Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

Nije mi pri ruci link, ali iskopaj knjigu Power to the people od Pavela Tsatsoulina. Tu je sve objasnjeno.

Ne mogu da sad trazim, ali zar to nije ona knjiga u kojoj je Pavel bio ne samo protiv rada do otkaza, nego i protiv velikog obima vezbanja. Ispravi me ako gresim, ali mislim da je tu zagovarao sistem - dve vezbe po treningu, svaka vezba po dve serije, u prvoj 3 ponavljanja, u drugoj 5 (naravno druga je sa manjim opterecenjem). Znaci ukupno 16 ponavljanja u celom treningu.

Link to comment

Ne mogu da sad trazim, ali zar to nije ona knjiga u kojoj je Pavel bio ne samo protiv rada do otkaza, nego i protiv velikog obima vezbanja. Ispravi me ako gresim, ali mislim da je tu zagovarao sistem - dve vezbe po treningu, svaka vezba po dve serije, u prvoj 3 ponavljanja, u drugoj 5 (naravno druga je sa manjim opterecenjem). Znaci ukupno 16 ponavljanja u celom treningu.

 

Da, knjiga je generalno o treningu za cistu snagu, ali ima i jedno poglavlje koje se bavi masom, a to je sazeto u kvotu koji sam ostavio (mnogo serija od 5-6 ponavljanja, bez otkaza, kratke pauze izmedju serija).

Link to comment

Btw, citao sam Body By Science, cak sam jedno vreme pre nekih 9-10 godina vezbao na slican nacin. Iako ne mislim da je ta filozofija skroz bez smisla, ono sto je meni takav metod doneo je solidan napredak u snazi, ali i konstantne upale misica i premorenost, ocajnu kondiciju i skoro nista u pogledu mase i definicje.

Link to comment

@Hefeweizen,

 

To sto pises je klasican H.I.T. (high intensity training), samo sto obicno nije svakih sedam, nego svakih 5 dana. Uopste nije bez smisla, tokom devedesetih otprilike trecina NFL timova je koristila ovaj metod treninga. Medjutim, ima par velikih problema, prakticno je napustena zadnjih godina, osim kod nesto bodibldera, i to onih koji su genetski predisponirani za ovaj nacin treninga.

Link to comment

Pa da i napredovao sam u proseku 50-60% sa težinama u roku od 2 i po do tri meseca.

nemoj da mislis da ti ne verujem, samo mi je mehanizam malo nejasan.

a koliko si pre toga vezbao?

Link to comment

Btw, citao sam Body By Science, cak sam jedno vreme pre nekih 9-10 godina vezbao na slican nacin. Iako ne mislim da je ta filozofija skroz bez smisla, ono sto je meni takav metod doneo je solidan napredak u snazi, ali i konstantne upale misica i premorenost, ocajnu kondiciju i skoro nista u pogledu mase i definicje.

 

Pazi, ja sam pre povratka tegovima uglavnom trčao (ono kao kardio) i radio na džaku malo, kada sam mesto trčanja ubacio vežbanje sa tegovima po njihovom principu osećao sam se bolje. Masa mi je napredovala ( i definicija), ali to nije nešto što me primarno interesuje. Kondicija jeste ozbiljan problem.

 

@Hefeweizen,

 

To sto pises je klasican H.I.T. (high intensity training), samo sto obicno nije svakih sedam, nego svakih 5 dana. Uopste nije bez smisla, tokom devedesetih otprilike trecina NFL timova je koristila ovaj metod treninga. Medjutim, ima par velikih problema, prakticno je napustena zadnjih godina, osim kod nesto bodibldera, i to onih koji su genetski predisponirani za ovaj nacin treninga.

 

Tu si u pravu i oni sami ga zovu H.I.T.

 

nemoj da mislis da ti ne verujem, samo mi je mehanizam malo nejasan.

a koliko si pre toga vezbao?

 

Kako misliš pre toga? Ako misliš pre nego što sam otpočeo sa protokolom, onda mesec dana recimo nekog standardnog vežbanja sa ukupno 15-20 ponavljanja po vežbi.

Link to comment

Savet za seniore: vezbanje do otkaza, uz druge stvari, moze izazvati i ozbiljne zdravstvene probleme. Nikako se ne preporucuje se za starije (rekreativne) vezbace, kao i za mladje osobe ako imaju problem sa krvnim pritiskom. Onog trenutka kad ne moze da se odrzi normalni ritam disanja, serija se prekida. Ovo je iz one knjige Zaciorskog i Kremera na koju sam se ranije par puta referisao "Nauka i praksa u treningu snage".

Link to comment

Samo mala napomena u vezi HIT-a. Tu otkaz nije ono kad ne mozes da izvuces teret u zadnjem ponavljanju pa ti neko malo pripomogne. Otkaz je bas potpuni misicni kolaps. U tacki otkaza (trenutak kad misic vise ne moze ni malo da se kontraktuje), cilj je odrzati teret sto duze (prakticno se prelazi u izometrijsko vezbanje). Da bi se ovo ucinilo sto bezopasnijim cak su konstrisane posebne masine za ovaj nacin vezbanja. Tu lezi i deo problema, em se po pravilu vezba na masinama, em profil opterecenja na tim masinama ne odgovara prirodnim pokretima (recimo kad se dize slobodan teret), povecana ucestalost povreda na terenu, ako pricamo u kontekstu NFL-a.

Link to comment

uf ja ne bih baš to do otkaza pa makar bilo super-hiper-dobro-zdravo-šta god

 

meni lično najviše prija kad odem iznad "prijatnog", ali razumno

 

i onda posle nekog vremena to što nije bilo prijatno postane "paf paf ovo je skroz bezveze i gotovo je za 5 minuta" pa povećam težinu :-)

Link to comment

znam sta je hit, ali, sa tvog linka:

 

The majority of people on a high intensity training program should train no more than three non-consecutive days per week. 

 

a to je vec potpuno druga prica

Edited by ToniAdams
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...