Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

I meni se cini da je kod nas Vero najfensi supermarket...ali i najskuplji brate
Njihove akcije su smesne ali prodaja grckih proizvoda u njima-tragikomicna!Ma koliko evro padao oni ce biti ihahaj skuplji od istih proizvofda u istom lokalu.Cemu onda ta roba?
Link to comment
Ne znam vam ja te supermarkete iz civilizovanog sveta. Al aj da kazem da su dole bolji od srpskih. Uglavnom velicine idee i vecih maksija i imaju puno puno razlicitih soseva i jedno 300 vrsta hlebova, mafina i raznih ostalih zajebancija na hlebnu temu. Plus egzoticno voce al to je lokalno pa nije uporedivo.Meni se nekako cini da u supermarketima u Srbiji nema zaista razlicitih proizvoda. Ima puno proizvodjaca i razlicitih etiketa ali su proizvodi dosta slicni jedni drugima.
To je to - malo proizvoda, preskupo za stanovništvo, ali i u odnosu na lep broj zemalja EU, uzak prostor između rafova, rade dve kase, ma lepo muka da te uhvati kad treba da ideš u nabavku...
Link to comment

@rajkapa nije ta razlika pitanje misljenja vec jasno definisane poslovne strategije kojom lanac precizira kom segmentu trzista se obraca. waitrose niko ne mesa sa tescom.idea cak i nema lose organizovan prostor, ali ponuda je daleko od toga da dominira upmarket roba (ovde mislim na luksuznije/bolje proizvode koji se i u srbiji mogu naci na drugim mestima, ne o egzotici ili retkim artiklima), private label k plus je apsolutno value proizvod i kao takav i nastupa (uporediv sa tesco value ili sainsbury basic ), redovni potrosaci u idei ne pripadaju nuzno visokom plateznom segmentu (ovi, ako kupuju, tu su jer ekvivalenta onog sto je waitrose fakticki nema), itd. idea je jednostavno pristojan lanac, pristojnog izgleda sa pristojnom ponudom, sa ocekivanim brojem kikseva i padova u kvalitetu ponude ili usluge osoblja i odgovarajucom velicinom marze za sve to.

Link to comment

dobro, pricali smo o razlicitim stvarima. ali samo da kazem da su waitrosov basics i essential takodje value brandovi, i od pocetka krize je waitorose prosperirao zahvaljujuci tom segmentu (value). sada, istina je da se u srbiji supermarketi ne segementiraju na taj nacin, to ce doci verovatno u narednih par godina. mislim da na trzistu ima mesta za jedan srpski whole foods, koji bi se pozicionirao striktno kao upmarket.a gde se inace u beogradu moze naci upscale ponuda ("ovde mislim na luksuznije/bolje proizvode koji se i u srbiji mogu naci na drugim mestima, ne o egzotici ili retkim artiklima") i koji su to proizvodi, na primer? meni neki proizvodi bas fale, ali to se ili ne proizvodi ili bi bilo preskupo za kolicinu koja se moze prodati da se uvozi, pa mi je jasno da nema.

