Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

Navedene stavke jesu činjenice ali to ne čini Er Srbiju nelojalnom konkurencijom. Svi ti popusti i povlastice praktično proističu iz ugovora sa Etihadom kojim se Srbija obavezala da će pomoći Er Srbiju ili direktno ili kroz smanjivanje operativnih troškova. Kako Srbija para nema, izabrana je varijanta sa smanjenjem operativnih troškova na račun aerodroma. Tu se javljaju dva pitanja:

 

1. Da li je za aerodrom bolje da od Er Srbije do kraja 2016-te dobija samo mrvice ali da mu na drugoj strani kapne par miliona transfernih putnika, mnogo veći obim saobraćaja (što sve predstavlja dobru osnovu za razvoj nakon što istekne period subvencionisanja Er Srbije), možda i long haul operacije... ili je bolje da Er Srbije nema, da Jat ode u likvidaciju i da jedna lowcost kompanija bude ubedljivo najveći prevoznik? Ja mislim da je bolje ono prvo, a kretanje vrednosti akcija aerodroma u poslednjih 12 meseci takođe govore u prilog tome:

 

2. Drugo pitanje je da li drugi prevoznici sada redukuju svoje operacije na BEG zbog toga što gube trku sa Er Srbijom usled razlike u tretmanu na aerodromu? To je potpuno pogrešna postavka. Ako želiš da nazoveš Er Srbiju nelojalnom konkurencijom, to pre svega treba da uradiš na osnovu sada već jednogodišnjeg i veoma ozbiljnog dampovanja cena. A to dampovanje nije nivelisano sa uštedom na aerodromu nego ide daleko preko te uštede i dešavalo bi se sve i kada Er Srbija ne bi imala nikakav popust na BEG. To je deo poslovne politike koja će se sprovoditi do kraja 2016-te do kada bi kompanija trebalo da uspostavi stabilno regionalno prisustvo koje neće zavisiti od državnih subvencija ili dampovanih cena.

 

Prevoznici nigde ne ukidaju linije zbog toga što su im aerodromski troškovi preveliki nego zbog toga što ne mogu da napune avion. A razlog što ne mogu da napune avion može da bude slaba tražnja (npr TAP sa Lisabonom) ili bolji učinak drugih prevoznika na istoj liniji. Kao primer možemo da uzmemo Ženevu gde su prošle godine letela tri prevoznika i nijedan od ta tri nije bila Er Srbija. Takmičili su se Swiss, EasyJet i Etihad Regional, gde niko od njih nije uživao bilo kakve povlastice na BEG. I onda se prvo povukao Etihad Regional, pa iza njega i EasyJet, i ostao je Swiss koji razbija na toj liniji i u vreme žestoke konkurencije je nudio određen broj mesta u avionu po ceni od 80-90 evra. Na kraju im se isplatilo i sada će da pokupe kajmak a ja nešto nisam primetio da bilo ko suze gorke roni nad onom dvojicom što su se povukli niti optužuje Swiss da ih je na ovaj ili onaj način oterao sa linije.

 

 

Da, mogla bi da ima ekspanziju jer joj ugovor sa Etihadom garantuje državnu pomoć. Da li će ta pomoć stići u kešu ili kroz aerodrom, nebitno je. Ti postavljaš stvari kao da je neko rekao: "E, hajde da ovima ukinemo sve obaveze na aerodromu pa da vidimo da li će nešto da ispadne iz toga". To je potpuno pogrešna postavka. Smanjenje operativnih troškova Er Srbije kroz aerodrom vrlo je precizno definisano ugovorom između Srbije i Etihada i predstavlja deo plana razvoja kompanije u narednih nekoliko godina. Kao što sam rekao, možemo da diskutujemo na temu da li je trebalo tako ili je trebalo gasiti Jat i u Radule-stilu pokazati Arapima vrata ali što se tiče odnosa Er Srbije i aerodroma to nije nikakva ad hoc brljotina vlade već sastavni deo ugovora sa Etihadom.

 

Kada bi BEG bio u vlasništvu Fraporta ili nekog drugog privatnog operatera za njega bi opet važilo da mora da primenjuje smernice razvoja vazdušnog saobraćaja na osnovu kojeg Er Srbija dobija popuste. Možda bi se sudili sa državom oko toga, možda ne bi ni ulazili u priču pod takvim uslovima i to je verovatno razlog što će aerodrom ostati u državnom vlasništvu još nekoliko godina tj. do isteka perioda subvencionisanja Er Srbije. Ali je vrlo moguće da će nakon toga država za njega dobiti mnogo veće pare nego što bi dobila prodajom aerodroma koji stagnira tu negde oko 3,5M putnika i na kojem nema nikakvog potencijala za dalji rast jer nacionalnog prevoznika nema, Star Alijansa je preuzela transferne putnike, Wizz gasterbajtere i to je to za narednih 30 godina.

