Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

zašto <samo*> na beogradskom aerodromu postoji kontrola i na samom gejtu? (dodatna, nakon normalne kontrole kao i na svim aerodromima)*ja lično ni na jednom drugom aerodromu nisam videla nešto slično, no ipak ja nisam Džejms ;)
Ona prva kontrola je ta koja je nepotrebna. Pred gejtom mora biti kontrole jer tu dolaze putnici u transferu, direktno sa drugih letova koji nisu prosli onu prvu kontrolu. Tako je npr. u Becu. Bezbednosna kontrola (a nekad i pasoska) je na samom gejtu.Druga varijanta, sa samo jednom kontrolom (onom prvom), bez kontrole na gejtu, bi zahtevala gradjevinski zahvat na samom aerodromu, koji ne bi bio mali. Pasoska kontrola je dole, pa bi morali da se spoje gejtovi (koji su gore) direktno sa donjim spratom gde je pasoska kontrola, da mozes da dodjes do pasoske a da ne mozes da prodjes kroz duty free zonu, tj. da se ne mesas sa putnicima koji odlaze. Transfer putnici bi onda mogli da se odatle popnu gore (umesto da idu na pasosku) i tu bi ih sacekao jedan skener, samo za njih. Onda bi mogli da se uklone skeneri na gejtovima.
Link to comment
Zavisi sve od [prostorne] organizacije aerodroma i najcesce je tamo gde su pomesani odlasci i dolasci [kao npr. AMS, BEG. etc]
Konkretnije tamo gde su pomešani odlasci i dolasci iz EU/EEA i non-EU/EEA odredišta kao što je upravo u Beogradu. Iz svakog non-EU odredišta kada se leti ka EU potrebno je odraditi bezbednosnu proveru u skladu sa EU regulativom. U BG-u se ta procedura primenjuje kod svakog odlaska. Postoje priče da će se raditi modernizacija aerodroma kako bi se fizički razdvojili putnici u dolasku i odlasku čime bi nestala potreba za drugom kontrolom. Mada me čudi zašto se za sada ne ukine prva kontrola pred ulazak u tranzitnu zonu. Što se tiče Istanbula prva kontrola se obavlja na samom ulasku u aerodromsku zgradu. To je uvedeno radi sprečavanja terorističkih akcija koje su pre nekoliko godina bile česte na javnim mestima u gradu. Ne znam kako je danas, ali u periodu 2003-2007 druga kontrola se obavljala samo na međunarodnim letovima za EU, SAD i daleki istok. Na domaćim letovima kao i onim za Beograd nije bilo te kontrole.edit: hazard bio brži Edited by KnightLore
Link to comment
Što se tiče Istanbula prva kontrola se obavlja na samom ulasku u aerodromsku zgradu.
Secam se da je do pre par godina ovo bilo i u Beogradu. Nisi uopste mogao ni da udjes na aerodrom bez da prodjes kroz skener. Bez obzira da li dosao da cekas nekog, putujes ili kupis smoki u kiosku. Samo se ne secam da li su tada bile 2 kontrole posle toga ili samo jedna. Nekako mislim da je tada bila samo kontrola na gejtu posle te na ulazu, ali ne smem da tvrdim...
Link to comment
Secam se da je do pre par godina ovo bilo i u Beogradu. Nisi uopste mogao ni da udjes na aerodrom bez da prodjes kroz skener. Bez obzira da li dosao da cekas nekog, putujes ili kupis smoki u kiosku. Samo se ne secam da li su tada bile 2 kontrole posle toga ili samo jedna. Nekako mislim da je tada bila samo kontrola na gejtu posle te na ulazu, ali ne smem da tvrdim...
Meni se čini da su ipak bile još dve posle te na ulazu u zgradu, prva gore, pre pasoške kontrole, a druga na gejtu. Danas su samo ukinuli ovu na ulazu u zgradu, druge dve postoje i dalje.
Link to comment
Meni se čini da su ipak bile još dve posle te na ulazu u zgradu, prva gore, pre pasoške kontrole, a druga na gejtu. Danas su samo ukinuli ovu na ulazu u zgradu, druge dve postoje i dalje.
I meni je ovo nekako ostalo u secanju. :unsure:
Link to comment
Ona prva kontrola je ta koja je nepotrebna. Pred gejtom mora biti kontrole jer tu dolaze putnici u transferu, direktno sa drugih letova koji nisu prosli onu prvu kontrolu. Tako je npr. u Becu. Bezbednosna kontrola (a nekad i pasoska) je na samom gejtu.
a zašto onda kontrola na drugom gejtu deluje tako nebitno na svom radnom mestu? zar ne bi trebalo da ona bude ta koja sve pretresa, a ovi prvi, kad već mora da ih ima, da tu budu... 'nako.jasno mi je sad (hvala na ovim pojašnjenjima :)) zašto je ta druga zapravo logičnija od prve u slučaju BEG aerodroma, ali meni to dupliranje posla vuče samo na to da se to radi kako se ljudi ne bi otpuštali.(ispričavam se što se ponavljam, al mi i dalje nije sve tu baš čisto)
Link to comment

Ja sam u drugoj polovini 90-ih leteo direktno BEG-SOF, [tada jos postojecim] bugarskim nacionalnim avio prevoznikom - Balkan, u nekom razrndanom Antonovu 24.Kad se setim tih sat i nesto straha, radije bih isao preko Minhena :D

koja glupost ... neko ko zeli da predje 400 km mora da ide prvo u minhen <_< hvala !
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...