Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

ako nas svetska kriza icemu uci, to je da se desavaju stvari do juce nezamislive. tako da...
Hm, pa austrijska skola nas negde od 20-tih godina uci da je to pravilo u ovakvom sistemu a ne nezamislivo. E sad, sto njih niko ne slusa i sto se vecina pravi luda to je druga prica.Mislim, s vremena na vreme na BCC-ju pokusaju sa nekim objasnjenjem krize, uzroka itd., ali niko nece ni da spomene mogucnost da je problem mozda u citavoj arhitekturi bankarsko-monetarnog sistema. Cenim da jos nije dovoljno dogorilo do noktiju - kad krene stagflacija sa 10% godisnje poput sedamdesetih bice verovatno druga prica.
Link to comment
Трилион беше хиљаду милијарди? Значи у еврима то дође оволико: 1.200.000.000.000. И то "еxcluding the impact of the banking bailouts"? Како ови људи мисле из овога да се ишчупају ја стварно немам појма.
kakve veze koliko je to hiljada, milijardi i nula? pa japanski još ako se izrazi u jenima ima još više nula.američki je apsolutno najveći.nebitno.važan je % duga u odnosu na GDP. i ovaj je dalko od zabrinjavajućeg (ako je verovati tom broju - iskrno, ja sam mislio da je veći)a, ne misle da se čupaju. što bi. za sad sve funkcioniše relativno ok. a sutra... o tom potom.
Link to comment

Problem Britanije i nije toliko zaduzenje drzave nego ukupno zaduzivanje - drzava+firme+gradjani. To je ogromna cifra od oko 500% gdp. Sa druge strane, dug gradjana i firmi u SAD se smanjuje a drzave povecava sto ukazuje da ce se ekonomija dugorocno oporaviti od kreditne droge ali dolar nece.

Link to comment
kakve veze koliko je to hiljada, milijardi i nula? pa japanski još ako se izrazi u jenima ima još više nula.američki je apsolutno najveći.nebitno.
Нисам увећао неки број већ сам 1 трилион написао као 1.000.000.000.000. И сада теби смета број нула. О, јебем ти форум. :isuse:
važan je % duga u odnosu na GDP. i ovaj je dalko od zabrinjavajućeg (ako je verovati tom broju - iskrno, ja sam mislio da je veći)a, ne misle da se čupaju. što bi. za sad sve funkcioniše relativno ok. a sutra... o tom potom.
"Релативно"... Како леп тепих да се под њега гурне једна ненормална количина проблема. То "далеко од забрињавајућег" износи 64.2% (од прошлогодишњих 59.4%)GDP-а. Увећање од скоро 5% за свега годину дана у економији која би требало да буде једна од 5 најбољих на свету. А привреда наставља да опада (0.1% за само 3 последња месеца). Мени се чини да ће то "о том по том" доћи раније него што га очекујемо.
Link to comment
Нисам увећао неки број већ сам 1 трилион написао као 1.000.000.000.000. И сада теби смета број нула. О, јебем ти форум. :isuse:
ne razumem zasto se jezis?jbga nisam ja kriv sto nule stvarno nisu problem - ima ih dosta i kod cifre za gdp.
"Релативно"... Како леп тепих да се под њега гурне једна ненормална количина проблема. То "далеко од забрињавајућег" износи 64.2% (од прошлогодишњих 59.4%)GDP-а. Увећање од скоро 5% за свега годину дана у економији која би требало да буде једна од 5 најбољих на свету. А привреда наставља да опада (0.1% за само 3 последња месеца). Мени се чини да ће то "о том по том" доћи раније него што га очекујемо.
evo objasnio ti je anduril gore - gde bas uk najde da pricas o problemu drzavnog duga? dugovi jesu problem i ti ispravno razmisljas, ali bas taj nije toliko strasan.
Link to comment

naleteh na ovaj slideshowcifre koje se pominju su šokantne i odstupaju od svega na što sam do sad naleteo - pominju se cifre od 100 do >1000 external debt as % of GDP.O čemu se ovde radi? Jel može neko ovo da objasni?

Link to comment

šta priča onaj Soros?

