Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

juce cujem od drugarice da joj prijatelji koji rade u finansijskom sektoru ozbiljno preporucuju da deo (veci) ustedjevine iz banke skloni na neko drugo mesto. i ona i oni zive u zapadnoj evropi, i nisu neki salabajzeri ili panicari bez razloga. da li je stvarno takva drama na pomolu, da ce neke nazovi jake banke mozda potpuno vrisnuti?
http://www.youtube.com/watch?v=6UGDTtqklSo
“If they can not address [the financial crisis] in a credible way I believe within perhaps 2 to 3 weeks we will have a meltdown in sovereign debt which will produce a meltdown across the European banking system. We are not just talking about a relatively small Belgian bank, we are talking about the largest banks in the world, the largest banks in Germany, the largest banks in France, that will spread to the United Kingdom, it will spread everywhere because the global financial system is so interconnected. All those banks are counterparties to every significant bank in the United States, and in Britain, and in Japan, and around the world. This would be a crisis that would be in my view more serious than the crisis in 2008….”“This is the most serious financial crisis we’ve seen, at least since the 1930s, if not ever. We’re having to deal with very unusual circumstances, but to act calmly to this and to do the right thing.”
Raspitaj se, jel to to?@Daytrader, da nisi ti omašio za 3,4,5 godina? ;)Zapravo ne sumnjam ja da će oni naći način da 'address-uju [the financial crisis] in a "credible way"', samo se bojim da se to ili neće svideti svima ili neće dugo trjati, pa će morati opet da addressuju, pa ćemo se onda tada pitati oće'l znati... ;)Ali nije ni to poenta. Poenta je, da se, bre, mnogo krupne reči koriste u poslednje vreme (nije ovaj prvi). Šta ime je svima odjednom?
More da se mi ne vracamo u neoprakomuizam. Moracu da okupim neko svoje pleme, da se naoruzamo i da obelezimo svoju teritoriju. Naravno ja cu da budem vrac. Ne trebaju nam ni centralne ni decentralne banke. Ne trebaju nam ni pare. Ustvari pare ne primamo. Prelazimo na robnu razmenu. Dejtrejder nama finu uncu, a mi njemu jagnje od 25 kila zive vage ili 50 kila organik jecma.Dame i gospodo svi su izgledi da ce nas turbokapitalizam svojom gramzivoscu dovesti do rodovske zajednice i time cemo zatvoriti jedan krug, jedan ciklus. To ce spasiti covecanstvo, jer ce prekinuti globalno zagadjenje i zagrevanje. Dalji razvoj ce verovatno ici slicno kao i prethodni jer ce pamcenje o ovome ischileti. Pricace buduci ljudi opet o nekakvoj Atlantidi, ali ko da veruje u takve mitove.Peace sto rece danski mesetar.
E, neće da može. Ne može to tako da se preskaču društveno-politička uredjenja. Mora redom da se ide... ;)
Link to comment

Ljudi ja se ne razumem u ovo ali moram da pitam. Burazer ima poprilicnu ustedjevinu u banci u eurima suma je petocifrena sta sad da radi? Da vadi pare iz banke? Da promeni valutu? Ja se bas ne razumem stoga molim za pomoc.

Link to comment
Evroobveznice mogu samo da se izdaju ukoliko postoji mehanizam izlaska iz Evra ili bar ukracivanje mogucnosti izdavanja tih obveznica ukoliko se dugorocno ne odrzavaju odredjeni kriterijumi i to po automatizmu a ne kao politicko pitanje na raznim zasedanjima ili pred izbore. ...
Ja jos ne razumem.Ko izdaje evro-obveznice? ECB? EK? Pojedinacne vlade kako im se cefne?Ko bi nadgledao kriterijume?Kako bi izgledao grantni fond? Svi daju pare u slamaricu na cuvanje ECB ili se intervenise po potrebi uz ranije dogovoren mehanizam?Ko bi nadgledao "kriterijume"? Nezavisna agencija? Koliko nezavisna od toga da Savet ministara ne moze politicki to da izmeni?Pakt o stabilnosti je imao kriterijume koje je pojela maca. Britanci su takodje imali budzetske kriterijume koje je pojela maca. Ne postoji nista "automatski".Sto se fiskalne unije i deficita demokratije, tj. nesprovodivosti iste, tice tu se slazemo. Samo sam naveo da je fiskalna unija jedino transparetno resenje ako se ide na evroobveznice. Mehanizmi koje ti navodis su suvise klimavi i rastegljivi.Privremeno izbacivanje, tesko da izbacivanje iz valutnog sistema moze da bude privremeno, veom su skupa prilagodjavnja da bi se nesto tako "privremeno" izvelo.
Link to comment
Ja jos ne razumem.Ko izdaje evro-obveznice? ECB? EK? Pojedinacne vlade kako im se cefne?Ko bi nadgledao kriterijume?Kako bi izgledao grantni fond? Svi daju pare u slamaricu na cuvanje ECB ili se intervenise po potrebi uz ranije dogovoren mehanizam?Ko bi nadgledao "kriterijume"? Nezavisna agencija? Koliko nezavisna od toga da Savet ministara ne moze politicki to da izmeni?Pakt o stabilnosti je imao kriterijume koje je pojela maca. Britanci su takodje imali budzetske kriterijume koje je pojela maca. Ne postoji nista "automatski".
Kratak odgovor je promena ustava na nacionalnom i evropskom nivou (neke zemlje kao Poljska to vec odavno imaju zapisano), dodatak Lisabonskom sporazumu, nadgledanje kroz vrhovni evropski sud a ko krsi odluke vrhovnog suda je kriminalac, zar ne? Sa druge strane, politicke dogovore i kriterijme je mnogo lakse izigrati. Obveznice bi izdavala verovatno EK ili neka institucija pod direktnom kontrolom Evropskog parlamenta tako da bi bilo teze za pojedine zemlje da se ponasaju neodgovorno.
Privremeno izbacivanje, tesko da izbacivanje iz valutnog sistema moze da bude privremeno, veom su skupa prilagodjavnja da bi se nesto tako "privremeno" izvelo.
Bilo je toga vec kad su evropske valute bile pocetkom devedesetih u polukontrolisanom sistemu pa je recimo Britanija morala da ga napusti. Privremeno moze da znaci minimum nekoliko godina jer ovde pricamo o strukturnim reformama koje su potrebne da bi se resili hronicni problemi. A drzava poput Grcke, za koju verujem da uopste nema kapaciteta da se drzi bilo kakvih pravila, ne bi uopste trebao da bude u Evru ikad.
Link to comment

