Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

U Hrvatskoj je izuzetak Zadar gde Ryan ima 13 linija, plus nešto malo u Puli. Nisam siguran šta je problem u Zagrebu, tamošnji cenovnik je za par evra po putniku jači od beogradskog, to ne bi trebalo da je nepremostiv problem. Delom je to zbog jakog prisustva domaćeg prevoznika i drugih legacy prevoznika, s tim da je ZAG sada u privatnoj koncesiji i dobija nov terminal pa će koncesionar verovatno raditi na privlačenju lowcostera jer za njih sigurno postoje putnici. Purgeri se već godinama dovijaju sa svim mogućim i nemogućim alternativama kada treba leteti jer Zagreb kao polazna destinacija ume da bude bolno preskup.

 

U2:

12 linija iz DBK

18 linija iz SPU

4 linije iz PUY

 

FR:

13 linija iz ZAD

1 linija iz OSI

4 linije iz PUY

4 linije iz RJK

 

W6:

1 linija iz SPU

 

 

Ovo su samo 3 najveća LCC, DY i EW npr imaju još gomilu letova.

 

Ono čega nema u HR je LCC letova iz ZAG, ali nema veze sa životom reći da je HR LCC unfriendly tržište.

Link to comment

Ako se uzme u obzir da su bezmalo sve te linije sezonske (izuzetak je jedna Ryanova linija iz Osijeka, jedna Vuelingova linija iz Dubrovnika i dve Eurowings linije iz Splita) onda se može uspostaviti nekakva veza sa životom. Ovo što Wizz i Ryan otvaraju po Sofiji i Nišu su redovne linije namenjene lokalcima/gastosima a ne turistima.

Link to comment

To je u skladu sa karakteristikama aerodroma, svi ti aerodromi imaju svrhu prevashodno da opslužuju turiste u letnjoj sezoni.

 

Reći da je LCC unfriendly bi značilo da LCC nema uopšte, zato što država nameće mere kako bi zaštitila nacionalnu avio-kompaniju, što nije tačno.

LCC ima kad ima putnika, a putnika ima kad je sezona.

Link to comment

DUS aerodrom i 1h izmedju letova, da li je bolje (sigurnije) traziti nesto drugo? Let je Beg-Jfk, Air Berlin a prvi ujutru je JU(/AB).

AB ima i let kasno popodne, tek za 8h sto je idealno za svrljanje po gradu, ali se mom putniku to ne radi.

 

Za iste pare ima i Klm preko Amsterdama sa OK cekanjem (~1.5h) sto je vec redovna ruta.

 

//AB sam gledala jer 1) putnik nikad nije leteo njima pa je znatizeljan 2) mogao bi da skupi nesto za Etihad Guest (valjda)

Link to comment

nije to nesto posebno veliki aerodrom. ja doduse nikad nisam presedao, uvek mi je to bila pocetna/krajnja destinacija. mislim da ti je za tranzit vise nego dovoljno.

 

btw ja za 2 nedelje imam let za dizeldorf sa presedanjem u minhenu za 45 minuta i posle nazad iz dizeldorfa za zagreb preko splita sa 35 minuta izmedju letova :D odlucio sam se da sve stvari nekako spakujem u kabinski prtljag :D

Edited by ikar
Link to comment

DUS aerodrom i 1h izmedju letova, da li je bolje (sigurnije) traziti nesto drugo? Let je Beg-Jfk, Air Berlin a prvi ujutru je JU(/AB).

AB ima i let kasno popodne, tek za 8h sto je idealno za svrljanje po gradu, ali se mom putniku to ne radi.

 

Za iste pare ima i Klm preko Amsterdama sa OK cekanjem (~1.5h) sto je vec redovna ruta.