Edited by rajka
Link to comment
a gde se inace u beogradu moze naci upscale ponuda ("ovde mislim na luksuznije/bolje proizvode koji se i u srbiji mogu naci na drugim mestima, ne o egzotici ili retkim artiklima") i koji su to proizvodi, na primer? meni neki proizvodi bas fale, ali to se ili ne proizvodi ili bi bilo preskupo za kolicinu koja se moze prodati da se uvozi, pa mi je jasno da nema.
Vero ili onaj kao Maxi Exclusive...
Link to comment
dobro, pricali smo o razlicitim stvarima. ali samo da kazem da su waitrosov basics i essential takodje value brandovi, i od pocetka krize je waitorose prosperirao zahvaljujuci tom segmentu (value). sada, istina je da se u srbiji supermarketi ne segementiraju na taj nacin, to ce doci verovatno u narednih par godina. mislim da na trzistu ima mesta za jedan srpski whole foods, koji bi se pozicionirao striktno kao upmarket.
Ja nisam siguran da je to lako izvodljivo. Upravo iz onog razloga koji si navela dalje u postu. I iz razloga da je segment potrosaca koji bi bili ciljna grupa tako necega jednostavno premali.
Link to comment
sta se tu moze naci sto nema drugde? daj neki primer.
Pa ne znam sad konkretno napamet. U Veru npr. mozes naci Lindt cokolade...sto u prinicipu nemas u drugim supermarketima (ko o cemu, ja o cokoladi). Takodje u Veru imas npr. porto (sto nema u drugim samoposlugama koliko ja znam) i tako vecu ponudu pica...pre ces tu naci neki "egzoticniji" ili za Srbe manje poznat zacin i tako nesto nego na drugim mestima...itd.Ali ovo sto Manc kaze je tacno...Vero i Maxi Exclusive su upscale samo u relativnom smislu...ako trazis nesto sto ekskluziva na Zapadu, u Srbiji to neces naci.
Link to comment
Pa ne znam sad konkretno napamet. U Veru npr. mozes naci Lindt cokolade...sto u prinicipu nemas u drugim supermarketima (ko o cemu, ja o cokoladi). Takodje u Veru imas npr. porto (sto nema u drugim samoposlugama koliko ja znam) i tako vecu ponudu pica...pre ces tu naci neki "egzoticniji" ili za Srbe manje poznat zacin i tako nesto nego na drugim mestima...itd.Ali ovo sto Manc kaze je tacno...Vero i Maxi Exclusive su upscale samo u relativnom smislu...ako trazis nesto sto ekskluziva na Zapadu, u Srbiji to neces naci.
Ono sto Vera ima a ostali ne(ovde se ogradjuem za Merkator i Metro jer nisam tamo lupovao) jeste komotno ostavljanje stvari na nekoj vrsti recepcije,gde cak dobijete i svoj broj.To je zaista napredak u odnosu na vreme Gorica,Jabuka,Centroproizvoda i ostalih trgovackih SOUR-a.
Link to comment
Ja nisam siguran da je to lako izvodljivo. Upravo iz onog razloga koji si navela dalje u postu. I iz razloga da je segment potrosaca koji bi bili ciljna grupa tako necega jednostavno premali.
pa ne mora roba da bude iz uvoza, moze da se prodaje pretezno ono sto ima u srbiji, ali vrhunskog kvaliteta. znaci svaki dan sveze voce i povrce sa lokalnih farmi, ali na stelaze dospeva samo ono jabolje i najkvalitetnije, prelepo izlozeno, sama radnja moze da pravi sveze sokove, smoothies, (polu)gotova jela i sendvice od lokalnih sastojaka, samo kvalitetno meso i sl., to je vise upmarket od nekih debilnih viskija ili dimljenih lososa od uvoza.sto se tice velicine ciljne grupe, ako uzmemo da je 5% stanovnistva, to je 100 hiljada, malo li je?edit: ups, sad gledam postove iznad mog, izgleda da se razilazimo skroz u shvatanju upmarket koncepta :) Edited by rajka
Link to comment

Ono što ti hipermarketi nemaju, a jebeni Voli u CG ima, je najprostije postavljanje radnika na kasi da ti upakuje u kese ono što si platio. Imao je to i Vero u V. Stepe kad se otvorio, sad valjda kontaju da treba da ih boli kurac. Eto, meni bi to bio 1 upgrade, ne mora ekskluzivna ponuda fensi artikala koji deru cenom.

Link to comment

Pa ne, nerazilazimo se. Ja samo razmisljam da li je moguce da se neko pozicionira tako da je onaj ko ima neku bolju platu (ali to je to o cemu pricamo, bolja plata u Srbiji je ono sto je losa plata u razvijenoj EU zemlji, a cene bi bile egal) plati vise za nesto sto nosi robnu marku, a malo je zdravije, bolje upakovano, itd., a ima tu i veci izbor stranih kvalitetnih proizvoda. Ja mislim da nece u dovoljnom procentu da bi bilo isplativo.

Link to comment
Ono što ti hipermarketi nemaju, a jebeni Voli u CG ima, je najprostije postavljanje radnika na kasi da ti upakuje u kese ono što si platio. Imao je to i Vero u V. Stepe kad se otvorio, sad valjda kontaju da treba da ih boli kurac. Eto, meni bi to bio 1 upgrade, ne mora ekskluzivna ponuda fensi artikala koji deru cenom.
koliko bi platio za to? dodatni radnik kosta, u americi to nekad ljudi rade za baksis, a u nekim zemljama prodavacice stoje pa mogu same da pakuju (za isto vreme koje bi im trebalo da samo spuste na pult kada bi sedele), ali to kod nas nikad ne bi proslo (da nateras nekog da stoji dok radi na kasi). ja najvise volim self-service kase, ako ima. tu je i uvek najmanji red.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...