Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

Dzaba se trudite on truje na raznim sajtovima sa tom teorijom o TAPu. Postoji interes u BGD za Lisabon puno ljudi tamo putuje u organizaciji turstickih agencija i onda nije problem ni vreme poletanja, ali zimskoj sezoni bi morali da idu kombinovani let preko BCN. Ako naravno srede broj aviona u floti.

Link to comment

Beowl,

 

U tvom postu si naveo:
Germanwings je ukinuo Keln u vreme kada nikakva Er Srbija nije postojala...

 

Taj deo Nemacke je pokriven:

BEG-DUS - AS let svaki dan, ranije je isla i LH

BEG-DTM - Wizz 3 ili 4 puta nedeljno

+ 3-4 leta do FRA (LH i AS).

 

U takvim uslovima nema mesta za GW.

 

Slicno se desava i sa GW letovima za STR. Postoji direktan let AS i vrlo povoljni letovi LH preko FRA. 

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

Ne mora nužno da znači da nema mesta. Svako ima pravo da se oproba na nekoj liniji. Ako se napravi prevelika gužva, neko će se povući. To smo videli na Beču, videli smo na Ženevi, videli smo i na Rimu.

 

Tvoj post takođe ide u prilog argumentu da ne postoji neka famozna nelojalna konkurencija od strane Er Srbije, već GW jednostavno nije uspeo da se izbori za dobru popunjenost na liniji.

Link to comment
Slicno se desava i sa GW letovima za STR. Postoji direktan let AS i vrlo povoljni letovi LH preko FRA. 

 

 

:P

 

salu na stranu, kritika je urodila plodom -_- , sredinom januara 2015 povratna karta FRA-BEG je oko 160 evra, sto je nivo JAT-a od pre nekoliko godina. nadam se da ce tako i ostati, barem van sezone.

 

inace, da jos jednom pohvalim emirates za udobnost, servis, hranu, ljubaznost, entertejnment, tacnost i pre svega cenu :ziga:

Link to comment

Ja stigao u Sydney Emirates-ovim A380, sve je bilo super. Cijena nije bas bila povoljna, 1800€. Prvi put imam kartu koja kosta toliko. U januaru opet dolazim ovdje ali ovaj put preko Singapura a cijena je jos skuplja.

Link to comment

Što se tiče smanjenja prisustva stranih prevoznika u Beogradu, u pitanju je logičan proces koji nema nikakve veze sa nelojalnom konkurencijom. Sasvim je normalna stvar da kada se u nekoj zemlji nacionalni prevoznik raspada, prisustvo stranih prevoznika jača. Isto tako je sasvim normalno da ukoliko se situacija preokrene pa nacionalni prevoznik iz polumrtvog raspada vaskrsne u koliko-toliko ozbiljan faktor, strani prevoznici će redukovati svoje prethodno povećano prisustvo jer moraju da vrate balans. Ovo pogotovo važi za mala i relativno bedna tržišta kao što je srpsko gde jednostavno ne postoji tržišni potencijal koji bi napravio kolač od kojeg bi mogli da se najedu i nacionalni prevoznik i jedno 30 stranih prevoznika, i da bude po tri konkurenta na svakoj liniji i da se ratuje cenama na opšte zadovoljstvo putnika. To ne biva, i zato je drastično povećanje broja operacija Er Srbije dovelo do procentualnog smanjenja broja operacija stranih prevoznika.

 

Ovo je prilično na tragu onog što sam ja napisao - letovi se smanjuju (i) zbog uskrsavanja Air Serbie.

Ono oko čega se čega se očigledno ne slažemo je to da li AS predstavlja nelojalnu konkurenciju ili ne.

Činjenica je da AS ima:

1. popuste koje ni jedan drugi prevoznik na BEG nema

2. uslove plaćanja, tj mogućnost neplaćanja aerodromskih usluga, koje ni jedan drugi prevoznik na BEG nema.

 

Meni je ovo klasičan primer nelojalne konkurencije, ali sam voljan i da čujem drugačije mišljenje.

 

Druga stvar oko koje se ne slažemo je tvrdnja da je AS izrasla u koliko-toliko ozbiljan faktor.

Odnosno, da se bolje izrazim, ne mislim ja da AS nije ozbiljan faktor na BEG, nego da je to postala upravo zbog odnosa koje ima sa BEG, a koji su očigledno nametnuti od strane države.

Da li bi neki drugi prevoznik mogao da zadrži ove popuste kada ne bi plaćao svoje obaveze? Ili da li bi BEG ostavio ovakve uslove AS da nije u vlasništvu države, nego npr. Fraporta?

Da li misliš da bi mogla da ima ovakvu ekspanziju kada bi morala da plaća svoje obaveze?