 

Inače, Jat je u trenutku kada je bio srozan na 5-6 aviona čak i tako mrtav držao 40% putnika na BEG što ga je činilo najozbiljnijim pojedinačnim faktorom na tom aerodromu. Potpuno je besmisleno odricati ozbiljnost prevozniku koji je tom istom aerodromu skoro pa utrostručio vrednost akcija i povećao mu prihode za trećinu.

 

 

Kakve veze ima struktura putnika? Tvoj argument je bio da postoji lep spisak prevoznika koji su se nakon uspostavljanja Er Srbije povukli sa BEG ili smanjili operacije. A povod za takvu argumentaciju ti je TAP na čiji učinak na liniji za Lisabon Er Srbija ama ničim i nikako nije uticala. Ja sam ti odgovorio da isto tako postoji lep spisak prevoznika koji su se povukli sa BEG pre bilo kakve Er Srbije.

 

Kakve veze ima to što je British Airways leteo na BEG samo zbog transfernih putnika? Leteo je i Jat zbog njih pa nije ukinio liniju zbog toga što je Lufthansa odvlačila transferne putnike u Frankfurt.

 

 

Divne li slučajnosti da se British Airways povukao sa BEG 6 meseci nakon što je Wizz uspostavio liniju za Luton i dobio lep popust na cenovnik u Beogradu. Možda je u pitanju nelojalna konkurencija?

 

 

Za GW sam ti već napisao da su ukinuli Keln pre nego što je postojala Er Srbija i njeni popusti. Štutgart je uvek bio jedna od najboljih Jatovih linija.

Adria je procenila da im se više isplati da idu u codeshare sa Er Srbijom nego da ratuju na liniji za LJU, i to se ispostavilo kao win-win.

Turkish ima dva puta više letova za Istanbul od Er Srbije, a imali bi glatko i tri puta više da se nisu polakomili na par slotova na IST pa ih oteli pod izgovorom da Er Srbija nije naslednik Jata. Srbija nikada ne bi potezala onu priču o reciprocitetu da ovi nisu bandoglavo odbijali sve molbe da uvaže logiku po kojoj bi bilo fer i pošteno da ako Turkish može da uvodi letove za BEG praktično po volji i bira vremena po volji, onda može Er Srbija da dobije jedan dnevni let u dobrom terminu. Sami pali, sami se ubili. Mada se uopšte nisu ubili jer i dalje imaju rast broja putnika na liniji za BEG.

Swiss je pokidao na Ženevi i sve bolje im ide na BEG.

Austrian je blago rečeno uništio Er Srbiju na Beču.

Alitalia je isprašila i Er Srbiju i Easy na Rimu.

Aegean skoro svaki dan šalje A320 iz Atine.

 

I sad ćemo sve to da ignorišemo i da insistiramo na nekakvoj nelojalnoj konkurenciji zbog toga što su Wizzu propali ambiciozni planovi na BEG a Germanwings ukinuo jednu liniju?

 

Složićemo se da Air Serbia na BEG ima privilegovan položaj u odnosu na ostale.

Ako popusti i labavi uslovi plaćanja samo za jednu kompaniju nju ne čine nelojalnom konkurencijom, kako bi ti onda definisao poziciju Air Serbie?

Ne razumem kakvu razliku pravi to sto se Vlada obavezala na ove povlastice? Ja upravo i tvrdim da AS radi dumping cena uz državnu pomoć. Koja se naravno ne ogleda samo u povlasticama na aerodromu, ali one čine sastavni deo državne pomoći, bez koje AS ne bi mogla da sprovodi svoju strategiju dumpingovanja cena.

 

Razilazimo se oko mišljenja šta je bolje za BEG - vidiš ja mislim da je za BEG mnogo zdraviji organski rast, do kojeg bi došlo sa rastom standarda stanovništva, dolaskom novih prevoznika i otvaranjem novih linija. Ne bi bio eksplozivan kakav je ove godine, možda bi BEG tavorio na 4 m putnika narednih par godina, ali bi bio ujednačeniji i mnogo manje zavisan od jedne kompanije i politike.

Ovogodišnji rast putnika na BEG je posledica povećanja transfernih putnika. Air Serbia ove putnike trenutno targetira dobro posloženim konekcijama i niskim cenama. Dok je za ovo prvo AS u mogućnosti da kontroliše, za ovo drugo nisam siguran. Svi smo svesni da je AS politički projekat ove Vlade, jedan od retkih da je koliko-toliko uspešan (odnosno takvim se predstavlja, kakav je zapravo ćemo videti kada vidimo fin. izveštaje). Ja lako mogu da zamislim scenario u kojem, prilikom npr. promene Vlade, dolazi do zakomplikovavanja odnosa sa AS i Arapima. Koliko mi je poznato, Etihad ima prilično lagodan way-out posle pet godina projekta.

