Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

Немачки удар на америчку економску стегуima li kog dokonog ekonomiste da ovo pojasni, moje poznavanje ekonomije se završava na čitanju fiskalnog računa u kavani. :isuse: Da li je ovo voistinu jako bitan pomak u evropskoj i sveckoj™ ekonomiji?
Могли су то да ураде било кад. Питање је пре зашто сад мисле да могу.
Link to comment
Могли су то да ураде било кад. Питање је пре зашто сад мисле да могу.
Kinezi vec imaju Dagong Global Credit. Svet se menja sitnim koracima, ali se menja nepovratno.
Link to comment
Kinezi vec imaju Dagong Global Credit. Svet se menja sitnim koracima, ali se menja nepovratno.
Svet se, inače, nije menjao u prošlosti? al sad je krenulo?I kako se menja, tj. kuda vode ti koraci?
Link to comment
Au bre Deeksse, sta si postovao. Kolektivno znanje ovog Foruma je vece nego ppt prezentacija od tog tipa (koji se valjda bori da prezivi plaseci sve okolo).Na terenu, iz Japana koji je, prema naslovu "Japan past point of no return" stvari su drugacije. Yen ojacao, uvozne stvari pojeftinile, nikome dlaka sa glave ne fali. To je znak propasti?
Link to comment
Au bre Deeksse, sta si postovao. Kolektivno znanje ovog Foruma je vece nego ppt prezentacija od tog tipa (koji se valjda bori da prezivi plaseci sve okolo).Na terenu, iz Japana koji je, prema naslovu "Japan past point of no return" stvari su drugacije. Yen ojacao, uvozne stvari pojeftinile, nikome dlaka sa glave ne fali. To je znak propasti?
:)polako bre yoyogikako li si dosao do ocene: "koji se valjda bori da prezivi plaseci sve okolo" ;)i jesi li sasvim sigurna u nju?otkud ja znam koji je njegov motiv za pisanje ovakvih procena. a ne znas ni ti. sto je to tako bitno? ono sto je meni bitno je da se meni njegova logika cini ispravna. ne nalazim vece nelogicnosti u njoj. podaci na osnovu kojih je izeo svoj ezakljucke su jacni. ako je neki falsifikovao izvoli pa obori na taj nacin njegovu teoriju.mani se "ubijanja messengera".
Link to comment
:)polako bre yoyogikako li si dosao do ocene: "koji se valjda bori da prezivi plaseci sve okolo" ;)i jesi li sasvim sigurna u nju?otkud ja znam koji je njegov motiv za pisanje ovakvih procena. a ne znas ni ti. sto je to tako bitno? ono sto je meni bitno je da se meni njegova logika cini ispravna. ne nalazim vece nelogicnosti u njoj. podaci na osnovu kojih je izeo svoj ezakljucke su jacni. ako je neki falsifikovao izvoli pa obori na taj nacin njegovu teoriju.mani se "ubijanja messengera".
Kakvu teoriju?Evo, propasce Amerika. Neka neko dodje pa izvoli da obori tu toliko omiljenu teoriju.Tip je jedan od stotina doomsayares, pre 10 godina je bilo bar 100 knjiga o neminovnosti propasti Kine. Pa nisu prestale da izlaze ni posle 9/11, invazije Avganistana, Iraka, sloma .com, svetske nesrece zvane GWB, maltene propasti sveta koju su izazvali kriminalci sa Wall Street a komunisticke metode (i stabilnost Azije sa Kinom) spasile svet propasti.Gde god da je propast - nije u Kini. Gde god da je prosperitet - jeste u Kini (i u Aziji).Daj im bre voljno.
Link to comment
ono sto je meni bitno je da se meni njegova logika cini ispravna. ne nalazim vece nelogicnosti u njoj.
