Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

hoax je u pitanju.http://www.sabotagetimes.com/people/alessio-rastani-and-the-yes-mens-five-greatest-hoaxes/vidis sta ti se desava kad umesto da sednes i pristojno se informises o stvarima, ti uzmes pa posecujes desanka topik od ranog jutra. ne valja to za kredibilitet.
kako li ti znaš da ja posećujem desanku? cool.gif ali postavlja se pitanje jel je posecuju ovi sa BBC-ja. ma da su samo oni nego gomila drugih medija je prenela taj intervju - prava histerija nastala.koje ludilo! treba neki anonimus na tv da nam kaze da je stanje svetske privrede poprilicno klimavo (da ne upotrebim drugi izraz)
Link to comment
A new country to worry about - and quite a big one - Russia.The country has had to cancel a government bond auction after its borrowing costs jumped in the wake of the news that respected finance minister Alexei Kudrin was forced to resign and Vladimir Putin said he would run for president again.The yields on ruble-denominated bonds maturing in 2015 jumped to 8.45pc. Russia also had to cancel a bond auction last week.The ruble has slumped 12pc this quarter, as the price of Russian oil, its biggest export, declined along with global growth forecasts.
Link to comment

jebem li ga, ovde gde sam ja čito nisu tako sigurni da je hoax. micim mrzi me da čitam iznad, što je hoax? jel ko onomad kad im je upao u studio onaj taksista umesto IT stručnjaka? :lol:

Edited by Gonzo
Link to comment

jeste, i definitivno nije hoax! (el čuješ mau? ^_^)http://blogs.wsj.com...as-his-own-man/

The Yes Men, the “culture jamming” organization said to have spoofed the British Broadcasting Corp. this week, has said it had nothing to do with the independent trader who told the BBC’s news channel he “dreamt” of a recession.
In a column for the Guardian newspaper, they said: “Rastani is small potatoes, but he’s a real trader. And he said nothing that would suggest otherwise; he simply described what he does, more honestly than a true insider would, but quite accurately.”
Edited by Gonzo
Link to comment

Kontra ovdanjem omiljenom naobelovcu Mandelu:

Štiglic: Evrozona se može raspastiIZVOR: BUSINESS.HR, SEEBIZLondon, Frankfurt -- Nobelovac Džosef Štiglic kaže da postoji velika šansa da se evrozona raspadne ako se i dalje insistira na merama štednje kao rešenju za postojeću recesiju.Štiglic koji je i profesor na Kolumbija univerzitetu u svom komentaru objavljenom na BBC navodi kako među ekonomistima postoji široki konsenzus da bi najbolji način da se to sprovede bio izlazak članica iz severne Evrope jer bi to bila najbezbolnije prilagođavanjeIpak, nije verovatno da će se to dogoditi, već prevladavaju stavovi da će evrozonu napustiti neke slabije članice, što će dovesti do "vrlo velikih trauma" na globalnim finansijskim tržištima, poput zamrzavanja kreditiranja, upozorava Štiglic. Štiglic smatra da će se evrozona "gotovo sigurno raspasti" ako Evropa nastavi da inzistirati na mjerama štednje poput onih koje implementira Nemačka, bez pružanja pomoći zemljama u teškoj ekonomskoj situaciji kao što je Grčka.Bankrot Grčke nije neizbežanŠtiglic smatra da bankrot Grčke nije neizbežan, uz uslov da joj evrozona osigura dovoljno pomoći za privredni rast. "Grčka ima veliki potencijal za rast", napisao je Štiglic o Grčkoj i dodao da će prezadužena članica evrozone moći da rase i vraća svoje dugove ako "evropa stvori dovoljno novca". Ugledni ekonomista upozorava, međutim, da do sada nije video pomoć za rast, nego samo pomoć za "krpanje" prekomernog deficita, zbog čega nije "jako optimističan" po pitanju mogućnosti da se Grčka spasi od bankrota.Međutim, ako se osigura novac za zemlje u problemima, evrozona "može preživeti", barem "na neko vreme", napisao je nobelovac. Štiglic smatra da je dogovor o stabilnosti i rastu evrozone, kojim su dogoverene nivoi državnog duga, deficita i inflacije, pre bio "pakt za recesiju" nego pakt za rast zato što je "ograničavanje deficita u vreme šoka recept za recesiju", a upravo to Grčka sada oseća na svojoj koži. "Pitanje je uvek bilo da li će (evrozona) biti dorasla zadaktu kada se pojavi kriza", piše Štiglic i dodaje da po njegovom mišljenju "porota još nije odlučila". Vrhunski ekonomist pohvalno se izrazio o planu pomoći koji su članice evrozne dogovorile u septembru rekavši da je to bio "prilično dobar sporazum" koji je prepoznao da Grčkoj treba pomoć za rast, ali problem je u tome što dogovor nije popraćen novcem, a proces ratifikacije je spor. Zbog toga osnovni problem dužničke krize još nije rešen, a Štiglic kaže da će za njegovo rešavanje evropski fond za finansijsku stabilnost morati ili da bude povećan ili da dobije priliku da sam pozajmljuje novac, dok će u dužem roku nužno biti i izdavanje zajedničkih obveznica evrozone. "Problem evrzone je u tome što su mislili da im kao deo okvira za funkcioniranje treba ograničavanje deficita, a to je jednostavno bila pogrešna analiza", naglašava Štiglic te podseća da su Irska i Španija pre krize imale višak i verovale su da će im to što imaju ograničene deficite biti dovoljno da zaštite privredu, što je "jednostavno bilo pogrešno". Štiglic je naglasio da ne kritikuje sporo uvođenje plana pomoći Grčkoj dogovorenog u septembru, već činjenicu da ništa nije učinjeno u 10 godina koje su prethodile krizi.Upoređujući funkcionisanje evra i američkog dolara, nobelovac kaže da je jedan od razloga zašto dolar uspešno funkcipe u svih 50 saveznih država to što postoji zajednička fiskalna vlast i visok nivo migracije i da su "voljni da dopuste da se, na primer, Severna Dakota isprazni". S druge strane, kaže Štiglitz, Evropa nema zajedničku fiskalnu vlast, migracije su teže, a većina zemalja ne bi bila spremna da prihvatiti odlazak kompletnog stanovništva, što znači da ne postoji okvir za efektivnu zajedničku valutu......
Link to comment
....Štiglic smatra da bankrot Grčke nije neizbežan, uz uslov da joj evrozona osigura dovoljno pomoći za privredni rast. "Grčka ima veliki potencijal za rast", napisao je Štiglic o Grčkoj i dodao da će prezadužena članica evrozone moći da rase i vraća svoje dugove ako "evropa stvori dovoljno novca". Ugledni ekonomista upozorava
Svidja mi se ovaj niz - covek fakticki baulja o jos vecem stampanju para (koje i dovelo do ove krize), stvaranju inflacije i time daljem osiromasenju onih siromasnijih a zatim odmah sledi "ugledni ekonomista". Kakva komedija - te sarlatane treba dobro isprozivati i ukinuti im svaki FED/government funding pa nek se snalaze sa svojim planskim teorijama. Sposobni su i korisni koliko i crkva svojevremeno - analize i predvidjanja im se svode na isto.
Link to comment
Svidja mi se ovaj niz - covek fakticki baulja o jos vecem stampanju para (koje i dovelo do ove krize), stvaranju inflacije i time daljem osiromasenju onih siromasnijih a zatim odmah sledi "ugledni ekonomista". Kakva komedija - te sarlatane treba dobro isprozivati i ukinuti im svaki FED/government funding pa nek se snalaze sa svojim planskim teorijama. Sposobni su i korisni koliko i crkva svojevremeno - analize i predvidjanja im se svode na isto.
Dobro, de.I ja sam mislio isto, ali onda sam video dva poslednja pasusa gde govori o migracijama i fiskalnoj uniji, i o tome da nista nije uradjeno deset godina (da dodam i onda kada su Nemacka i Francuska proble pakt o stabilnosti).No, to sa stampanjem para je izgleda konsensus Grinspana sa Stiglicom.
Link to comment
Dobro, de.I ja sam mislio isto, ali onda sam video dva poslednja pasusa gde govori o migracijama i fiskalnoj uniji, i o tome da nista nije uradjeno deset godina (da dodam i onda kada su Nemacka i Francuska proble pakt o stabilnosti).No, to sa stampanjem para je izgleda konsensus Grinspana sa Stiglicom.
Pa lako je reci nije nista uradjeno ili fiskalna unija ali kako bi to pomoglo u sprecavanju dugova nista ne kaze. Cak uzima SAD kao primer fiskalne unije a oni u jos vecim dugovima. Bez statusa rezerve oni bi sada bili negde na nivou Italije a o buducim troskovima da i ne govorim.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...