 

Uzimanje kretanje cene na Belexu nije ozbiljno :) Uticaj npr. objavljivanja 50% prihoda na cenu na Belexu je malo veći od uticaja suše u Boliviji.

Uostalom, AERO se za godinu dana trgovao u smešnim količinama, kao i ceo Belex - manje od 5m eura. Npr. akcijom Aerodroma Ljubljana se u istom periodu trgovalo 5x više, oko 25m eura.

Link to comment

Razilazimo se oko mišljenja šta je bolje za BEG - vidiš ja mislim da je za BEG mnogo zdraviji organski rast, do kojeg bi došlo sa rastom standarda stanovništva, dolaskom novih prevoznika i otvaranjem novih linija.

 

 

Kakve su ti prognoze za ovo boldovano?

Link to comment

 

Uzimanje kretanje cene na Belexu nije ozbiljno :) Uticaj npr. objavljivanja 50% prihoda na cenu na Belexu je malo veći od uticaja suše u Boliviji.

Uostalom, AERO se za godinu dana trgovao u smešnim količinama, kao i ceo Belex - manje od 5m eura. Npr. akcijom Aerodroma Ljubljana se u istom periodu trgovalo 5x više, oko 25m eura.

 

Belex. :D Imali su oni i momente sa ukupnim obimom trgovanja u vrednosti jednog trosobnog stana dok postoji 80+ brokerskih kuća. To se firma dogovori sa firmom koja im radi reviziju kakav izveštaj žele, to postave kao izveštaj i onda neko treba da trguje akcijama dotične firme na osnovu tog izveštaja. :D  

Link to comment

Kakve su ti prognoze za ovo boldovano?

 

Za samo par meseci, svojim predanim radom, nas Premijer ce.... :)

 

Ne ocekujem nikakav spektakl, kakav bude trend u Europi/svetu, takav ce biti i u Srbiji.

Link to comment

Složićemo se da Air Serbia na BEG ima privilegovan položaj u odnosu na ostale.

Ako popusti i labavi uslovi plaćanja samo za jednu kompaniju nju ne čine nelojalnom konkurencijom, kako bi ti onda definisao poziciju Air Serbie?

 

Kao prevoznika koji će do kraja 2016. godine uživati materijalnu podršku države. Istu onu podršku koju je nekoliko godina uživao jedan strani prevoznik pa niko to nije nazivao ni privilegovanim položajem ni nelojalnom konkurencijom, niti je svako ukidanje neke linije dovodio u vezu sa tim prevoznikom.

 

 

Razilazimo se oko mišljenja šta je bolje za BEG - vidiš ja mislim da je za BEG mnogo zdraviji organski rast, do kojeg bi došlo sa rastom standarda stanovništva, dolaskom novih prevoznika i otvaranjem novih linija. Ne bi bio eksplozivan kakav je ove godine, možda bi BEG tavorio na 4 m putnika narednih par godina, ali bi bio ujednačeniji i mnogo manje zavisan od jedne kompanije i politike.

 

 

Postojanje nacionalnog prevoznika samo po sebi čini njegov matični aerodrom primarno zavisnim od tog prevoznika. Da je Jat otišao u likvidaciju aerodrom bi preko noći izgubio 40% putnika pa bi mu trebalo nekoliko godina samo da se vrati na 3,5 miliona. Dalji rast bi bio, kao što kažeš, bio uslovljen rastom standarda stanovništva (jednog lepog majskog dana) i otvaranjem novih linija koje opet zavisi od rasta standarda stanovništva ili razvoja turističkog sektora (i jedno i drugo jednog lepog majskog dana). Vazdušni saobraćaj u gomili zemalja se lepo razvija u uslovima velike zavisnosti od jednog prevoznika, ne vidim zašto je za Srbiju to neki specijalan problem. Da, nacionalni avio prevoznik je veoma skupa igračka i ja lično ga u zemlji kao što je Srbija ne bih pravio od nule već bih tražio neke druge modele. Ali kada prevoznik već postoji, ima kakvu-takvu infrastrukturu i know how, i zapošljava neke ljude, onda bih uvek probao da ga spasem ako se ukaže dobra mogućnost. Likvidacija se uvek može odraditi kada se više nema kud.

