 1
Link to comment
17 minutes ago, Downforce said:

Te statistike u ovom trenutku ne govore apsolutno nista. Koliki je udeo elektricnih vozila u trenutnoj svetskoj prodaji i eksploataciji u odnosu na tradicionalne SUS motore? Za ocekivati je da ce i pozara normalno biti vise na postojecim vozilima.

 

 

 

Statistika je bila na 100k vozila u svakoj kategoriji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...