Jump to content
IGNORED

gde da nadjem? kako se zove?


MaryPoppins

Recommended Posts

ok, neću da tupim... pre neki dan sam menjao elektroinstalaciju, pardon, raspali ppr u kupatilu na novom naseljuliku malo smetalo što ga nešto pecka kad se tušira

Link to comment

ja sam mislio da je to bezopasno, cak i u starim zgradama, dok mi komsija nije poginuo od toga.ko ima stare instalacjie, treba da dobro razmisli pre tusiranja sa ukljucenim bojlerom

Link to comment
:isuse:Šta ako bojler nema dobro uzemljenje, a prekidač je na nuli? Šta se dobija time što se bojler "isključi"?Šta se dobije dobije ako se isključi samo pre kupanja? Je li mnogo bezbedniji onaj koji se ne kupa ali nešto drugo prčka po kupatilu?Ako su instalacije sumnjive, nemojte koristiti bapske lekove nego zovite dobrog električara da proveri i popravi instalacije, pre svega uzemljenje i osigurače.
Link to comment
...pre neki dan sam menjao elektroinstalaciju, pardon, raspali ppr u kupatilu na novom naselju...
pa to onda nije pitanje smanjenog kvaliteta nego kršenja propisa. nije da se bavim instalacijama ali kolio znam PPR nema šta da radi u kupatilu.
:isuse:Šta ako bojler nema dobro uzemljenje, a prekidač je na nuli? Šta se dobija time što se bojler "isključi"?Šta se dobije dobije ako se isključi samo pre kupanja? Je li mnogo bezbedniji onaj koji se ne kupa ali nešto drugo prčka po kupatilu?...
ako je faza uvezana na prekidač, što je osnovna stvar, ni bojler ni vod do njega nisu pod naponom. ako je sve ostalo po propisima nema šta da te udari. e sad, ako su majstori vukli dolazni vod pre prekidača PPRom kroz kupatilo pa još kroz neku od zabranjenih zona u blizini kade onda nisi baš potpuno bezbedan ni onda, pogotovo od peckanja pri kupanju. onaj koji se ne kupa je u principu bezbedniji, dok pereš ruke u gumenim papučama može da te dobro opali struja ali u kadi mislim da su ti šanse mnogo manje.
Link to comment

skoro sve novogradnje se rade ppr kablom, kuće baš sve...nije u pitanju cena kabla, što reče eoten, nego brzina izvođenjappr se "načuka" ekserčićima pri polaganju kablova, što je sa ppy nemogućea o poštovanju propisa bolje da ne pričam

Link to comment

da, to sa brzinom sam skontao i sam malo kasnije, može i bez štemanja. ide mnogo brže.ako je tako ispada da je bolje kupiti stan u nekakvoj sivoj fazi i sam uraditi instalaciju.

Link to comment

bilo je dosta slučajeva pogibije u kupatilu u vreme limenih kadi i pocinkovanih cevi u instalaciji. instalacije nisu bile "nulovane" (napravljen most u razvodnoj tabli a koji vezuje nulte vodove i one za uzemljenje i isto urađeno u trafo stanici). tada su se uzemljenja sprovodila do vodovodne cevi pa kad je komšiji "probio" šporet a ti istovremeno podešalvaš vodu stoječi u kadi.................sada, teško da je neko toliko nestručan da ne prekida fazni vod, instalacije se rade isključivo plastičnim cevima. ostaje rizik ako neko stvarno prikuca pp/r vod ekserom pa ošteti izolaciju faze a to se nalazi ispod pločice (koje su obično vlažne) pa ti stojiš bos na vlažnom patosu i prčkaš sa česmom.............ja sam bojler uključio kada sam ga kupio, stalno je uključen, voda se dogreva. jedino kada nikog nema u kući na duže, isključim bojler. važi i za zavrtanje ventila za mašine, ventila na plinskoj boci.

Link to comment

retko kad sam uspevao da prokljuvim naravoučenije iz muzičkih spotova. nigde kupanja sa sve pogibijom u spotu.bez zezanja, mislim da su veće šanse da zagineš u kupatilu ako se oklizneš ili unesš sa sobom u kadu neku spravu na struju. fen, recimo. naravno, onaj ko misli da je uključen bojler opasan, neka ga isključi.

Link to comment
naravno, onaj ko misli da je uključen bojler opasan, neka ga isključi.
i neka ga posle kupanja ponovo uključi, pošto ja ne mogu da se tuširam hladnom vodom.
Link to comment
bez zezanja, mislim da su veće šanse da zagineš u kupatilu ako se oklizneš ili unesš sa sobom u kadu neku spravu na struju. fen, recimo.
+1Mada se kod mojih nekad obavezno isključivao bojler za vreme kupanja. Zato mi je sad i u bazenu isključeno/od mreže odvojeno podvodno svetlo, što inače daje lep efekt. Ali, jednom paranoik, uvek paranoik.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...