Jump to content

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

imao sam najgoru turbulenciju u zivotu, A330-200, pocelo je iznad indijskog okeana a zavrsilo iznad indije. aj putnici sto su zapomagali, nego je osoblje aviona bilo totalno sasrano i pobelelo, kokpit efendija se nije oglasio sem sa cabin crew take your seats, ovi su krenuli da sklanjaju pica sa vrha trolija da ne bi ispolivali putnike pa onda potrcali da se ispovezavaju i verovatno mole bogu u glavi. avion se grubo tresao, propadao i klackao levo desno, pilot je cas davao gas ko sumanut, cas pokusavao da leti na leru, sve vreme menjao visinu da valjda pronadje najmirniji prolaz. trajalo dobrih 30-40 min. posle kada je sve proslo pricali smo sa stjuardima i stjuardesama, svi su bili u fazonu da nikada nisu doziveli ovako nesto, sem neke rumunke koja je rekla da joj je jedino gore iskustvo bilo kada je za vreme onog cunamija pre 5 godina avion uleteo u nekakav vazdusni vrtlog. i sad mi je pred ocima scena u kojoj gledam ispred sebe u one pregradne zidove i gornji prostor za prtljag i sve se krece u ozbiljnim amplitudama. prvo sam mislio da je to labavo vezano da bi bas tako radilo a posle sam prisao i pokusao da svojerucno pomerim zid izmedju ekonomske klase i biznisa....aha, zamalo. enivej, idemo dalje...

 

inace qatar nista posebno, bolji mi je etihad i emirates i po servisu i po komunikaciji u kabini...

 

Jezivo! zamrznut.gif

Podsetilo me na iskustvo porodicnog prijatelja koji je leteo cesto za Indiju 80tih i 90tih, imao je neprijatne turbulencije (koliko sam razumela redovne na toj nekoj ruti, na kojoj moguce da se ne leti vise) a najgora je bila kada je u momentu toliko "propao" avion da se stujardesa, koja je posla da pomogne nekom, maltene zalepila za plafon, kao u crtanom filmu.

 

 

Ako je poenta u tome da je svim putnicima kasnio prtljag, onda ok, nisam čuo da se desilo tako nešto sa legacy carrierom.

 

Dogadjaj je jedan na listi losih momenata na putovanjima doticne osobe (ako odes na tekst, videces sve), a meni je bilo "zanimljivo" to da maltene citavom avionu nije stigao prtljag, pogotovo sto je bio usamljeni let.

S druge strane a sta nema veze sa samim aviokompanijama, cudno mi je da avanturisticke osobe, koje se nalaze na takvim putovanjima, gde stalno lete i prelaze iz jednog aviona u drugi, ne stave nista od stvari "za prvu pomoc" u rucni prtljag. Mozda je potrebno svakom da se desi jednom, pa posle vec drukcije razmislja i sprema torbe.

Link to comment

imao sam najgoru turbulenciju u zivotu, A330-200, pocelo je iznad indijskog okeana a zavrsilo iznad indije. aj putnici sto su zapomagali, nego je osoblje aviona bilo totalno sasrano i pobelelo, kokpit efendija se nije oglasio sem sa cabin crew take your seats, ovi su krenuli da sklanjaju pica sa vrha trolija da ne bi ispolivali putnike pa onda potrcali da se ispovezavaju i verovatno mole bogu u glavi. avion se grubo tresao, propadao i klackao levo desno, pilot je cas davao gas ko sumanut, cas pokusavao da leti na leru, sve vreme menjao visinu da valjda pronadje najmirniji prolaz. trajalo dobrih 30-40 min.

 

Isto pre par nedelja na letu Kuala Lumpur - Amsterdam [samo malo 'jaci' B777]. Kaze mi posle stjuardesa [koja cesto leti tu rutu] da je relativno uobicajena turbulencija na tom prelazu sa Indijskog okeana na kopno kod Indije i da intenzitet zavisi od dodatnih vremenskih uslova. Ja sam morao da drzim case u rukama i [u pocetku dok su bile pune] da ih pomeram u kontra smeru, da se ne prospe sadrzaj :D

 

Iako je ova bila jaka, meni je najgora bila jedna u Americi, u malom A319 - 40 minuta konstantno na ivici oluje. Generalno, mislim da sto je vec/tezi avion - lakse se podnosi.

 

I da, kad kapetan zamoli cabin crew da sedne, znas da ce da bude rough.

 

inace qatar nista posebno, bolji mi je etihad i emirates i po servisu i po komunikaciji u kabini...

 

I meni su definitivno iza ova dva.

Link to comment

e, jms (ili bilo ko drugi), je li sledeća priča "normalna", i da li se može dobiti bilo kakva nadoknada?

