Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

to se zove fatcepsfilipe, da ja krećem ispočetka radiio bih samo osnovne vežbe snage meaning: benč, čučanj, mrtvo dizanje, bicepse ravnom šipkom, zgibove i eventualno još ponešto. tebi, ako ima problema sa leđima otpada mrtvo, a mislim da nemaš jedno 30kg šanse za zgibove.tako da gledaj da za početak radiš što više tegova sa osnovnim vežbama, a manje mašina (možeš recimo veslanje i lateralno da rdiš namesto zgibova)kapiram da bi bilo najvažnije da skineš kile ako ti je zbog leđa, pa će ti trebati i neka dijeta.pogledaj malo šta su ovi likovi uradili http://forum.bodybuilding.com/showthread.php?t=108359701&page=1

Link to comment

Solidno, zahvaljujem na pitanju. Lepo se izdržava, uz pokoje kolabiranje tu i tamo. Postepeno povećavam težinu sa kojom radim. Držim se jednog programa koji je manje-više na liniji svega što ste mi preporučili, s tim što sam izbacio pokoju vežbu kod koje imam odlične šanse za povredu (npr. mrtvo dizanje) i ubacio neku srodnu zamenu.

Edited by Filipenko
Link to comment
  • 2 weeks later...

Pretpostavljam da ime neke razlike u efektima koji se postižu u zavisnosti od izbora redosleda vežbi:- Da se rade vežbe za jedan deo tela (npr. noge ) u celini. Kada se završi sa njima, prelazi se na drugi deo tela (npr.ruke) - Da se rade vežbe za jedan deo tela delimično, pa se naravi pauza da se mišići odmore prelaskom na drugi deo tela, a onda se ponovo vrati ( npr. noge- ruke- noge)Šta je bolje od ove dve opcije i imaju li ciljanu namenu ili je svejedno koji je raspored?

Edited by halloween
Link to comment
Imam pitanje, na osnovu onoga što mi - neki - pričaju. Da li je istina da uopšte nije pogodno/poželjno raditi vežbe na spravama koliko raditi nešto slično u slobodnoj formi sa tegovima? Na primer, trube mi ortaci da je bolje da tricepse radim tegovima iza glave, nego npr. na mašini specijalno predviđenoj za to, uz priču kako su te sprave u stvari više za oporavak mišića.
Ovo sto ti kazu je u sustini tacno :) Sprave su odlicne u izolaciji i vezbanju iskljucivo jedne vrste misica, medjutim, ti u prirodnoj, bilo kakvoj, upotrebi i aktivnosti nikada neces koristiti tacno jednu vrstu i samo nju, vec celo telo. Zato se vezbama sa tegovima celo telo privikava i vezba na kakav-takav napor. Najbanalniji primer - dzaba ti jaki misici ruke ako ti je rame mlitavo, spravama vezbas samo biceps/triceps, a tegovima cak i ramene misice.@helloween:Mislim da je u sustini bolje mesati vezbe tako da dok radis jednu misici od prethodne ti se odmaraju. Na taj nacin ces moci da odradis vise vezbi (sa vise ponavljanja) za jednu vrstu misica, i samim tim podignes vise tezine :) a i tako sprecavas mogucnost pojave overexertiona (to je onaj slom misica kada dodjes do tacke da ne mozes vise nista da podignes, a koji nije nimalo dobar za telo).
Link to comment
Pretpostavljam da ime neke razlike u efektima koji se postižu u zavisnosti od izbora redosleda vežbi:- Da se rade vežbe za jedan deo tela (npr. noge ) u celini. Kada se završi sa njima, prelazi se na drugi deo tela (npr.ruke) - Da se rade vežbe za jedan deo tela delimično, pa se naravi pauza da se mišići odmore prelaskom na drugi deo tela, a onda se ponovo vrati ( npr. noge- ruke- noge)Šta je bolje od ove dve opcije i imaju li ciljanu namenu ili je svejedno koji je raspored?
Ako je cilj masa, onda bi vezbe i serije za odredjenu grupu misica trebalo da budu skoncentrisane, sa kratkim pauzama, minut-dva, da bi se postiglo ono sto se zove "cumulative fatigue". Prosto receno, misic mora da se razgradi da bi posle apsorbovao proteine i narastao. Ako se pak trenira za snagu, odnosno neurolosku adaptaciju (povecanje efikasnosti nervnog sistema u izvodjenju odredjene vezbe), onda je pozeljno da pauze budu duze, kako bi se svaka vezba i serija radila u relativno odmornom stanju. Zbog toga powerlifteri prave pauze od 5 ili vise minuta izmedju serija, dok weightlifteri cak rasporedjuju dnevni trening na vise manjih seansi. U takvom sistemu moguce je, cak i pozeljno, naizmenicno raditi razlicite vezbe koje ne angazuju bliske grupe misica (npr. serija bencha, nekoliko minuta pauze, serija cucnja, pauza, pa opet bench itd.). E sad, posto kapiram da tebi cilj nije specijalno ni masa ni snaga (pogotovo ne ovo prvo :) ), vec generalni fitnes, mislim da nije ni preterano bitno kako ces organizovati trening. Jednostavno, radi onako kako ti najvise prija. Edited by Milogled Bluff
Link to comment

