Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

...i tebi je to normalno stanje? hmm65 milona je tri reda veličine veće od tog tajalndskog slučaja. ne znam što nisi pomenuo one prazne nekretnine u americi? i tamo ih ima gomila (ako se ne varam par miliona). ako uzmemo taj slučaj za poredjenje mogli bi izvesti zaključak da je tih 65M veliki problem - jer sve je počelo s tim američkim nekretninama. ali one nisu same po sebi problem. one su indikator i okidač. zašto ove u kini nisu okidač, jer verovatno zato što je direktiva takva da ne smeju biti okidač. ja se pitam dokle? jer ekonomske sile su iznad direktiva. čak i u kini.
Dosao si na korak od objasnjenja kako je nastala svetska ekonomska kriza, samo gledas sa pogresne strane. Da ti i ja napravimo jedan mali eksperiment ovde, ne treba nam smece sa neta.Ovako: tih 65 miliona stanova (praznih, u "nenormalnom stanju"), da ih lepo ti i ja prodamo tako sto cemo dati kredite svakome ko hoce, ukljucujuci i nezaposlene, nezaposlene bivse robijase, nezaposlene narkomane i svu onu ekipu koja spava pod mostovima i betonskim cevima na gradilistima.Pa kad oni potpisu i kupe, taj kredit postaje imovina banke. Pa ih banke iseckaju i pocnu njima da trguju, da se na osnovu njih (kao imovine) zaduzuju da bi dale jos vise kredita....i vidis, tako je nastala ta svetska kriza kada je to puklo i ispostavilo se da banke leze na nepostojecim parama (na imovini baziranoj na kreditima koje nema ko da otplati).Sad vidis da se u nasem eksperimentu to upravo ne desava u Kini. Desilo se u Americi. Za tvoju informaciju, tih 65 miliona stanova Kina zna da ce biti prazni i isto i zna da ce biti popunjeni za 3 godine. Godisnji priliv radne snage je ~22 miliona. Napravila ih je odjednom da sve bude jeftinije i dok ima mnostvo radne snage nego da ih pravi kako kome dune.Kakav je to bubble? Mozda, gledan ocima zapadnjaka koji ne shvata a voli da prezire socijalisticke mere. On misli da je to bila magija kada su te iste sovjetske mere spasile i kapitalizam i njihove perjanice liberalne ekonomije intervencijom tipa pun TAM-ic para za Zelezaru Smederevo 80-ih. I onda on dosao da mi pravi grafikone i palamudi.
Link to comment

Moze jedno laicko piranje?Kriza je nastala zbog stare dobre pohlepe kao jednog od pokretaca neoliberalnog kapitalizma.Mene zanima gde su zatajili siguronosni mehanizmi,iako mi se cini da je to odumiranje drzave, kod suvuse velikih da bi propali,pocelo jos kod Regana.Yoyogi da li ti mislis da se to u Kini nece dogoditi,ne samo zbog velikih brojeva, vec i zbog kontrole drzave?

Link to comment
Moze jedno laicko piranje?Kriza je nastala zbog stare dobre pohlepe kao jednog od pokretaca neoliberalnog kapitalizma.Mene zanima gde su zatajili siguronosni mehanizmi,iako mi se cini da je to odumiranje drzave, kod suvuse velikih da bi propali,pocelo jos kod Regana.Yoyogi da li ti mislis da se to u Kini nece dogoditi,ne samo zbog velikih brojeva, vec i zbog kontrole drzave?
Kontrola drzave.Dve druge prominentne kapitalisticke ekonomije (Kanada i Australija) su se jedva nakasljale dok je Amerika bila u spiralnom padu.Razlog: skoro istovetna drzavna regulativa banaka u te dve zemlje. Prvo, mnogo striktnija kontrola kome se daje kredit, nije bilo subprime.Onda, banke nisu mogle da deklarisu te finansijske instrumente (bazirane na subprime loans a i one su ih kupovale na trzistu) kao imovinu i da se na osnovu toga dalje zaduzuju. Imale su ih i one samo mali % jer postoji propisan nivo gotovinskih rezervi koji nije smeo da uzme te finanisjske proizvode kao zamenu za kesh.Stara dobra mama-drzava je stavila branu na pohlepu. Jos je vidljivije u kanadskom slucaju jer je Kanada maltene pupcanom vrpcom vezana za Ameriku. I ona je imala (i ima) visoke cene nekretnina pa joj nista nije falilo.Kad se nije propast desila u kapitalistickim zemljama kao Kanada i Australija zbog drzavne regulative banaka, kako li ce se tek desiti u Kini gde je drzava skroz u svemu tome? Mogu da naprave neku drugu glupost, mozda, ali ne mogu da verujem da ce pustiti pohlepu da ih smlati.
Link to comment

Da te nedavim da li su ti pohlepni americki giganti posle svega sto se izdesavalo u plusu ili u minusu i da li postoji mogucnost da oni obrnu jos jedan krug pohlepe zamaskiran drugacije ili se to vec uveliko desava?

