Jump to content
IGNORED

Now drinking


Gonzo

Recommended Posts

Moj prvi cannonau(sorta vinove loze sa Sardinije)Cantina Dorgali Filieri Cannonau di Sardegna 2011 15% alk..Molto buono!!!Gambero rosso ocenio ovo vino sa jedom casom.I samo 5.5 ojra u supermarketu u Firenzi!
pa zapravo ti verovatno i nije prvi. ako si ikad pila Južnu Ronu (sa dobrim udelom grenaša) ili neku špansku garnaću, to ti je to. ista sorta.
Link to comment
danas drinking kleka BB, DAB, pa Baltika 9
toliko se pisalo o tom baltika pivu 7 i 9 da sam se juce bas obradovao kada sam ga video u nekom ruskom ducanu u belvilu, kupio i 7 i 9 i znam ja da su ukusi razni ali popio 9 i tesko razocarenje, uopste mi se nije svideo ukus, otvoricu i to 9 popodne pa da vidim kakvo je ali je zato ruski kvas u flasi od 2 litra bio bas dobar, sta cu kada volim kvas :D a jos sam mislio da kupim i neka ruska piva ziguli i sibirska korona ali posle prvog iskustva sa baltikom dobro je sto nisam. nije mi leglo i to je
Link to comment

ma nisam ja uzeo baltika pivo zbog procenta alkohola nego sam mislio da probam nesto drugacije jer ruska piva nikada nisam pio ali opet kazem, ukusi su razlicitie da, uzeo sinoc u maciju neki poluslatki tokajac od 499 din a kako nikada nisam pio madjarska vina i pojma nemam sta sam uzeo ako budem imao srece mozda i procitam neki savet sta sa tim vinom tj kako i uz sta da ga popijem :)

Edited by Pontijak
Link to comment

furmint ili muskat?enivej, ako je Dereszla, nisi loše prošao, ako si uzeo Josephine ili nešto slično (peskirane flaše) može odma da ga pokloniš nekom zaslavu.inače, kad kažeš tokajac , misliš na Tojaji aszu ili szamarodni (vino od botritisovanog grožđa) a to nema za te pare. to su slatka vina, uglavnom dobra ili jako dobra. idu uvek u prozirne flaše od 0,5. to što na boci piše Tokaji , znači samo da je iz tog regiona, ali u flaši od 0,75, vino iz "regularne" berbe.to je sve uglavnom mirišljavo, slatkasto, jeftino. i to ne zovemo Tokajac.

Link to comment

hvala na objasnjenju, uvek vredi rec poznavaoca, nisam znao za finese sta se zove tokajcem a sta je samo obicno vino iz te regije :) a kada dodjem kuci videcu tacno sta sam uzeo putem pazljivog citanja etikete :blush: ma ocito je da sam uzeo neko obicno vino iz tog regiona, dakle mirisljavo, slatkasto, jeftino :D ne idem po slavama tako da cu sam otvoriti i osetiti moze li to da se pije ili ne ali za svinju nema losih pomija pa ne sumnjam u sebe da cu uspeti da popijem tih 0,75 :D

Link to comment
furmint ili muskat?enivej, ako je Dereszla, nisi loše prošao, ako si uzeo Josephine ili nešto slično (peskirane flaše) može odma da ga pokloniš nekom zaslavu.inače, kad kažeš tokajac , misliš na Tojaji aszu ili szamarodni (vino od botritisovanog grožđa) a to nema za te pare. to su slatka vina, uglavnom dobra ili jako dobra. idu uvek u prozirne flaše od 0,5.to što na boci piše Tokaji , znači samo da je iz tog regiona, ali u flaši od 0,75, vino iz "regularne" berbe.to je sve uglavnom mirišljavo, slatkasto, jeftino. i to ne zovemo Tokajac.
e da, kako znaci neznalici kada opet ode u maxi i obrati paznju na napisano :) obratio sam vise paznje na ta madjarska vina, tokaji aszu i szamorodni kostaju oko 1500 din, u tim flasama od 0,5. ono sto sam prekjuce kupio na srecu nije u peskiranoj flasi tako da sam ga, shodno tvom savetu otvorio i bilo je bas kao sto si i napisao, mirisljavo i slatkasto, sta ga znam, bilo mi zabavno da pijuckam jednu casu pa mi dosadila ta slatkastost i mirisljavost. na flasi pise tokaji sargamuskotaly, to mu valjda znaci muskat Edited by Pontijak
Link to comment

:-) kul, drago mi je da sam pomogao.sargo (čita se šargo) zanči žuti. dakle, žuti muskat. u Tokaju se gaje još i harslevelu (lipolist) i furmint (šipon, moslavac) sve bele sorte, od kojih možeš da nađeš i sortna vina. muskat i lipolist su jako mirišljavi, furmint nije.kod onih szamorodni i aszu gledaj sledeće.szamorodni je vino napravljeno od grožđa delimično napadnutog plemenitom plesni, ali je sve sa zdravim grožđem zajedno prerađeno. može da bude szarasz (suvo - ne preporučujem ti, ne zato što je loše, već treba znati skapirati to vino) i edes - što je slatkoaszu je uvek sladak (edes) ali nivo slasti, i najčešće kvaliteta, se razlikuje po broju na boci. imaš 3, 4, 5 ili 6 putonyos (putonja). što veći broj - slađe je, odnosno ima više dodatih suvih botritis bobica. to za 1500 je vrlo jeftino, ta vin umeju da budu znatno skuplja. (postoji i aszu eszencia - ali to nećeš naći u marketima)nije za pijackunja ovako, svakodnevno. ako ti dopadne ruku, otvori ga za po jednu čašu uz plavi sir, ili guščiju džigu (mus ili terin, ne sote) ili torte tipa japanski/španski vetar . nešto kremasto, orašasto, vanilasto. ne voćno i ne čokoladno.

Edited by banatjanin
Link to comment

hvala banatjanine na ovako preciznim i korisnim informacijama :) sada kapiram da bi mi uz plavi sir i ova jeftina varijanta koju sam uzeo bila mnogo zanimljivija

Edited by Pontijak
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...