I šta kad ti neko odgovori, ti ćeš onda otići kod brata i reći mu ej reko ti onaj psihopatolog da uradiš to i to sa 100k evra i on će poslušati?Moj mudri savet (koji ćeš mu nadam se preneti) je troši pare i živi život. Memento mori.

Link to comment
I šta kad ti neko odgovori, ti ćeš onda otići kod brata i reći mu ej reko ti onaj psihopatolog da uradiš to i to sa 100k evra i on će poslušati?Moj mudri savet (koji ćeš mu nadam se preneti) je troši pare i živi život. Memento mori.
Pa da, to je to - ovde se raspravlja o generalnim trendovima i informacijama a svako sam za sebe mora da zakljuci sta je najbolje za njega u skladu sa okolnostima.
Link to comment
Ljudi ja se ne razumem u ovo ali moram da pitam. Burazer ima poprilicnu ustedjevinu u banci u eurima suma je petocifrena sta sad da radi? Da vadi pare iz banke? Da promeni valutu? Ja se bas ne razumem stoga molim za pomoc.
Kako stvari stoje izgleda da je slamarica najbolja varijanta. Nisam ti ni ja neki poznavalac ali citajuci po forumima i internetu ja sam se bas upudio. Ili ako moze da kupi neku zlatnu sipku i da turi u sef ili zakopa u avliji moze i to.Elem situacija je usrata. Vidis da se niko ne usudjuje da ti odgovori. Jebati komeNdiju, sto kazu moji farmeri, izgleda da su ustedjevine u Evropi sve nesigurnije. Moja prognoza ostaje: vracamo se na robnu razmenu.
Link to comment
http://www.youtube.com/watch?v=6UGDTtqklSoRaspitaj se, jel to to?@Daytrader, da nisi ti omašio za 3,4,5 godina? ;)Zapravo ne sumnjam ja da će oni naći način da 'address-uju [the financial crisis] in a "credible way"', samo se bojim da se to ili neće svideti svima ili neće dugo trjati, pa će morati opet da addressuju, pa ćemo se onda tada pitati oće'l znati... ;)Ali nije ni to poenta. Poenta je, da se, bre, mnogo krupne reči koriste u poslednje vreme (nije ovaj prvi). Šta ime je svima odjednom?E, neće da može. Ne može to tako da se preskaču društveno-politička uredjenja. Mora redom da se ide... ;)
Ja mislim da ce da se skrpe sad nekako. Ali krajem 2015te nece. Ima ljudi koji jos od 1997god vicu da evro nemasansi da opstane, tako kako je zamisljen. Trebalo bi da se sve federalizuje, pod apsolutnu kontrolu Brisela sve dase stavi. A to, no way, Pedro. Pitanje i sta bi bilo kad bi nastao default Grcke. Svetski kapital bi to protumacio, gle, pa car je go, ajmo svi na Italiju i ostale redom. I nastavila bi bezanija iz E. Pre ce biti to ko reakcija, nego, uozbiljili se, manimo se toga sad, otkacili su ih, pa je naprasno sve ok.Ideja ovakvog Evra je bila stupidna od samog pocetka, da svaka drzava muti i petlja sa svojim dugovima, je besmislena.Ako je vec zamisao bila da se parira $-u, onda je trebalo upitati se sto je doticni uspeo toliko dugo.NEma teorije da evropski politicari priznaju gresku, i krenu u ozbiljne a bolne reforme. Zato i jesu politicari. :lol: Zvakom ce izbegavati bol. Stace iza banaka (btw, i u Americi su investicione banke krivci, ne Wall Street kao celina), odvalice bailout, nametnuce drasticne mere stednje, cime dobrano cackaju mecku...I tako jos par god.A sir Balu u pravu, svrha postojanja novca je da olaksa "barter" sistem, razmene roba. Barter je osnova svega. Novac budenekad vise, nekad manje vredan. Sve je stvar timing-a sto kazu. A timing stvar ciklusa. A ciklusi...i tako do repe. Kad bi u Evropi opuklo, kapital bi bezao u USA. Sjatili bi se u USTBonds, jer nemaju gde drugo. Onda u neko doba shvate da ih tu ne ceka svetla buducnost, e, onda nastaje veselje. BEzanija iz GOv.debts u tzv private assets, iliti narodski receno daj bre bilo sta, zajebi ovo, ovde opsta guzva za mrvice, gde je bre kinta, mojih 100 maraka, alo konobar. :blink: Laktanje, guranje na vratima, cepanje, nesto nalik svinjcetu i masnoj politici, to bese izreka. Verovatno bi to scenario bio. Peace.