Link to comment
Da te nedavim da li su ti pohlepni americki giganti posle svega sto se izdesavalo u plusu ili u minusu i da li postoji mogucnost da oni obrnu jos jedan krug pohlepe zamaskiran drugacije ili se to vec uveliko desava?
Drzava (US) je uvela neko (predugo je za ovde ici u detalje) regulaciono telo da kao spreci ponovni kolaps. Ovi fraeri sa Wall Street mogu da ih "outsmart", bolje su placeni, vise znaju, bolje su povezani.Za takve, pored drzavne regulacije, Kina ima svoj stil.
Link to comment
Dve druge prominentne kapitalisticke ekonomije (Kanada i Australija) su se jedva nakasljale dok je Amerika bila u spiralnom padu.Razlog: skoro istovetna drzavna regulativa banaka u te dve zemlje.
Ne bih rekao da je primarni razlog regulativa (iako je i to znacajan faktor). Izmedju centralnih banaka Kanade i Australije postoji jedna ogromna razlika: kanadska je privatna dok je australijska drzavna.Pretpostavljam da su glavni uzroci nepoljuljanosti ovih ekonomija prvo prirodna bogatstva (resursi) koja su znatno veca po glavi stanovnika nego u US, drugo znatno obrazovanije stanovnistvo nego u US u proseku. Edited by noskich
Link to comment
Ne bih rekao da je primarni razlog regulativa (iako je i to znacajan faktor). Izmedju centralnih banaka Kanade i Australije postoji jedna ogromna razlika: kanadska je privatna dok je australijska drzavna.Pretpostavljam da su glavni uzroci nepoljuljanosti ovih ekonomija prvo prirodna bogatstva (resursi) koja su znatno veca po glavi stanovnika nego u US, drugo znatno obrazovanije stanovnistvo nego u US u proseku.
Propisan nivo rezervi u suvom keshu, to je zajednicko i Kanadi i Australiji. Ne u moodima za bubrege.Tacna cifra, hard coded, a ne arbitrarni ustisci cije je stanovnistvo obrazovanije ili lepse.
Link to comment
Propisan nivo rezervi u suvom keshu
Koji je to nivo? U kom kesu? Onom istom sto se nemilice virtuelno `stampa` pritiskom na dugme?Commodities rula, kes je za dekoraciju, zadenes za uvce ili zarolas za pljugu...Arbitrarno da li je stanovnistvo obrazovanije? Kada autsorsujes sta god mozes dobijes masu ljudi koji su neuposljivi bas zbog tog prosecno relativno niskog nivoa obrazovanja. Edited by noskich
Link to comment
Dosao si na korak od objasnjenja kako je nastala svetska ekonomska kriza, samo gledas sa pogresne strane. Da ti i ja napravimo jedan mali eksperiment ovde, ne treba nam smece sa neta.Ovako: tih 65 miliona stanova (praznih, u "nenormalnom stanju"), da ih lepo ti i ja prodamo tako sto cemo dati kredite svakome ko hoce, ukljucujuci i nezaposlene, nezaposlene bivse robijase, nezaposlene narkomane i svu onu ekipu koja spava pod mostovima i betonskim cevima na gradilistima.Pa kad oni potpisu i kupe, taj kredit postaje imovina banke. Pa ih banke iseckaju i pocnu njima da trguju, da se na osnovu njih (kao imovine) zaduzuju da bi dale jos vise kredita....i vidis, tako je nastala ta svetska kriza kada je to puklo i ispostavilo se da banke leze na nepostojecim parama (na imovini baziranoj na kreditima koje nema ko da otplati).
znam ja kako je nastala SFK 2008. nema potrebe da mi objasnjavas.
Sad vidis da se u nasem eksperimentu to upravo ne desava u Kini. Desilo se u Americi. Za tvoju informaciju, tih 65 miliona stanova Kina zna da ce biti prazni i isto i zna da ce biti popunjeni za 3 godine. Godisnji priliv radne snage je ~22 miliona. Napravila ih je odjednom da sve bude jeftinije i dok ima mnostvo radne snage nego da ih pravi kako kome dune.Kakav je to bubble? Mozda, gledan ocima zapadnjaka koji ne shvata a voli da prezire socijalisticke mere. On misli da je to bila magija kada su te iste sovjetske mere spasile i kapitalizam i njihove perjanice liberalne ekonomije intervencijom tipa pun TAM-ic para za Zelezaru Smederevo 80-ih. I onda on dosao da mi pravi grafikone i palamudi.
"zna da ce biti popunjeni za 3 god" ko bre zna? ne zna niko. moje mišljenje je da su to klasične "promašene investicije". a promašene investicije su rupa na nečijem računu. ništa prostije. sa svim posledicama koje ta rupa imakoliko god kineska vlada kontrlisala privredu tamo i dalje vaze fundamentalni ekonomski zakoni. ako ih na silu degenerisu, degenracija ce da se pojavne - negde.preskocio si ono sto sam negde napisao u vezi sa tih 65 miliona praznih stanova: da ih nisu naštancali privreda ne bi rasla 10%.a ima još:da bi privreda nastavila da raste ~10% godišnje moraće da naštancaju još 65M novih (verovatno praznih) stanova negde drugde u narednih x godina. dokle tako? negde to mora da stane. to zna i moj sin - djak prvak. ti, a i drugi verovanto mislite da je problem prestanka rasta usled trošenja resursa daleka budućnost? hmmm. yoyogi, yoyogi. Završio si fakultet, a djak prvak te šije u logici. koji pradoks, zar ne?
Za takve, pored drzavne regulacije, Kina ima svoj stil.
šta to bi, dovlačiš smeće sa neta :Dali preći ćemo preko toga... zanima me šta ima za ove:Chinese officials stole more than $120-billion and fled overseas, central banks says
Link to comment
Da te nedavim da li su ti pohlepni americki giganti posle svega sto se izdesavalo u plusu ili u minusu i da li postoji mogucnost da oni obrnu jos jedan krug pohlepe zamaskiran drugacije ili se to vec uveliko desava?
na papiru su u plusu, jer da su u minusu - bankrotirali bi.a dva su razloga što su u plusu:prvi je da je država naštancala milijarde (QE1 i 2) i dala ima da zatvore rupedrugi je da svoju imovinu (recimo hipoteke) vrednuju kako sami žele - čista fantazija, dakleOni moraju da obrnu još jedan krug (nek bude kako kažeš: pohlepe) - moraju da "štampaju" pare davanjem kredita inače su na gubitku. privreda mora da ide dalje sve više i više inače propada. ravnotežno stanje je nemoguće. Edited by dekss
Link to comment
..."zna da ce biti popunjeni za 3 god" ko bre zna? ne zna niko. moje mišljenje je da su to klasične "promašene investicije". a promašene investicije su rupa na nečijem računu. ništa prostije. sa svim posledicama koje ta rupa ima
Znas ko zna? Onaj koji se plasi da, ako ne bude imao posla za novih 22 miliona dusha naredne godine, mogu da se pobune i da ga skinu s avlasti.Tako negde je i izracunao, ako danas napravi unapred stanova za 3 godine, sve ce to da ode. A nije isto kada se pogadja materijal i ruke za 22 ili za 65 miliona stanova. Mozda je, zbog tolike mase odjednom, 10 milion stanova doslo kao za dzabe, kao popust na kolicinu.Ono za govna sa neta, ja sam doneo vest o cinjenici, o izvrsenju smrtne kazne. Nikakvo filozofiranje koje ti trazim da pazljivo citas i analiziras.
Link to comment
Znas ko zna? Onaj koji se plasi da, ako ne bude imao posla za novih 22 miliona dusha naredne godine, mogu da se pobune i da ga skinu s avlasti.Tako negde je i izracunao, ako danas napravi unapred stanova za 3 godine, sve ce to da ode. A nije isto kada se pogadja materijal i ruke za 22 ili za 65 miliona stanova. Mozda je, zbog tolike mase odjednom, 10 milion stanova doslo kao za dzabe, kao popust na kolicinu.Ono za govna sa neta, ja sam doneo vest o cinjenici, o izvrsenju smrtne kazne. Nikakvo filozofiranje koje ti trazim da pazljivo citas i analiziras.
me ne uzbudjuj se za g. sa neta. to je bila sala (na tvoj racun, jer znam koliko ne volis taj net - ne zameras, nadam se). ja, za razliku od tebe, ne mislim da je sve sa neta shit. to su prosto informacije. specificne - obzirom da ih ima mnogo (i previse) treba ih filtrirati. ali od viska glava (uglavnom) ne boli. ne valja ni oskudica, pa jos kad je shit u toj oskudici, dzaba ti filtriranje.preneo bih ja tebi informacije sa papira, ali ne mogu iz dva razloga:- citam samo internet izdanja- pokusao sam da isecem makazama iz novina neke clanke i da ih lepkom zalepim na ekran, ali nikako mi nije uspelo da ih posaljem mailom ili na forum :Dsalu na stranu.jesu li ti koji se plaše da ih skinu sa vlasti menju odnih 16,000 do 18,000 'iljada koji su pare (iz plavih koverti) preneli u inostranstvo?Ja se nadam da je to sto ti tvrdis tacno, jer stabilna kina koja privredno raste je dobra za svet. problemi u kini (i japanu) samo bi ubrzali i pojacali probleme koji vec postoje u drugim delovima sveta. evropa (ali i SAD) moze da pukne zbog svojih sopstvenih problema ez da im azija u tome pomaze. samo nam jos kineski problemi trebajumoram priznati da sam se ja negativnoiznenadio kad sam ukapirao da je nesto trulo u drzavi kineskoj. u principu sam jedno vreme odbijao da u to poverujem, ali sad kapiram da problemi postoje svuda. neko bi rekao, da i resavaju. ma kakvi. postoje i neresivi problemi. problemi koji se samo odlazu. kriza koja je pocela u SAD 2008 i prosirila se na ceo svet je samo odlozena kriza iz 2000-te, a ti si mi objasnio da je ta odlozena ona iz '97 u aziji. i svaka sledeca je sve veca. vec sam rekao da ne mislim da bi eventualnom erupcijom problema u kini (i japanu) bili reseni problemi u evropi i/ili u SAD. naprotiv!ovde kod mene, recimo, grčka nema šanse da izbegne bankrot. mogu da ga odlažu koliko 'oće. portugalija i irska su joj za petama. a evo sad i žestoka frka sa italijom. nije ona, realno, došla još na red, ali evo već frka. šta će biti kad ti problemi budu zaosta i realni? bolje da se ovde zaustavim
Link to comment