Ja nalazim jednu.Naime, čovek se ubi da nam pruži lepe primere pogrešnih aksioma (počeo od SAD, nastavio sa Kinom, završio sa Japanom - za svakog je naveo taj ključni, pogrešni aksiom koji će ih na kraju oterati u propast).Međutim, on sam kroz čitav rad provlači jedan pogrešan aksiom.Taj aksiom glasi: kineska ekonomija će do kraja večnosti direktno i prevashodno zavisiti od potražnje koja joj bude stizala iz Evrope i Amerike.Ovu tezu konstantno provlači, pri čemu je nije previše objašnjavao već ju je doslovno postavio kao aksiom. Ja sam prilično skeptičan u pogledu tog aksioma.U APAC oblasti živi dve trećine čovečanstva. Dobar deo od te dve trećine, ima i tek će da ima određene potrošačke zahteve i potrebe. Možda ne u tolikoj meri kao Evropa i Amerika, ali zakon velikih brojeva će učiniti svoje. Četiri i po milijarde ljudi, formiraće ogromnu potražnju čak i u uslovima globalne recesije. Ogromnu u poređenju sa evroameričkih 900 miliona, ako ništa drugo.Opadanje rasta u uslovima globalne recesije niko ne spori. Međutim, veoma je smelo tvrditi da će rast kineske ekonomije zauvek biti diktiran pre svega potražnjom iz EU i SAD. A ovaj autor upravo to radi.
Link to comment
...ono sto je meni bitno je da se meni njegova logika cini ispravna. ne nalazim vece nelogicnosti u njoj. podaci na osnovu kojih je izeo svoj ezakljucke su jacni. ako je neki falsifikovao izvoli pa obori na taj nacin njegovu teoriju.
Pogledaj opet. Posle prvih nekoliko (od ~40 strana) prezentacije bilo mi je jasno da se radi o sarlatanu, kao oni iz kaubojskih filmova sto na vasarima prodaju magicne napitke koji lece svasta. Beowl se vise udubio i nasao ono sto bih verovatno i ja nasao da sam nastavio, svi ti doomsayers zavrse istim zakljuckom.Ovo pricam vec 10 godina, koji me znaju setice se, jos nije bilo greske. Onaj sarlatan ne shvata (ne zna ni da postoji) ovih manje od 10 linija koje svako ovde moze da razume:- Kini treba rast od 6.5% da bi absorbovala ~20 miliona novih radnika godisnje- Kineski rast je, za jednostavnost ovde, recimo 10%- Ogromna rezerva izmedju socijalnog mira (10 - 6.5% = 3.5%, pa i tih 3.5% je 3 puta vise od japanskog privrednog rasta)- Od tog rasta od 10%, rast prouzrokovan inostranom traznjom (netto izvoz) je manje od 10%. Tako da sva inostrana traznja stane, da se zatvore granice, kineski rast je 9%, jos uvek daleko iznad granice ocuvanja socijalnog mira.- Nema prave strane traznje od Kine: to je Zapadna pohlepa za maksimizacijom profita dosla da jeftino napravi i sto vise zaradi. Kina ne ide okolo i nikome nista ne uvaljuje. Oni sami dodju da naprave sto jeftinije (ostavljajuci u procesu stotine miliona nezaposlenih po svojim zemljama). - Sta kada kineska unutrasnja traznja stane? Kad ce da stane? To je infrastruktura, putevi, pruge, mostovi, svasta. Uz sav rast Kina je po opremljenosti infrastrukturom tamo gde je Amerika bila 1920. godine. Onaj sarlatan ne zna da ce ta Djekna jos dugo da zivi pre nego sto rikne. On prvi to nece doziveti.- "Ljudska urodjena zelja za demokratijom" koju potegnu (ne znam da li ovde, ali obavezno) je sviranje qrcu. 90% novih clanova KP Kine su upravo diplomci Univerziteta.- Pa je li to Komunizam? Mora da jeste. Kineski zvanicnik izjavi: "Mi smo Komunisti, mi odredjujemo sta je to Komunizam".dekks, kazu bice ti tropski dan u Bg danas. Da si ovde sad bih te poveo, umesto u Nagashima water park pravac u planine, jer tamo nema zime. Jedno je sat levo, drugo je sat desno.Pa da vidis kako moje kosooke zanimaju zapadne definicije i tumacenja trendova. Thai imaju i izraz za uporedivost dva sveta: "Same, same, but different".
