Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

Nemoj tako, mozda bude i neka dodatna opcija, npr. Alitalia preko Rima :DSalu na stranu, ako ti je pomeranjem JFK-CDG [je li to isto AF?] leta doslo do toga da ces propustiti let za BEG [AF1682?], pitaj tu gde god da si kupio kartu da te rebukiraju na neki drugi let [mada Jat ima nekim danima i drugi popodnevni let koji je codeshare sa AF :(]Koliko ti je sad vremena izmedju dva leta posle pomeranja ovog prvog?Ovo je MCT info za Pariske aerodrome:

Terminal 1 : All connections : 90 minutes
Terminal 2 : All connections : 90 minutes
Terminal 3 : All connections : 60 minutes
Between terminals : All connections : 120 minutes
Between airports CDG / ORY : All connections : 180 minutes

jebeno su pomerili 50 min let sa JFK koji ce jos dodatno najverovatnije kasniti i sada imam prekrasne sanse da uskocim u jatovu kantu koja polece negde iz vinograda udaljenog sat jahanja od CDG
Link to comment

Bice zanimljivo u narednih mesec dana. Pored uobicajenih KLMa i Lufthanse, bukirao sam i sledece avio kompanije [po prvi put]:- Egyptair x2- Middle East Airlines AirLiban [MEA]- Royal Jordanian- El AlKao i AirBaltic x2, mada sam njima vec leteo jednom na kratkom letu

Link to comment
Bice zanimljivo u narednih mesec dana. Pored uobicajenih KLMa i Lufthanse, bukirao sam i sledece avio kompanije [po prvi put]:- Egyptair x2- Middle East Airlines AirLiban [MEA]- Royal Jordanian- El AlKao i AirBaltic x2, mada sam njima vec leteo jednom na kratkom letu
hoces ti to jednim pasosem koristiti liban, jordan i izrael?
Link to comment
hoces ti to jednim pasosem koristiti liban, jordan i izrael?
Jednim, da. Samo jedan i imam :DAli bitno je da cu ici tim redom [obrnuto ne bi ni moglo].I da, spreman sam na dodatno ispitivanje prilikom ulaska u Izrael i letenja unutar/iz njega zbog [buduce] libanske vize... Edited by jms_uk
Link to comment
plan "svaki dan u nek drugi grad" je teze izvodljiv sada zbog vecih guzvi po gradovima i trokiranja avio saobracaja, a ima i problem da stranci od pre 2 meseca ne mogu da narucuju karte za voz preko agencija - mora da se ide na stanicu po kartu. neka supruga pita lokalce za savet oko plana.
update za borisa: od pre par nedelja i stranci mogu online da rezervisu karte za brze vozove. za sada imam samo sajt na kineskom http://www.12306.cn/mormhweb/kyfw/
Link to comment
Sada je u Kini. Morala je uzeti autobus jer voz nije radio. Rekla mi je da je bila prava avantura ali mi nije dala detalje.Hvala za sajt.
welcomejao ne - autobus, pa kud ne napisa ranije covece. ako je zapadne tzv sleeper bus bice u problemu. jeste nezaboravno iskustvo, ali to je jedina stvar koja je mene tesila dok sam putovao cca 12h iz provincije Shandong do Pekinga - sve ostalo je bilo :yucky: ako nisu spavajuca kole, verovatno je kratka relacija i to je nadam se OK.google it for pics, ja ne smem - imam svezu traumu ;)
Link to comment

Uzela je autobus na liniji od max 200km misleci da nece imati problema. Imala je ona iskustva sa kineskim autobusima i putovanjima po kini kada je studirala tamo (a tada nije bilo ni brzih vozova a ni autoputeva) tako da je predpostavila da ce sve biti u redu. Cekam da mi napise mail i kaze kakva je bila avantura :) .