...the world faces one of the most dangerous periods of modern history—a period of “evil.” Europe is confronting a descent into chaos and conflict. In America he predicts riots on the streets that will lead to a brutal clampdown that will dramatically curtail civil liberties. The global economic system could even collapse altogether.“I am not here to cheer you up. The situation is about as serious and difficult as I’ve experienced in my career,” Soros tells Newsweek. “We are facing an extremely difficult time, comparable in many ways to the 1930s, the Great Depression. We are facing now a general retrenchment in the developed world, which threatens to put us in a decade of more stagnation, or worse. The best-case scenario is a deflationary environment. The worst-case scenario is a collapse of the financial system.”...
Da li opet nešto mulja, da li je postao senilan ili ovde stvarno ima nešto...?
Link to comment
naleteh na ovaj slideshowcifre koje se pominju su šokantne i odstupaju od svega na što sam do sad naleteo - pominju se cifre od 100 do >1000 external debt as % of GDP.O čemu se ovde radi? Jel može neko ovo da objasni?
Na padaj na ekonomski nepismena novinarska "objasnjenja" istrgnuta iz konteksta. Zemlje gde se nalaze veliki finansijski centri su po pravilu zaduzene ali zato i potrazuju, dakle, moras da gledas neto odnos dugovanja i potrazivanja/assets. Recimo ovo: http://en.m.wikipedia.org/wiki/Net_international_investment_positionce ti biti informativnije i bolje pokazuje situaciju neke drzave uz budzetski deficit, drzavni dug i trgovinski balans.
Link to comment
Na padaj na ekonomski nepismena novinarska "objasnjenja" istrgnuta iz konteksta. Zemlje gde se nalaze veliki finansijski centri su po pravilu zaduzene ali zato i potrazuju, dakle, moras da gledas neto odnos dugovanja i potrazivanja/assets. Recimo ovo: http://en.m.wikipedia.org/wiki/Net_international_investment_positionce ti biti informativnije i bolje pokazuje situaciju neke drzave uz budzetski deficit, drzavni dug i trgovinski balans.
ne padam naravno. je ne verujem nikome (čak ni sebi ;)) dok ne proverim.zato sam i pitao
Link to comment
Hm, pa austrijska skola nas negde od 20-tih godina uci da je to pravilo u ovakvom sistemu a ne nezamislivo. E sad, sto njih niko ne slusa i sto se vecina pravi luda to je druga prica.Mislim, s vremena na vreme na BCC-ju pokusaju sa nekim objasnjenjem krize, uzroka itd., ali niko nece ni da spomene mogucnost da je problem mozda u citavoj arhitekturi bankarsko-monetarnog sistema. Cenim da jos nije dovoljno dogorilo do noktiju - kad krene stagflacija sa 10% godisnje poput sedamdesetih bice verovatno druga prica.
Meni jedna stvar nije jasna.Zasto niko ne pita kejnzijance da li pocetni uslovi mozda prave razliku u smislu prepisivanja recepata iz tridesetih?Tada je drzava bila mala, dug mali pa je fiskalna ekspanzija bila moguca i trade-off mozda drugaciji. Danas sa ovolikim dugom govoriti isto, bez shvatanja da je situacija drugacija, potpuno mi je nejasno.
Link to comment
Meni jedna stvar nije jasna.Zasto niko ne pita kejnzijance da li pocetni uslovi mozda prave razliku u smislu prepisivanja recepata iz tridesetih?Tada je drzava bila mala, dug mali pa je fiskalna ekspanzija bila moguca i trade-off mozda drugaciji. Danas sa ovolikim dugom govoriti isto, bez shvatanja da je situacija drugacija, potpuno mi je nejasno.
Ne samo to nego su tada SAD bile ubedljivo najveci kreditor sa ogromnim rezervama, ustedjevinom itd. dok su danas ubedljivo najveci duznik sa sirokim slojevima populacije bez ikakve ustedjevine ili rezervi. Jedno je praviti stimulus sa rezervama a nesto sasvim drugo sa dugovima koje treba vratiti sa kamatom. O moralnom problemu da te dugove cesto vracaju drugi da i ne govorim. A ova kriza zaista sve vise lici na tridesete sa sve stimulusima koji onda rezultiraju povratkom u recesiju - poslednji kvartal u SAD je bio odlican, consumer driven, a ja se pitam koje pare su to spiskali i onda pogledam gde je deficit i kamate na 0 do 2014. To je zaista jedna strasna ponzi sema.
Link to comment

propade Spanair. 3000 ljudi na ulicu i 23.000 ljudi s kupljenim kartama u nebranom grozdju.zadnja sansa za prezivljavanje je bila ta da Qatar Airways kupi 49% akcija, medjutim od svega toga nije ispalo nista. cemer.

Link to comment
Recesija kuca na vrata Europe: Fitch srezao rejtinge pet zemalja eurozoneBONITETNA agencija Fitch srezala je kreditne rejtinge pet zemalja eurozone. U niži razred gurnuti su Belgija, Španjolska, Slovenija, Italija i Cipar. Rejting Belgije srušen je s AA+ na AA, Slovenija i Španjolska s AA- degradirani su na A, Italija je s A+ srušena na A-, a Cipar je s BBB došao na BBB-, samo razinu iznad "smeća". Fitch je u objašnjenju, kako javlja AP, naveo da su države kojima je srezan rejting suočene s financijskim i ekonomskim poteškoćama, koje su uzrokovane dužničkom krizom eurozone.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...