Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

ovaj bre low cost mnogo komplikovan. znaci na Wizzovom sajtu sam pre nekoliko dana zavrsio web check in i dobio bording kartu za odlazak.danas, posto se vracam za 7 dana (ne moze ranije od toga da se zavrsi web check in), unesem code i racunam da ce se pojaviti link za download bording karte za povratak. kurac, nema je. sta sad da radim?

Link to comment
ovaj bre low cost mnogo komplikovan. znaci na Wizzovom sajtu sam pre nekoliko dana zavrsio web check in i dobio bording kartu za odlazak.danas, posto se vracam za 7 dana (ne moze ranije od toga da se zavrsi web check in), unesem code i racunam da ce se pojaviti link za download bording karte za povratak. kurac, nema je. sta sad da radim?
Sad čekaj da otputuješ, pa u tuđini štampaj kartu za nazad.Ozbiljno, 7 dana je baš dosta a ljudima se događa da u poslednji čaš reše da ne putuju. Kada se dogodi da se polazna karta ne iskoristi, povratna se automatski poništava. Možda je to razlog što ti ne daju da štampaš povratnu kartu dok ne vide da si seo u avion i otputovao iz Beograda.
Link to comment
Sad čekaj da otputuješ, pa u tuđini štampaj kartu za nazad.Ozbiljno, 7 dana je baš dosta a ljudima se događa da u poslednji čaš reše da ne putuju. Kada se dogodi da se polazna karta ne iskoristi, povratna se automatski poništava. Možda je to razlog što ti ne daju da štampaš povratnu kartu dok ne vide da si seo u avion i otputovao iz Beograda.
aaa, potpuno logicno, fala.edit: usta skrbava, itd. Edited by vasudeva418
Link to comment
Možda je to razlog što ti ne daju da štampaš povratnu kartu dok ne vide da si seo u avion i otputovao iz Beograda.
Ne, nema to veze - pogotovo ne kod LCCs.Mislim da je neki glitch u pitanju kod wizz-a; i ja proslog meseca nisam mogao da se chekiram tacno 7 dana pre leta.Sacekaj nekoliko sati, pa probaj ponovo.Ja se jutros cekirah kod luftike, kod njih pocinje tek 23h pre leta.
Link to comment
Meni je Ryanair dao da se mesec dana unapred cekiram za povratni let, iako je navodno samo 2 nedelje.
Ako je prvi let bio za 15 dana, a drugi 15 dana posle tog, ima rezona. I AirFrance nekad (greskom?) duplira to vreme za online check in, pa bude 30 sati pre roka od 30 sati pre leta.
Link to comment

Koje sranje - donedavno bejah Gold Elite sa Air NZ (sto je Star Alliance Gold), ali sam sada "samo" Gold (sto je i dalje Star Alliance Gold). Frka mi je sto zelim da iskoristim 2 upgrades u povratku i letim Business Premier od Vancouvera do Aucklanda, ali necu znati da li ce upgrade biti prihvacen do 72 sata pre leta. Da sam Gold Elite (I letim sa Air NZ), znao bih odmah.Elem, znam da se pitanje postavlja milion puta, ali kako da diskretno stavim do znanja (da se nametnem) za upgrade, makar u polasku do Kanade? Treba li da izgledam nekako, jebem li ga kako? Samo jednom sam uspeo da izboksujem upgrade za "saputnicu" kada je ona isla stocnom klasom, a ja Business, ali to bese samo let do Sidneja. kakva su pravila (valjda jms_uk zna :) )?

