Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

Nisam član, da li je najbolje uzeti Miles and More od Lufthanse?Kako sam ja planirao, iz BEG-Ist, Pegasus poleće oko 11.45, a povratak oko 21.45, što je ok vreme (ne gubim dan), a za 30evra, mislim da se može bolje pojesti nešto u samom Istanbulu.Ok, razumemo se da je Turkish jača firma, ali ni ovaj Pegasus nije neki buđavi, avioni su dobri Boing 737, a 3x30evra nije malo.

Edited by El Guapo
Link to comment
Nisam član, da li je najbolje uzeti Miles and More od Lufthanse?Kako sam ja planirao, iz BEG-Ist, Pegasus poleće oko 11.45, a povratak oko 21.45, što je ok vreme (ne gubim dan), a za 30evra, mislim da se može bolje pojesti nešto u samom Istanbulu.Ok, razumemo se da je Turkish jača firma, ali ni ovaj Pegasus nije neki buđavi, avioni su dobri Boing 737, a 3x30evra nije malo.
El Gaupo,Ako uzimas Miles&More, imam informaciju (iz druge ruke) da se kod Aegean dobija Senator status posle samo 40.000 milja. Proveri, a ako su lagali mene i ja lazem tebe.Pozdrav,X500
Link to comment
Nisam član, da li je najbolje uzeti Miles and More od Lufthanse?Kako sam ja planirao, iz BEG-Ist, Pegasus poleće oko 11.45, a povratak oko 21.45, što je ok vreme (ne gubim dan), a za 30evra, mislim da se može bolje pojesti nešto u samom Istanbulu.Ok, razumemo se da je Turkish jača firma, ali ni ovaj Pegasus nije neki buđavi, avioni su dobri Boing 737, a 3x30evra nije malo.
JMS može da ti da bolje informacije od mene za Miles&More. Ja koristim Miles&Smiles zato što mi je barem dve trećine letova na TK, to mi je "domaća" kompanija pa ima logike. Program u suštini nije loš s tim da ima jadan izbor poena koji se dobijaju na korišćenje kreditne kartice a u najvećem broju slučajeva ne priznaju milje na promotivnim tarifama (neke druge članice Star alijanse priznaju ali ne znam da li LH spada u njih).30 evra je realna razlika između legacy i lowcost prevoznika. Btw Pegasus ima lep izbor jela na svojim letovima po podnošljivim cenama, letos sam uzeo pileću šniclu i kapućino za 20 evra ako se dobro sećam. Avioni su odlični, 738, tu nema zamerke.U suštini ti je najbitnija udaljenost aerodroma tj. vreme transfera do centra grada. Taksi do evropske strane će te koštati najmanje 60-70 evra, a u nekim varijantama ni stotka nije daleko. Osim ukoliko neko ne dolazi po tebe, najpovoljnija opcija su autobusi koji su super udobni i idu na pola sata, cena je 5-6 evra a odredište Taksim. Ali i tu se naoružaj strpljenjem jer po ovim vremenima vidim da ćeš stići na SAW oko 14h po lokalnom vremenu, a u to vreme na autoputu ume da bude totalni krkljanac (zavisno od toga koji je dan).
Link to comment

Apropo milja, najbitnije pitanje je da li planiras da letis [i koliko] u naredne 2 godine kompanijama koje su u Star Alijansi?Inace, najjeftinije karte kod Turkish Airlines-a su u W klasi, i one mogu da se kredituju samo u Miles & Smiles program.

Link to comment

nisam siguran da je to sto slece na ataturk prednost, ataturk je ogroman i cesto ume da se ceka na pasoskom odeljenju, narocito kada istovremeno sleti nekoliko velikih aviona. dalje, ataturk je upola blizi gradu (meni je taksim orijentir, mozda i vise ako se odnosi da stari grad), do sabihe gokce ima nekih 45km voznje autoputem. medjutim vrlo cesto se desava da se brze stigne sa sabihe zato sto je veci deo dana po istanbulu jeziva guzva, pa se planiranih 45min od ataturka udvostruci, do bus sa sabihe retko probija svojih 50min.medjutim, drugi je razlog zasto ja preferiram pegasus. dok se pegasus nije pojavio, turkish je bio u precutnom kartelu sa JAT-om pa je njihova povratna karta BEG-IST imala istu cenu, oko 200e, sem kada su promocije. sada, kada je pegazus tu kartu oborio na nekih 60-70e RTN, turkish je odmah spustio cenu na 100e. tako da podrzavam pegazus i svakoga ko letenje cini jeftinijim. tih sat i po do istanbula ionako mogu da prezivim bez nekog sendvica ili sta vec TY deli na letu. to sto su najbolja kompanije me vise dotice kada treba da provedem 10 sati u vazduhu, sto sam vec imao prilike nekoliko puta i moram da kazem da ne delim misljenje da su najbolji, barem ne na letovima za indiju, gde ih opako siju emirati i slicne saudijske kompanije.

