Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

već sam rekao i ponavljam, iz ove kloake od države se mora otići.

 

da...i to najverovatnije nekim vezanim letom lufthanse i njenih prirepaka :D

Link to comment

Ebga, linčujte me ali ovde crno na belo piše da Srbija "tera" Wizz iz Beograda tako što odbija da mu podstiče™ letove. Prejako im je ovo tumačenje po kojem odbijanje subvencija za Wizz znači da je podsticajna šema (kakav izraz, bogte) skrojena tako da štiti nekog drugog.

 

Prvo je pitanje šta je to podsticaj i šta on podrazumeva tačnije šta je to konkretno podiglo cenu za 40%? Npr, ako država  zarađuje manje od tih letova, to je ipak više nego što bi zarađivala od nula letova. Ili ih je državno namerno oterala da bi podstakla svoje tj Air Serbia letove. Zato kažem, pitanje je šta je konkretno rezultovalo poskupljenje. 

 

Drugo, što moramo da budemo među najskupljim aerodromima u Evropi, ako je to istina?

Link to comment

Beograd uopšte nije među najskupljim aerodromima u Evropi nego je najskuplji za Wizz standarde koji počivaju na korišćenju sporednih aerodroma i uživanju masnih subvencija na onim glavnim.

 

Subvencije su zlo, ko god da ih prima. Ako je nešto ojadilo ovu kloaku od države u poslednjih pet godina, to je uspostavljanje ekonomskog modela koji kompletno počiva na subvencijama. Linčujte me opet ali ja mislim da ne treba da tolerišemo neke subvencije samo zbog toga što lično možemo da imamo koristi od njih. Subvencionisanje je fundamentalno pogrešan pristup.

Link to comment

da...i to najverovatnije nekim vezanim letom lufthanse i njenih prirepaka :D

 

Ali ne narednih dana :fantom:

 

 

FRANKFURT - Piloti nemačke "Lufthanze" stupili su danas u trodnevni štrajk zbog koga je ta aviokompanija otkazala 3.800 letova, što će stvoriti neprilike za oko 425.000 putnika.

 

Ova obustava rada mogla bi da bude jedan od najvećih štrajkova u istoriji "Lufthanze", navodi agencija Rojters.

Sindikat, koji zastupa prava 5.400 pilota, organizovao je štrajk zbog neispunjavanja zahteva da se zadrže postojeća pravila u vezi sa njihovim penzionisanjem.

 

Portparolka aviokompanije danas je pozvala sindikat na novu rundu razgovora. "Naša želja je da krenemo sa razgovorima što pre, čak i dok traje štrajk jer mislim da možemo da nađemo dobro rešenje", rekla je Barbara Šedler za Rojters.

 

 

Foto: AP

Jutros je mirno na aerodromu u Frankfurtu, trećoj po veličini evropskoj vazdušnoj luci, kao i na aerodromu u Minhenu, s obzirom da su putnici ranije bili obavešteni o otkazivanju letova.

Lufthanza, koja je u prošlonedeljnom kratkom štrajku upozorenja otkazala oko 600 letova, ponudila je pogođenim putnicima u najavljenom štrajku besplatnu promenu termina leta.

 

Nemački ministar transporta Aleksander Dobrint pozvao je "Lufthanzu" i sindikat da brzo pronađu rešenje za dobrobit putnika. Ovaj štrajk će da pogodi i "Lufthanzinu" niskotarifnu kompaniju "Džerman vings".

 

Tarifni pregovori neuspešno traju već dve godine, a situacija se dodatno iskomplikovala kada je "Lufthanza" jednostrano otkazala svoje obaveze za takozvane prelazne penzije za pilote i letačko osoblje, kako bi oni prevremeno imali mogućnost da napuste profesiju.

 

Iz sindikata pilota brane štrajk, kao sredstvo u borbi za bolje zarade i uslove rada i kažu da je njihov zahtev za 10 odsto povišice "potpuno u okviru uobičajenih zahteva" i da su piloti u proteklih deset godina ubedljivo lošije prolazili nego drugi zaposeni-zemaljsko i osoblje u kabinama.

Link to comment

Evo za malo poredjenja, odlazne takse na nekim evropskim aerodromima [koje se naplacuju putnicima]:

 

Belgrade
Serbian Security Charge (LG)    €3.30
Serbian CAD Passenger Charge (RF)    €0.98
Serbia Passenger Service Charge (RS)    €16.50

Barcelona
Spanish Airport Services Charge (JD)    €15.32
Spanish Security Tax (QV)    €3.78
Spanish Aviation Safety and Security Fee (OG)    €0.58

Budapest
Hungarian Airport Tax (HU)    €24.70
Hungarian Security Charge (FE)    €3.00

Berlin Tegel
German Airport Security Tax (DE)    €6.01
German Passenger Service Charge (RA)    €14.93
German Air Transport Tax (OY)    €7.50

Podgorica
Montenegro Departure Tax (ME)    €15.00

London Heathrow
United Kingdom Air Passengers Duty (GB)    €15.69
United Kingdom Passenger Service Charge (UB)    €34.14

Frankfurt
German Airport Security Tax (DE)    €6.57
German Passenger Service Charge (RA)    €25.72
German Air Transport Tax (OY)    €7.50

 

Sa 20EUR, Beograd je daleko od najskupljih [jeftiniji je od Budimpeste, a na nivou Barselone].

Link to comment

Pa wizz je sam rekao da je BG jedan od najskupljih evropskih aerodroma, kako onda raspravljati o toj tvrdnji sem bas poredjenjem sa drugim evropskim aerodromima?