Link to comment
Koje sranje - donedavno bejah Gold Elite sa Air NZ (sto je Star Alliance Gold), ali sam sada "samo" Gold (sto je i dalje Star Alliance Gold). Frka mi je sto zelim da iskoristim 2 upgrades u povratku i letim Business Premier od Vancouvera do Aucklanda, ali necu znati da li ce upgrade biti prihvacen do 72 sata pre leta. Da sam Gold Elite (I letim sa Air NZ), znao bih odmah.Elem, znam da se pitanje postavlja milion puta, ali kako da diskretno stavim do znanja (da se nametnem) za upgrade, makar u polasku do Kanade? Treba li da izgledam nekako, jebem li ga kako? Samo jednom sam uspeo da izboksujem upgrade za "saputnicu" kada je ona isla stocnom klasom, a ja Business, ali to bese samo let do Sidneja. kakva su pravila (valjda jms_uk zna :) )?
Pravila su da nema pravila :)Malo me zbunjuje post, jer u prvom delu hoces da iskoristis upgrade, a u drugom pitas kako da izboksujes isti.Posto nemam iskusvo sa AirNZ [za sada, merkam LHR-LAX let sa njima], a jos manje sa njihovim FFP; da li je situacija slicna kao kod npr. COntinental-a?Kod njih, jedan od perks je upravo upgrade na njihovim letovima [eco->biz/first], ali ima neki super komplikovani ludacki raspored kojim to ide. Prvenstveno jer zavisi od klase karte koju si kupio, pa onda status - ali u kombinaciji sa klasom. Npr., Platinum OnePass znaju 10 dana pre leta da li su upgrade-ovani, Gold 5 dana, Silver 3 dana - tako nekako.Ako je to u pitanju, i imas tu opciju, onda sacekaj do 72h pre pa iskoristi to.Sto se tice drugog dela posta, najbolje sanse su da je let prebukiran, tada uglavnom dolazi do pomeranja iz kabine u kabine - ali i tu postoji [pecking] order, sto po klasi karte sto po elite statusu.Ako hoces, mogu da pogledam kakva je trenutna situacija konkretno na ta dva leta ako kazes datum [moze i na PM].Generalno, treba biti 'presentable' obucen [sto god to znaci, valjda sve osim sorca i papuca :D], neki ljudi otvoreno pitaju tokom check in-a, neki check in agenti kazu da nikad ne daju upgrade tim sto pitaju, nekad malo flertovanja pomaze, ali kao sto rekoh u prvom redu, nema pravila.U svakom slucaju, kazi nam posle kako si prosao i sta je bila strategija :)I za kraj, da nije karta kupljena zbog ovoga? ;)
Auckland to Vancouver Return from $1165.12; 28 Oct - 25 Nov. See http://grabaseat.co.nz for conditions & seat count.

Link to comment

A ne, karta je kupljena zbog special deal za moju firmu NZ$899 sa taksama, i biraj koji datum (u novembru) :)Generalno hocu da iskoristim 2 upgrades u povratku, ali ako mogu barem u premium economy "na lepe oci" na outbound let, ne bih se bunio. Znam da nije OK traziti upgrade, ali kao sto si rekao, nema pravila. Uglavnom, izgovori koje sam cuo je "catering". Inace, complimentary upgrades na Air NZ se mogu koristiti kojom god class-fare da letis. Samo sto necu znati do 3 dana pre polaska. Da sam uspeo da sacuvam gold elite, vec pri samom bukiranju bi potvrdili.Mozda sam ipak trebao da letim premium economy u oba pravca, umesto da sve karte bacim na business premier u povratku :(Javicu, pa sta bude.

Edited by dragance
Link to comment
A ne, karta je kupljena zbog special deal za moju firmu NZ$899 sa taksama, i biraj koji datum (u novembru) :)
Very nice!
Uglavnom, izgovori koje sam cuo je "catering".
Ako trazis neko posebno jelo, onda su ti najmanje sanse da dobijes upgrade, jer se ti obroci narucuju bar 48h unapred.
Mozda sam ipak trebao da letim premium economy u oba pravca, umesto da sve karte bacim na business premier u povratku :(
ok, sada kapiram: Eco>PremEco>Biz. Da li mozes da iskoristis neke milje za upgrade? Mada, kod dosta kompanija to nije bas value for money...
Link to comment

