Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

proteine u ishrani, suplemente ne koristim.ako preceram sa ugljenim hidratima (pogotovo brzim) pada mi secer a ovako sam ok.sta znam, kad sam pokazala nalaz, dr me je odmah pitala jesam li mesozder. sad cu izgleda morati malo da korigujem prehranu, sto mi bas nije po volji, ali sta da se radi, treba balansirati jelovnik da ne izaziva niti vrtoglavicu niti predstavlja rizik za bubrege.

Link to comment

Koliko sam ja citao, te doktorske visoke granice ne znace nista. A visak kreatina se izbaci kroz mokracu. Ima ljudi koji uzimaju godinama cist kreatin, po 10ak grama dnevno, pa nemaju probleme. A ipak treba imati na umu da se kreatin trosi trenirajuci, tako da je i pozeljno da ljudi koji treniraju imaju visi nivo kreatina od ljudi koje ne treniraju. Generalno, dosta se razlikuje telo sportiste od tela obicnog coveka, a te lekarske granice su pravljene na konto obicnog coveka.

Link to comment

Pa dobro,ali ljudi koji idu u teretanu se racunaju kao rekreativci,a ne kao ozbiljni sportisti..barem sto se mene tice.Tu valjda spadamo i mi na ovom topiku.Sto se kreatina kao suplementa tice,nikada ga nisam uzimao.Em sto se tripujem zbog bubrega,em sto je par likova imalo izuzetno jak i neprijatan miris dok ga je uzimalo,a iskusniji bilderi mi kazu da gubis misicnu masu kad prekines da ga uzimas.

Link to comment

pa da, i ja kontam da ne mogu da, sa svojim sasvim umjerenim tj rekreativnim nivoima napora, racunam na pomjeranje dozvoljenih vrijednosti kreatina ili bitnije trosenje treningomipak, ako je kasper u pravu i za mene koja sam u kategoriji zene i nejac koji se motaju po teretani, proslavila bih batakom i cizkejkom :Dgledacu da pojacam povrce sad kad je svasta u sezoni a da pomalo umanjim proteine u sklopu dorucka i rucka, to bi valjda bilo neko srednje rjesenjehvala obojici na odgovorima :)

Link to comment
pa da, i ja kontam da ne mogu da, sa svojim sasvim umjerenim tj rekreativnim nivoima napora, racunam na pomjeranje dozvoljenih vrijednosti kreatina ili bitnije trosenje treningom
kreatinin hoće da skoči na analizama ako ne piješ dovoljno vode tokom dana, ne bih ja rekao da je od ishrane pošto ga bubrezi aktivno sekretuju i imaju solidnu rezervu za izlučivanje. Ne možeš ti da pojedeš toliko proteina na dan niti može da se apsorbuje dovoljno, a da je ne daj bože oštećenje bubrega nivo bi bio mnogo veći nego "gornja granica". Edited by Kelt
Link to comment

oces da kazes da mogu da skoknem do frizidera po batak i cizkejk? :)ne znam, dr je preporucila da korigujem ishranu, a zbilja sam proteinozder, ali tvoje mi tumacenje vise odgovara, kao i kasperovo.al da, sto kazes, gornja granica nije preko granice.

Edited by morgana
Link to comment

Kreatinin ima konstantnu produkciju iz mišićne mase, ishrana ne utiče mnogo osim ako nisi bilder pa piješ 5 grama na kilogram, regularnom ishranom teško. Zna se zbog kojih bolesti skaču vrednosti, a i to se ne procenjuje tek tako nego se skuplja 24h urin i još par stvari. Pij više vode.

Edited by Kelt
Link to comment

hvala za info :)pa sto mi onda ova carica rece da mijenjam ishranu? uopste nisam isla za tim da trazim bas vrijednost kreatinina, pa da je eventualno time bila usmjerena u tumacenju nalaza, nego sam ga radila u sklopu sire analize, da tako kazem.vode pijem bas dosta, al nije iskljuceno da na dan kad sam radila nalaz, ili dan prije, nisam pila dovoljno

Link to comment
pa sto mi onda ova carica rece da mijenjam ishranu?
Moze postojati 100 razloga, ali najverovatnije je uzrok nedostatak informacija. A ja imam neko hipohondarsko misljenje da oni uvek moraju da nadju da nesto nije u redu. :)edit: No, bilo kako bilo, primecujem da mi u poslednje vreme najvise lezi povrce. I to ne zato sto je leto, pa laksa hrana bolje legne, nego prosto mi se otvorio apetit za povrce. Ranije grasak nisam voleo, sad uzivam dok ga jedem. Spanac(spanatj, da ne bude zabune :D ) je trenutno no.1. Edited by casperbgd
Link to comment
Verovatno cu tako nesto i da uradim,gledano da sam do sad uzimao mericu jednom dnevno kad ne vezbam,i dva puta dnevno(pre i posle treninga)kad vezbam.Da ne pricam o tome da svaki dan jedem pilece belo,ribu i belanca od jajeta.
Ako vec jedes kvalitetno, ne treba ti ta merica pre treninga.
Link to comment
U pravu si,malo sam preterao.Od sad samo kvalitetna ishrana i jedna merica posle treninga.
Zavisi do kilaze i metabolizma.Ako imas brz metabolizam (kao ja) cepaj 3 merice i 6 obroka. (ujutro jedna, posle treninga/popodne i predvece) I pretezno mozes da jedes sta zelis, samo izbaci lose secere i masti.A kreatin ne steti bubrezima ako su bubrezi zdravi. Tako da to sto kruze glasine da se ostecuju bubrezi, cista laz.
Link to comment

Tri merice dnevno su skoro 100 grama praha, po meni je to previse. Kaze covek da se dobro hrani i dovoljno mu je samo da uzme jednu ili jednu i po posle treninga jer mu tad treba brza ugradnja proteina, a sve ostalo moze da se uzme iz hrane.

Link to comment
Zavisi do kilaze i metabolizma.Ako imas brz metabolizam (kao ja) cepaj 3 merice i 6 obroka. (ujutro jedna, posle treninga/popodne i predvece) I pretezno mozes da jedes sta zelis, samo izbaci lose secere i masti.A kreatin ne steti bubrezima ako su bubrezi zdravi. Tako da to sto kruze glasine da se ostecuju bubrezi, cista laz.
Takvu ishranu finansijski ne moze izdrzati vecina vezbaca u matici... A inace nema potrebe uzimati 3 merice izolata dnevno... U tom slucaju treba kupiti kazein.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...