Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

Ma jok.Ugoglao sam se u mrezu, usao u loop, ni sam ne znam kako iz nje da izadjem i da odem da spavam.Da bar nesto razumem iz nje, bilo bi mi lakse. Vako, iz gogle u goglu, zivot mi samo postaje zamrseniji. To nikuda ne vodi. Negde mora biti kraj. Sva sreca da mi familija ne zna za ove aktivnosti (otkad imamo gornji sprat u kuci). Pitali bi, mozda, ko zna sta, da li jos uvek volim zene.Pomisljam i na najgore.Ako me ne vidite sutra, to je bilo to (pre ce biti da smo na skijanju ali za dramatiku OK, mozda udje i u google).Ako snimate film, molim da moju ulogu igra Zarko Lausevic. Istih smo godina, nekad smo se i znali, malo je ruzniji od mene ali nema veze, sad je i slobodan covek, to je vazno.
:(
Link to comment

^tanak sam po ovom pitanjukolko kapiram tip koji radi tu statistiku u senci je bio zaposlen u birou za statistiku pa su ga otpustili pa je on postao 1 crackpot:Dsvidja mi se U6, mislim da ukljucuje sve nezaposlene pa cak i one sto rade part-time a zeleli bi full time.ako sam u pravu taj crackpot bi u svoju cifru hteo da ukljuci i one koji su dugorocno nezaposleni a prestali su da pokusavaju da nadju posao. to mi dodje malo previse jer su se oni u mom tefteru penzionisalitakodje on tvrdi da se nakon valjda 6 meseci nezaposlenosti ti ljudi uopste ne racunaju kao nezaposleni. licno mislim da je to moguce ali ce se ti ljudi ponovo ukljuciti u statistiku za 6 ili valjda 8 meseci pa ce cifra opet da bude tacna iako je mozda privremeno bila netacna.mene da se pita ja bi samo U6, cak bi iz nje izbacio i one partajmere - i njih bi racunao kao zaposlene

Link to comment

osim unemployment rate i uneployment rate koji ukljucuje marginally attached, meni je zanimljiv i employment rate, tj. udeo zaposlenih u populaciji (participation rate). u US je to 58% (a istorijski je bio za oko 10 procentnih poena vise), sto ce reci jedan ne izdrzava jos ni jednog celog, a u srbiji recimo ako uzmemo zvanicne podatke od 1.73 miliona zaposlenih, participation rate mu ne dodje ni 25%, ako uzmes da jos milion radi na crno, onda je neih 37% or so...a hrvatskoj, citam juce, je cilj da podigne na 50%.

Link to comment
Deset procenata, rajka. Pripazi taj novinarski novogovor. ;)
ha,ha, kad bi svi novinari razlikovali te stvari, mozda nam zaposlenost ne bi bila ispod 25%. salim se. ali samo malo. :D
Link to comment

Hm, ja to dosad "nisam razlikovao", za mene je to bio uvek primer rogobatnog jezika.EDIT. Nesto se kao kroz maglu secam iz skole da se kod nas naglasavala razlika izmedju toga da se x uvecalo 10% vs. uvecalo za 10%.

Edited by Indy
Link to comment

Jeste Vaso. Ako je procenat nezaposlenosti bio 10% a sad je 30%, reci da je procenat nezaposlenosti porastao za 20% nije (po meni) uopste pogresno. To sto je engleski sav kljakav (gde je rasejan kad ti je potreban) ne znaci da mi moramo da trpimo ruzne "procentne poene".

Link to comment
procentni poeni su cista aritmeticka razlika izmedju dva procenta, ne?
da, kao sto lepo objasni viki:
Percentage points (pp) are the unit for the arithmetic difference of two percentages.Consider the following hypothetical example: in 1980, 40 percent of the population smoked, and in 1990 only 30 percent smoked. We can thus say that from 1980 to 1990, the incidence of smoking decreased by 10 percentage points even though smoking did not decrease by 10 percent (actually it decreased by 25 percent) — percentages indicate ratios, not differences.
ali zaista, u srpskim novinama retko ko obraca paznju na to, osim u ekonomistu, koji je ipak specjalizovan magazin, pa bi bilo bas sokantno da i oni grese.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...