Jump to content
IGNORED

žestina


henrik larsson

Recommended Posts

jelički dukat je genijalna rakija, odlična
 
Gordu ne volim naročito, mada shvatam zašto je mega popularna. Meni smeta taj previše slatkasti vanilasti miris, previše je drveta i rekao bih, običnog bonifikatora. Piće bez karaktera šljivovice, slatkastog karaketera, ušminkano. Pre par godina mi se dopala na prvu, posle mi je njah...
 
Probajte i Zlatni Tok, ko nije, poskupa, ali meni jako dobra. Jak karakter šljive, sa fino doziranim karakterom koštice (marcipanski, bademasti miris) sa finim, zrelim mirisima drveta. sve integrisano, skladno, ali opet prava šljiva

Auuu ja te bademe marcipan ovo-ono ništa numem...
Smem li ja to da pijem?
Link to comment

Sta znam, licno vise volim jednostavne kvalitetne bele rakije (ne iz bureta) koje su blagog ukusa sa aromom (ne vestackom) voca od kog su pravljene. Ako zelim da pijem obojena pica sa dodatnim aromama radije cu uzeti konjak, viski ili (sramim se priznati) neki dobar vinjak :16_relieved:. Ali je to sve licna preferencija kao i jacina. Meni su 18-19 idealne. 

 

Link to comment
On 16.3.2018. at 10:33 AM, defibrilator said:

Sta znam, licno vise volim jednostavne kvalitetne bele rakije (ne iz bureta) koje su blagog ukusa sa aromom (ne vestackom) voca od kog su pravljene. Ako zelim da pijem obojena pica sa dodatnim aromama radije cu uzeti konjak, viski ili (sramim se priznati) neki dobar vinjak :16_relieved:. Ali je to sve licna preferencija kao i jacina. Meni su 18-19 idealne. 

 

Gradi?

Link to comment

Da li bi neko mogao da objasni razliku u postupku pecenja rakije koja ce u bure i bele.Jasno mi je da za bure ide veci procenat alkohola jer sa godinama gubi jedan deo .Koja je situacija sa belom rakijom?Da li se koncetracijom secera u kljuku unapred namesti ocekivani procenat ili se pece isto pa se dodaje destilovana voda?

Edited by askeladden
Nepismenost
Link to comment

dodavanjem secera :)

 

a procenat alkohola moze da se namesti na vise nacina. uglavnom procenat vruce rakije iz kazana obicno padne za koji procenat kad se ohladi. sto je nebitno.

uglavnom odvaja se srce, najbolji deo rakije. znaci tokom pecenja se meri procenat alkohola, ukus. na odredjenom procentu se odvaja "srce". ako je jos uvek rakija dobrog ukusa i nije potekla patoka moze se i dalje peci i ta slabija iskoristiti za mesanje i stelovanje jacine. ili za prepek. a moze se i destilovanom vodom rakija dovesti na zeljeni procenat.

 

postupak je isti i za bure i za belu.

 

to je onako bas najprostije

Link to comment
2 hours ago, triple_nippled said:

dodavanjem secera :)

 

a procenat alkohola moze da se namesti na vise nacina. uglavnom procenat vruce rakije iz kazana obicno padne za koji procenat kad se ohladi. sto je nebitno.

uglavnom odvaja se srce, najbolji deo rakije. znaci tokom pecenja se meri procenat alkohola, ukus. na odredjenom procentu se odvaja "srce". ako je jos uvek rakija dobrog ukusa i nije potekla patoka moze se i dalje peci i ta slabija iskoristiti za mesanje i stelovanje jacine. ili za prepek. a moze se i destilovanom vodom rakija dovesti na zeljeni procenat.

 

postupak je isti i za bure i za belu.

 

to je onako bas najprostije

Ovo sam otprilike cuo i ja cuo od jednog tehnologa.A cilj cele price izmedju nas je bila tvrdnja o "cistoj" rakiji i postoji li to uopste.Tada sam i prvi put video mesto za alkoholmetar u tabarki.Cak mislim da je ova zena to sama napravila...