Kina je u junu javila rekordnu inflaciju. Preko 6%. Krive se spekulacije sa svinjama :lol: . Naravno, pravi razlog za inflaciju je ogroman kreditni stimulus kineskih banaka i vlade (pogotovo preko regionalnih vlada) sto se sada vraca u obliku inflacije koja pocinje da premasuje rast. Istovremeno ce se rast usporiti ukoliko ne bude novih stimulusa. Klasicna narkomanska zamka u koju su upale gotovo sve ekonomije koje se sluze stimulusima. Ne moze se dugovima i jeftinim kreditom budziti privredni rast na duzi rok. To je funcionisalo u SAD oko 15 godina samo zbog statusa rezervene valute a i tamo taj model propada a druge ekonomije imaju jos manje sanse da izadju iz krize na taj nacin. Kina jos uvek ima prednost jakog izvoznog sektora ali, i druge drzave u regionu pojacano konkurisu u tom domenu i predstavljaju u sve vecoj meri bolju alternativu za investicije.Politicka nestabilnost u Aziji je programirana ako se nastavi sa ovakvom ekonomskom politikom stimulusa i mazanjem ociju. 2012. pocinje smena generacije na vrhu KP i to u vreme krize, politicke nestabilnosti i inflacije moze da predstavlja povecan rizik za scenarijo koji niko ne zeli.