Link to comment

polako-te momci. sedite i razmislite malo. ako ko ima pogrešne pretpostavke, da ne kažem aksiome onda ste to vas dvojica. mislim na pretpostavku da se ovde govori o propasti. ok moze i to da se desi, ali nije to na redu. first things first. i sta ste se uplašili ;)zašto ne o propasti? ako ni zbog čega, a ono zbog naslova:primetili ste u naslovu: "grey swan" - sivi labud. ja za to do sad nisam čuo. čuo sam za "crnog labuda" i pretpostavljam da autor aludora na taj pojam.a "crni labud" je neuobičajen i neočekivan dogadjaj, koji može imati dalekosežne (negativne) posledice. primer je bankrot "lehman borthersa". dve sedmice pre bankrota imala je rating AAA, a kad je bankrotirala svet je dospeo na rub finansijske propasti. u članku se pominje kina kao "sivi labud" dakle kao potencijalni - "crni labud" - tako bar ja to tumačim. po mom mišljenju s pravom. u prezentaciji su navedeni mnogi argumenti koji govore u prilog tome, pa nemam nameru da ih ponavljam. što se tiče tog navodnog pogrešnog aksioma koji se kao provlači kroz prezentaciju.to nit je aksiom nit je pogrešan. nije aksiom jer je čovek pokušao da ga dokaže, a, što se mene tiče, dokaz je sasvim na mestu:post-5047-13102436778151.pngmislim da ovaj slajd sve lepo govori i nema potrebe da ga komentarišemmoja procena je da ni jedan od vas nije pažljivo pregledao prezentaciju. a što se tiče unutrašnje tražnje u kini: ona nije ništa do balončina. 65 miliona praznih nekretnina i više nego nedosegljive cene istih je sasvim dovoljan dokaz za to. nagradno pitanje: da nisu gradili te silne nepotrebne nekretnine (poluprazne šoping malove i ko zna šta još) kolika bi bio rast kineske privrede? (hint: ne bi bio 10%)da budem iskren, ja odgovor ne znam, ali se bojim da bi bio manji od one granice za socijalni mir.što se tiče japana, yoyogi, pominješ stvari na terenu. hm. gledaj to ovako: pomenuh ti LB i njegov rationg AAA dve sedmice pre bankrota - dakle na tom terenu stvari su izgledale sasvim ok, a onda se maltene preko noci sve promenilo.možda je yen ojačao, možda i sve izgleda ok, ali japan ima rekordan javni dug. istina je i da pozajmljuje novac od domacih investitora po bagatelnim cenama, ali štednja opada... stanovništvo stari.. dakle ni stanje ni trendovi mu ne idu na ruku. dali mogu obrnuti smer? tip kaže da ne. ja ne znam. videcemo, ali mislim da ove činjenice nisu za ignorisanje. deluje mi kao da ste postove pisali da bi kontrirali mojim kao anti-azijatskim stavovima. mozda sam malo preterao, ali tu je negde.nemojte tako. ja ne zauzimam nikakve pozicije za ili protiv nekoga. pokusavam da budem neutralan i racionalno sagledavam stvari.ako bih bas morao da se priklonim (emotivno) nekome, pre bi to bila azija nego SAD koji su najveci krivci trenutnog stanja sveta (ako ni zbog cega a ono zato sto su najveci i najuticajniji, a ima tu jos ponesto...). ok, obzirom da u evropi zivim, simaptisao bih i nju.ali to ja samo teoretski, ako bi bas morao, kao sto rekoh. a ovde na forumu nista ne moram. ovde pokusavam da budem realan. uosalom kao i u realnom zivotu.ne znam kako je u beogradu i u srbiji (videh na vestima da je vruce), ali i ovde kod mene je bilo poprilicno vrelo, ali sam se nekako uspeo raz'laditi. a hvala ti na ideji za sutra - imamo i ovde lepih planina...

Link to comment
što se tiče tog navodnog pogrešnog aksioma koji se kao provlači kroz prezentaciju.to nit je aksiom nit je pogrešan. nije aksiom jer je čovek pokušao da ga dokaže, a, što se mene tiče, dokaz je sasvim na mestu:post-5047-13102436778151.pngmislim da ovaj slajd sve lepo govori i nema potrebe da ga komentarišemmoja procena je da ni jedan od vas nije pažljivo pregledao prezentaciju.
Sto bih pazljivo analizirao nesto na sta si ti nabasao na netu?Evo, sam vidi: pad "spoljasnje traznje" nije moguc. U stvari jeste. Kao da si (ili taj tip) rekao: pekari i mlekari ce propasti kada prestane traznja za njihovim proizvodima. Tacno, propali bi. Samo, sta treba sa time da se desi? Kada narod nema para da kupi hleb (i odbije da "jede kolace")?Pa pola Amerike bi pomrlo da im nije Walmarta i jeftine kineske robe. Kako njihova traznja moze da prestane? Sta se desava kada do toga dodje? Teski socijalni nemiri koje niko u Americi ne predvidja niti misli o tome. Nije to video igra.Ne radi se o kineskom "push" nego o Zapadnom "pull".
a što se tiče unutrašnje tražnje u kini: ona nije ništa do balončina. 65 miliona praznih nekretnina i više nego nedosegljive cene istih je sasvim dovoljan dokaz za to. nagradno pitanje: da nisu gradili te silne nepotrebne nekretnine (poluprazne šoping malove i ko zna šta još) kolika bi bio rast kineske privrede? (hint: ne bi bio 10%)da budem iskren, ja odgovor ne znam, ali se bojim da bi bio manji od one granice za socijalni mir.