Link to comment

cista rakija je relativan pojam. po meni cistoca rakije, tj destilata ne mora biti i merilo kvaliteta. ustvari zavisi sta se smatra cistom rakijom.

 

osnovno je zdravo i zrelo voce, da se vrenje zavrsi i da se ispece na vreme. prosto k'o pasulj :)

u srbalja se pre sve radilo odokativno. u sustini bi trebalo meriti secer u vocu, tj komini pre vrenja. tada se moze dodati i odredjen procenat secera, posebno ako je u pitanju voce sa malim procentom secera. postoje naravno tabele za sve ovo. takodje vreme vrenja varira. nekada, a i danas mnogi vreme vrenja odredjuju u danima. da li je komina provrela isto se utvrdjuje merenjem secera, koga na kraju vrenja ne bi trebalo da bude. i tada je spremna komina za pecenje.

 

po meni svako pecenje rakije u kome su ispostovana osnovna pravila ne moze da bude losa. naravno postoji jos mnogo mnogo toga sta utice na kvalitet rakije.

Link to comment
On 3/17/2018 at 10:34 PM, triple_nippled said:

cista rakija je relativan pojam. po meni cistoca rakije, tj destilata ne mora biti i merilo kvaliteta. ustvari zavisi sta se smatra cistom rakijom.

 

osnovno je zdravo i zrelo voce, da se vrenje zavrsi i da se ispece na vreme. prosto k'o pasulj :)

u srbalja se pre sve radilo odokativno. u sustini bi trebalo meriti secer u vocu, tj komini pre vrenja. tada se moze dodati i odredjen procenat secera, posebno ako je u pitanju voce sa malim procentom secera. postoje naravno tabele za sve ovo. takodje vreme vrenja varira. nekada, a i danas mnogi vreme vrenja odredjuju u danima. da li je komina provrela isto se utvrdjuje merenjem secera, koga na kraju vrenja ne bi trebalo da bude. i tada je spremna komina za pecenje.

 

po meni svako pecenje rakije u kome su ispostovana osnovna pravila ne moze da bude losa. naravno postoji jos mnogo mnogo toga sta utice na kvalitet rakije.

Upravo to. Svako ko ispostuje osnovna pravila pa makar i odokativna dobice solidnu domacu rakiju. Za vrhunsku ipak ima par zackoljica koje nekad u cisto kucnim uslovima nisu ni primenljive. Merenje secera u komini (kljuku) je najbolji nacin da rakija ne bude kisela ali iskusni rakija majstori su znali da odokativno  procene kad je vrenje zavrseno. 

@Frank Pembleton da gradi, meni je to nekako idealno, neko voli jacu a ima i podrucja gde je popularna daleko slabija rakija. Ipak i pored toga neki bazican kvalitet je najvazniji. 

 

Edited by defibrilator
typo
Link to comment
Upravo to. Svako ko ispostuje osnovna pravila pa makar i odokativna dobice solidnu domacu rakiju. Za vrhunsku ipak ima par zackoljica koje nekad u cisto kucnim uslovima nisu ni primenljive. Merenje secera u komini (kljuku) je najbolji nacin da rakija ne bude kisela ali iskusni rakija majstori su znali da odokativno  procene kad je vrenje zavrseno. 
[mention=295]Frank Pembleton[/mention] da gradi, meni je to nekako idealno, neko voli jacu a ima i podrucja gde je popularna daleko slabija rakija. Ipak i pored toga neki bazican kvalitet je najvazniji. 
 

Meni je po tom pitanju "otvorio oči" jedan profesor Poljoprivrednog. E sad...
Ujaci sa majčine strane su stari rakijaši, čak išlo dotle da su od stvari koje su poneli sa sobom sa Kosova u kamion natrpali kazan za pečenje rakije (koji je po narudžbini pravljen u Prizrenu) i kace za džibru i buriće za rakiju, a ostalo šta stane. E sad oni su uvek "gazili" rakiju , pekli vrlo jaku ono baš prejaku, nije mogao svako da pije...
E sad sedimo sa ovim profom i trabunjamo i on iznese tezu da taj način "ubija" aromu voća. Ja kao "ajte molim vas" , on ode do sobe iznese dve rakije pored ove naše i ja bukvalno paf!
E sad i on je tada rekao da se ta aroma zadržava u "uskom pojasu jačine" i da je to znanje ubosti....
Link to comment
  • 2 months later...

