Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

Uzeh celer da grickam navece. Cuo sam da on ima negativne kalorije. Vise kalorija istrosis dok ga sazvaces i svaris, nego sto ih on ukupno ima.
e ovo vec stvarno ne postoji.
Link to comment
Znam da nije preterano popularan na PPP, ali mislim da na ovaj Strongmenov clanak (Mitovi o vezbanju, blog b92) treba obratiti pazanju:http://blog.b92.net/...ovi-o-vezbanju/Deo dela koji se odnosi na free weights/masine:
Vežbanje na mašinama je mnogo bezbednije nego sa šipkom ili bućicama*. Korišćenje mašina za vežbanje, često daje varljivi utisak snage. Varljiv je iz dva razloga. Prvi je jer se teretne ploče dižu preko sistema čekrka ili poluga i ne postoji tačan uvid o realnom opterećenju težinom. Drugi je jer se ne koriste stabilizirjući mišići koji se sekundarno razvijaju upotrebom slobodnih težina (šipka i boćice) što dovodi do manjeg volumena, gustine i snage mišića.Do povreda dolazi kada vežbač, ponesen vrlo nedefinisanom snagom stečenom vežbanjem na mašini poželi da promeni trening i u spisak vežbi ubaci slobodne težine. Tada obično, u nedostatku informacija, koristi nerelano projektovane težine koje uz nedostatak adekvatne tehnike i ravnoteže pokreta mogu da dovedu do povrede. Onda nastaje priča "Dok sam vežbao na mašini nikad se nisam povredio...benchpress1.jpg"
* Ovo boldovano nije tvrdnja nega jedan od mitova o kojima pise.
ovo nema blage veze sa realnoscu. misic povecava obim, volumen i broj vlakana misicnim radom. veci ili manji obim/volumen nece se postici radom agonista i antagonista vec iskljucivo radom datog misica.ima milion primera gde se ljudi preforsiraju i imaju asimetrican izgled.
Link to comment

samo da prijavim da sam ko iz picke digo 10x100kg. pre sam radio otprilike 10x50kg, 10x60kg, 10x70kg pa Xx100kg, i onda se od prelaska na 30kg vecu tezinu sjebavao. sad sam ubacio izmedju 4x80 i 4x90, prelaz sam jedva osetio. ako nekog zanima. znam da ne zanima, al opet kazem.