 

//AB sam gledala jer 1) putnik nikad nije leteo njima pa je znatizeljan 2) mogao bi da skupi nesto za Etihad Guest (valjda)

Trazi nesto drugo. 1h je vrlo nategnuto za let prema SAD. Dovoljno je da avion malo kasni + autobus u DUS i ode mast u propast. Pogotovo sto u dolasku imas jednu bezbedonosnu kontrolu da bi usao na aerodrom sa leta iz Beograda.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

Nisam godinama bio na DUS ali čisto iskustveno preporučio bih AMS kao bolju opciju, tih pola sata viška može da bude presudno™ - pod uslovom da se ne istopi tokom taksiranja u lavirintima Schiphola.

Edited by beowl
Link to comment

Hvala vam :) Ja sam bila na DUS ali nisam presedala. U startu sam se pitala da li je 1h malo riskantno za takvu vrstu presedanja zbog pasoske a ne znam kakvo je stanje sa razdaljinama na terminalu. (Da sam ja u pitanju, uzela bih tu kartu bez mnogo razmisljanja)

 

Bice onda AMS, taj aerodrom moj poznanik zna napamet ali mu se ne svidja sto nekad ne moze na jednom od pocetnih aerodroma da se cekira do kraja pa mora dodatno da se cima sa tim tamo. Moguce da je to kada mu uleti Delta u toj kombinaciji (KLM pa operated by Delta), ne secam se detalja. Isto je imao i moj otac prosle godine kada je leteo JU pa Delta, preko Frankfurta, bas me je zacudilo - uzeli su mu prtljag skroz do kraja a bording dali samo do Fra.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Opet ja. :)

Prijavih se na JU let preko neta po prvi put od kako su to uveli, i pise da se i takva boarding karta mora odstampati. Ja naravno nemam stampac pri ruci. Da li je neko uzimao JU boarding kartu ovim putem a pokazao je na telefonu? Mada verujem da se moze odstampati i na samom BEG aerodromu..

Link to comment

Opet ja. :)

Prijavih se na JU let preko neta po prvi put od kako su to uveli, i pise da se i takva boarding karta mora odstampati. Ja naravno nemam stampac pri ruci. Da li je neko uzimao JU boarding kartu ovim putem a pokazao je na telefonu? Mada verujem da se moze odstampati i na samom BEG aerodromu..

Mozes da je uzmes i na aerodromu - pogotovo ako cekiras prtljag.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Kada klikneš na "odštampaj" pojaviće se dve opcije - štampač i mail. Ako izabereš mail dobićeš na mail e-boarding sa kodom koji može da se očita sa telefonskog ekrana. Nije im to najsrećnije rešeno jer zbunjuje ljude koji nemaju štampač pa misle da su bez opcija.

 

A i ovo što kaže Djems, ako čekiraš prtljag na šalteru će ti svejedno dati boarding.

Link to comment

Poslat je pdf na mejl, nego stvarno zbunjuje to sto iznad svega na toj stranici crvenim slovima pise "morate stampati...".

Link to comment

Da li znate neki poseban sajt za gledanje cena letova unutar same Juzne Amerike? Treba mi konkretno za Peru, cisto me zanima da li postoje neki sajtovi koji nisu od samih aviokompanija (LAN, Star, Peruvian) i na kojima bi karte bile eventualno jeftinije (kao sto je slucaj sa evropskim aviokompanijama, gotovo uvek nadjem jeftinije na tim "mojim" sajtovima, pogotovo kada su LH/Swiss u pitanju)

Link to comment

Da li znate neki poseban sajt za gledanje cena letova unutar same Juzne Amerike? Treba mi konkretno za Peru, cisto me zanima da li postoje neki sajtovi koji nisu od samih aviokompanija (LAN, Star, Peruvian) i na kojima bi karte bile eventualno jeftinije (kao sto je slucaj sa evropskim aviokompanijama, gotovo uvek nadjem jeftinije na tim "mojim" sajtovima, pogotovo kada su LH/Swiss u pitanju)

 

 

https://www.kayak.com.pe/

Edited by jms_uk
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...