Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

a jel tu moze da se nekako savata neki popust, neam pojma?
Ne verujem :(Posto nit' je popularna destinacij, nit' lete cesto [ni jedni ni drugi]...Jedino da se pretplatis na newsletter kao da si u CDG, pa mozda neka ponuda dodje u inbox...
Link to comment

p.s. kada kažem da su varljivog utiska mislim na to da je možda normalno da se let odloži 8 sati zbog vetra dok su ostale kompanije pomerile svoje letove za znatno manje. Kao i chek in u rimu gde par stotina putnika za X letova predaje dokumenta na dva šaltera.

Link to comment

Ocu i ja u Benin :(Jeftine su te karte i lijepo je da mogu da se nadju neke razumne cijene. Ja sam prosle godine letio iz Budimpeste za Zanzibar za slicne pare dok je recimo BG - JNB pred SP u fudbalu bilo skoro duplo skuplje.

Link to comment

JMSe, ti mi deluješ kao najeskpert za jedan lukav manevar čija izvodljivost me interesuje.Ako kupim povratnu kartu iz BEG za neku daleku destinaciju, sa presedanjem na hubu tipa DOH, IST i slično, da li mogu da dobijem istu ili čak manju cenu ukoliko želim da u povratku ostanem na hub destinaciji tj. da ne idem skroz nazad u BEG? Dakle, ruta bi bila npr BEG-DOH-SNG-DOH.Da li u tom slučaju dobijam cenu za srpsko tržište ili će opet da me deru sa nekim suludim ciframa koje važe u zemljama gde se nalaze hub-ovi? Ispada da mogu da uštedim i do 300 evra ako kupim full kartu nazad do BEG i onda se u povratku jednostavno ne ukrcam na povezani (završni) let.

Link to comment
JMSe, ti mi deluješ kao najeskpert za jedan lukav manevar čija izvodljivost me interesuje.Ako kupim povratnu kartu iz BEG za neku daleku destinaciju, sa presedanjem na hubu tipa DOH, IST i slično, da li mogu da dobijem istu ili čak manju cenu ukoliko želim da u povratku ostanem na hub destinaciji tj. da ne idem skroz nazad u BEG? Dakle, ruta bi bila npr BEG-DOH-SNG-DOH.Da li u tom slučaju dobijam cenu za srpsko tržište ili će opet da me deru sa nekim suludim ciframa koje važe u zemljama gde se nalaze hub-ovi? Ispada da mogu da uštedim i do 300 evra ako kupim full kartu nazad do BEG i onda se u povratku jednostavno ne ukrcam na povezani (završni) let.
Beowle, u krajnjoj liniji uvek mozes da kupis full kartu do Beograda nazad, ali da ne poletis iz Dohe, zar ne?
Link to comment

Pa to sam negde i zaključio, samo mi je malkice nevera da moram da koristim takve seljačke fazone. Nadam se da ne postoje neke sankcije za putnike koji umesto u transfer zonu ode na pasošku kontrolu :)

Link to comment
Kako najlakse leteti iz bratskog Minska u Beograd?
zar ne odobrise pre neki dan direktne letove? jat/belavia?posle bankrota aerosvita, ne znam ko bi tu jeftino prodavao kartu, pogotovo one way. da li lete neki lcc, wizz?
Pa to sam negde i zaključio, samo mi je malkice nevera da moram da koristim takve seljačke fazone. Nadam se da ne postoje neke sankcije za putnike koji umesto u transfer zonu ode na pasošku kontrolu :)
Na zalost, nekad je samo to nacin. Ja sam sinoc trebao da letim uvece za La Paz, ali eto, ostadoh u Limi :DUpravo radi ustede (milja u ovom slucaju, ali princip je isti). Par stvari o kojima treba voditi racuna: bitno je imati povecu pauzu izmedju letova, da te u slucaju kasnjenja ne bi prebacili na drugi (direktniji) let za tvoji konacnu destinaciju. Takodje, bolje je ne cekirati prtljag, jer nekad hoce da ga posalju do krajnjeg odredista. Ako vec mora prtljag, onda je opet bolja duga pauza (idealno overnight) da bi se imao razlog da se uzme prtljag. Najbitnije, ovo je ok raditi povremeno - ako se ponovi cesto kod iste kompanije, mogu da izvrse dodatne naplate, zaplene milje i sl.
Link to comment

Meni ovo simpaticno.

