Jump to content
IGNORED

Polovnjaci


nesha taxista

Recommended Posts

i ja povlacim sva zatezanja u tom smeru, glupo je. u stvari hteo sam da kazem da vise nema velikih razlika medju kolima kao nekad oa postiji veliki izbor, dok kod polovbjaka igraju i drugi faktori

 

to se apsolutno slazem. i da dodam da se sve kvari i da ne postoji brend koji je imun na teske moderne kvarove (razne dizne, usisne grane, raznorazne pizdarije uvedene da se izvuce poslednji kW iz motora) ali da ipak postoji neka statistika koja razlikuje pouzdanije i manje pouzdane. s obzirom da ceo zivot vozim polovnjake, poslednji nov auto u mojoj familiji je bila zastava 101 koju su moji roditelji kupili 1977, napisacu nesto sto nije novo ali ljudi cesto previdjaju, da manje vise svi moderni automobili imaju svoje tipske kvarove i da je ponekad bolje dobro upoznati auto koji kupujes, cisto da bi znao sta te ceka i za to se pripremio. kada sam kupovao ovo sto sada vozim, astru H sa CDTI motorom od 150KS apsolutno pojma nisam imao ni sta je EGR ventil, ni DP filter, ni usisna grana, ni plivajuci zamajac, posto nista od toga nije imao prethodni auto. onda kada je sve to krenulo da me zajebava uzasno sam pizdeo i mislio sam da sam pazario kao mentol, iako sam istovremeno jako uzivao u voznji i onome sto ti tih 150 dizel konja daje na putu (recimo ubrzanje od 8sec do 100km/h, kao honda accord). onda sam sreo lika koji ima isti auto sa jos vecom kilometrazom (ja sam trenutno na 243.000) koji mi je nacrtao da su sve to potrosne stvari na ovim motorima, da se EGR ventil cisti ili menja, da usisna grana strada na svakih 150k a kvacilo na 200-250k i da na to treba gledati isto kao na neku vrstu redovnog servisa. i da ako hoces da vozis auto sa takvim performansama onda moras nesto i da ulozis. sto me je zapravo totalno iskuliralo i na kraju sam prelomio da ne menjam auto, jer me kupovina polovnjaka ne lisava potencijalno svih ovih problema, nego da redovno servisiram i da teram dalje, posto motor i dalje radi spektakularno. pre 2 nedelje sam menjao set kvacila posto je misteriozno pojeftinilo sa 800 na 450e sto mi je OK ulaganje na ovu kilometrazu i sada prakticno imam novi auto, jer sam poslednjih 20k vozio sa olupanim zamajcem i korpom i kao budala sam ga tako vozio dok se nije raspao.

naravoucenije - nauci sta kupujes da se ne bi nervirao. a slazem se sto je neko napisao da je ovde bitnije da nadjes dobar komad nego sta kupujes, jer je ova cheapo klasa prilicno uravnotezena oko nekog proseka. 

Edited by yolo
Link to comment

sg ste me bacili u ozbiijan rebus, posto sam i ja u potrazi za 4-5k autom, ono sto me najvise buni je da je ponuda benzinaca dosta losija od dizelasa, a i ono sto ima nista nije jeftinije od dizela po godistu i kilometrazi, respektivno ;)

Link to comment
  • 2 weeks later...

Fiat Stilo 1,4 proizveden 2006. ili 2007. moze biti dobar posao. Proveren motor koji se koristio u vise modela, izmedju ostalih i u kragujevackom 500. Trosi samo litru vise benzina u gradu u odnosu na isti auto s dizel motorom, dok je van grada razlika jos manja. To uz nesto manju cenu benzina u odnosu na eurodizel znaci da ce razlika u troskovims za gorivo biti minimalna, a benzinac nema skupo ubrizgavanje, turbo i plivajuci zamajac, sto su sve inace skupi delovi. Naravno, dizel jtd je poznat po tome da je potukao kompletnu nemacku konkurenciju do 2000 kubika, ali generalno dizele ne savetujem zbog velike kilometraze i potencijalnih velikih troskova. Koga zanima plin treba da zna da ga Fiati tradicionalno dobro podnose. Mane automobila su osetljiv trap i elektronika, ali to se ipak ne kvari tako cesto, a delovi su uglavnom dosta jeftiniji od konkurentskih. Bitno je da ne nabavljate one bas najjeftinije, jer cesto ne traju dugo. Limarija je bolja od vecine konkurenata, a nabavna cena manja. Nije lose znati da je sistem zastite kod ovog automobila medju najboljima, pa ga je zato mnogo teze ukrasti.