 

 

btw pitam za drugaricu, najozbiljnije :lol:

 

 

I had a ticket for a flight with Eithad on Sunday from Saigon to Berlin. It happened that I was among the last in the long line to check in and when I came on the counter, lady said- sorry we cannot board you as we overbooked the seats and that I need to come tomorrow ( ?!?!) Bluntly , just like that. As that is obviously happening on the daily basis.

I do understand that companies do overbook flights, but they ask passengers who is willing to give his/her seat for some compensation.

IS THERE ANY LAW THAT ALLOWS THEM TO BAN ME FROM MY FLIGHT THAT I PAYED REGULARLY?!?

I understand that flight can be in delay or have technical problems and airlines can not do much about it, but this is an UTTER GREED !!!!! No need to say that I feel bullied,used and mislead by this company.

Outcome is that I didn't accept to come the next day, but waited them to find an alternative, which eventually they did- a 24 h flight with multiple stops, mostly 4h long. They didn't offer any upgrade , at least resting in some of their lounges, due to long waiting time between the flights ( I am sure this cost the shitty company nothing, but shows their level of customer service)

But hey, they said 'we are sorry' ( are they?) and gave me 300dol VOUCHER for the next flight with ETIHAD (haha), non transferable and valid one year (hahaha).

After I explained that this is not of any value to me, as I do not plan any trip within 1 year, especially not with them, they suggested to use this voucher for excess luggage ( which excess luggage?!) or limo from airport to home ( the highlight!)

I asked flightright.de for help , but Etihad is not under EU jurisdiction- how come? They do fly to European cities, even my flight from Abu dhabi to Berlin was operated by Air Berlin!

the main question is this- CAN MONEY OR ANY COMPENSATION JUSTIFY and TOLERATE THIS KIND OF AUDACITY ??

If anyone has some suggestion , or at least a swear word, please do not hesitate to share...

Link to comment

 

e, jms (ili bilo ko drugi), je li sledeća priča "normalna", i da li se može dobiti bilo kakva nadoknada?

 

 

btw pitam za drugaricu, najozbiljnije :lol:

 

 

I had a ticket for a flight with Eithad on Sunday from Saigon to Berlin. It happened that I was among the last in the long line to check in and when I came on the counter, lady said- sorry we cannot board you as we overbooked the seats and that I need to come tomorrow ( ?!?!) Bluntly , just like that. As that is obviously happening on the daily basis.

I do understand that companies do overbook flights, but they ask passengers who is willing to give his/her seat for some compensation.

IS THERE ANY LAW THAT ALLOWS THEM TO BAN ME FROM MY FLIGHT THAT I PAYED REGULARLY?!?

I understand that flight can be in delay or have technical problems and airlines can not do much about it, but this is an UTTER GREED !!!!! No need to say that I feel bullied,used and mislead by this company.

Outcome is that I didn't accept to come the next day, but waited them to find an alternative, which eventually they did- a 24 h flight with multiple stops, mostly 4h long. They didn't offer any upgrade , at least resting in some of their lounges, due to long waiting time between the flights ( I am sure this cost the shitty company nothing, but shows their level of customer service)

But hey, they said 'we are sorry' ( are they?) and gave me 300dol VOUCHER for the next flight with ETIHAD (haha), non transferable and valid one year (hahaha).

After I explained that this is not of any value to me, as I do not plan any trip within 1 year, especially not with them, they suggested to use this voucher for excess luggage ( which excess luggage?!) or limo from airport to home ( the highlight!)

I asked flightright.de for help , but Etihad is not under EU jurisdiction- how come? They do fly to European cities, even my flight from Abu dhabi to Berlin was operated by Air Berlin!

the main question is this- CAN MONEY OR ANY COMPENSATION JUSTIFY and TOLERATE THIS KIND OF AUDACITY ??

If anyone has some suggestion , or at least a swear word, please do not hesitate to share...

 

 

EU regulativa ne moze da se primeni zato sto nije letela EU kompanijom ka EU. To sto joj se desilo je IDB [involuntary denied boarding] i nije neuobicajeno.

 

Malo me cudi da nisu prvo probali da nadju nekog volontera [onda je to VDB - voluntary denied boarding], ali to moze da zavisi od raznih faktora [procedure na tom aerodromu, koliko su vremena imali etc].

 

U nedostatku EU zastite, ostavljen si na nemilost avio kompanije i njihovih CoC [conditions of carriage].

 

 

najebace air serbia za ovo  :cry: , sigurno je iz abu dabija letela preko beograda za berlin

 

Nema JU nikakve veze sa ovim:

 

 

even my flight from Abu dhabi to Berlin was operated by Air Berlin!

Link to comment

 

IS THERE ANY LAW THAT ALLOWS THEM TO BAN ME FROM MY FLIGHT THAT I PAYED REGULARLY?!?