 

 

Ovogodišnji rast putnika na BEG je posledica povećanja transfernih putnika. Air Serbia ove putnike trenutno targetira dobro posloženim konekcijama i niskim cenama. Dok je za ovo prvo AS u mogućnosti da kontroliše, za ovo drugo nisam siguran. Svi smo svesni da je AS politički projekat ove Vlade, jedan od retkih da je koliko-toliko uspešan (odnosno takvim se predstavlja, kakav je zapravo ćemo videti kada vidimo fin. izveštaje). Ja lako mogu da zamislim scenario u kojem, prilikom npr. promene Vlade, dolazi do zakomplikovavanja odnosa sa AS i Arapima. Koliko mi je poznato, Etihad ima prilično lagodan way-out posle pet godina projekta.

 

Etihad ima lagodan way out ali trenutno nema nijedan razlog da ga poteže jer je Er Srbija za sada ispunila sva očekivanja. Sad, druga je stvar to što u zemlji Srbiji promena izvršne vlasti znači da sve što je prethodna vlast uradila ima da bude demontirano i uništeno. U normalnim zemljama nova vlada najnormalnije nastavlja realizaciju strategijskih projekata koje su počeli njihovi prethodnici. U Srbiji svaka promena vlasti inicira javne pozive na nacionalizaciju, konfiskaciju, isterivanje stranog partnera i sve ostale metode koje proističu iz srpskog shvatanja poslovanja. Ja se slažem da upravo taj idiotski mentalitet predstavlja najveću buduću pretnju za Er Srbiju ali za to svakako nije kriv Etihad. Oni su sa svoje strane uradili šta je trebalo i ne mogu da utiču na to što su srpski političari širom sveta poznati po svojoj spremnosti da kompletno unište i spale sve ono što nisu njihove lične kombinacije iz kojih oni lično ne izvlače kešovinu. Zbog toga su i insistirali na ugovoru koji im garantuje lagan izlaz u slučaju nužde, jer odlično znaju sa kakvim razbojnicima imaju posla. Ja bih potpuno isto postupio na njihovom mestu. 

 

Uzimanje kretanje cene na Belexu nije ozbiljno :) Uticaj npr. objavljivanja 50% prihoda na cenu na Belexu je malo veći od uticaja suše u Boliviji.

Uostalom, AERO se za godinu dana trgovao u smešnim količinama, kao i ceo Belex - manje od 5m eura. Npr. akcijom Aerodroma Ljubljana se u istom periodu trgovalo 5x više, oko 25m eura.

 

Naravno, kada cifre ne idu u prilog našoj teoriji mi ćemo ih proglasiti za neozbiljne. Ali da je vrednost akcija ne daj bože pala nakon osnivanja Er Srbije to bi bio jedan od ključnih i uvek ponovljenih argumenata o štetnosti posla, tada ne bi bilo poređenja sa Bolivijom :)

Akcijama se trguje u smešnom obimu iz prostog razloga što ih je samo 16% u opticaju. Država svojih 84% ne pušta na tržište a mnogi građani odlažu prodaju jer vide da vrednost raste i da se oko aerodroma nešto "kuva" (koncesija, privatizacija). I koliko god da je Belex smešan kao pojava, vrednost akcija BEG se na njemu udvostručila a to nije mogla da uradi da za njom nije postojala tražnja.

 

Da ponovim još jednom, nama od početka ove priče izmiče mogućnost da diskutujemo na temu: "Da li je bolje ulagati pare u nacionalnog avio prevoznika ili razvijati vazdušni saobraćaj na neki drugi način" jer se kao tema stalno nameće nekakvo iskonsko zlo koje se zove Er Srbija i koje ima da uništimo bez milosti čim padne psiholabudov režim. Takva atmosfera je stvorena od strane političara, njihovih biltena i botova, i kao takva uglavnom stiže i na forume tako da se nikada ne stiže do neke kvalitetne analize. Sve uglavnom ostaje na "mi vs. oni" i kako će naša vlast rušiti sve ono što je njihova pravila. Ali to u Srbiji nije ništa novo, to nam je modus operandi već 200 godina i tu nema nikakvih znakova nekakvog poboljšanja društvene svesti.

Link to comment

Izvinjavam se na eventualnom trolovanju. Ja obicno imam 3 poletanja iz Beograda svakog meseca. Prosle godine leteo u avionu sa 20-30 putnika. Minimum je bio 12 putnika + 6 clanova posade. Danas, godinu dana kasnije, let je bio popunjen 100% pa sam morao da letim sa LH preko Frankfurta. Velika vecina putnika na "mom" AS letu je u tranzitu. Koliko sam se prosle godine plasio da ce mi ukinuti let, toliko se sada nadam da ce pojacati letove na 2 dnevno.

 

Toliko od obicnog putnika.

Link to comment

Izgleda da nam je neko odneo jedan kofer sa trake

Samo se pitam da li slučajno ili namerno <_<

Uh, bre, pa kako?

 

Mozda se zaglavio negde i nije stigao do trake?

 

Jeste li prijavili? Nadam se da nije bilo nista vredno unutra.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...