Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

Ja bih strajkovao kod tebe ili bih promjenio firmu.

 

Njemci ocigledno imaju bolje sindikate od nasih.

Jesi li ti i dalje u Alstom-u?

Edited by borris_
Link to comment

Ja bih strajkovao kod tebe ili bih promjenio firmu.

 

 

strajkovi su isto ukinuti  :D 

za ovo drugo nema problema, samo ovi moji sto znaju da rade imaju primanja 2-3 puta veca nego na startu, izmedju ostalog jer nemaju vremena da potrose radnu nedelju zbog 2 dana na sajmu  :happy:  

 

sajmovi u kini su obicno 3 dana utorak-cetvrtak, ali u cetvrtak vec oko 12h krece pakovanje i nema tu ozbiljnog posla (ako ga uopste ima na sajmovima). standardno se uzima prvi let pek-sha, sletimo u utorak oko 9, za 45-60 min brzim vozom stizemo na sajam, sledeci dan posle sajma na aerodrom, u cetvrtak u 9 svi na poslu.

Link to comment

Ovo je prilično na tragu onog što sam ja napisao - letovi se smanjuju (i) zbog uskrsavanja Air Serbie.

Ono oko čega se čega se očigledno ne slažemo je to da li AS predstavlja nelojalnu konkurenciju ili ne.

Činjenica je da AS ima:

1. popuste koje ni jedan drugi prevoznik na BEG nema

2. uslove plaćanja, tj mogućnost neplaćanja aerodromskih usluga, koje ni jedan drugi prevoznik na BEG nema.

 

Meni je ovo klasičan primer nelojalne konkurencije, ali sam voljan i da čujem drugačije mišljenje.

 

Navedene stavke jesu činjenice ali to ne čini Er Srbiju nelojalnom konkurencijom. Svi ti popusti i povlastice praktično proističu iz ugovora sa Etihadom kojim se Srbija obavezala da će pomoći Er Srbiju ili direktno ili kroz smanjivanje operativnih troškova. Kako Srbija para nema, izabrana je varijanta sa smanjenjem operativnih troškova na račun aerodroma. Tu se javljaju dva pitanja:

 

1. Da li je za aerodrom bolje da od Er Srbije do kraja 2016-te dobija samo mrvice ali da mu na drugoj strani kapne par miliona transfernih putnika, mnogo veći obim saobraćaja (što sve predstavlja dobru osnovu za razvoj nakon što istekne period subvencionisanja Er Srbije), možda i long haul operacije... ili je bolje da Er Srbije nema, da Jat ode u likvidaciju i da jedna lowcost kompanija bude ubedljivo najveći prevoznik? Ja mislim da je bolje ono prvo, a kretanje vrednosti akcija aerodroma u poslednjih 12 meseci takođe govore u prilog tome:

 

Untitled.jpg

 

2. Drugo pitanje je da li drugi prevoznici sada redukuju svoje operacije na BEG zbog toga što gube trku sa Er Srbijom usled razlike u tretmanu na aerodromu? To je potpuno pogrešna postavka. Ako želiš da nazoveš Er Srbiju nelojalnom konkurencijom, to pre svega treba da uradiš na osnovu sada već jednogodišnjeg i veoma ozbiljnog dampovanja cena. A to dampovanje nije nivelisano sa uštedom na aerodromu nego ide daleko preko te uštede i dešavalo bi se sve i kada Er Srbija ne bi imala nikakav popust na BEG. To je deo poslovne politike koja će se sprovoditi do kraja 2016-te do kada bi kompanija trebalo da uspostavi stabilno regionalno prisustvo koje neće zavisiti od državnih subvencija ili dampovanih cena.

 

Prevoznici nigde ne ukidaju linije zbog toga što su im aerodromski troškovi preveliki nego zbog toga što ne mogu da napune avion. A razlog što ne mogu da napune avion može da bude slaba tražnja (npr TAP sa Lisabonom) ili bolji učinak drugih prevoznika na istoj liniji. Kao primer možemo da uzmemo Ženevu gde su prošle godine letela tri prevoznika i nijedan od ta tri nije bila Er Srbija. Takmičili su se Swiss, EasyJet i Etihad Regional, gde niko od njih nije uživao bilo kakve povlastice na BEG. I onda se prvo povukao Etihad Regional, pa iza njega i EasyJet, i ostao je Swiss koji razbija na toj liniji i u vreme žestoke konkurencije je nudio određen broj mesta u avionu po ceni od 80-90 evra. Na kraju im se isplatilo i sada će da pokupe kajmak a ja nešto nisam primetio da bilo ko suze gorke roni nad onom dvojicom što su se povukli niti optužuje Swiss da ih je na ovaj ili onaj način oterao sa linije.