Sad natrčah na polučasovni podkast o japanskim viskijima na BBC Radio 4:

 

Dan Saladino goes on a journey through the history, culture and flavours of Japanese whisky. Why and how has this nation taken a drink so strongly associated with Scotland and made it their own?

In 2001, the drinks world started to pay attention to Japanese whisky after one if its distillers scored top marks in an international whisky completion. In the years that followed, the awards and the global attention for Japanese whiskies continued to grow. Critics have described some Japanese whiskies as the "work of genius" and, just last year, one whisky produced by a small, new-wave distillery in the north of the country was voted the world's "Best Single Cask Whisky".

With the help of whisky writer and author of the award-winning 'Way of Whisky: A Journey Round Japanese Whisky', Dave Broom, Dan asks: what lies behind the rise and rise of Japanese whisky and who are the people who helped make all this global recognition possible?

The story has its origins in the 1860s when a recently opened up Japan started to forge close trading links with Scotland, paving the way for whisky imports. Once the taste for the spirit developed, distillers and chemists within Japan started to work on ways of producing a home-grown version of the drink.

A breakthrough came in 1919 when a young student called Masataka Taketsuru travelled to Scotland, worked inside some renowned distilleries, married a Scottish woman and returned home with the secrets behind Scotch. Another pioneer, Shinjeero Torri, would put that know-how to good use and create the Suntory distilling empire and brands such as Yamasaki and Hakushu. Taketsuru would go on to found another respected and award winning whisky brand, Nikka.

After record whisky sales in Japan throughout the 1960s and 1970s, the industry fell into decline for the next quarter of a century, with drinkers switching to other spirits and beer.

A range of factors lie behind the recent whisky revival and boom, ranging from Japanese innovations in fermentation, distillation and barrel aging as well as the drink that brought whisky to the attention of a younger generation - the High Ball, a mix of whisky and soda.

As Dave Broom also explains, the resurgence has encouraged a new generation of distillers to enter the whisky world, including Chichibu, an operation run mostly by people in their twenties, now winning awards.

To explore the unique flavours on offer in Japanese whisky, Dan travels to the Highlander pub in Craigellachie, Scotland, where he meets landlord Tatsuya Minagawa and samples a "next to impossible" to find bottle of whisky.

Recommended reading:
Dave Broom: The Way of Whisky - A Journey Through Japanese Whisky.
Dominic Roskrow: Whisky Japan - The Essential Guide To The World's Most Exotic Whisky
Brian Ashcraft: Japanese Whisky - The Ultimate Guide to The World's Most Desirable Spirit
Stefan Van Eycken: Whisky Rising

Produced and presented by Dan Saladino.

https://www.bbc.co.uk/programmes/b0b2gym3

Link to comment
  • 5 months later...
On ‎18‎.‎6‎.‎2018‎. at 9:37, ajgor said:

Sad natrčah na polučasovni podkast o japanskim viskijima na BBC Radio 4:

 

D. Another pioneer, Shinjeero Torri, would put that know-how to good use and create the Suntory distilling empire and brands such as Yamasaki and Hakushu. T

 

Hvala za post, slucjano naletio I onda odlucio da probam.

 

Bolji je od majcinog mlijeka, ode flasha za 4 dana:

 

ddf1nl.jpg

Link to comment

a trenk? kad smo ziveli u zagrebu u kuci se trosio trenk. sad ne znam da li je to neka specificnost mojih roditelja i njihovog drustva ali i dosta prijatelja je to pilo pa sam imao utisak da je bio dosta popularan u hrvatskoj sedamdesetih. meni boca bila interesantna zbog subare na cepu. 

 

Image result for trenk vinjak

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...