Jump to content
IGNORED

Kardio i teretana


apotekarica

Recommended Posts

@Estel"Sve dok držiš leđa pravo." I sama si rekla da se kriviš, i tu i jeste problem. Leđa se u jednom momentu iskrive i dolazi do povrede. Ili ne leđa, nego nešto drugo...
nisam htela da objasnjavam u detalje, ne krivim ledja, nemam problem sa drzanjem torza u 'jednoj ravni'. imam tendenciju da prebacujem tezinu na desno koleno, zbog nekih dugogodisnjih problema sa kolenima, i to je vise psiholoski nego anatomski. tako da iako su mi ledja i dalje u jednoj ravni, I tend to shift my hips to the right kad postane bas tesko. inace low bar squat ima vrlo 'prijatan' (comfortable) osecaj na ledjima i u kolenima, zato sam i resila da definitivno predjem na to.tj. ti si hteo da kazes da je problem sa low bar i iskakanjem prsljena kad ljudi krenu da krive ledja? Edited by estel
Link to comment

Estel, kao sto rekoh, ja cucanj ne radim, ali po svemu sto sam citao to je vrlo delikatan i tehnicki zahtevan pokret. Zato mozda ne bi bilo lose da potrazis instrukcije ozbiljnog trenera, koji ce ti na licu mesta pokazati sta treba da radis, pre nego sto pocnes da razmisljas o vecim tezinama. 30 ili 40 kila ce ti verovatno oprostiti greske u formi, ali veca opterecenja nece.

Link to comment

@estelSve je to lančana reakcija. Kada neko krene u čučanj pa npr. shvati da se spustio previše, ili ga zaboli nešto- dobije osećaj da će doći do otkaza (i sama si navela šta radiš jer imaš psihološki problem zbog stare povrede), kreće panika, kompletna forma popusti i sve se sruši kao kula od karata. Tako dolazi do povrede.@Milogled BluffČekaj, ti ne radiš čučanj? :D I pokušavaš da daš savet na osnovu nečega što nikada nisi probao nego pročitao na internetu? :) Nije mi namera da te spuštam, ali to je vrlo neozbiljno.Ipak se slažem sa tobom oko jedne stvari- Estel treba da potraži pomoć trenera u teretani.

Link to comment
@Milogled BluffČekaj, ti ne radiš čučanj? :D I pokušavaš da daš savet na osnovu nečega što nikada nisi probao nego pročitao na internetu? :) Nije mi namera da te spuštam, ali to je vrlo neozbiljno.Ipak se slažem sa tobom oko jedne stvari- Estel treba da potraži pomoć trenera u teretani.
Da, ne radim ga, zato sto vezbam kuci, solo, a mislim da cucanj nije pametno raditi bez spottera. Kao i bench, recimo. Medjutim, to sto ne praktikujem odredjenu vezbu ne znaci da ne znam da su masine generalno lose i opasne. Takodje, obrati paznju da je nisam savetovao da nesto radi, kao ti, vec upozorio da nesto ne bi trebalo da radi. Tako da, cak i ako je savet pogrean, a nije, ne moze joj nauditi. Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Odlično, znači "kolega". I ja vežbam kod kuće, solo, sa tom razlikom što sam do pre 2,5 godine išao redovno u teretanu. Znaš da za čučanj kažu da je "the king of all exercises", i ne kažu to bez razloga... Možeš da ga radiš sa opterećenjem i bez tegova, i bez spottera, i trebalo bi da ga uvrstiš u trening ukoliko nemaš neku povredu koja bi te onemogućila da izvodiš ovu vežbu.Najbitnije ti je da budeš u pravu. Čučanj ne radiš, sve si pročitao na internetu, deliš savete i sve znaš, odnosno, misliš da znaš... Neko će iz tvojih postova da pomisli da je smith opasniji od slobodnih tegova, staviće šipku na ramena i polomiće se. Moraš da shvatiš da su sprave i napravljene za početnike kako bi se smanjio rizik od povređivanja. Posle sprava se prelazi na slobodne tegove i uz nadzor trenera izvodi vežba u pravilnoj formi. Širim temu, ali isto tako bi našao neke linkove na internetu da mi dokažeš kako je npr. pravljenje mosta loše i nepravilno prilikom benč presa. A mene su u školi koju ti nisi pohađao (bar ne školu tog tipa), učili da je čak i most ok u pojedinim slučajevima i da ima svoju namenu, kao što ih imaju i sprave. Sve što sam hteo da kažem je da je mnogo pametnije raditi na spravi ukoliko nemamo nadzor i pomoć, bez obzira na to što ne postoje svi benefiti kao kada se radi sa slobodnim tegovima. Čučanj nikako nije vežba sa kojom se treba igrati.Edit: sad vidim da si komšija. Ako hoćeš ozbiljno da počneš da vežbaš i da skineš škembe i stešeš noge, i nabaciš masu na ruke, javi se.