Samo u Bangkoku imas nekih 50,000 praznih stanova. Na prodaju, mnogi imaju slike sa balkona da se vidi view, na view nema zgrada koje su napravljene jos pre 10 godina.Neki imaju, kao selling point, da su zgodno namesteni do autoputa koji vodi za medjunarodni aerodrom Don Mueang. Samo on je zatvoren 21. septembra 2006. Pa nista.
Link to comment
Sto bih pazljivo analizirao nesto na sta si ti nabasao na netu?
nemam pojma. ne znam sto mi uopste i odgovaras, kad nisam napisao nista iz glave - samo sam dao link :)
Evo, sam vidi: pad "spoljasnje traznje" nije moguc. U stvari jeste. Kao da si (ili taj tip) rekao: pekari i mlekari ce propasti kada prestane traznja za njihovim proizvodima. Tacno, propali bi. Samo, sta treba sa time da se desi? Kada narod nema para da kupi hleb (i odbije da "jede kolace")?Pa pola Amerike bi pomrlo da im nije Walmarta i jeftine kineske robe. Kako njihova traznja moze da prestane? Sta se desava kada do toga dodje? Teski socijalni nemiri koje niko u Americi ne predvidja niti misli o tome. Nije to video igra.Ne radi se o kineskom "push" nego o Zapadnom "pull".
pa bre nikako da uklaviris sta hocu reci. i sta hoce reci ovaj tip. meni ni iz dzepa ni u dzep sta god bilo sa kinom i sa japanom. u stvari lazem. bas zbog toga sam i obratio paznju na ovu anaplizu i kao meni "zanimljivu" je okacio ovde - nije bas da ni iz dz ni u dz. obzirom da je svet poprilicno povezan dogadjanja bilo gde uticu na ceo svet. negde manje negce vise. nije poenta ove analize da kaze evo kinezi (japanci) propadose. hahahaaa, ajd da trljamo vec sad ruke... sad ce da nam svane. pogresno. tip i ne kaze da ce da ameriki svane kad kinezima smrkne. upravo suprotno. i ameriam ce da smrkne. i ne samo zbog walmarta. pre svega zbog $$ koje kinezi i japanci kao najveci pojedinacni (fed ne racunam) kreditori daju SAD-u. ni je bre ovo propaganda ovo je analiza: sta ce biti s nama (amerima) ako se desi to ti to.u ovom slucaju kina, japan ...a nije to jedini svetski problem koji moze izazvati probleme sirom sveta - da ne pomislis da bilo ko misli evo kad kineti i japanci propadnu (objadnih vec za ovo propadanje, ali slikovitije zvuci) svima ostalima ce da svane. oce ku*c sine. pa i evropa je u problemu, i odatle moze da krene lavina. a o SAD-u da i ne govorimoitd...
Samo u Bangkoku imas nekih 50,000 praznih stanova. Na prodaju, mnogi imaju slike sa balkona da se vidi view, na view nema zgrada koje su napravljene jos pre 10 godina.Neki imaju, kao selling point, da su zgodno namesteni do autoputa koji vodi za medjunarodni aerodrom Don Mueang. Samo on je zatvoren 21. septembra 2006. Pa nista.
i tebi je to normalno stanje? hmm65 milona je tri reda veličine veće od tog tajalndskog slučaja. ne znam što nisi pomenuo one prazne nekretnine u americi? i tamo ih ima gomila (ako se ne varam par miliona). ako uzmemo taj slučaj za poredjenje mogli bi izvesti zaključak da je tih 65M veliki problem - jer sve je počelo s tim američkim nekretninama. ali one nisu same po sebi problem. one su indikator i okidač. zašto ove u kini nisu okidač, jer verovatno zato što je direktiva takva da ne smeju biti okidač. ja se pitam dokle? jer ekonomske sile su iznad direktiva. čak i u kini.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...