Novinar i autor Andreas Ernst za švajcarski dnevnik "Noje Cirher Cajtung" izneo je neke svoje utiske o letenju JAT-om.- Letenje JAT-om je doživljaj. U zapadnim aviokompanijama, osoblje najčešće zrači uniformnom, lako aseptičnom ljubaznošću. JAT, međutim, ima tri posebna tipa stjuardesa i stjuarda: zovemo ih "manekenka“, "mama“ i "Crnogorac“."Manekenka“ je, naravno, mlada atraktivna žena. Nosi visoke štikle, tesnu suknju i kreće se kroz prolaz između sedišta kao da je na modnoj pisti. Ten joj je besprekoran, pogled leden. Obraća joj se samo onaj ko ima neku preku potrebu.Na visokim štiklama je i drugi tip. Ali, "mama“ je punačka i ima izblajhanu punđu koja podseća na Istočni blok 60-ih godina. "Mama“ je nadrndana. Pred njom je bolje sakriti novinama svežu fleku od kafe na sedištu. Ona može da bude i ljubazna. Tada zna da brzo udeli nekome i dva kolača. Ali, njih tada valja i pojesti."Crnogorac“ se ređe viđa. On najčešće sedi u poslednjem redu. Zapravo je izvaljen preko dva sedišta, jer visok je najmanje metar i devedeset. Ranije je verovatno igrao vaterpolo. Prava je zagonetka kako je dospeo među letačko osoblje. Kada, u retkim prilikama, deli obroke putnicima, čovek i nehotice pomišlja na vojnu obuku.Stjuardese i stjuardi sasvim složno delaju kada zakukaju mala deca. Negde drugde se u takvim prilikama povade bojice i papir. U srpskoj aviokompaniji, "Crnogorac“ se pretvara u strica, "mama“ u mamu, a "manekenka“ u veliku sestru. Onda nosaju dete, pričaju mu priče. Daju mu da pritiska kojekakve dugmiće po avionu - dok se ne smiri.JAT ima više od hiljadu zaposlenih i dug od 130 miliona evra. Njega je sada preuzela država, koja za ovu aviokompaniju pokušava da hitno nađe strateškog partnera. Kompanija „Etihad“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata pokazala je interesovanje.Novi menadžeri će svakako preuzeti u radni odnos "manekenku“. Ali, šta će biti sa "Crnogorcem“ i "mamom“? Letenje će svakako uskoro postati dosadno.
Link to comment
Pa to sam negde i zaključio, samo mi je malkice nevera da moram da koristim takve seljačke fazone.
Sećam se da su ljudi svojevremeno imali problem da ako lete u Japan direktno iz Amsterdama bude znatno skuplje nego ako prvo lete iz Diseldorfa u Amsterdam pa onda iz Amsterdama u Japan, jerbo je let DUS-AMS i generalno malko besmislen a naročito ako si stacioniran negde između pa možeš lepo i fino vozom do Amsterdama.Inače meni je mnogo seljačkija fora goreopisano nego pokušavanje izbegavanja goreopisanog.
Link to comment
Jel moze npr. da se kupi karta, pa naknadno trazi od kompanije da terminacija bude u Dohi?
Moze, ali kad urade fare re-price i ispostave ti racun, pozelis da nisi pitao.
Sećam se da su ljudi svojevremeno imali problem da ako lete u Japan direktno iz Amsterdama bude znatno skuplje nego ako prvo lete iz Diseldorfa u Amsterdam pa onda iz Amsterdama u Japan, jerbo je let DUS-AMS i generalno malko besmislen a naročito ako si stacioniran negde između pa možeš lepo i fino vozom do Amsterdama.Inače meni je mnogo seljačkija fora goreopisano nego pokušavanje izbegavanja goreopisanog.
Ali oni ne mogu da početnim aerodromom u DUS da dođu na Schiphol i jednostavno se ukrcaju u avion? Morali bi da zaista odu prvo u DUS?
Ne mogu (osim ako imaju neke vrlo fleksibilne i vrlo skupe karte), jer segmenti/kuponi moraju da se koriste redom. Nekoriscenjem prvog leta propada cela (jeftina) karta.Sve je to pitanje trzista i zato cene karata A-B retko kostaju isto kao B-A. Predlozene izmene u EU regulativi 261/04 bi (ako se usvoje) trebalo da promene to pravilo o redosledu koriscenja segmenata, mada se ja plasim da ce to drasticno promeniti cene karata.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...