Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

On 8. 9. 2024. at 10:24, goofs said:

Da li je neko nekada bukirao invalidska kolica za starije osobe kod AirSerbie, da ih sačekaju na aerodromu i od guraju do gejta i pri sletanju od gejta do izlaza?

 

Mogu li to online da završim uz kupovinu karte ili mora nešto posebno da se zove?

Kod svake normalne avio kompanije to se radi uz kupovinu karte, postoji polje koje se cekira da bi se dobila asistencija. Kod Air Serbia-e to naravno ne postoji, nego mora da se zove Call Center, koji ja bar nikada nisam uspela da dobijem. Na kraju sam isla u poslovnicu da mi tamo dodaju napomenu o asistenciji uz avio kartu. Ja vec godinama organizujem asistenciju za moju majku, i ovo je jedan od razloga zasto izbegavam Air Serbia-u. Ako se leti iz Beograda moze se doci na aerodrom i na check in traziti asistencija, nece se buniti mnogo posto su navikli da se ljudi pojavljuju bez da su unapred rezervisali tu uslugu, reci ce im da sacekaju tu negde pored i doci ce neko u sledecih 30min max. Problem je sa druge strane- ako se tako radi insistirati da se doda napomena pri check in da bi na dolaznom aerodromu imali kakvu takvu najavu da dolazi putnik kome treba asistencija. Mnogo je veci problem na stranim aerodromima zato sto oni isplaniraju dnevni rad te sluzbe na osnovu podataka od avio kompanija, i kada se pojavi neko za koga nisu imali nista u sistemu cekanje moze bas da se oduzi. Nece odbiti uslugu ako vide da je zaista potrebna, naravno, ali u slucaju moje majke stvara dodatnu anksioznost, pa gledam da preskocim. Ja bih u svakom slucaju gledala da se unapred doda napomena o asistenciji uz kartu, ili preko call centra ili u poslovnici.

  • +1 1
  • Hvala 3
Link to comment

Hvala svima za savete, mogu da podelim onako jedno dosta bedno iskustvo.

 

Bukirali smo wheelchair assistance online uz avionsku kartu kod Air Serbia, nismo nikoga zvali niti cimali. Na polaznoj destinaciji je staramajka cekala jedno 10ak minuta, ali brzo je dobila kolica, medjutim od tada rasulo - stavili su je da ceka u nekoj prostoriji i zaboravili na nju :isuse: tek po cimanju nekih ljudi su skapirali da kasni na let, pa su je jurcali u kolicima kroz aerodrom i utrpali u avion pred samo zatvaranje vrata. Katastrofa. Da napomenem da je bila 2:30h pre leta na aerodromu, tako su je savetovali i zbog kolica i zbog generalno guzve.

Inace, nisam mogao da je cekiram online, pretpostavljam zbog toga jer sam obelezio wheelchair assistance prilikom kupovine karte.

 

Na dolaznoj destinaciji u Bgu je naravno niko nije sacekao, pali s marsa, ali su isto za 10ak minuta doterali kolica i provezli je kroz aerodrom, tu nije bilo problema osim toga sto nisu bili obavesteni. 

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

Bangkok, Souvarnabhumi Airport. Red za poletanje, idu na svaki minut, 24x7. Sve shirokotrupni aparati. Zgrade u sredini su i moja, odatle ih gledam dvogledom.


spacer.png

  • Haha 1
Link to comment

Pade mi na pamet da je možda reč logoreja nastala od reči logor (sinonim za mučenje) i reči eja (ptica kreštalica) 

 

Ujedno se pitam da li i na koji način se logoreja primenjuje/prepoznaje i u pisanoj formi

 

U slučaju da je ovo što sam upravo napisao primer pisane forme logoreje, onda sam sebi i odgovorio u vezi ove nedoumice tako da bi to ukratko bilo to, poyy! :grozan:

Edited by ubibobi
  • Haha 3
Link to comment
41 minutes ago, ubibobi said:

Pade mi na pamet da je možda reč logoreja nastala od reči logor (sinonim za mučenje) i reči eja (ptica kreštalica) 

 

Ujedno se pitam da li i na koji način se logoreja primenjuje/prepoznaje i u pisanoj formi

 

U slučaju da je ovo što sam upravo napisao primer pisane forme logoreje, onda sam sebi i odgovorio u vezi ove nedoumice tako da bi to ukratko bilo to, poyy! :grozan:


Ti onda znas o aerodrimima (sto je ovde tema) vise nego iko?

Link to comment

Zašto nisam iznenađen da će upravo Yoyogi imati nešto da smatra na temu logoreje. Uzgred kako se logoreja piše na tajlandskom? :fantom:

33 minutes ago, Yoyogi said:


Ti onda znas o aerodrimima (sto je ovde tema) vise nego iko?

O aerodrimima (haha isteklo ti vreme za edit! :D) ne znam ama baš ništa, jel su oni predviđeni isključivo za drimlajnere?

Edited by ubibobi
Link to comment
1 minute ago, ubibobi said:

Zašto nisam iznenađen da će upravo Yoyogi imati nešto da smatra na temu logoreje. Uzgred kako se logoreja piše na tajlandskom? :fantom:

O aerodrimima (haha isteklo ti vreme za edit! :D) ne znam ama baš ništa, jel su oni predviđeni isključivo za drimlajnere?