Link to comment

Rant #1: Rimski aerodrom Fiumicino. S jedne strane vrlo nekako "mondenski": sleteli smo tamo kasno uvece, i posto nam je let bio vrlo rano ujutru, odlucili da blejimo na aerodromu do jutra. Mislili smo da ce to mozda biti neki problem kad ne: masa ljudi tamo radi upravo to, vec u 11 nisi mogao da nadjes slobodnu stolicu bilo gde jer se tona ljudi vec namestila da spava, i po klupama napolju ispred terminala, i na sva 3 sprata aerodromske zgrade, i po podovima (razviju ljudi peskirce i spavaju) pa cak i po betonu napolju. Aerodrom je otvoren 24h, poslednji letovi stizu oko pola 2, a prvi krecu oko 4, panduri cirkulisu svugde da sve bude ok, i kao sve kul.E sad, s druge strane, aerodrom kao da je u nekom selu u pripizdincima a ne u jednom od najvecih svetskih gradova: 24h radi samo jedan bar (sve ostalo se zatvori oko 9, osim jednog free shopa posle sigurnosne kontrole (ili cak i pasoske) koji radi duze (bar do 11, mozda i duze), wifi im je jednostavno crko oko 2-3 (nakon iskoriscena 3 od uplacenih 6 sati), a najbolji detalj je da se vecina aerodromskih vrata zakljucava izmedju 22h i 5h (ej, aj da je ponoc, ali 10 uvece? izmedju 10 i 12 cirkulise tona ljudi po tom aerodromu, a i od 4 ujutru) tako da morate da kruzite okolo naokolo dok ne nadjete ta jedna vrata kroz koja mozete da udjete/izadjete. Jos ako morate od terminala do terminala, onda je to tek avantura gde idete onoliko unazad koliko treba unapred (inace sve zgrada do zgrade, stize se za 5 min. peske ali iz nekoga razloga zgrade nisu povezane interno, vec morate napolje pa opet unutra, znaci izmedju 22h i 5h sve okolo naokolo, sa ovim smo imali problema i u povratku jer nam je let bio oko 23h).Verujem da bi aerodrom u Lajkovcu bio bolje organizovan.Rant #2: Nemojte leteti italijanskom low cost kompanijom Blu-express (tj. njenim vlasnikom, italijanskom carter kompanijom Blue Panorama). U odlasku, Rim - Palermo, nevidjen haos na check-inu i tako to, i ja sam uplatio prtljag - na karti pise do 2 prtljaga do 30kg, sto sam ja shvatio kao da oba ukupno moraju biti 30 kg, plus jos imate po 10 kg rucni (bilo nas je dvoje i islo smo na dve nedelje ako se pitate otkud toliko kila:D). Kad mi dolazimo na checkin, stavljam jedan taj kofer za cekiranje od 30 kg, ova riba kaze, pa stavi jos jedan. A mi kao, ali ovo je vec 30 kg, jer moramo da platimo jos ovih 10 kg, mislili smo to je rucni? Ne ne, kaze ona, imate pravo na dva prtljaga i mi cekiramo jedan od tih rucnih. I kao sve OK. U povratku dolazimo na checkin u Palermu, i stavljamo opet ta dva koja smo cekirali, i tip nam kaze, eeej, ali ova dva zajedno su vam 38 kg, a maksimum za oba je 30 kg. Ali, kazemo mi, u Rimu su nam pustili oba na checkin a tip u fazonu - pa to nije moj problem, ovo ovako ne moze. I kaze - svako kilo preko 10 evra/kg (znaci 80 eur) - dok ja ne vidim da lepo pise na karti (ja sam imao uplacen prtljag a ne i moj saputnik) ako placas na aerodromu prtljag do 20 kg to je 20 EUR. Ja mu to pokazem, on kao, aha, pa da, ok (kao nije znao), pa to vam je onda 25 eur. Zasto 25, pa zato sto aerodrom u Palermu naplacuje uslugu naplacivanja prtljaga 5 eur! A zasto uopste moramo da placamo, i ako je to bio rucni, zato sto nisu bile dimenzije kako treba (inace imaju drvenu kutiju cvrstih "zidova" za proveru dimenzija, a ne samo onaj okvir koji ti daje lufte), a to je inace standardni rucni prtljag osim sto ima neke glupe prevelike tockove (jebali ga oni) i klasicne avio kompanije nikada ne prave problem oko toga - a izgleda ni low cost uvek jer je posle u avion usla riba sa identicnom kofercetom sa urednom nalepnicom "cabbin baggage" te aviokompanije. Ali eto mi smo morali da platimo...Al' dobro, to je 25 evra dodatnih, nista strasno u ukupnom zbiru, let Palermo - Rim (relacija koja se predje za sat i 5-10 minuta) je prvo kasnio 2 i po sata, a onda, vrhunac:Avion je prvo crko na pisti (onako, kao kada vam u kolima crkne akumulator) pre poletanja, javlja se kapetan kaze "crkla nam struja, moramo da sacekamo da nam daju struju sa aerodroma da startujemo motore, jer ne mozemo sami"). Poletimo nekako mi, u nekom trenutku (pre kraj leta), avion pocne da se drma (mislio sam da je turbulencija ali sada nesto sumnjam da je bilo bas to), pilot se domundjava sa posadom nesto, na kraju avion tresne o pistu i - opet crkne. Mrak, tajac, nema struje, nista se ne cuje. Stjuard izgleda ocajno i prestraseno, na kraju su nas vukli do gejta (onaj kamioncic sto izbacuje avione sa gejta inace) gde je opet bio spoljasni prikljucak za struju. U kakvoj sam krntiji leteo, ne smem ni da pomislim.Dakle, Blu-express/Blue Panorama - zaobilazite ih u sirokom luku. Ali sirokom.Rant #3: U zurbi na aerodromu u Palermu stanem u menjacnicu (na kojoj pise velikim slovima "sezna comisione"). Onda vidim nakon sto sam uzeo pare i racun, da provizije itekako ima (malim slovima pise "samo ako zakazes unapred online" - wtf!?), i to kakve - umesto 84 evra dobio sam 66, pa vi racunajte.

