Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

Ok Daytraderu, hajde malo da se prebacimo sa makro na mikro ekonomiju.U sta bezati sad? Valute nepouzdane, zlato i srebro precenjeno... Ostaju zemlja i nekretnine. Jel tako?
Evo ukratko - Ja mislim da ovo u Evropi dramaticno. To sto se desava sa italijanskim obveznicama signal je zazesci problem. Da, Evropi trebaju reforme, dogovor...a, kad ce to da bude, trziste panici uveliko. To je znakopasne destabilizacije dugova, nesto sto ECB ne moze da spreci. Kriza drzavnih dugova, Sovereign Debt Crisis, jenajgora od svih varijanti. Vlade, Governments tad gledaju da sebe spasavaju, jok Mr.Prosecnog, za prosecne ih zabole nesto. Niti ce iko da prizna da su Governmenti zapadnih zemalja krivci za ovo sad. Ideja da ce ekon.rast nekako da se pojavi, sam od sebe, uz drasticne mere ovima vec posustalim, je naivna, da ne kazemo priglupa. Kroz prizmu istorije, ako je ona prospekt resenja - pa ovako bi trebalo da se odvija dalje - crni atleticari trce brzo, ali problemi jos brze, iliti Bog je svemocan, ali Free Market jos vise. Free Market u smislu, da ce kapital da se ponasalogicno, nemilosrdno, uz jaku zelju za samoodrzanjem. Konkretno, ECB ne moze da spase vise nista. Vrlo stidljivo uzimaju Italijanski dug, tj obveznice. Oni znaju da je to van njihovog domasaja. 2T je mucho dinnero. Politicari jos manje mogu da spasu bilo sta. Kapital ce da se jos jednom prebacuje u USA. USA je najveci finansijski gabor, ali hej, pusto ostrvo i jedina zena tu, nema veze sto je Beppa Joseph, naprasno je miss sveta, to je ta logika. :lol: U tom slucaju, da $ ce opet porasti, metali stagnirati neko vreme. U sl zesce devalvacije E, kapital bi se vracao nazad. Ali, kad Kapital, sa sve Marxom, krene u bezaniju iz USBonds (cek, pa vidi koliko nas je u ovoj zabokrecini), e onda ide tranzicija u private assets za pamcenje. Tu bi metali uzleteli da nije normalno. Znaci, ko bi da vidi 10h $ za oz zlata, mora da ide na taj scenario, da saceka bezaniju iz USBonds, ona se jos nije desila. Ja to tako vidim. Meni se ranije cinilo, priznajem, da ce prvo opuci u Americi, koja je Grcka x 100, to je cinjenica.Da ce zbog kreditne ekspanzije, kraha nekretnina, pa derivativa, prosto nagruvati inflaciju jos brze. Oko inflacije se ladno laze, nezaposlenosti takodje, te cifre su vece od zvanicnih. CB-ke, Azija, kupuju zlato, i da, kao hedge protivovoga sto rade, zlato je savrseno. Nekretnine, zemljiste, vezan si lokalno nazovi.Tako da, pogresio sam u smislu da je to Jakovljevic...Nije...To je neki...jos veci izdajnik. :lol: Ogradjujem se cinjenicom da sam se uchipio davno, i da me nije briga da zlato padne i na 1000$. (nece, ali svejedno)Ja idem na krajnji scenario, pridjite k Rumenci...iz zabokrecine. :D A uostalom, nije ni bitno, malo se igramo, kad nam vec nametnuli globalizaciju. Peace.
Link to comment
Merkel je odbacila ideju o evrobveznicama. Nemci, ako je verovati statistikama, 60% Uniju vise i ne zeli. Ustav im nedozvoljava zajednicki dug. (pravilna opaska drugari, ja to zaboravio potpuno :Hail: ). Svi vicu Nemacka, pa jer se Nemacka najvise ofajdila od Unije, Grci i sl jok, kad sve saberes. :lol: Ispada ona - dosta su penzioneri hranili golubove, sad malo zrtvovanje, za visi cilj, golubovi da hrane penzionere. Neko mora da bude Pizon sad. A to niko nece....
Zavisi, neki Grci su se ovajdili. Kao i sa bankama, na delu je bila gigantska redistribucija - od malog, privatnog sektora ka javnom sektoru.Sinoc mi drugarica rece, njena poznanica, sluzbenik u grckoj ambasadi u Moskvi je za svoje cetiri godine sluzbe ustedela toliko da je bez hipoteke kupila stan u centru Atine. Moze sad i da ostane bez posla, ona je svoje naplatila.
Link to comment
Grcka nada je odgovorno poslovanje sa drahmom. Niska vrednost drahme, puno rada i povecanje efikasnosti. Jedini nacin da se dugorocno izvuku.edit: ovo je jos pozitivan scenario koji podrazumeva da ostatak EU ne bude zahvacen krizom.
Grcka ce verovatno morati da postane Indija ili Kina, pre nego sto krene rast ponovo. Grcku ne mogu da izvuku prirodni resursi, kao Argentinu ili Ekvador pocetkom 2000ih.
Link to comment

Dosta dobar tekst o padu Rima i monetarno-politickim uzrocima koji su prilicno slicni danasnjim. Ima dobrih primera obicnih Rimljana i kako su oni prolazili sve gore kroz vekove a pad Rima su doziveli kao oslobodjenje.Klik

Edited by Anduril
Link to comment

Medju smesnijim hipotezama koje kolaju ovih dana, u vezi ovog zadnjeg sto Budja pise, mislim da je vrh ona po kojoj ce Grcku da izvuce "solarna energija". Volim i ja - veoma - obnovljive izvore energije, ali vrhunski entuzijazam vodecih proponenata istih je - epskih razmera. (A solarna postrojenja ce, pretpostavljam, izniknuti sama od sebe, ili se kanda racuna na jos koju milijardu evrica subvencija... cuse li oni za Solyndru?) Eh.