Tražio vezane letove BEG-AMS i nazad (za sledeću nedelju) kod drugih kompanija jer u Jat imam sve manje i manje poverenja, a imao sam i osećaj da može da se prođe jeftinije od njihovih 320 evara. Setim se da su Austrian i Czech oblepili čitav Beograd bilbordima sa promo cenama za evropske prestonice, setim se da je i Malev tu nešto najavljivao, i krenem redom. Malev oko 700 evra :Hail: , Lufthansa 440 evra, Czech nema mesta na povratnom letu, LOT solidnih 320 evra ali sa povratkom preko Lisabona :blink: (tri leta) i naravno +1 dan... Dođem najzad na Austrian, pronađem kartu za 330 evra (4x Fokker 100) i napravim rezervaciju koja važi 72 sata. Sve kul.U međuvremenu saznam da moram da se vratim ranijim letom istog dana, odem ponovo na Austrian i pronađem taj raniji let i to za 280 evra. Napravim rezervaciju, kad ono cvrc - sistem je ne prihvata dok je ona prva aktivna (kod nekih kompanija to nije nikakav problem). Pokušam još par puta, vidim da ne ide i odlučim da ne čekam da prođe 72h pošto se dan puta približava i mogu lako da ostanem bez ekonomske tarife. Negde nakon 48h odem u Austrian office na aerodromu (pošto mi se dva dana niko nije javio na dva broja telefona u tom ofisu), dam im reservation code, oni ustanove da je to moje prezime i saopšte mi da nema nikakve rezervacije u sistemu :blink: Šta god da pitam, ne vredi - nema pa nema. Pitam ih da li mogu tu na licu mesta da napravim novu rezervaciju i kupim kartu, kažu nema problema - najpovoljnije što imamo je 440 evra :isuse: s tim da možete da uštedite 40-ak evra ako sve uradite od kuće :blink: (Austrian booking kaže da ticket service charge iznosi 10 evra)Vratim se kući, odem ponovo na Austrian i ponovo pronađem letove koji mi trebaju za 280 eur (one iste). Napravim rezervaciju i kliknem na "confirm", kad tamo: "We cannot process your request because the original price cannot be guaranteed". Ja se vratim na sajt očekujući da mi izbaci neke nove cifre jer sam, eto, u poslednji čas ostao bez najpovoljnije tarife. Tamo opet izađe 280 evra, ja opet napravim rezervaciju i sistem je opet odbije sa istim objašnjenjem. Pozovem međunarodni call centar u Austriji (koji radi od 8 do 20h svih sedam dana), niko ne odgvara. Zovem nekoliko puta između 17 i 19h, niko ne odgovara. Počinjem da tripujem da sam greškom pokušao da kupim kartu od Jata.Sutradan ujutro tj. jutros još jednom proverim druge kompanije, stanje nepromenjeno. Pogledam čak i Croatia Airlines, razmotrim neke varijante sa sletanjem u Diseldorf i presedanjem na voz, rešim da još jednom pokušam Austrian pa ako ništa ne uspe da idem Jatom pa ko živ, ko mrtav... Opet na Austrianu pronađem onu kombinaciju od 280 eur i opet je sistem ne prihvati. Pozovem još jednom call centar, javi mi se ljubazan ženski glas. Ja joj izložim problem, ona doslovce odgovori: "Aha, BEG-AMS, razumem, verovatno podaci na sajtu nisu ažurirani, sad ću ja to da sredim pa vi probajte ponovo za jedno pola sata" :huh::unsure::blink: Operaterka iz call centra će da ažurira podatke na booking sajtu? Doooooobro... Sačekam još sat i po, naravno ništa se ne promeni. I dalje ima karata za 280 eur ali ne mogu da izvršim kupovinu jer sistem ima problem sa tom cenom. Očajan, uzmem telefon da pozovem Jat...... a onda mi kroz glavu proleti: "Čekaj, da li sam proverio opcije sa Swiss-om? Nisam... Logično, nigde njihovih bilborda u gradu... Jeste malo dalje kada se ide preko Ciriha ali zašto ne probati... Odem ja na Swiss i pronađem sve što mi treba za 250 evra i to 4x A320. Probajte da zamislite kako sam se molio dok sam pritiskao dugme za potvrdu rezervacije... I kako sam se obradovao poput rode kada sam posle 4-5 sekundi dobio "Thank you" poruku i e-mail sa potvrdom rezervacije i plaćene karte... I još su članica Star Alliance pa ću dobiti i milje... Ich liebe Schweiz! :wub: :Hail:Stvarno me je smorio Austrian, pola petka i subote sam izgubio zamajavajući se sa njihovim sistemom. Nisam znao da imaju takve probleme.

Edited by beowl
Link to comment
Stvarno me je smorio Austrian, pola petka i subote sam izgubio zamajavajući se sa njihovim sistemom. Nisam znao da imaju takve probleme.
Mali tip za OS [i LH] karte - kupi ih preko expedia.com - nekad budu cak i jeftinije nego na AUA sajtu.edit: u kom *A programu skupljas milje? Edited by jms_uk
Link to comment
Mali tip za OS [i LH] karte - kupi ih preko expedia.com - nekad budu cak i jeftinije nego na AUA sajtu.edit: u kom *A programu skupljas milje?
M&SHvala na savetu :) Da li se može primeniti i na druge evropske kompanije ili samo na LH/OS?
Link to comment
Hvala na savetu :) Da li se može primeniti i na druge evropske kompanije ili samo na LH/OS?
Moze, naravno - ali sam primetio trend da su tamo najcesce jeftinije LH/OS i ponekad KL. Drugar kome sam to isto rekao, kupuje OS/LH karte minimum jednom mesecno iz Beograda za Svajcarsku i skoro uvek su mu tamo najjeftinije.Ja ih nisam skoro koristio - uveli su neki notice da mi iz UK ne smemo/mozemo da koristimo US sajt - ali u proslosti sam kupio nekoliko karata tamo.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...