 

 

Da dodam i da je Wizz ukinuo liniju za Rim u vreme kada Er Srbija nije bila ni u najavi a jedini povlašćen prevoznik na aerodromu je bio upravo Wizz. Germanwings je ukinuo Keln u vreme kada nikakva Er Srbija nije postojala, Cimber je ukinuo Kopenhagen mnogo pre nego što se pojavila Er Srbija, AirBaltic je ukinuo Rigu pre bilo kakve Er Srbije, LOT je ukinuo Varšavu pre Er Srbije pa je ponovo vratio nakon što je došla Er Srbija i uvela tu liniju. Air France i British Airways su prestali da lete u Beograd pre bilo kakve Er Srbije. Verovatno su imali kristalnu kuglu kojom su predvideli nelojalnu konkurenciju pa su na vreme izašli. Ili je možda srpsko tržište toliko mizerno da je njima tu bio sasvim dovoljan codeshare sa mrtvim Jatom da im dovuče nešto malo transfernih i O&D putnika. Sve to se dešavalo u vreme kada je Wizz uživao lepe povlastice na aerodromu pa niko nije povezao sve ove redukcije i povlačenja sa njima (kao što nije ni trebalo da povezuje).

 

Avio biznis je malkice kompleksnija jednačina od: "Aha, ovaj je dobio popust i dampuje, a ovaj je smanjio broj letova i ukinuo jednu liniju, ergo te dve stvari su uzročno-posledično povezane".

 

 

AF i BA nikada nisu ni leteli za BEG zbog P2P putnika, nego zbog transfernih.

U tom segmentu je LH uvek bila najjača na BEG, npr. transferni putnici su ranije morali da vade UK tranzitnu vizu (ne znam da li je i dalje slučaj), tako da je to bilo dosta demotivišuće za potencijalne BA putnike.

 

Wizz nikada nije ni bio konkurencija nijednoj od kompanija koje su se povukle, jer su njihovo tržište pre svega gastarbajteri, što se može videti i po izboru linija.

Sa druge strane, Germanwings, Adria, Turkish, Lufthansa, Swiss, da nabrojim samo neke, jesu konkurencija AS.

Link to comment

Ja stigao u Sydney Emirates-ovim A380, sve je bilo super. Cijena nije bas bila povoljna, 1800€. Prvi put imam kartu koja kosta toliko. U januaru opet dolazim ovdje ali ovaj put preko Singapura a cijena je jos skuplja.

 

ako nije biznis klasa onda jbga, ja pre neki dan od frankfurta do kuala lumpura za 680, mada imamo valjda neki popust kao firma, moze biti da je oko 800 realna cena. i to a380 frankfurt-dubai, pa b777 od dubaija za melburn, sa stopom u KL. lufthanza je oko 1800 € do malezije, katar je jos, sem emiratesa, bio ispod 1000€. ekonomi.

Edited by Parsons
Link to comment

Pa kad nemate sindikat kao mi ;) Ne sme da se ni putuje ni radi duze od 10 sati na dan. Sem kad sam pristanes na to. Uglavnom, za Australiju se kod nas putuje 3 dana. 2 prenocista po izboru. Ja sam za Maleziju uzeo presedanje u Dubaiju. Nema sanse da sedim 14 sati u avionu.

Link to comment

o boze, kad bi u tranzitu trebalo da provedem 3 dana umesto da 2 od ta 3 provedem uzivajuci na finalnoj destinaciji, ladno bi se roknuo. ko zna koliko sam el cheapo karata u zivotu propustio zbog takvih aranzmana. beograd varsava amsterdam buenos aires za 400e. sa kuntom u varsavi i amsterdamu. i slicno tome.

Link to comment

odbio bi sidnej-singapur-doha-beograd npr. na racun firme? putujes, vidis svet i dobijas platu i dnevice, radni dan kao i svaki drugi?

privatno je nesto drugo, za to se slazem.

Link to comment

Putovao prosle godine u Brizbejn na samo nedelju dana, dva presedanja, 30 sati. Nista nocenje usput, samo tusiranje u Abu Dabiju. Jesam imao trenutke tipa "koji mi je qrac trebalo", ali mi na kraju bi bas drago. A da ne govorim o tome kako mi vise nikada nijedno putovanje avionom nece biti dugo :)

Link to comment

odbio bi sidnej-singapur-doha-beograd npr. na racun firme? putujes, vidis svet i dobijas platu i dnevice, radni dan kao i svaki drugi?

privatno je nesto drugo, za to se slazem.

 

u svim ofisima kompanije osim naseg i dalje imaju dnevnice, ja sam to ukinuo. zato mi dva dana sajma odradimo za 30h sa jednim nocenjem i dva leta, a kolege iz centrale potrose za isti posao nedelju dana. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...