Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

Mozda je vec bilo... koji heart rate monitor je dobar? Koliko para ima smisla dati na to?

 

(Odgovor "koji ce ti to qrac" se takodje uvazava. Ovi bajsovi u teretani pokazuju nesto bez veze ako se nema HRM na sebi, kao Verdasco.)

Link to comment

To sa radjenjem bilo cega do obaveznog otkaza je jedna od najvecih budalastina kad je trening snage u pitanju, a konkurencija je zastrasujuca. U redu kad se otkaz dogodi jer covek u odredjenom trenutku nema vise snage, ali unapred postavljati otkaz kao cilj sam po sebi je suludo. Koja se jos fizicka ili bilo kakva druga aktivnost obavlja do otkaza? Jel neko nekad cuo savet "trci dok ne padnes od iscrpljenosti" ili "sviraj instrument dok ti ne ispadne iz ruku od iznemoglosti"?

 

Hm. Dosta literature tvrdi suprotno. Odnosno da rad do otkaza je upravo ono što treba raditi. Ja se posle duže pauze (deceniju i više) bavim tegovima i usput tu i tamo nešto pročitam.

 

Ma to su gluposti. Za to cepanje misica je bitan training volume, to jest ukupan broj ponavljanja, i training density, odnosno sto vise ponavljanja za sto manje vremena, a ne vezbanje do otkaza. Potpuno suprotno - rad do otkaza smanjuje ukupan broj ponavljanja, jer nemas snage za sledecu seriju, i/ili povecava pauze izmedju serija, jer ti posle serije do otkaza treba vise odmora.

 

Imaš li neki link koji to malo detaljnije objašnjava?

Link to comment

A sad se setih i ovoga

 

http://www.t-nation.com/free_online_article/sports_body_training_performance_interviews/the_evil_russian_speaks_part_2

 

 

T: But how are we supposed to build muscle with low rep training?

Pavel: I shall sum up the energetic theory of muscle hypertrophy without using any big words: If you get a pump with heavy weights you shall grow. You need the volume to really deplete the muscle, but you need the tension to increase the amino acid uptake. Now if you lift really heavy like a powerlifter and rest for five minutes in between sets, you have the tension but don’t have enough fatigue. If you start using the little color coded dumbbells and do a hundred reps, you have the fatigue and the pump, but not the tension. You may build some "virtual" muscles, but nothing else.

But if you set it up like this, if you use a heavy weight and do reps of five (not taken to failure) with only one or two minutes of rest for up to twenty sets, you’re going to be able to use a heavy weight and get a great pump. Every bodybuilder who’s tried this approach has reported sensational gains.

Link to comment

Hvala na odgovorima :)

Ja sam pak čitao ove dve:

http://www.amazon.com/Body-Science-Research-Strength-Training/dp/0071597174

http://www.amazon.com/Power-10-Once-A-Week-Revolution-Harperresource/dp/006000889X

A one favorizuju otkaz kao kriterijum za uspešnu vežbu. Naleteo sam na još par blogova ali ih nemam sada pri ruci, ako nadjem kasnije vremena možda ih napišem.

Moram priznati da ste me bacili u dilemu. :)

Link to comment

pa dobro, aj prostologicno, sta dobijas konkretno otkazom, sem nagomilanu mlecnu kiselinu u misicima?

Pa ideja je (koja meni laiku deluje OK, ali nisam 100% siguran) da otkazom dajes stimulans telu da kreira dodatnu mišićnu masu (jer postojeća nije dovoljna očigledno).

Pored toga u pitanju su protokoli koji te teraju da sporo izvodiš vežbe pa samim tim smanjuju rizik od povrede.

Iskreno nisam siguran da je to najefektivniji protokol za povećanje snage (to je ono što mene zanima), zato se i raspitujem.

Link to comment

Iskreno nisam siguran da je to najefektivniji protokol za povećanje snage (to je ono što mene zanima), zato se i raspitujem.

 

Nijedan weightlifter i powerlifter ne vezba do otkaza. To ti sve govori kako stoje stvari kad je o snazi rec.

Link to comment

OK. Ima donekle smisla to što pišete, raspitaću se još malo.

Ja sam pratio program po prvoj knjizi koju sam naveo. Dosta je zgodan jer zahteva vežbanje jednom nedeljno što mi je tada zvučalo vrlo primamljivo. Takodje, posle toliko vremena izbegavanja tegova svaki protokol daje napredak :)

Medjutim sada po malo stagniram pa rekoh da se raspitam.

Imate li neke preporuke za snagu onda?

Edited by Hefeweizen
Link to comment

OK. Ima donekle smisla to što pišete, raspitaću se još malo.

Ja sam pratio program po prvoj knjizi koju sam naveo. Dosta je zgodan jer zahteva vežbanje jednom nedeljno što mi je tada zvučalo vrlo primamljivo. Takodje, posle toliko vremena izbegavanja tegova svaki protokol daje napredak :)

Medjutim sada po malo stagniram pa rekoh da se raspitam.

Imate li neke preporuke za snagu onda?

1 nedeljno, a do otkaza?

ok.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...