Jump to content
IGNORED

Svetska Kriza 2008-....


Yonkers United

Recommended Posts

Matt Taibbi - Griftopia Bubble Machines, Vampire Squids, and the Long Con That Is Breaking Americapocetak 2. poglavlja zanimljivog imena2. The Biggest Asshole in the UniverseBAD POLITICAL SYSTEMS on their own don't always makesocieties fail. Sometimes what's required for a real socialcatastrophe is for one or two ingeniously obnoxious individuals torise to a position of great power—get a one-in-a-billion asshole inthe wrong job and a merely unfair system of government suddenlyturns into seventies Guatemala, the Serbian despotate, themodern United States.Former Federal Reserve chief Alan Greenspan is thatone-in-a-billion asshole who made America the dissembling messthat it is today.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Evo jedna zanimljiva analiza ekonomske situacije u kojoj se nalazi SAD:

...Given the following US fiscal information: * Revenue: 2.381T * Budget: 3.552T * Deficit: 1.171T * Debt: 14.078T * Unfunded Liabilities: 144.00T * Republican Proposed Budget Cut: 0.0615T (61.5B) * Democrat Proposed Budget Cut: 0.0065T (6.5B)...I decided to try to scale the numbers in a way that can be more easily visualized. Assume you are a well-off (but not rich) professional making $100,000 / year. How would your fiscal outlook compare to the US Federal Government?...To recap your situation: * Revenue: $100,000 / year * Budget: $149,181 / year * Deficit: $49,181 / year * Debt: $591,264 (on short term revolving credit) * Unfunded Liabilities: $6,047,879 * Republican Proposed Budget Cut: $2,583 / year * Democrat Proposed Budget Cut: $273 / yearSo, what does your future look like? Does it look like you are going to be able to continue on this path much longer? Do you see any possible solution other than bankruptcy? What will the mob do to you when you have to tell them you lied?
Da ne bude zabune. Ovde je prikazan primer SAD, ali prilično slična analiza bi se mogla napraviti za sve države sveta... i G7 i G20... i Srbiju... I ne samo analiza. Čak bio i brojevi bili slični. I ne samo brojevi - neprijatna pitanja (i još neprijatniji odgovori) bi bila manje više ista...mislite o tome... :)EDIT: zaboravih link Edited by dekss
Link to comment
Evo jedna zanimljiva analiza ekonomske situacije u kojoj se nalazi SAD:
Odlicno Deks. Samo sto (nazalost) makro i mikro ekonomija su kao teorija relativiteta i kvantna mehanika - zakoni na jednom nivou se ne mogu prenositi na drugi i obrnuto.
Link to comment
Odlicno Deks. Samo sto (nazalost) makro i mikro ekonomija su kao teorija relativiteta i kvantna mehanika - zakoni na jednom nivou se ne mogu prenositi na drugi i obrnuto.
Čuj ne mogu. Brojevi su brojevi, a brojevi ne lažu. Nema tu ništa relativnoOk, postoje i značajni parametri koji se razlikuju u ta dva slučaja, ali dug se dug i vraća se od onga što se zaradi. Pare ne mogu pasti s Marsa ni u jednom ni u drugom slučaju.
Link to comment
Čuj ne mogu. Brojevi su brojevi, a brojevi ne lažu. Nema tu ništa relativnoOk, postoje i značajni parametri koji se razlikuju u ta dva slučaja, ali dug se dug i vraća se od onga što se zaradi. Pare ne mogu pasti s Marsa ni u jednom ni u drugom slučaju.
Delimicno si u pravu. Ta osoba u primeru nikada ne bi mogla ni da se zaduzi na preko 6 miliona duga.Ko bi mu sa 100K platom pozajmio tolike pare?
Link to comment
Delimicno si u pravu. Ta osoba u primeru nikada ne bi mogla ni da se zaduzi na preko 6 miliona duga.Ko bi mu sa 100K platom pozajmio tolike pare?
Recimo mama i tata - jedan deo ...EDIT: slovo Edited by dekss
Link to comment

usa moze:- da stampa lovu i da inflacijom umanji realni iznos koji duguje- da smanji nivo unfunded liabilities tako sto zatvori neke od institucija koje su izdala ta osiguranja (u svakom slucaju 144T je preterana cifra, nekoliko puta)- da refinansira postojeci dug novim dugom jer investitori i dalje najvise veruju u us government obveznice pa zahtevaju minimalni prinos