Link to comment
Apropo milja, najbitnije pitanje je da li planiras da letis [i koliko] u naredne 2 godine kompanijama koje su u Star Alijansi?Inace, najjeftinije karte kod Turkish Airlines-a su u W klasi, i one mogu da se kredituju samo u Miles & Smiles program.
Ja zapravo jako retko koristim avione, a i kad bih koristio, birao bih low budget, nego imam neke poene od hotelskog lanca, pa sam mislio da ih prebacim u milje i tako iskoristim. Kako se uopšte računaju te dobijene milje, koliko ih je potrebno za besplatnu kartu?Sent from my HUAWEI Y210-0200 using Tapatalk 2
Link to comment

TK i sada daje za 100 evra samo kada su kampanje, regularna cena je oko 130 ako bukiraš na vreme, oko 160 ako okasniš, a najtraženiji datumi u vreme praznika opušteno idu preko 200. Air Serbia nema ništa ispod 150 evra u decembru i januaru.Na Atatürk je iz Beograda najbolje doći večernjim letom TK, on sleće oko 23h i deo je večernjeg špica ali nikada nisam izgubio više od 20 minuta na pasoškoj. Saobraćaj je u to vreme više nego prijateljski nastrojen, od trenutka sletanja do ulaska na gajbu maksimalno 45 minuta (od čega nekih 20 minuta otpada na vožnju). Jutarnji let iz BEG sleće oko podneva i tu saobraćaj već ume da bude zeznut ali po mom iskustvu (a koristim oba aerodroma u Istanbulu) SAW nikada nije bolja opcija u smislu utrošenog vremena ako je smeštaj na evropskoj strani. Do hotela na Taksimu ćeš brže stići kroz najveći saobraćajni kolaps ako ideš sa IST jer kada saobraćaj u Istanbulu kolabira, on kolabira otprilike od Jedrena do Burse pa ako hoćeš da se probiješ do evropskog centra nema velike razlike da li mu prilaziš sa IST ili SAW.

Link to comment

Kad vec pricate o Miles and More miljama, vidim da i dalje mogu da se spajaju skupljene milje unutar porodice, da li je to neko skoro radio? (Opet se ne snalazim na sajtu)+

Taxes, fees and charges are not included in the mileage information. On European flights these can be settled with 18,000 miles.
Ja nemam toliko milja ni sad ;D Ali ne secam se da je pre pet godina, kada sam iskoristila milje bilo ista ovakvo, tj cena u miljama je bila kompletna.
Link to comment
Kad vec pricate o Miles and More miljama, vidim da i dalje mogu da se spajaju skupljene milje unutar porodice, da li je to neko skoro radio? (Opet se ne snalazim na sajtu)
To vazi samo za odredjene zemlje:
You will find the application form in our Lufthansa Offices in the following countries, who are participating in the family programme:
  • United Arab Emirates
  • Bahrain
  • Jordan
  • Oman
  • Pakistan
  • Qatar
  • Saudi Arabia
  • Kuwait
  • Lebanon
  • Iran
  • Egypt

Ja nemam toliko milja ni sad ;D Ali ne secam se da je pre pet godina, kada sam iskoristila milje bilo ista ovakvo, tj cena u miljama je bila kompletna.
Ja sam tada [2008.] iskoristio milje za kartu za Minsk i kostala je 15k [EU-EU FlySmart] + 12k Takse, ali ne mogu da se setim da li je to bilo nesto novo tada ili ne :)
Link to comment
To vazi samo za odredjene zemlje
Ua! :/Ostaje mi onda da trosim milje na Lindt i Baileys u Duty-Free-Shopovima. I tu takodje ima ogranicenja, ne mozes trositi milje ako ti je racun ispod 20 ili 30e, zaboravih sta mi je receno.
Ja sam tada [2008.] iskoristio milje za kartu za Minsk i kostala je 15k [EU-EU FlySmart] + 12k Takse, ali ne mogu da se setim da li je to bilo nesto novo tada ili ne :)
Ne secam se koliko je kostala moja Beograd-Madrid 2009. ali se zbilja ne secam da je bilo dodataka, a sama sam radila to preko sajta. Nije bitno vise ;)
Link to comment

Sigurno je pisano već o torbama i koferima i da posle utovara/istovara u/iz aviona, mogu da se bace. Stoga bih poneo stare torbe. Problem (da li je ) je što ne mogu da se zaključaju, ali ne bih nosio ništa vredno (u odlasku), da li pomaže ona folija, viđao sam na koferima u koju se umota, jel se to dobije na aerodromu ili ima negde da se kupi?

Link to comment
Zakljucavanje je precjenjeno.
jeste.ne secam se kada sam poslednji put zakljucao prtljagedit: ajde zakljucavanje, to mi je normalno. ali kada vidim check in za destinacije u rusiji, uzbekistanu i ostalim *stanima iz tog dela sveta. 90% torbi umotano. pitam ja moje saputnike, koji vam je, sta umotavate torbe. vecina se plasi kradje, mada ima i ovih sto nece da im se torba osteti bacanjem, navlazi, uprlja i sl Edited by banecare1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...