Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Da li putnik ima uopste neka prava na zalbu, i ako ima, kome, u sledecoj skici, cisto me zanima?

 

Situacija gde se na aerodromu preseda sa aviokompanije 1 na aviokompaniju 2, pa prvi let kasni mnogo zbog vremenskih uslova i nemogucnosti sletanja, te putnik gubi svoj drugi let. Ni jednu kompaniju ne zanima, nije njihova krivica, putnik da sedi n sati i ceka da ga ubace na neki sledeci let i to je sve, nikakav vaucer za pice, klopu..?

Link to comment

Vremenski uslovi spadaju u one okolnosti pod kojima nema odštete. Dužni su da putniku obezbede sledeći let, osveženje i prenoćište ukoliko je potrebno.

Link to comment

e jedno pitanje...

 

brat je išao preko turističke agencije na siciliju (jatov čarter). u povratku, imali su neki problem sa izdavanjem potvrda za prtljag, pa je brat dobio neko parče papira, a kaže da je na kofer zalepljen onaj normalni barkod. prtljag se izgubio. prvo su sa našeg aerodroma tražili informacije od katanije, ali su oni izgleda to lepo ignorisali. posle se kao prešlo na pretragu prtljaga po opisu kofera i sadržaja i to nije donelo nikakav rezultat (baš bih se začudio da ta pretraga ikada donese rezultat). još malo pa je mesec dana od toga, kako ide dalja procedura

Link to comment

Da li putnik ima uopste neka prava na zalbu, i ako ima, kome, u sledecoj skici, cisto me zanima?

 

Situacija gde se na aerodromu preseda sa aviokompanije 1 na aviokompaniju 2, pa prvi let kasni mnogo zbog vremenskih uslova i nemogucnosti sletanja, te putnik gubi svoj drugi let. Ni jednu kompaniju ne zanima, nije njihova krivica, putnik da sedi n sati i ceka da ga ubace na neki sledeci let i to je sve, nikakav vaucer za pice, klopu..?

Je li EU aerodrom/kompanija?

Link to comment

Ako si kupio jednu kartu, sa svim presedanjima, onda te moraju smestiti i srediti alternativu. Ako si uzeo posebno dve karte, onda možeš da se slikaš.

Link to comment

e jedno pitanje...

 

brat je išao preko turističke agencije na siciliju (jatov čarter). u povratku, imali su neki problem sa izdavanjem potvrda za prtljag, pa je brat dobio neko parče papira, a kaže da je na kofer zalepljen onaj normalni barkod. prtljag se izgubio. prvo su sa našeg aerodroma tražili informacije od katanije, ali su oni izgleda to lepo ignorisali. posle se kao prešlo na pretragu prtljaga po opisu kofera i sadržaja i to nije donelo nikakav rezultat (baš bih se začudio da ta pretraga ikada donese rezultat). još malo pa je mesec dana od toga, kako ide dalja procedura

Ako dobro razumem poslemesec dana nije nadjen prtljag???
Link to comment

e jedno pitanje...

 

brat je išao preko turističke agencije na siciliju (jatov čarter). u povratku, imali su neki problem sa izdavanjem potvrda za prtljag, pa je brat dobio neko parče papira, a kaže da je na kofer zalepljen onaj normalni barkod. prtljag se izgubio. prvo su sa našeg aerodroma tražili informacije od katanije, ali su oni izgleda to lepo ignorisali. posle se kao prešlo na pretragu prtljaga po opisu kofera i sadržaja i to nije donelo nikakav rezultat (baš bih se začudio da ta pretraga ikada donese rezultat). još malo pa je mesec dana od toga, kako ide dalja procedura

:lolol: Smajli je za "tražili informacije od Katanije". 

 

Dalja procedura je da postoji neka max. vrednost koju aviokompanija mora da ti nadoknadi za izgubljeni prtljag, pa to treba tražiti, jer bog te pita gde je taj kofer završio. A mogao bih da se opkladim da je ostao u Kataniji, gde ga je neko već maznuo.

 

Rok je mislim 2 godine od dana predaje prtljaga, a maksimalne cifre su u US 2.500 USD, u Evropi 1.213,00 EUR. Moraće da napravi što precizniju listu stvari koje su bile u koferu, i da navede otprilike nabavnu vrednost.

Edited by Tresko
Link to comment

Da li putnik ima uopste neka prava na zalbu, i ako ima, kome, u sledecoj skici, cisto me zanima?

 

Situacija gde se na aerodromu preseda sa aviokompanije 1 na aviokompaniju 2, pa prvi let kasni mnogo zbog vremenskih uslova i nemogucnosti sletanja, te putnik gubi svoj drugi let. Ni jednu kompaniju ne zanima, nije njihova krivica, putnik da sedi n sati i ceka da ga ubace na neki sledeci let i to je sve, nikakav vaucer za pice, klopu..?

 

 

Vremenski uslovi spadaju u one okolnosti pod kojima nema odštete. Dužni su da putniku obezbede sledeći let, osveženje i prenoćište ukoliko je potrebno.

 

 

Je li EU aerodrom/kompanija?

 

 

Ako si kupio jednu kartu, sa svim presedanjima, onda te moraju smestiti i srediti alternativu. Ako si uzeo posebno dve karte, onda možeš da se slikaš.

 

 

Nisam mislila na novcanu odstetu, vise kao neki..gest da se putnicima da vaucer za pice ili klopu ako je sledeci let posle dosta sati? Ili toga nema vec 20 godina (ili nikada nije ni bilo)

 

ZNam da obezbede sledeci let na kome ima mesta i nocenje ako je let sutradan. Mada ni tu nije uvek idealno, tj ponekad moras da budes uporan i da se malo svadjas da bi ostvario svoja prava, ali tako to ide.

 

U pitanju je i ovde CDG (ja zbog velikih neprijatnosti od pre 15 godina i izbegavam CDG, i definitivno nikada vise ne bih isla na dalek put sa presedanjem tamo, koliko god da kosta karta, posto se koliko vidim, nije mnogo toga promenilo) i kompanije AS i AF/Delta, karta kupljena kao AF ili Delta paket, ali je naravno let BEG-CDG sa AS. Moj skromni savet je bio da se plati oko 70evra vise za LH grupu ili KLM i Amsterdam, ali nisam htela da ubedjujem putnika, posto je cena karte bila vise nego pristojna, a vreme na CDGu oko 2h, sto je u teoriji dovoljno vremena ako sve ide kako treba. A ako ne ide kako treba, onda svi znamo kakva je dezorganizacija na tom aerodromu i onda cutis i radis sta ti se kaze, i tako je mom putniku i bilo, kasnili su zbog loseg vremena.

 

Sad ja bih pomislila da se dobije neki vaucer za pice do novododeljenog leta koji je bio tek za 6 sati (zapravo na kraju vise, jer je i taj let kasnio zbog promene gejta u poslenjem momentu) ali nije (i realno ta druga kompanija svakako nije kriva zbog nevremena).

 

Kome bi se uopste putnik mogao obratiti u takvoj situaciji?

 

//Ja bih rekla da je tu trebalo sam aerodrom da uskoci, posto bi, da je bilo organizacije, putnici bili sprovedeni na svoj let, ali verujem da je nevreme dovoljni razlog da niko ne mora nista preduzeti

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

evo ja danas džedžanje na bečkom aerodromu 4 sata jer je austrian let za beograd otkazan zbog operational reasons.

 

u poslednjih 15 minuta su skinuli još 2-3 njihova leta...

 

jbm im mamu, upropastiše mi nedelju popodne i prililku da budem malo sa detetom. odvratan osećaj.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...