ja kad na istom treningu kombinujem noge i ruke ili ramena (mada je to izgred, treninzi mi nisu organizovani tako), radim te 2 grupe misica naizmjenicno, tako da dok jedna radi, druga se odmara, s tim da su pauze izmedju takve 2 serije minimalneneam pojma da li valja, ali stedi vrijeme

Link to comment
Ako je cilj masa, onda bi vezbe i serije za odredjenu grupu misica trebalo da budu skoncentrisane, sa kratkim pauzama, minut-dva, da bi se postiglo ono sto se zove "cumulative fatigue". Prosto receno, misic mora da se razgradi da bi posle apsorbovao proteine i narastao. Ako se pak trenira za snagu, odnosno neurolosku adaptaciju (povecanje efikasnosti nervnog sistema u izvodjenju odredjene vezbe), onda je pozeljno da pauze budu duze, kako bi se svaka vezba i serija radila u relativno odmornom stanju. Zbog toga powerlifteri prave pauze od 5 ili vise minuta izmedju serija, dok weightlifteri cak rasporedjuju dnevni trening na vise manjih seansi. U takvom sistemu moguce je, cak i pozeljno, naizmenicno raditi razlicite vezbe koje ne angazuju bliske grupe misica (npr. serija bencha, nekoliko minuta pauze, serija cucnja, pauza, pa opet bench itd.). E sad, posto kapiram da tebi cilj nije specijalno ni masa ni snaga (pogotovo ne ovo prvo :) ), vec generalni fitnes, mislim da nije ni preterano bitno kako ces organizovati trening. Jednostavno, radi onako kako ti najvise prija.
+1
ja kad na istom treningu kombinujem noge i ruke ili ramena (mada je to izgred, treninzi mi nisu organizovani tako), radim te 2 grupe misica naizmjenicno, tako da dok jedna radi, druga se odmara, s tim da su pauze izmedju takve 2 serije minimalneneam pojma da li valja, ali stedi vrijeme
Ne moze nikako skoditi, cak je i super ako nemas problema da izguras takav nacin treninga. Nije preporucljivo tako raditi grudi i ramena ili ledja i triceps, jer u vezbama za te grupe misica rade skoro isti misici, pa bi se tako povecao rizik ka mogucem povredjivanju, sto naravno nije slucaj kod nogu/ruku, ramena. Ja bih bio prezadovoljan kad bih bio u stanju da radim nesto uporedo sa nogama, posto obicno klonem ko baba kada noge dodju na red...
Link to comment

hvala na savjetu :)$utra se vracam teretani, poslije skoro 2 mjeseca (koja sam planirala da popunim kucnim treninzima, ali avaj.)kad pomislim na upalomisicne bolove, smraci mi se :D

Link to comment

Ja istrvinjario prvi mesec. Nabudžen sam sav, šteta što nisam bio snažnije volje kada je besveta hrana u pitanju. Ipak, i tako sam spustio kaiš za dve (i po) rupice, prilično razradio grudi, ruke, noge, radim već sa težinama koje nisam smeo ni da zamislim na početku, učvrstio malo trbušnjake, dlake na leđima sam uspravio skroz, a i obezbedio sam više prostora genitalijama.Generalno, najveći problem mi pravi iskorak*. Ta vežba mi toliko izubija telo i oduzme snage da mi se smučio dan kada mi je on na redosledu. Pride je ostatak vežbi tog dana neki smor na strunjačama...Sve drugo od vežbi mi je interesantno, zabavno, seksi.edit:* - iskorak sa tegovima, dabome.

Edited by Filipenko
Link to comment

Inace, Nesa Spanovic, sin od ovog lika sto drzi teretanu u koju sam isao u zadnje vreme, je osvojio prvo mesto u bodi klasik kategoriji na ovom takmicenju sto je bilo sad u nedelju u Beogradu. Uz to, proglasen je i za apsolutnog pobednika. Pre par meseci sam ga vidjao na plazi, bio je onako krupan ali ne previse izdefinisan, a ovde se lepo iscepao. Kaze, drzao je tu neku proteinsku dijetu i uglavnom jeo skusu (+ kojesta od hemije, naravno). Kako god, svaka mu cast.

IMG_8869.jpgNume jos da pozira ali naucice, a verujem i da ce se jos bolje spremiti ubuduce posto ima kesh i sve sto treba.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...