Link to comment
Medju smesnijim hipotezama koje kolaju ovih dana, u vezi ovog zadnjeg sto Budja pise, mislim da je vrh ona po kojoj ce Grcku da izvuce "solarna energija". Volim i ja - veoma - obnovljive izvore energije, ali vrhunski entuzijazam vodecih proponenata istih je - epskih razmera. (A solarna postrojenja ce, pretpostavljam, izniknuti sama od sebe, ili se kanda racuna na jos koju milijardu evrica subvencija... cuse li oni za Solyndru?) Eh.
Opa Indy, zar vec prodje 6 meseci? Ala vreme letiiii
Link to comment
zlato je savrseno. Nekretnine, zemljiste, vezan si lokalno nazovi.Tako da, pogresio sam u smislu da je to Jakovljevic...Nije...To je neki...jos veci izdajnik. :lol: Ogradjujem se cinjenicom da sam se uchipio davno, i da me nije briga da zlato padne i na 1000$. (nece, ali svejedno)Ja idem na krajnji scenario, pridjite k Rumenci...iz zabokrecine. :D A uostalom, nije ni bitno, malo se igramo, kad nam vec nametnuli globalizaciju. Peace.
Kontam da si ti vec `opredeljen` i navijac. Jbg meni ovo zlato i srebro sada da kupim deluje bas precenjeno, a kada dodje Rumenka, to jest nakon nje i metalni balon ce puci pa ces svakako morati da menjas metalne zetone za nesto drugo kao sto su zemlja i nekretnine izmedju ostalog. Dok danas ima da se probere gde mozes povoljno kupiti tako nesto, ne moras da cekas nista pa mi deluje kao najbolja investicija za nas koji smo i dalje neopredeljeni sa likvidnim sredstvima.
Link to comment
Kontam da si ti vec `opredeljen` i navijac. Jbg meni ovo zlato i srebro sada da kupim deluje bas precenjeno, a kada dodje Rumenka, to jest nakon nje i metalni balon ce puci pa ces svakako morati da menjas metalne zetone za nesto drugo kao sto su zemlja i nekretnine izmedju ostalog. Dok danas ima da se probere gde mozes povoljno kupiti tako nesto, ne moras da cekas nista pa mi deluje kao najbolja investicija za nas koji smo i dalje neopredeljeni sa likvidnim sredstvima.
Ma i ne navijam, ja samo mislim da to neminovno nazalost. Ne rastu metali zbog navijanja, niti je to balon zasad, uzroci su mnogo dublji. Super, ako pogresim pesimizmom. Metalni zetoni bi se menjali za novu valutu, ali u mnogo povoljnijem odnosu zetonom nego starom valutom, tu je motiv. Zemljiste, nekretnine ma ok, ali da to vezano lokalno, jeste. Nekretnine imaju i prilicne troskove, na Zapadu, cak i rentiranje skromno isplativo, a ispala sa stanarima, ili vise meseci praznog hoda tu, vodi u minus prakticno. Peace.
Link to comment
Oko inflacije se ladno laze, nezaposlenosti takodje, te cifre su vece od zvanicnih.
Fascinantno je koliko se laže oko inflacije i nezaposlenosti. Naročito u EU, lažu najviše sami sebe. Mnoge zemlje, čak i u Euro zoni imaju inflaciju blizu 10%, a lažu pa prikazuju da imaju 2-3%, kao i zaposlenost. Raznim trikovima smanjuju statistike. I to traje već duže vreme.
Link to comment

Dobar članak o Rimu.HighlightThe 3rd century is also the period of the persecution of the church. We find that at least some of the emperors must have had a sense of humor because they passed a regulation that if a Christian was arrested and found guilty of a capital crime, namely believing in Christ, he was not to be executed but offered the option of becoming a decurion. :lol:

Link to comment
Medju smesnijim hipotezama koje kolaju ovih dana, u vezi ovog zadnjeg sto Budja pise, mislim da je vrh ona po kojoj ce Grcku da izvuce "solarna energija". Volim i ja - veoma - obnovljive izvore energije, ali vrhunski entuzijazam vodecih proponenata istih je - epskih razmera. (A solarna postrojenja ce, pretpostavljam, izniknuti sama od sebe, ili se kanda racuna na jos koju milijardu evrica subvencija... cuse li oni za Solyndru?) Eh.
Te munje i gromovi nisu vezani samo za Grčku - evo ti luksemburškog investicionog fonda koji sve u šesnaest najavljuje izgradnju najvećeg solarnog parka na svetu, u Srbiji (dvostruko većeg kapaciteta od trenutno najvećeg parka u SAD, na 3 hiljade hektara i cca 2 milijarde evara). Naši kažu da ništa nije potpisano osim memoraduma o razumevanju, ali strani partner to već najavljuje kao gotovu stvar. U Wonderlandu, naravno. Edited by beowl
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...