Jump to content
IGNORED

Aerodromi i letenje


Аврам Гојић

Recommended Posts

to je vrlo često mišljenje kod nas koje, ipak, nije potkrepljeno nikakvim statistikama ili ma kakvim argumentima. poslednji fatalni incident u JAT-ovom avionu dogodio se pre 40 godina.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Jat je imao dvije nesrece sa smrtnim ishodima. 1. Podmetnuta bomba/ oboren sa zemlje ceskim PVOom2. Greska nedovoljno kvalifikovanog osoblja u kontrolnom tornju na titogradskom aerodromu.

Link to comment

Dakako i to je dobro, ali se frekvencija kvarova i otkazivanja uslijed tehnickih problema naglo pojacala zadnjih godina. Letjeli su na starim avionima gdje se zamjena dijelova uglavnom radila kanibalizacijom. To su faktori koji znacajno povecavaju rizik. Nije isti rizik kad se leti na novim avionima u sredjenom sistemu, i kad se leti na sklopocijma pred istekom resursa i u firmi koja je u haosu.Da li je rizik bio toliki da materijano narusi sigurnost letenja, to ne znam, ali ne bi vjerovao Jatovcima na rijec. Zato sam ga i zaobilazio u sirokom luku zadnjih 10-ak godina.

Link to comment

Samo da se javim sa AUH gde ubijam pet sati na transferu. O istom trošku i da opljunem svoj matični Atatürk koji nesrećnom putniku koji nema Priority Pass ili lounge access, na noćnom transferu nudi jedino metalne stolice da na njima ostavi bubrege/jajnike. Kod šeika Zayeda u javnoj zoni se bez problema nalazi tapacirana stolica sa dodatkom za noge, a WiFi piči bez greške i bez ikakvih Facebook registracija ili ostavljanja broja mobilnog. Sve otvoreno 24/7, osoblje ljubazno i nasmejano. Imaju neke bruka dobre čokoladirane urme punjene pistaćima, sreća da se konzumiraju na komad jer 100 grama nosi 2k kalorija :blink:

Link to comment
  • 2 weeks later...

Imam ja nalog na Etihad Guest-u. Obično sve prolazi automatski, uključujući i partnerske kompanije (Air Berlin, Jet Airways, Air Serbia, Air Seychelles), tako da ne moraš ništa sama da upisuješ. Ako se ipak desi da milje ne prodju, ideš na ovaj link (ili na etihadguest.com):https://www.etihadairways.com/sites/etihad/global/en/guestrecognition/visitor/YourAccount/managemiles/pages/claimmissingmiles.aspx... pa tu uneseš podatke o letu. Na žalost, za letove kod partnerskih kompanija moraš da šalješ skeniran boarding pass na naznačenu e-mail adresu ali ipak pokušaj prvo online. Meni ponekad Turkish prihvata online claim za partnerske kompanije iz Star Alliance.PS jesi li videla opciju kod Etihada da pozoveš članove porodice da sakupljate sve milje na jednom nalogu?

Link to comment

Kad se logujem na M&M sajt pola stvari ne mogu da vidim, iskace mi ovo

You currently only have a temporary Miles & More card number registered in your online profile. As soon as you have a regular card and PIN, please update your personal profile accordingly. You will then be able to view your mileage account online.
Ovo nerazumem™. Kad i kako se dobija 'regular card and PIN'?
Link to comment

U formularu koji si popunio prilikom pristupanja ostavio si fizičku adresu. Na tu adresu će ti stići koverta sa "pravom" karticom programa (izgleda kao kreditna kartica, ima tvoje ime i broj kartice). Ne treba da skupiš bilo šta, obično im treba oko mesec dana da to pošalju.

Link to comment

Proslo je bar godinu dana i nista nije stiglo, zato sam i mislio da trebaju milje il' nesto.Kod Aeroflota su trebale milje i kartica je stigla nakon par dana.

Link to comment

Trebaju milje, i meni je stigla tek kad sam skupila prve.

Your five-digit PIN will automatically be sent to you by post along with your regular Miles & More plastic card as soon as you have earned one award mile with one of our Miles & More partners and this has been credited to your mileage account.
Link to comment
Imam ja nalog na Etihad Guest-u. Obično sve prolazi automatski, uključujući i partnerske kompanije (Air Berlin, Jet Airways, Air Serbia, Air Seychelles), tako da ne moraš ništa sama da upisuješ. Ako se ipak desi da milje ne prodju, ideš na ovaj link (ili na etihadguest.com):https://www.etihadai...ssingmiles.aspx... pa tu uneseš podatke o letu. Na žalost, za letove kod partnerskih kompanija moraš da šalješ skeniran boarding pass na naznačenu e-mail adresu ali ipak pokušaj prvo online. Meni ponekad Turkish prihvata online claim za partnerske kompanije iz Star Alliance.PS jesi li videla opciju kod Etihada da pozoveš članove porodice da sakupljate sve milje na jednom nalogu?
Aha, shvatam. Napravila sam nalog sebi, hocu i mami a upravo njena dva putovanja iz ove godine zelim da "upisem". Nosila sam se mislju da ce to ici jednostavno kao u nekadasnjem JAT Extra Flight Clubu gde bih samo upisivala brojeve od karata, no sad citam da te "milje" mozes da trazis do tri nedelje posle putovanja, tako da - nista od toga, proslo je vise meseci. :/@Miles and moreNisam dugo ulazila na sajt (sigurno nekoliko godina) jer nisam putovala Lufthansom do ove godine, i kad sam zelela da pogledam detaljno stanje sa miljama shatih da je to ~nemoguce..mozes videti trenutni balans i npr koliko si milja zaradio od poslednje leta, ali ne sad i detaljnu listu sa svim prethodnim.. Ili su tako bangavo napravili da se niko posten ne snalazi. Edited by I*m with the pilots
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...