Link to comment
ovo nema blage veze sa realnoscu. misic povecava obim, volumen i broj vlakana misicnim radom. veci ili manji obim/volumen nece se postici radom agonista i antagonista vec iskljucivo radom datog misica.ima milion primera gde se ljudi preforsiraju i imaju asimetrican izgled.
Covek prica o stabilizirajucim misicima, koji kod vezbe sa vecinom masina jesu antagonisti, ali kod vezbi sa free weight to je daleko veci broj misica. Kad radis clean jednorucnim tegom, pokret ti ne stabilizuju antagonisti (sto bi valjda bili stomacni misci i triceps) vec praticno svi misici trupa. Uporedi gradju bodibildera i recimo onog tipa iz MMA za ciju si kicmu bio zabrinut (Cain Velasquez). Bez obzira kakav ideal tela fitness industrija pokusavala da nametne cinjenica je da je da ako hoces da radis swing sa girjom od 100kg, treba da izgledas ovako:Cain-Velasquez2.jpgSto se tice ovoga povecanja obima misica tu postoje dve stvari hipertrofija i hiperplazija (povecanje broja misicnih vlakana). O hiperplaziji se moze pricati samo u kontekstu treninga snage vrhunskih sportista. Mi rekreativci tu pricu treba da zaboravimo. S druge strane postoje dva tipa hipertrofije: sarkoplazmatska (bodibilding) i hipertrofija miofibrila. Hipertrofija miofibrila se moze pojaviti (ali ne mora) kod vezbanja sa opterecenjima preko 90% 1RPM (neki autori tvrde da je granica 85% ili manje, ali niko ne tvrdi da je ispod 80% 1RPM). Sad treba videti koje su masine (znam da ih ima) su predvidjene za rad sa ovakvim opterecenjima.Ovo sto sam rekao ne znaci da bodibilding ne povecava snagu. Kazem da ima daleko efikasnijih nacina da covek ojaca i to na nacin da ta snaga moze da se iskoristi (da ga nece preseci krsta kad pokusa da podigne dzak cementa). Naravno, to sve ako se zadovoljan da izgledas kao tip na gornjoj slici.Napomena: Kacenje slike Velaskeza ni na koji nacin ne znaci podrsku MMA i slicnim "sportovima".
Link to comment
samo da prijavim da sam ko iz picke digo 10x100kg. pre sam radio otprilike 10x50kg, 10x60kg, 10x70kg pa Xx100kg, i onda se od prelaska na 30kg vecu tezinu sjebavao. sad sam ubacio izmedju 4x80 i 4x90, prelaz sam jedva osetio. ako nekog zanima. znam da ne zanima, al opet kazem.
Jos kad se ne bi iscrpljivao tim besmislenim beskonacnim ponavljanjima pre glavne serije, sa 50, 60 i 70, dizao bi jos vise.
Hipertrofija miofibrila se moze pojaviti (ali ne mora) kod vezbanja sa opterecenjima preko 90% 1RPM (neki autori tvrde da je granica 85% ili manje, ali niko ne tvrdi da je ispod 80% 1RPM).
I to je u poslednje vreme dovedeno u pitanje. Sada mnogi tvrde da je dovoljno raditi i sa 60% 1RM, ako se koncentricna faza (dizanje) izvodi najvecom mogucom brzinom, kako bi se angazovala brza misicna vlakna (II b). Obrati paznju na onu Boltonovu knjigu sto si mi poslao na PM. On na treningu za deadlift ne ide preko 75% takmicarske tezine. U poslednjoj nedelji pre takmicenja uradi jednu seriju sa 75%x3 i to je to. Mada naglasava da nemaju svi tu sposobnost da treniraju relativno lagano a da kad treba dizu velike tezine. Verovatno zato i jeste jedan od par najjacih ljudi na svetu, jer moze sebi da priusti luksuz da na treningu ne satire nervni sistem i takmicenje doceka svez.
Link to comment

Moram da priznam da sam iz cele knjige procitao samo ono poglavlje, ili bolje reci clanak od par strana, koji se tice benca. Mrtvo dizanje ne radim, imam problema sa ledjima. Ipak cu malo pazljivije pogledati knjigu.Ovo za eksplozivna dizanja znam, mada ne znam tacno kako radi. U ovoj knjizi:http://www.amazon.co.uk/Strength-Training-Sport-Handbook-Medicine/dp/0470698209vidim da prave razliku izmedju treninga za "Strength" i "Power" (sto bi trebalo da valjda ukljucuje eksplozivnost), ali je knjiga toliko strucna i vec na prvi pogled je ocigledno totalno neprimenjiva za rekreativce da sam je samo prelistao.

Link to comment
Covek prica o stabilizirajucim misicima, koji kod vezbe sa vecinom masina jesu antagonisti, ali kod vezbi sa free weight to je daleko veci broj misica.
misic nece imati veci volumen/obim bez obzira sta agonisti i antagonisti radili. hoce misicna grupa u celini (jer se angazuju dodatni misici) ali sam misic ne. prosta stvar - fleksiji ruke (kontrakcija bicepsa) antagonist je ekstenzija ruke (kontrakcija tricepsa). biceps nece biti veci ma koliko se agonisti i antagonisti ukljucili u proces vezbanja. sve zavisi od misicnog rada bicepsa.
Link to comment

Dobro, nemoj traziti dlaku u jajetu - covek je po obrazovanju inzenjer, a zanimanje mu je uticajni bloger. Medjutim cinjenica je da u bencu dize blizu 300kg, a iz cucnja preko 400.

Edited by Aion
Link to comment
el treba covek po ovoj vrucini da ide u teretanu?
meni hoce da bude lose ako po jakoj vrucini treba da provedem duze vreme na putu do teretane, pocnem da se osecam spacey od obicnog zagrevanja sa 60kg dl.
Link to comment

