Jump to content
IGNORED

Svastara


Lancia

Recommended Posts

 

 

Dan Auerbach Talks 'Extra Weird' New Solo Album
How the Grateful Dead and boxing inspired the Black Keys singer to form The Arcs
 
By Patrick Doyle April 24, 2015
 
I just finished up," says Dan Auerbach, on the phone from California, where he's playing his new solo album for Warner Brothers Records. "I'm really excited about it."
 
Auerbach's solo project, called the Arcs, will first release two "boxing-related" songs: "Stay in My Corner" and "Tomato Can," on a 7-inch vinyl at independent retailers on May 2nd, the day of the Floyd Mayweather/Manny Pacquiao fight in Vegas. "I can’t wait," Auerbach tells Rolling Stone. Auerbach, a boxer himself who regularly spars in his garage and backstage before shows, has already set up an official site for the new project.
 
The singer – whose last solo album was 2009's Keep it Hid – recorded the new album loosely in rehearsal studios and at a Brooklyn studio with friend Leon Michaels, who worked with Auerbach on his projects with Dr. John and Lana Del Rey. "It was cut really quick in a week and a half, two weeks of recording." Auerbach says he recorded with "a whole bunch of different people – my favorites," though he isn't saying who just yet. The Black Keys frontman will release the album in late summer.
 
"I just wanted to do my thing and get extra weird," he says of the album's direction. "I wanted everything to flow [and] be cohesive. A lot of the songs bleed one into the other, a lot like the Grateful Dead – my favorite records that they did. So I’ve got a lot of connected songs. It's basically everything I love about music all wrapped up into one record – that’s all!"
 
The singer-guitarist says this "extra-weird" vibe will apply to videos as well. "I'm just finishing up the artwork now, working on a cartoon video with this kid who lives in Bakersfield who's never made a video before," Auerbach says. "Kind of ridiculous. I’m just having fun [and] basically making music with no responsibility."
 
Before the album is released, Auerbach will return to the road with the Black Keys, whose tour was sidetracked due to drummer Patrick Carney's serious shoulder injury. "It’s going to be nice," he says of the band's return. "We needed that break so bad."
Link to comment
  • 2 weeks later...

bas sam se potrudio da izguglam i nisam uspeo. isao sam kao i ovi iz komentara koji su trazili po 'sluhu' i nisu isto imali uspeha. onda sam iskopao da je to band: 'ssq' 'in the cool morning man stands alone' kada se ovako pretrazuje ili po 'sluhu' nema nista..  :wacko:

 

palo mi je na pamet da jeste taj bend [preslusao sam malopre neku stvar na yt da vidim o cemu se radi, i to je taj fazon - glas i muzika] ali da je neka pesma koju je ona obradila. 

 

izgleda da samo ovaj dj shadow ima tu plocu :D 

Link to comment

bas sam se potrudio da izguglam i nisam uspeo. isao sam kao i ovi iz komentara koji su trazili po 'sluhu' i nisu isto imali uspeha. onda sam iskopao da je to band: 'ssq' 'in the cool morning man stands alone' kada se ovako pretrazuje ili po 'sluhu' nema nista..  :wacko:

 

palo mi je na pamet da jeste taj bend [preslusao sam malopre neku stvar na yt da vidim o cemu se radi, i to je taj fazon - glas i muzika] ali da je neka pesma koju je ona obradila. 

 

izgleda da samo ovaj dj shadow ima tu plocu :D

 

E jbg, ali hvala na trudu, u svakom slučaju... :thumbsup:

Link to comment

https://www.youtube.com/watch?v=3ArSb3lCc28

 

Mala pomoć: da li znate koja je pesma na 08:15? Shazam nije od pomoći pa ako neko zna, unapred zahvaljujem puno

bas sam se potrudio da izguglam i nisam uspeo. isao sam kao i ovi iz komentara koji su trazili po 'sluhu' i nisu isto imali uspeha. onda sam iskopao da je to band: 'ssq' 'in the cool morning man stands alone' kada se ovako pretrazuje ili po 'sluhu' nema nista.. :wacko:

 

palo mi je na pamet da jeste taj bend [preslusao sam malopre neku stvar na yt da vidim o cemu se radi, i to je taj fazon - glas i muzika] ali da je neka pesma koju je ona obradila.

 

izgleda da samo ovaj dj shadow ima tu plocu :D

time se bavim već dva dana :)

sada sam se zainatila da ću je naći, makar mi presela muzika i tekstovi :p

Link to comment

da, i ja sam imao isti taj inat, ali bezuspesno.. kao da ne postoji ta stvar. ono sto je zanimljivo kada se gugla, sve vodi na iste, one komentare koji spominju tu stvar na ovom snimku...

Link to comment

Zna to da radi Shadow i te kako. Secam se jednog njegovog gostovanja kod Dzajls Pitersona. Vadio je neke gospele iz 50-ih i neke jos starije napeve, Dzajlsu je bilo malo je reci neprijatno

Link to comment

onda nam je potraga zaista uzalud. sada gledam na discogs-u zvanicne albume, ali sam 100% ubedjen da ova stvar koja se trazi, nije na njima. sa druge strane, tu je i gomila singlova i verovatnoca da je na istim ova stvar je vrlo mala, imajuci u mislima o kakvom se coveku radi, kako ga opisujete... takodje, malopre sam video su joj se mnoge trake nasle na raznim filmovima, skinuo sam dve sa slsk-a sada, ali ni jedna nije ovo sto se trazi. druge dve, koje su se nasle na filmu, isto nisu, buduci da su sa zvanicnih albuma... 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...