 

Druga stvar oko koje se ne slažemo je tvrdnja da je AS izrasla u koliko-toliko ozbiljan faktor.

Odnosno, da se bolje izrazim, ne mislim ja da AS nije ozbiljan faktor na BEG, nego da je to postala upravo zbog odnosa koje ima sa BEG, a koji su očigledno nametnuti od strane države.

Da li bi neki drugi prevoznik mogao da zadrži ove popuste kada ne bi plaćao svoje obaveze? Ili da li bi BEG ostavio ovakve uslove AS da nije u vlasništvu države, nego npr. Fraporta?

Da li misliš da bi mogla da ima ovakvu ekspanziju kada bi morala da plaća svoje obaveze?

 

 

Da, mogla bi da ima ekspanziju jer joj ugovor sa Etihadom garantuje državnu pomoć. Da li će ta pomoć stići u kešu ili kroz aerodrom, nebitno je. Ti postavljaš stvari kao da je neko rekao: "E, hajde da ovima ukinemo sve obaveze na aerodromu pa da vidimo da li će nešto da ispadne iz toga". To je potpuno pogrešna postavka. Smanjenje operativnih troškova Er Srbije kroz aerodrom vrlo je precizno definisano ugovorom između Srbije i Etihada i predstavlja deo plana razvoja kompanije u narednih nekoliko godina. Kao što sam rekao, možemo da diskutujemo na temu da li je trebalo tako ili je trebalo gasiti Jat i u Radule-stilu pokazati Arapima vrata ali što se tiče odnosa Er Srbije i aerodroma to nije nikakva ad hoc brljotina vlade već sastavni deo ugovora sa Etihadom.

 

Kada bi BEG bio u vlasništvu Fraporta ili nekog drugog privatnog operatera za njega bi opet važilo da mora da primenjuje smernice razvoja vazdušnog saobraćaja na osnovu kojeg Er Srbija dobija popuste. Možda bi se sudili sa državom oko toga, možda ne bi ni ulazili u priču pod takvim uslovima i to je verovatno razlog što će aerodrom ostati u državnom vlasništvu još nekoliko godina tj. do isteka perioda subvencionisanja Er Srbije. Ali je vrlo moguće da će nakon toga država za njega dobiti mnogo veće pare nego što bi dobila prodajom aerodroma koji stagnira tu negde oko 3,5M putnika i na kojem nema nikakvog potencijala za dalji rast jer nacionalnog prevoznika nema, Star Alijansa je preuzela transferne putnike, Wizz gasterbajtere i to je to za narednih 30 godina.

 

Inače, Jat je u trenutku kada je bio srozan na 5-6 aviona čak i tako mrtav držao 40% putnika na BEG što ga je činilo najozbiljnijim pojedinačnim faktorom na tom aerodromu. Potpuno je besmisleno odricati ozbiljnost prevozniku koji je tom istom aerodromu skoro pa utrostručio vrednost akcija i povećao mu prihode za trećinu.

 

AF i BA nikada nisu ni leteli za BEG zbog P2P putnika, nego zbog transfernih.

U tom segmentu je LH uvek bila najjača na BEG, npr. transferni putnici su ranije morali da vade UK tranzitnu vizu (ne znam da li je i dalje slučaj), tako da je to bilo dosta demotivišuće za potencijalne BA putnike.

 

 

Kakve veze ima struktura putnika? Tvoj argument je bio da postoji lep spisak prevoznika koji su se nakon uspostavljanja Er Srbije povukli sa BEG ili smanjili operacije. A povod za takvu argumentaciju ti je TAP na čiji učinak na liniji za Lisabon Er Srbija ama ničim i nikako nije uticala. Ja sam ti odgovorio da isto tako postoji lep spisak prevoznika koji su se povukli sa BEG pre bilo kakve Er Srbije.

 

Kakve veze ima to što je British Airways leteo na BEG samo zbog transfernih putnika? Leteo je i Jat zbog njih pa nije ukinio liniju zbog toga što je Lufthansa odvlačila transferne putnike u Frankfurt.

 

Wizz nikada nije ni bio konkurencija nijednoj od kompanija koje su se povukle, jer su njihovo tržište pre svega gastarbajteri, što se može videti i po izboru linija.

 

 

Divne li slučajnosti da se British Airways povukao sa BEG 6 meseci nakon što je Wizz uspostavio liniju za Luton i dobio lep popust na cenovnik u Beogradu. Možda je u pitanju nelojalna konkurencija?