Ne, meni treba deo sekunde da prepoznam svaki vazduhoplov. 
Srdacno vas, bivsi aviomehanicar JAT. 1978.

Link to comment
3 minutes ago, ubibobi said:

Yoyogi letač :fantom:


Nije letac nego aviomehanicar u JAT pre faksa. Onda programer u Rolls Royce, aircraft engines. Ono sto piloti vide na ekranima u cockipt, to tipovi kao Yoyogi programiraju i to im se tako vizuelno prikazuje.

Link to comment

Sad ozbiljno, one zgrade u blizini aerodroma u Bangkoku odakle posmatraš dvogledom avione, jel to stambeni blok ili pripadaju aerodromu tj.tvom bivšem radnom mestu?

Link to comment
15 hours ago, goofs said:

Hvala svima za savete, mogu da podelim onako jedno dosta bedno iskustvo.

 

Bukirali smo wheelchair assistance online uz avionsku kartu kod Air Serbia, nismo nikoga zvali niti cimali. Na polaznoj destinaciji je staramajka cekala jedno 10ak minuta, ali brzo je dobila kolica, medjutim od tada rasulo - stavili su je da ceka u nekoj prostoriji i zaboravili na nju :isuse: tek po cimanju nekih ljudi su skapirali da kasni na let, pa su je jurcali u kolicima kroz aerodrom i utrpali u avion pred samo zatvaranje vrata. Katastrofa. Da napomenem da je bila 2:30h pre leta na aerodromu, tako su je savetovali i zbog kolica i zbog generalno guzve.

Inace, nisam mogao da je cekiram online, pretpostavljam zbog toga jer sam obelezio wheelchair assistance prilikom kupovine karte.

 

Na dolaznoj destinaciji u Bgu je naravno niko nije sacekao, pali s marsa, ali su isto za 10ak minuta doterali kolica i provezli je kroz aerodrom, tu nije bilo problema osim toga sto nisu bili obavesteni. 

Drago mi je da je mama srecno stigla, nazalost uz peripetije.

Iz naseg iskustva poprilicna je lutrija kako ce proci. Donekle zavisi od aerodroma (ja sam se uvek bojala velikih aerodroma ali tamo te sluzbe obicno rade najbolje), ali najvise zavisi kome konkretno dopadne tad kad dodje. To nije posao za koji treba neka sprema i tu se zadesi najrazlicitijeg sveta, od vrlo finih i profesionalnih, do nezainteresovane stoke. 
Doci mnogo ranije nema smisla (iako kazu da treba tako) zato sto ako su kolica potrebna do samog aviona nikoga ne vode do gate-a dok ne krene ukrcavanje, tako da ih special assistance sluzba onda samo napakuje sve u neki ‘tor’ gde cekaju I odakle ih razvoze kad treba. Neko bi trebao da pazi kome je kada let, ali…

U Beogradu ne postoji nikakav sistem, ali uglavnom kako-tako radi.

Hocu da kazem, mama nije imala srece, sutra da ponovi rutu bilo bi drugacije, uglavnom bolje…

  • Hvala 1
Link to comment
14 hours ago, ubibobi said:

Sad ozbiljno, one zgrade u blizini aerodroma u Bangkoku odakle posmatraš dvogledom avione, jel to stambeni blok ili pripadaju aerodromu tj.tvom bivšem radnom mestu?

Stambena zgrada, moj stan

spacer.png

Od kada su, 2011, napravili ovu zgradu u sredini vise ne vidim pistu, vidim poletanja kada su avioni vec uvukli noge

spacer.png

Link to comment

Da, to sam i pretpostavio, dakle ti kao penzionisani aviomehaničar koji je ceo radni vek proveo na aerodromima, sada i pored bezbroj drugih hobija si izabrao da sa terase dvogledom pratiš poletanja i sletanja aviona? :blink:

 

Wtf ako to nije 1/1 profesionalna deformacija ja ne znam šta je :D

 

Verujem, a i nadam se, da si taj stan u samoj blizini aerodroma dobio od firme za besprekornu službu i da to nije bio isključivo tvoj izbor :fantom:

 

  • Haha 2
Link to comment
22 minutes ago, ubibobi said:

Da, to sam i pretpostavio, dakle ti kao penzionisani aviomehaničar koji je ceo radni vek proveo na aerodromima, sada i pored bezbroj drugih hobija si izabrao da sa terase dvogledom pratiš poletanja i sletanja aviona? :blink:

 

Wtf ako to nije 1/1 profesionalna deformacija ja ne znam šta je :D

 

Verujem, a i nadam se, da si taj stan u samoj blizini aerodroma dobio od firme za besprekornu službu i da to nije bio isključivo tvoj izbor :fantom:

 


Ne, ja sam IT inzenjer, tako sam i penziju docekao. To sto sam bio programer microcode (Rolls Royce motori, koji uzima analogne signale iz senzora motora aviona i stavlja pilotima na ekran u cockpit). Sa tim znanjem sam se prosetao koroz vodece svetske firme, nevezane direktno sa avijacijom.
Stan sam kupio od svojih para, cash.

  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...