Link to comment

posto vozim varijetet tog JTD motora (u nemackim kolima) samo da dodam par stvari u odbranu. cena zamajca je pala na oko 20.000 dinara i sada ceo set kvacila za zamenu (korpa, lamela, druk lezaj, zamajac) kosta 440e. s obzirom da se to radi u najgorem slucaju jednom za vreme eksploatacije vozila, razlika od 200e nije dramaticna. takodje ako se pazi sta se kupuje i izabere verzija motora koja nema problematicnu usisnu granu, onda se eliminise jos jedan potencijalni izvor troskova svakih 150.000km mada i za to vec ima resenje u vidu kupovine leptirica za 20e umesto cele grane za 250e. dizne na ovom motoru spadaju u statisticku gresku kvarova. ostaju problemi sa zacepljivanjem EGR ventila i posledicno DP filtera, ali to danas ima svaki moderni dizel. sve ovo pominjem jer je komfor voznje sa 1.9 dizelom u odnosu na 1.4 benzin neuporediv, narocito ako ta voznja ukljucuje i autoput, gde mozes pri prosecnoj brzini 150km/h izvuces sa prosecnom potrosnjom od oko 8 litara. kod benzinca je to verovatnije oko 11-12l.

 

ono sto naravno ostaje problem su dzinovske kilometraze dizela sa placeva i zato kola treba kupovati licno preko, za verovatnu razliku od 200k, vredi platiti malo vise tako.

Link to comment

Gledam neki dan.. Pro ceed-ovi, restajlizovani, sa oko i manje 100k km, uglavnom prvi vlasnici, su od 5400, 5500 pa na gore i to sa više nego korektnom opremom. Meni je to baš dobra kupovina? 

Link to comment

posto vozim varijetet tog JTD motora (u nemackim kolima) samo da dodam par stvari u odbranu. cena zamajca je pala na oko 20.000 dinara i sada ceo set kvacila za zamenu (korpa, lamela, druk lezaj, zamajac) kosta 440e. s obzirom da se to radi u najgorem slucaju jednom za vreme eksploatacije vozila, razlika od 200e nije dramaticna. takodje ako se pazi sta se kupuje i izabere verzija motora koja nema problematicnu usisnu granu, onda se eliminise jos jedan potencijalni izvor troskova svakih 150.000km mada i za to vec ima resenje u vidu kupovine leptirica za 20e umesto cele grane za 250e. dizne na ovom motoru spadaju u statisticku gresku kvarova. ostaju problemi sa zacepljivanjem EGR ventila i posledicno DP filtera, ali to danas ima svaki moderni dizel. sve ovo pominjem jer je komfor voznje sa 1.9 dizelom u odnosu na 1.4 benzin neuporediv, narocito ako ta voznja ukljucuje i autoput, gde mozes pri prosecnoj brzini 150km/h izvuces sa prosecnom potrosnjom od oko 8 litara. kod benzinca je to verovatnije oko 11-12l.

 

ono sto naravno ostaje problem su dzinovske kilometraze dizela sa placeva i zato kola treba kupovati licno preko, za verovatnu razliku od 200k, vredi platiti malo vise tako.

Upravo sam zvao prodavnicu, cena seta kvačila za Stilo 1,4 je 7990 dinara. Proizvođač je Valeo. Ima i jeftinijih, ali ovo je za preporuku. Dakle sam set kvačila je kod benzinca mnogo jeftiniji, tako da je ukupna razlika preko 300e. Zašto su sve komponente kvačila kod enzinca jeftinije? Matematika je jasna - dizelovo kvačilo mora preneti obrtni moment od oko 260nm, dok je kod benzinca to 137nm. Jasno je da dizelsko kvačilo zbog toga mora biti skuplje. Inače je tačno da Fiatov plivajući zamajac dokazano izdržljiviji od recimo VW, kao i samo ubrizgavanje i u pravu si da je tu kvar retkost, ali dešava se. Što se komfora vožnje tiče, brži auto se u principu lakše vozi, ali u komfor spadaju i buka i vibracije, koje su kod benzinca manje. A bolja vuča važi samo za Stilo od 115 i 120 ks, dok za onaj od 80 ne. On sigurno nije brži od benzinca sa 95 konja. Što se potrošnje tiče, ja nikom neću da savetujem da krši propise, a pri dozvoljenih 120 razlika je tačno onolika koliko sam naveo i u prošlom postu - do 1l.