Link to comment
Ja mislim da ce da se skrpe sad nekako. Ali krajem 2015te nece. Ima ljudi koji jos od 1997god vicu da evro nemasansi da opstane, tako kako je zamisljen. Trebalo bi da se sve federalizuje, pod apsolutnu kontrolu Brisela sve dase stavi. A to, no way....
Ne slazem se da bi apsolutna kontrola Brisela, tj. obicno sekundarnih politicara koje tamo salju clanice EU nesto poboljsalo. Mislim da je glava poenta da se politicarima (a i glasacima uopste) postave konstitucionalne granice na nacionalnom i evropskom nivou u kojoj meri mogu da se zaduzuju i sta sledi ukoliko prekrse takve odredbe ustava.Pitanje dugova je zapravo pitanje ljudskih prava - buduce generacije bez prava glasa imaju ljudsko pravo da se ne radjaju kao duznicko roblje.
Link to comment
neki se vec odavno spremaju za taj scenarioFresco-Venus-project.jpg
Propalo je i to. Venus Project je bankrotirao. Rasprodali su nacrte i ideje, nema leba :)
Ljudi ja se ne razumem u ovo ali moram da pitam. Burazer ima poprilicnu ustedjevinu u banci u eurima suma je petocifrena sta sad da radi? Da vadi pare iz banke? Da promeni valutu? Ja se bas ne razumem stoga molim za pomoc.
Recimo ovako - bolje bi bilo da donira Adžiću i Lukiću nego da ih ostavi u bankama u trenutnom stanju. Promena valute bi mogla biti kratkoročno pametna stvar, ali to neće biti dugoročno rešenje - samo bi dobio malo više vremena da izvuče svoje pare onda kada krene sranje, a i to samo u teoriji. Ni tada nema garancije da li će uspeti da izvuče pare i koliko. Drugim rečima, neka čupa ušteđevinu što pre.Opet, kao što rekoše gore, to ti je savet ljudi sa PPP-a, koji su znali da pogreše i u prošlosti...Jebiga. Mora malo buraz da se angažuje, raspita i promisli šta mu je činiti :) Ako je, recimo, Daytrader u pravu, onda bi mogao da drži pare još ~5 godina i da mu se množe, pa ih tek onda povukao iz banke i ovi saveti bi ga zeznuli u tom smislu. A Daytrader je, barem do sada je bilo tako, uvek u pravu. Edited by Filipenko
Link to comment
Ljudi ja se ne razumem u ovo ali moram da pitam. Burazer ima poprilicnu ustedjevinu u banci u eurima suma je petocifrena sta sad da radi? Da vadi pare iz banke? Da promeni valutu? Ja se bas ne razumem stoga molim za pomoc.
Drzava ti garantuje do 30.000 evra, to ce kao da ti isplati ako banka propadne.Dakle ako mu je bas frka, nek rasporedi tu sumu na 3-4 racuna gde je svaki ispod 30.000 evra u 3-4 banke. I ako mu je bas bas frka, da mu bude lakse nek drzi 10k u steku u kesu zakopanih ispod kuce u metalnoj kutiji. I ako je paranoican, nek ne drzi nikakve vece pare u grckim bankama, ili recimo italijanskim (Intesa, Unicredit). Mislim sta pametno drugo da ti se kaze? Nek uradi onako da njemu bude lakse da spava nocu. Ako to znaci da treba da spava na novcanicama, so be it.
Link to comment
Pitanje dugova je zapravo pitanje ljudskih prava - buduce generacije bez prava glasa imaju ljudsko pravo da se ne radjaju kao duznicko roblje.
U liberalnom kapitalizmu i potrosaci imaju potrosacko pravo da trose vise nego sto imaju, tj na kredu i sta cemo sad :).Ko ce bre da misli na buduce generacije bitno je kupiti novu plazmu ili novi auto sa ABS, EBS, ESP, 18 vazdusnih jastuka. A tako se podstice i GDP i industrija tj trgovina jer se ionako proizvodi u Kini.I tako dolce vita, dok ne dodje djavo po svoje, tj SEKA...A onda je vec kasno.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...