Ne moraju da se broje kalorije, ali treba bar imati osnovnu predstavu o tome koliko koja hrana ili namirnica ima kalorija u sebi...to pomaze i kad zelite da napravite neki svoj rezim ishrane gde se necete odricati necega sto bas volite, a u kombinaciji sa treningom doci cete do svog zeljenog izgleda i forme...dosta tu igra i genetika i neki drugi faktori, ali mozda ovo nekome bude zanimljivo (a nekome glupo i smesno)...Nemam neke vece poroke u zivotu, ali jesam opterecen vezbanjem i teretanom...glavni cilj mi je uvek bio da body fat bude jednocifren i da to bez problema odrzavam tokom cele godine...pre desetak godina sam imao prilike da upoznam coveka ciji mi je nacin ishrane i treninga veoma pomogao...on se zove Kane Sumabat i danas je postao koliko-toliko poznat u tim bilderskim krugovima...Njegova cela filozofija o ishrani se zasniva na dva pricipa: ukupan unos kalorija i odnos izmedju makronutrijenata...proteine unosi iz mesa, jaja i proteinskih prahova, a ugljene hidrate i masti uglavnom unosi iz bas najobicnije junk hrane (fast food, pop tarts, krofne, itd), broj obroka i njihov raspored ga uopste ne interesuju...plus trenira svakog dana, ali skoro da uopste ne radi kardio...Gotovu istu stvar ja sprovodim vec godinama...isto treniram svakog dana (jedna misicna grupa po treningu), a posto sam ionako izbirljiv kada je hrana u pitanju, cela ishrana mi je svedena na meso (piletina, govedina, losos), nemasni sir, proteinski prah (omiljeni mi je MyoFusion)...uz meso jedem najcesce krompir, dok skoro svakog dana jedem i neko voce, ali ostatak kalorija mi uglavnom dolazi iz cokolada i keksova...Ne brojim kalorije, ali jesam svestan otprilike koliko sam uneo...recimo da mi je prosek nekih 2500-3000 kalorija na dan..od toga jedem minimum 250g proteina, sto znaci da mi ostatak od nekih 1500-2000 kalorija koje unosim iz ugljenih hidrata i masti dolazi iz junk hrane (dobro, malo manje ako uracunam krompir i voce)...drugim recima svakog dana sebi pravim mesta da jedem oko 300g cokolade i/ili keksa...Daleko od toga da nekome preporucujem ovakav nacin ishrane, ali meni uz svakodnevno vezbanje ovo donosi sjajne rezultate...ljudi mi ne veruju kad im kazem koliko slatkisa jedem svakog dana, ali ja sam ionako probirljiv kada je u pitanju bilo sta osim slatkog, tako da meni potpuno prija da polovinu kalorija unosim iz dobrih stvari (meso, nemasni sir, proteinski prah), a polovinu iz slatkisa...Znam da ovo zvuci ekstremno, ali isto tako nekada ljudi idu iz krajnosti u krajnost pa sami sebi uskracuju neka zadovoljstva jer misle da im odmazu od zacrtanog cilja...vezbam svakog dana s tegovima na prazan stomak, a uvek pre spavanja jedem posni sir i cokoladu ili keks...kada su kalorijske potrebe zadovoljene i kada je odnos makronutrijenata onakav kakav treba da bude, sve se moze...

Edited by keksi krem
Link to comment
a mozda je covek u toj recenici mislio bas na stabilizatore, ciji se znacajno veci broj ukljucuje pri free weights nego na masini.
Ocigledno je mislio na stabilizatore, ali je ipak lose sklopio recenicu. Taman toliko da se moze cepidlaciti o napisanom. A covek bas dobro pise.
Link to comment
Ocigledno je mislio na stabilizatore, ali je ipak lose sklopio recenicu. Taman toliko da se moze cepidlaciti o napisanom. A covek bas dobro pise.
pa o njima je i pisao - rece lepo "stabilizirajuci misici"a to sto je milfhunter na krstaskom pohodu u korist masina pa vidi svasta je druga stvar.edit: istina, slicne stvari su ovde pisali i drugi, pre strongmenovog citata. to mu dodje nesto izmedju opste kulture vezbanja i elementarne logike :)edit2: gomila nepismenosti Edited by Zverilla
Link to comment
meni hoce da bude lose ako po jakoj vrucini treba da provedem duze vreme na putu do teretane, pocnem da se osecam spacey od obicnog zagrevanja sa 60kg dl.
zakasnila si. otkad sam pitala pre 19 sati, bila sam dvaput u teretani i oba puta sam pomerala granice. jako zanimljivo iskustvo. put mi je, na srecu, bio kroz ladovinu. :)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...