Izbor karoserije nije nebitan. Ako nemate čestu potrebu za velikim teretima izbegavajte karavane. Oni su više voženi opterećivani, a i potrošnja je koji deci veća. Ovaj savet važi za sve marke automobila. Takođe izbegavajte vozila koja su imala ili još uvek imaju kuku.

Link to comment

Gledam neki dan.. Pro ceed-ovi, restajlizovani, sa oko i manje 100k km, uglavnom prvi vlasnici, su od 5400, 5500 pa na gore i to sa više nego korektnom opremom. Meni je to baš dobra kupovina? 

Kod Kie su problem delovi jer se ne nalaze baš svi lako, a i nisu jeftini. Inače za te pare se može nabaviti i ovaj božanski lep auto:

 

01.jpg

 

Za njega važi sve što sam napisao i za Stila (ima i taj motor), osim što su delovi malo skuplji, ali i dalje jeftiniji od konkurencije sličnog godišta. Pravi se od 2007, ali standardna preporuka (i ovo važi za sve marke) je kupovina godinu ili dve mlađeg.

Link to comment

Sidova linija mi je ipak lepša, moram priznati... A vidim i da su kod FIata kilometraže i do duplo veće.. 

 

Mada, ja imam samo jedan pick posle trenutnog civica, to je svemirac, takođe civic, 8. generacija. Kod ovih kia je privlačna što estetika to solidan izbor modela, male kilometraže i mahom prvi vlasnici. Kod svemirca je mnogo manja ponuda, kilometraže standardne, a npr skuplje su od kie, a i starije. Zato sam se i iznenadio, kada se sve uzme, stvarno mislim da je kia dobra kupovina, pogotovo ako prodajete trenutno vozilo i doplaćujete. 

Link to comment

Pazi, koliko je koji auto prešao je individualna stvar. Mislim, ne možemo reći da vozači jedne marke voze više od onih koji imaju neku drugu. Sve zavisi na koga naletiš. Jedino je pravilo koje je i logično,  da oni koji voze na dizel, TNG ili CNG najčešće (mada i to ne uvek) prelaze više.

 

Hondu bih uvek uzeo radije nego Kiu.

Edited by nesha taxista
Link to comment

mene od fiata odbija samo odvratan enterijer, doduse to je stvar ukusa al neveruem kako umeju da skockaju lancie i alfe a fiat ko da namerno ubogalje

Link to comment

Upravo sam zvao prodavnicu, cena seta kvačila za Stilo 1,4 je 7990 dinara. Proizvođač je Valeo. Ima i jeftinijih, ali ovo je za preporuku. Dakle sam set kvačila je kod benzinca mnogo jeftiniji, tako da je ukupna razlika preko 300e. Zašto su sve komponente kvačila kod enzinca jeftinije? Matematika je jasna - dizelovo kvačilo mora preneti obrtni moment od oko 260nm, dok je kod benzinca to 137nm. Jasno je da dizelsko kvačilo zbog toga mora biti skuplje. 

 

neobicno mi je to sto za opela benzinca set kvacila (sachs ili luk) kosta vise nego ovaj tvoj valeo. ali nije prvi put da je ovakva razlika u ceni na verujem istovetnim delovima na dva razlicita brenda.

Link to comment

a da li je tacno za Bravo da je neudoban i da je uzasan za rikverc?

Sa niskoprofilnim kao na slici bije u stubove, užasan je za rikverc koliko i Xsara ili Fiesta.

Najavili ga kao prvi Fiat koji će da naudi golfu...

Može, ali jedino ako ga udari bočno, sa sto-stodvajs.

 

Sa M-jet motorom...papreno skup i nov i polovan.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...