Link to comment
Rant #1: Rimski aerodrom Fiumicino.
:lol:edit: ovo sam morao, sad cu da citam dalje
aerodrom u Palermu naplacuje uslugu naplacivanja prtljaga
:Hail: :rolf:Edit: Ej, ulepšao si mi dan, majke mi. Podsetio si me da ako ima nešto zbog čega mi je drago što više ne radim kao turistički vodič, to je što više ne moram da imam posla sa Italijanima :D Edited by MancMellow
Link to comment

Hej, jos nisam zavrsio :DRant #4: Aerodrom Beograd i Wizz Air. Zvezda price je, pogodili ste, ponovo spomenuti rucni prtljag sa prevelikim tockicima.Celu pometnju je zapravo "izazvao" Wizz, jer tamo nemas nekakvu gradaciju po kilazi za prtljag (ovaj Blu express npr. je imao, do 10 kg toliko, do 20 kg toliko, do 30 kg toliko itd.), jedina opcija je da platis 15 evra po pravcu i onda imas cak 32 kg. To nas je dovelo do ideje da se spakujemo oboje u jedan veliki kofer i da ostalo turimo u te rucne po 10 kg.I tako dodjemo mi na check in u BGu, lik cekira taj jedan kofer, kaze "daj da vidim ove rucne" i kaze "OK". Da podvucem osoblje koje radi checkin nije iz Wizza nego su zaposleni Aerodroma Beograd. I mi udjemo u avion, sve bez problema, sa oba rucna, sve OK.Povratak, aerodrom u Rimu: cekiramo jedan kofer, i onda - pljas - ali ovaj drugi rucni vam je preveliki. Da, al to su samo ovi glupi tockovi. Da, kaze riba, ali jebiga tockovi ne tockovi, prevelik je. Ali mi smo ga doneli kao rucni, u Beogradu su nam pustili to u avion. A ona kao pa to nije moj problem (opet ta recenica), ako su oni napravili gresku. Mi popizdimo, pa kao jebote ciji je problem (da nam je u Beogradu rekao taj tip - nas tip sa naseg aerodroma - mogli smo tada da se prepakujemo, ostavimo neke stvari i taj kofer, itd.), kako ja treba da se vratim sa drugacijim koferom nego sto sam dosao!? Ona opet, znate to nije moj problem, morate da platite. Koliko? 40 evra!?!?!? I da, najbolji deo - ovo se opet odnosi na Rant #1 - Wizz tu naplacuje 30 evra (duplo nego unapred, sto me nije iznenadilo) ali zato rimski aerodrom naplacuje famoznu uslugu naplacivanja prtljaga celih 10 eura!!! (setite se, u Palermu je bilo 5). Ispizdeo sam i rekao liku na salteru (zaposleni rimskog aerodroma) da mora da ima mnogo veliku satnicu cim je za minut posla uzeo 10 evra.E da, naravno smo onda opet u avionu videli lika sa istim takvim koferom (dakle nije cekiran tj. naplacen) i masu drugih ljudi sa torbama koje su vrlo ocigledno bile prevelike po arsinima po kojima je nama to naplaceno 40 evra. Ali nikom nista.Najsmesnije (ili tuznije, kako god) je sto je celo ovo drkanje doslo na samom kraju, da ti letovanje onako presedne - 2 nedelje smo bili na Siciliji i sve je bilo super, pored svih horor prica koje smo culi o lopovima i drugim neprijatnostima - svi ljubazni, svi fini, zeljni da pomognu, nigde nismo bili pokradeni placajuci nesto (restoran, radnja, bilo sta), ostavili 2-3 puta na plazi stvari (sa sve recimo 200 evra u torbi) bez ikoga dok smo isli u vodu, i nista, nista. Sve super. I onda na kraju - baaaaam.

Edited by hazard
Link to comment

Trazio sam neki drugi info, pa me docekala jedna druga radosna informacija za Germanwingsov Rail & Fly:

You can only book a single one-way ticket to the airport or a return ticket to and from the airport. You cannot book a one-way ticket from the airport by itself.
Prosle godine sam koristio Rail & Fly one-way od aerodroma bez problema. Da li neko zna da li je ovo zajeb ili su stvarno menjali? Sad ih nazvah, ali 'guzva je, pozovite kasnije'. Edited by Venom
Link to comment
Verujem da bi aerodrom u Lajkovcu bio bolje organizovan.
angry.gif@venom: nije mi poznato, kada sam uzimao gw rail & fly, bilo je u uvek u oba smera... Edited by Parsons
Link to comment

Hvala, nema veze, zvao sam opet. Nije znao da mi kaze tip, rekao mi je da posaljem mail rail and fly odeljenju.Ako nije moguce, provericu posle da li mogu samo jednu rail and fly kartu da kupim - ispadne mi svejedno najjeftiniji let ako dodatno platim povratnu u recimo februaru za 30e :lol: .

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...