 

Na zalost, nema zakona koji im to zabranjuje.

 

Kupovina karte ti omogucava transport od tacke A do tacke B [u nekom razumnom roku] i samo to. Ne garantuje da je direktno [moze biti i preko C i D], niti tacno u vreme na karti, niti u klasi koju je kupio.

 

Naravno, u vecini slucajeva, putnik leti isto kao na karti, ali se desi ponekad da dodje do izmena.

Link to comment

da, tako sam i mislila, ali bolje da proverim kod iskusnih :)

 

btw ispalio je tako mene/nas jednom Air berlin (kao takav, tad još nije ni bilo etihada i ostalih varijanti) a ja bila trudna do zuba i razbesnela se kao ris pa su nam platili (super) hotel na aerodromu do sutradan (i dali vaučer za sledeći let hua hua :D)

Link to comment

Kada stvari krenu na lose, ali tu se ne razlikuju od vecine kompanija, pogotovo ME3 [oni, Emirates i Qatar].

Pa, dobro, ti si eksperat, ali ja gledam ubuduce da letim opet Singaporeom, nedostaju mi one sestra dese.

Link to comment

da, tako sam i mislila, ali bolje da proverim kod iskusnih :)

 

btw ispalio je tako mene/nas jednom Air berlin (kao takav, tad još nije ni bilo etihada i ostalih varijanti) a ja bila trudna do zuba i razbesnela se kao ris pa su nam platili (super) hotel na aerodromu do sutradan (i dali vaučer za sledeći let hua hua :D)

 

Ne znam kad je to bilo, ali pored plaćenog hotela sada imate pravo i na novčanu nadoknadu.

 

Ja sam dobio hotel + 250€ od OS i re-bookirali me na prvi jutarnji let za BEG.

 

U tekstu gore se spominje flightright, što nije loša varijanta kada nekog mrzi da se sam aka sa kompanijama.

Koristio sam ih nekom drugom prilikom, kada mi je let otkazan, pa se me rerutirali i stigao sam na odredište sa više od 4h zakašnjenja.

Predao sam slučaj flighrightu, cimnuli me par puta da im pošaljem autorizaciju da mogu da me zastupaju pred sudom i da im pošaljem instrukcije za plaćanje. Oni uzimaju success fee, tako da su meni samo skinuli sa iznosa koji su naplatili od kompanije - od LH su naplatili 250€, a meni su uplatili nekih 180€ .

Link to comment

Ne znam kad je to bilo, ali pored plaćenog hotela sada imate pravo i na novčanu nadoknadu.

 

Ja sam dobio hotel + 250€ od OS i re-bookirali me na prvi jutarnji let za BEG.

 

 

Zato sto je Austrian EU kompanija.

 

Etihad nije, i EU261/04 direktiva ne vazi za letove ka EU koje obavljaju ne-EU kompanije.

Link to comment

Zato sto je Austrian EU kompanija.

 

Etihad nije, i EU261/04 direktiva ne vazi za letove ka EU koje obavljaju ne-EU kompanije.

 

Ja sam se referisao na njen post gde kaže da imala istu situaciju sa Air Berlinom:

btw ispalio je tako mene/nas jednom Air berlin (kao takav, tad još nije ni bilo etihada i ostalih varijanti)

 

Link to comment

Zato sto je Austrian EU kompanija.

 

Etihad nije, i EU261/04 direktiva ne vazi za letove ka EU koje obavljaju ne-EU kompanije.

 

Da li izvan EU granica IDB zaista funkcioniše bez bilo kakve kompenzacije? Ono, skinu te sa uredno plaćenog leta i zamole™ te da se vratiš sutra, a na tebi je da snosiš sve troškove prenoćišta i hrane do narednog leta? Da li će te smestiti u hotel ili ti ponuditi longe access, to je izvan EU isključivo stvar dobre volje prevoznika i njihovog osećaja za customer service?

Link to comment

Da li izvan EU granica IDB zaista funkcioniše bez bilo kakve kompenzacije? Ono, skinu te sa uredno plaćenog leta i zamole™ te da se vratiš sutra, a na tebi je da snosiš sve troškove prenoćišta i hrane do narednog leta? Da li će te smestiti u hotel ili ti ponuditi longe access, to je izvan EU isključivo stvar dobre volje prevoznika i njihovog osećaja za customer service?

 

Zavisi od kompanije do kompanije. Koliko mi je poznato, zastita potrosaca nije veliki priority kod ME3.

 

Ovde je kompenz bio lounge access i 300USD vaucer [jer je letela ekonomskom klasom i nema FF status].

 

 

Srecom, pa je drugarica trazila [i dobila] re-routing, neko bi bukvalno ostao tu ceo dan...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...