Edited by MayDay
Link to comment
usa moze:- da stampa lovu i da inflacijom umanji realni iznos koji duguje
to i rade:QE1, 2, 3, 4...plus: FED kupuje TBonds
- da smanji nivo unfunded liabilities tako sto zatvori neke od institucija koje su izdala ta osiguranja (u svakom slucaju 144T je preterana cifra, nekoliko puta)
Nema sumnje da ce to da (u)rade.Pitanje za tebe kako ce biti onima koji očekuju da dobiju ta pare?
- da refinansira postojeci dug novim dugom jer investitori i dalje najvise veruju u us government obveznice pa zahtevaju minimalni prinos
ni za ovo niko ne sumnja da ce da rade. Pokrivanje starog duga novim zove se: ponzzi shema i ne moze da traje beskonacno dugo.Ali nije ovde reč samo o SAD. Praktično sve drzave sveta imaju slične probleme. G7 čak i vise od nerazvijenih i zemalja u razvoju.A kad se javnim dugovima dodaju dugovi firmi i gradjana procenti postaju - astronomski!Da bi se ti astronomski dugovi vratili neophodan je rast privrede, a kriza po definiciji nije rast privrede. A šta ćemo kad dosegnemo prirodne limite rasta? Ali o tome na nekoj drugoj temi...
Link to comment

sta su prirodni limiti rasta? drzava moze da obrce dug u nedogled sve dok je dugorocna stopa rasta bdp-a veca od kamatne stope po kojoj se drzava prodaje obveznice.

Link to comment
sta su prirodni limiti rasta?
Prosto je. Razmisli malo... ;)objasnicu ovde...
drzava moze da obrce dug u nedogled sve dok je dugorocna stopa rasta bdp-a veca od kamatne stope po kojoj se drzava prodaje obveznice.
Jeste. Dok god BDP raste dovoljno brzo nema zime. Problem nastaje kad se desi kriza i BDP pada ili ne raste dovoljno brzo. Ali BDP ne moze rasti unedogled.Ili misliš da moze?
Link to comment
Jeste. Dok god BDP raste dovoljno brzo nema zime. Problem nastaje kad se desi kriza i BDP pada ili ne raste dovoljno brzo. Ali BDP ne moze rasti unedogled.Ili misliš da moze?
Mislim da moze. Ako ti planiras de me uveris u suprotno ogranicenoscu resursa, onda ti verujes u datost tehnologije kao neceg nepromenljivog. Ja verujem, a i istorija me podrzala, da nova tehnologija pomera granice rasta, povecava total factor productivity itd...Sto se tice rasta BDP-a bila sam precizna i rekla da mislim na dugorocni rast, uslovno receno prosek, a ne na konkretne stope koje osciliraju iz godine u godinu.
Link to comment
Mislim da moze. Ako ti planiras de me uveris u suprotno ogranicenoscu resursa, onda ti verujes u datost tehnologije kao neceg nepromenljivog. Ja verujem, a i istorija me podrzala, da nova tehnologija pomera granice rasta, povecava total factor productivity itd...Sto se tice rasta BDP-a bila sam precizna i rekla da mislim na dugorocni rast, uslovno receno prosek, a ne na konkretne stope koje osciliraju iz godine u godinu.
Planiram, ali ne verujem u to što tvrdiš - nisam toliko konzervativan :)Da naravno, ne mislim ni ja na konkretne stope. Edited by dekss
Link to comment
Čuj ne mogu. Brojevi su brojevi, a brojevi ne lažu. Nema tu ništa relativnoOk, postoje i značajni parametri koji se razlikuju u ta dva slučaja, ali dug se dug i vraća se od onga što se zaradi. Pare ne mogu pasti s Marsa ni u jednom ni u drugom slučaju.
У случају државе, не падају с Марса него се измишљају. У ситуацији кад америчка привреда одавно више увози него што извози, кад је главнина производње већ одавно извезена... на чему стоје ти силни нови долари?Чим банке могу да издају више кредита него што имају пара, ушли смо у земљу дембелију. Чак и кад је обавезна резерва 30% или 50% - једна банка позајми од друге, и тај зајам (дакле паре које је друга банка измислила) је сад резерва ове банке, која онда може да измисли још толико, или два-три пута толико, и тако у недоглед. А доларе не штанцује никаква народна банка ни ковница, доларе штанцују савезне резерве, које су (да се не заборави, понављам већ енти пут) конзорцијум приватних и страних банака.А та квантна разлика између државе и нас је што држава не може да банкротира, она само набија дефицит.
Link to comment

This is the end. My only friend, the end. :) Ovako izgleda graf americkog budzeta do 2020 koji je izradio Congressional Budget Officeryan-PP.jpgOtplata kamate na zaduzivanje danas i 2020chart.jpgDanas se trosi $200 milijardi a 2020 skoro $900 milijardi samo na otplatu kamata, drugim recima za 9 godina ce biti potrebno dodati danasnji kompletan budzet za MoD da bi se isplatila kamata. :wub: Kako izaci iz duznicke spirale? Kako izaci iz lose-lose pozicije, nikako ali Hudini pomaze.Cika Ben, Person of the year 2009 :lol: , se dosetio - inflacija. Rasturis $, i dug nestane kao rukom odnesen, Hudini. Ali Hudini se bavio iluzijom. Pa i Ben se bavi isto, ode $, inflacija, standard dramaticno pada, cene hrane i sirovina odose u nebesa, pali andjeo se vraca kuci ;) Pozdrav svima

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...