Link to comment

Poenta je u tome da BEG do juče nije bio najskuplji za Wizz a sada je to odjednom postao. Odjednom su troškovi Wizza na BEG skočili za 40%. Neko™ zavrnuo slavinu, kombina sa G17 potisnuta drugom, jačom kombinom.

 

Povlačenje low costera sa aerodroma koji se drznu da im zatraže da plate usluge je svakodnevica u toj branši. Ryanair to redovno radi, kao i gomila drugih. Pri tome se Wizz čak ni ne povlači nego smanjuje operacije na nivo koji može da izgura bez subvencija.

Link to comment

Možda za početak sa onim gradovima na koje Wizz leti?

 

Evo mali cross-section njihovih destinacija:

 

 

Madrid

Spanish Airport Services Charge (JD)    €16.42

Spanish Security Tax (QV)    €3.78

Spanish Aviation Safety and Security Fee (OG)    €0.58

 

Rome Fiumicino

Italian Embarkation Tax (IT)    €15.99

Italian Security Charge (VT)    €2.55

Italian Security Bag Charge (EX)    €2.04

Italian Council City Tax (HB)    €7.50

Italian Passenger Service Charge (MJ)    €0.90

 

Geneva

Swiss Airport Passenger Security & Noise Charge (CH)    €18.68

 

Istanbul

Turkish Int'l Airport Service Charge (TR)    €10.88

 

Hamburg

German Airport Security Tax (DE)    €4.03

German Passenger Service Charge (RA)    €9.65

German Air Transport Tax (OY)    €7.50

 

Basel

Swiss Airport Passenger Security & Noise Charge (CH)    €11.50

Swiss Airport Tax (UU)    €6.33

 

Skopje

Macedonia Departure Tax (MK)    €11.50

Macedonia Security Tax (VS)    €6.00

 

Gothenburg

Swedish Passenger Charge (YA)    €15.50

 

Chisinau

Moldova Airport Development Tax (MD)    €9.00

Moldova Passenger Service Charge (WW)    €6.20

Moldova Security Charge (JQ)    €2.50

 

Larnaca

Cyprus International Passenger Terminal Facilities Charge (JW)    €2.02

Cyprus Passenger Service Charge (JX)    €0.90

Cyprus Airport Service Charge (CY)    €21.34

 

Milan Malpensa

Italian Embarkation Tax (IT)    €16.51

Italian Security Charge (VT)    €2.63

Italian Security Bag Charge (EX)    €1.01

Italian Council City Tax (HB)    €6.50

Italian Passenger Service Charge (MJ)    €1.19

 

Tel Aviv

Israeli Security Charge (AP)    €5.80

Israeli Departure Tax (IL)    €19.45

 

Ljubljana

Slovenia Passenger Service Charge (SI)    €17.00

Slovenia Security Fee (JJ)    €4.22

 

Baku

Azerbaijan Airport Development Tax (JB)    €8.00

Azerbaijan CAA Regulation Code (LJ)    €1.00

Azerbaijan Flight Security Tax (JL)    €10.00

Azerbaijan Departure Tax (AZ)    €20.00

Link to comment

Dakle, jedina beneficija je u tome što će da im aerodrom uzimati manje para tj smanjiti takse malo? Pa meni je bolje da im uzme manje para a i oni uzmu nešto pa da imam kartu od 20e do rima, nego da aerodrom zarađuje više para od čega ja neću videti cvonjka, a sve bude 3x skuplje... Ili neđe grešim?

Edited by Glas RazumaN
Link to comment

Ne, neka šema je očigledno postojala, ali obzirom na to da šema postoji i kad je u pitanju Air Serbia (inače bi sve bilo javno, je li) - očekivano, u Srbiji se gasi ona šema od koje neki širi slojevi imaju i neke koristi. Klasika. Država koja vodi neprekidan rat protiv svojih građana i ne da im ni malo ne da dišu nego da malo samo dođu do vazduha.Da nije bar malo onih stvari koje moraju da ispoštuju zbog EU, tek bismo onda videli svoga boga. Tako dolazimo do situacije gde je meni jeftinije da kupujem čarape i gaće u Londonu u radnji nego u Srbiji na pijaci. O Mađarskoj i tako tima da ne pričam. Uz afričke plate. 

Link to comment

nikakva "šema" nije postojala, to su priče za budale. plaćali su ono što su koristili i u obimu u kom su to koristili.

 

to sve dolazi iz iste kuhinje i konačno je nađen način da se sve ove najave formalizuju:

 

On je rekao i da su dozvole izdate Wizz Airu nelegalne i da to nema nigde u svetu. "Kako je moguće da jedna strana aviokompanija leti do 14 destinacija iz Beograda", pita se Milutin Popović.

 

"Ministarstvo saobraćaja traži načine da odbije zahtev EasyJet-a za uspostavljanjem letova od Milana do Beograda", potvrdio je za Aviokarta.net Milutin Popović, nedavno postavljeni pomoćnik ministra za vazdušni saobraćaj u Ministarstvu saobraćaja Vlade Srbije.

 

 

Popović smatra da Srbija nije u obavezi da postupa prema ovom sporazumu i da je odluka ranijih vlasti da izdaje dozvole svakoj evropskoj aviokompaniji u suprotnosti sa namerom sadašnje Vlade da zaštiti nacionalnog avioprevoznika.

ove izjave dotičnog su sve iz prošle godine.

jednostavnim neizdavanjima dozvola bi im E Komisija skočila za vrat, pa su morali da nađu drugi način.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...