 

Sa druge strane, Germanwings, Adria, Turkish, Lufthansa, Swiss, da nabrojim samo neke, jesu konkurencija AS.

 

 

Za GW sam ti već napisao da su ukinuli Keln pre nego što je postojala Er Srbija i njeni popusti. Štutgart je uvek bio jedna od najboljih Jatovih linija.

Adria je procenila da im se više isplati da idu u codeshare sa Er Srbijom nego da ratuju na liniji za LJU, i to se ispostavilo kao win-win.

Turkish ima dva puta više letova za Istanbul od Er Srbije, a imali bi glatko i tri puta više da se nisu polakomili na par slotova na IST pa ih oteli pod izgovorom da Er Srbija nije naslednik Jata. Srbija nikada ne bi potezala onu priču o reciprocitetu da ovi nisu bandoglavo odbijali sve molbe da uvaže logiku po kojoj bi bilo fer i pošteno da ako Turkish može da uvodi letove za BEG praktično po volji i bira vremena po volji, onda može Er Srbija da dobije jedan dnevni let u dobrom terminu. Sami pali, sami se ubili. Mada se uopšte nisu ubili jer i dalje imaju rast broja putnika na liniji za BEG.

Swiss je pokidao na Ženevi i sve bolje im ide na BEG.

Austrian je blago rečeno uništio Er Srbiju na Beču.

Alitalia je isprašila i Er Srbiju i Easy na Rimu.

Aegean skoro svaki dan šalje A320 iz Atine.

 

I sad ćemo sve to da ignorišemo i da insistiramo na nekakvoj nelojalnoj konkurenciji zbog toga što su Wizzu propali ambiciozni planovi na BEG a Germanwings ukinuo jednu liniju?

Link to comment

Jesam imao trenutke tipa "koji mi je qrac trebalo", ali mi na kraju bi bas drago. A da ne govorim o tome kako mi vise nikada nijedno putovanje avionom nece biti dugo :)

 

e to, to. svaki put, ma zapravo postade moto. haha.

(iako se prilicno poistovecujem i sa onim "...na kraju bi bas drago." al' da je daleko, daleko je. to je zaista neosporivo.)

Link to comment

joj

 

meni se ide u Australiju, ali se između ostalog malo plašim i tog leta

 

npr 6-7 sati do Dohe mi je bilo već ono malo "khm khm", a onda kad je deo aviona reklo da sad tek ide dalje za Australiju baš mi ih je bilo žao...

 

tako da ja bih uvek birala opciju što kraće to bolje

 

mada ja i nisam neka interkontinentalna faca, bila u USA (i poremetila bioritam najstrašnije, samo pri povratku doduše), i u Dohi (to je sve bilo ok ali kao što rekoh vrlo granično)

Link to comment

Evo detalja o pomenutom povećanju frekvencija na nekim linijama, možda će nekom biti od koristi:

 

Tirana - sa 3 na 7 letova nedeljno

Amsterdam - sa 7 na 10 letova nedeljno
Copenhagen - sa 7 na 9 letova nedeljno
Stockholm - sa 7 na 10 letova nedeljno
Banja Luka - sa 7 na 9 letova nedeljno
Warsaw - sa 7 na 8 letova nedeljno
Ljubljana - svi večernji letovi + tri jutarnja prelaze sa ATR na B733
Zagreb - pet letova nedeljno prelazi sa na B733, ostalih 9 ostaju na ATR
Split, Dubrovnik - dodatni letovi tokom letnje sezone

I Germanwings se vraća na Stuttgart dva puta nedeljno tokom letnje sezone.

Link to comment

Beowl imas li neki grafikon broja putnika na BEG pre i posle Etihada?

 

Evgi (novembar i decembar 2013-te takođe spadaju u period Etihada ali u principu mogu da se porede godišnji učinci):

 

qx5s20.png

 

2zxpboi.png

 

2vabnew.png

Edited by beowl
Link to comment

EKSKLUZIVNO: Sutra u Pres sali Vlade Srbije konferencija za novinare ministarke saobraćaja Zoke Mihajlović povodom početka letova WizzAir-a sa aerodroma u Nišu ...

Link to comment

Pa super. 

 

A nece biti problem ni da se skokne do Nisa po potrebi. A gde je u Nisu aerodrom?

 

 

edit: nadjoh, severo-zapadno od centra, blizu autoputa, sto donosi jos koji min blize BGu :)

Edited by Timmy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...