Edited by TubeR
Link to comment
Odlično, znači "kolega". I ja vežbam kod kuće, solo, sa tom razlikom što sam do pre 2,5 godine išao redovno u teretanu. Znaš da za čučanj kažu da je "the king of all exercises", i ne kažu to bez razloga... Možeš da ga radiš sa opterećenjem i bez tegova, i bez spottera, i trebalo bi da ga uvrstiš u trening ukoliko nemaš neku povredu koja bi te onemogućila da izvodiš ovu vežbu.Najbitnije ti je da budeš u pravu. Čučanj ne radiš, sve si pročitao na internetu, deliš savete i sve znaš, odnosno, misliš da znaš... Neko će iz tvojih postova da pomisli da je smith opasniji od slobodnih tegova, staviće šipku na ramena i polomiće se. Moraš da shvatiš da su sprave i napravljene za početnike kako bi se smanjio rizik od povređivanja. Posle sprava se prelazi na slobodne tegove i uz nadzor trenera izvodi vežba u pravilnoj formi. Širim temu, ali isto tako bi našao neke linkove na internetu da mi dokažeš kako je npr. pravljenje mosta loše i nepravilno prilikom benč presa. A mene su u školi koju ti nisi pohađao (bar ne školu tog tipa), učili da je čak i most ok u pojedinim slučajevima i da ima svoju namenu, kao što ih imaju i sprave. Sve što sam hteo da kažem je da je mnogo pametnije raditi na spravi ukoliko nemamo nadzor i pomoć, bez obzira na to što ne postoje svi benefiti kao kada se radi sa slobodnim tegovima. Čučanj nikako nije vežba sa kojom se treba igrati.
Umesto cucnja sa sipkom radim mrtvo dizanje sa bucicama. To tehnicki jeste deadlift (podize se teret sa zemlje), ali su polozaj tela i "dubina" pokreta zapravo mnogo slicniji cucnju nego klasicnom mrtvom dizanju sa sipkom. Pretpostavljam da znas sta je trap bar deadlift. E, sa bucicama je pokret skoro identican. Tako da mi noge ni u kom slucaju nisu zapostavljene, naprotiv (pogotovo sto radim i power clean, ali da ne sirimo pricu).Daleko od toga da mislim da sve znam. Ali ono malo sto znam o treningu snage, znam pouzdano. Rasprostranjeno misljenje da su masine bezbednije od slobodnih tegova je jedna od najvecih zabluda u svetu treninga, a konkurencija je zestoka. Za pocetnike nisu sprave, vec slobodni tegovi odgovarajuce tezine. Vrlo prosto. Ti ustvari zelis da kazes da prilikom ucenja jednog pokreta treba vezbati drugi, koji u realnosti sa njim ima vrlo malo veze. To nema nikakvog smisla i prkosi elementarnoj logici. Kao da savetujes maratonca da trenira za trku trceci na pokretnoj traci. Naizgled isto ili vrlo slicno, a u stvarnosti mnogo drugacije. Dakle, ako neko zeli da uci cucanj sa sipkom, treba da vezba cucanj sa sipkom. Da pocne sa malim tezinama, ako treba samo sa sipkom, i da vrlo polako i postepeno povecava opterecenje zadrzavajuci savrsenu formu. Ako dodje do 30 kila, i nije siguran da li moze da radi sa vise, poslednje sto mu treba je da predje na Smith masinu i natovari 40. Umesto toga, neka stavi 32,5 i drzi tu tezinu nekoliko treninga. Kada bude siguran da je spreman, neka poveca na 35. I tako dalje.Sto se benca tice, nije nikakva tajna niti mudrost da je luk u donjim ledjima OK, sve dok su dupe i gornja ledja na klupi i sve dok se odrzava tenzija u abdomenu. To ne treba mesati sa onim sto rade degenerici po teretanama, koji prave most tako sto ustaju sa klupe.Bottom line - ne mogu se sloziti da je bez nadzora i pomoci pametnije raditi na spravi. Jedino ispravno je raditi sa odgovarajucim slobodnim opterecenjem koje garantuje pravilnu formu. Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Pošto vidim da pokušavaš da mi staviš reči u usta, da ponovim. Sve što sam hteo da kažem je da je mnogo pametnije raditi na spravi ukoliko nemamo nadzor i pomoć, bez obzira na to što ne postoje svi benefiti kao kada se radi sa slobodnim tegovima. Ljudi bez ikakvog opterećenja ne znaju da urade čučanj, a ne sa njim. Ili jednostavno ne mogu zbog male fleksibilnosti u zglobu kuka ili stopala. U izuzetno retkim slučajevima sam ljudima davao da rade vežbu na mašini, u 95% slučajeva smo radili sa slobodnim tegovima. Sa druge strane, nikada im ne bih rekao da rade sami bez nečijeg nadzora. I profesionalci se precene, pa dolazi do katastrofalnih povreda. I opet, pričam iz ličnog iskustva, i vežbačkog i trenerskog. I sam sam radio bez ičije pomoći, i dešavalo se da loše procenim, da mi nije dan, da ne mogu da dignem ono što sam podizao sa lakoćom na prošlom treningu. I svestan sam koliko sam sreće imao što sam prošao bez povrede. Zato čučanj sa slobodnim tegovima nikada bez pomoći. Mislim da primer sa biciklom sa pomoćnim točkovima dovoljno govori, i savršeno oslikava primer o kom pričamo. Nemam više vremena za objašnjavanje, jer ćeš ti do sutra ponavljati to što si pročitao, a ja ono što sam lično iskusio...

