Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

Jeste Vaso. Ako je procenat nezaposlenosti bio 10% a sad je 30%, reci da je procenat nezaposlenosti porastao za 20% nije (po meni) uopste pogresno. To sto je engleski sav kljakav (gde je rasejan kad ti je potreban) ne znaci da mi moramo da trpimo ruzne "procentne poene".
da, ali ako samo kazes: nezaposlenost je bila 10%, i sada je porasla za 20%, onaj ko to cita, treba tebi da cita misli na sta si mislio i koliko je sada. nista ne fali ni izrazavati se precizno. Edited by rajka
Link to comment

Rajka, to je zato sto oni ne znaju sta govore. Prvo imamo (u tekstu koji si citirala) "procenat pusaca", a odjednom se to volsebno pretvara u nekakvu "ucestalost pusenja"? WTF?

We can thus say that from 1980 to 1990, the percentage of smokers decreased by 10%.
= je perfektno tacnoBTW. Uzasno me iritira na engleskom sto ne koriste znak "%" skoro nigde (osim u tabelama).PS. Pogresno si interpretirala ono sto sam ja naveo kao primer sa nezaposlenoscu. Ne "nezaposlenost je bila...", vec "procent nezaposlenosti bio je..." Ne znam zasto novinari smatraju za nuzno da podrazumevaju da su im citaoci u proseku degeni koji ne umeju da naprave razliku izmedju ta dva.EDIT. Bm mu sveca, kako izgradismo SFRJ bez "procentnih poena"?! Odgovorno tvrdim da za 30-tak godina u toj tvorevini nikad nisam cuo za taj izraz, a bogme smo bili zemlja koja je stosta - posebno tehnicko - dobro radila. Edited by Indy
Link to comment
dobro, bori se protiv konvencije, ne smeta meni :)
Ne, samo se borim protiv tebe i Isis. :lol: Nikad u svojim tekstovima nisam upotrebio percentage point, niti nameravam (a bog zna da sa procentima baratam onoliko).EDIT. Moguce je da mi to nikad nije trebalo zato sto sam uvek eksplicitan, tj. navodim obe vrednosti procenta, i pocetnu i krajnju, poimence. Ocito je da ste vi aritmeticki u pravu, medjutim meni je to mnogo ruzno (jezicki). Tipa frazetina kao (citiram): "by only eight tenths of a percentage point" - zasto ne moze da pise da se vrednost (bilo cega) "from 30% increased only to 30.8%"? Stvarno ne razumem. Da li je zato sto podrazumevaju da prosecan Amerikanac ne zna sta znaci simbol "%"? Edited by Indy
Link to comment

pa ako ne znas koje brojke leze u pozadini, onda je svejedno koristis li izraz "procenat" ili "procentni poen".a ja ne vidim nikakav problem da se iskoristi sasvim funkcionalan izraz "postotak".

Link to comment

Ili odsto.Medjutim, stvarno na srpskom (u doba Jugoslavije... jbg ja živim u prošlosti) nisam čuo ovo sa "poenima".Ono, ima smisla, kad se objasni. Hvala rajki i Isis.

Edited by Indy
Link to comment
Medjutim, stvarno na srpskom ... nisam čuo ovo sa "poenima".
Što i nije neko čudo, obzirom da je izraz (kako stoje stvari) prevashodno korišćen u oblasti ekonomije. U mojoj struci, ako se npr. sadržaj šećera u širi povećao sa 22% na 25%, uvek se povećavao samo za tri procenta. Spreman sam da se kladim u 10 eura da to nije dovelo ni do jednog slučaja u kome bi neko pomislio da je nova vrednost 22.66%. :)
Link to comment
osim unemployment rate i uneployment rate koji ukljucuje marginally attached, meni je zanimljiv i employment rate, tj. udeo zaposlenih u populaciji (participation rate). u US je to 58% (a istorijski je bio za oko 10 procentnih poena vise), sto ce reci jedan ne izdrzava jos ni jednog celog, a u srbiji recimo ako uzmemo zvanicne podatke od 1.73 miliona zaposlenih, participation rate mu ne dodje ni 25%, ako uzmes da jos milion radi na crno, onda je neih 37% or so...a hrvatskoj, citam juce, je cilj da podigne na 50%.
rajka postoji mogucnost da ti se nesto ovde pomesalo pa dozvoli da ti preventivno objasnim neke stvari:Ppretpostavimo da je broj stanovnika u US 310 milionaod toga je labor force population, uzrast od 15-64 iz kojih se regrutuju zaposleni, 240 miliona; 70 miliona su deca&matorciako od tih 240 miliona oduzmes studente, domacice, prevremeno penzionisane...dodjes do oko 153 miliona a to je labor force, zbir zaposlenih i nezaposlenih (140 mil zaposlenih + 13 mil nezaposlenih)dakle, participation rate je udeo labor force u ukupnoj labor force population = 64%, aemployment rate, tj. odnos izmedju broja zaposlenih - 140 mil i labor force population - 240 mil ili employment-population ratio je 58.5%ako je u srbiji valjda 7.3 miliona stanovnikaa populacija od 15-64 je okruglo 5 miliona, labor force population,ako od tih 5 miliona oduzmes studente, domacice itd., npr. 1.75 miliona = 3.25 miliona, to je labor force,onda je participation rate 65%ako u srbiji ima, kazes, 2.73 miliona zaposlenih onda je employment rate 54.6%znaci™ tih tvojih 37% su preniskimozda si mislila da 2.73 miliona zaposlenih predstavlja 37.4% populacije srbije ali se to ne racuna:)edit: ne idu mi brojevi Edited by TBoneSteak
Link to comment

mali trol:u jeku afirmativne borbe da se po svaku cenu spasu banke iz ralji ekonomske krize, citam kako zasluzni direktori i savetnici istih odlaze u jos zasluzenije penzije.pa tako kaze, izvesni Francisco Luzon, savetnik Latinoamerice banco Santander, odlazi u mirovinu sa isplacenih 55,9 miliona evra i jos pride 2,8 na ime mesecne isplate. to je dobijeno na osnovu mesecne fiksne plate od 1,6 miliona i jos 4,3 varijabilnog dela. inace sest savetnika banke uzima godisnje 35,99 (kud ga ne zaokruzi).e sad tu i ostale banke treba spasavati iz budzeta.

Link to comment
mali trol:u jeku afirmativne borbe da se po svaku cenu spasu banke iz ralji ekonomske krize, citam kako zasluzni direktori i savetnici istih odlaze u jos zasluzenije penzije.pa tako kaze, izvesni Francisco Luzon, savetnik Latinoamerice banco Santander, odlazi u mirovinu sa isplacenih 55,9 miliona evra i jos pride 2,8 na ime mesecne isplate. to je dobijeno na osnovu mesecne fiksne plate od 1,6 miliona i jos 4,3 varijabilnog dela. inace sest savetnika banke uzima godisnje 35,99 (kud ga ne zaokruzi).e sad tu i ostale banke treba spasavati iz budzeta.
Moj burazer zivi od starog pravila...
Link to comment
Britain's national debt has risen above £1 trillion for the first time on record, underlining the size of the task faced by the government in bringing the public finances under control.Official figures released on Tuesday morning showed the total public sector net debt (excluding the impact of the banking bailouts) rose to £1.004 trillion in December, the highest since records began in 1993 and equivalent to 64.2% of GDP. Guardian
Трилион беше хиљаду милијарди? Значи у еврима то дође оволико: 1.200.000.000.000. И то "еxcluding the impact of the banking bailouts"? Како ови људи мисле из овога да се ишчупају ја стварно немам појма.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...