Link to comment
polako-te momci. sedite i razmislite malo. ako ko ima pogrešne pretpostavke, da ne kažem aksiome onda ste to vas dvojica. moja procena je da ni jedan od vas nije pažljivo pregledao prezentaciju. deluje mi kao da ste postove pisali da bi kontrirali mojim kao anti-azijatskim stavovima. mozda sam malo preterao, ali tu je negde.
Vidi, ja ovde nisam da bih se svađao. Pitao si za nelogičnosti u prezentaciji, ja sam ti naveo jednu po mom skromnom mišljenju. Nigde nisam rekao da sam vlasnik jedine istine. Prezentaciju kao takvu nisam osporio (štaviše, puna je korisnih informacija i ispravnih zaključaka), već sam samo ukazao na ono što meni izgleda kao previše oslanjanja na jednu tezu. Šest milijardi ljudi koji žive van Evrope i SAD, koliko god da im je manja kupovna moć u odnosu na ove, ipak imaju i imaće nekakvu kupovnu moć i kreiraće nekakvu tražnju. Za onog ko drži malte ne čitavu svetsku proizvodnju, to će biti karta na koju će moći da se igra. Naravno da ta sirotinjska tražnja neće biti dovoljna za magičnu granicu od 6,5% rasta, i naravno da će uslediti pad standarda, ali ne do nivoa gladi i revolucije. Kineska radnička klasa će doživeti zastoj na svom putu transformacije u srednju klasu ali će i dalje nešto raditi i privređivati. Biće to deo globalnog stezanja kaiša koji će ili dati rezultate na duži rok, ili će neka populistička budala pritisnuti dugme i laku noć svirači. Ja samo ne delim uverenje da će ključni faktor u čitavoj priči biti i zauvek ostati potražnja koja će stizati iz dve zone čije stanovništvo već uveliko odlazi u masovnu penziju i misli da svoju kupovnu moć može da bazira na tercijalnim delatnostima.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...