Edited by TubeR
Link to comment
Ljudi bez ikakvog opterećenja ne znaju da urade čučanj, a ne sa njim. Ili jednostavno ne mogu zbog male fleksibilnosti u zglobu kuka ili stopala.
A kako ce ti ljudi umeti da ga urade na Smith masini? I molim te da me uputis gde sam ti i koje reci stavljao u usta.
Link to comment

Da li si ikada radio na smithu?Npr. "Ti ustvari zelis da kazes da prilikom ucenja jednog pokreta treba vezbati drugi, koji u realnosti sa njim ima vrlo malo veze." To nigde nisam rekao. Ali je činjenica da postoje pomoćne metode koje mogu olakšati usvajanje (dela) pokreta,i rad na spravi je jedna od njih. U svakom slučaju se vežbač oseća komfornije i sigurnije. Kao što je vožnja bicikla sa pomoćnim točkovima pomogla mnogima da nauče da voze bicikl, iako je razlika ogromna. A moraću da te razočaram, znam maratonce koji u zimskom periodu trče na traci, kad ih već pominješ... Mnogo naši reprezentativci u fudbalu, košarci, odbojci, rukometu... vežbaju na raznim spravama... Ali ti bi im očigledno dao drugačiji trening jer znaš bolje, pročitao si na internetu. I moram da ponovim da sam savršeno svestani znam koliko rad sa slobodnim tegovima ima prednosti, i da ima primat koji zaslužuje u odnosu na sprave.I ovo je definitivno moj poslednji post na ovu temu. Odgovaram na postove koji su vezani isključivo za TubeR, zbog čega sam i počeo da pratim temu.

Edited by TubeR
Link to comment
I ovo je definitivno moj poslednji post na ovu temu. Odgovaram na postove koji su vezani isključivo za TubeR, zbog čega sam i počeo da pratim temu.
OK. Imao bih jos stosta da primetim, za pocetak da ti odgovorim na pitanje, ali za polemiku je potrebno dvoje. Edited by Milogled Bluff
Link to comment

Meni je cucanj na smit masini toliko uzasan da vam ne mogu opisati (a radio sam ga i sa malim tezinama i sa 150 kila), totalno drugacije od pravog cucnja. Naravno, ne treba uopste raspravljati o tome koliko je cucanj sa sipkom delotvorniji.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...