Jump to content
IGNORED

Klasični filmovi


Ulis

Recommended Posts

Možda bih se složio sa tobom, da pre nego što sam prvi put pogledao film, nisam pročitao kako je film dobio ime. Naime, iz 1 rečenice B. Frenklina: "Keep your eyes wide open before marriage, half shut afterwards", izvučene su boldovane reči (moj bold). Tako da ne stoji da je ovo film o sexualnosti. Više je usmeren na odnose u braku, na poverenje. Slažeš se da čovek sa iskustvom kakvo je imao Kubrik, može da kaže mnogo o tome. Druga je stvar što uloge možda loše podeljene (izuzev Sidni Polaka, koji je sjajan) i da scenario ima priličan broj propusta.
Teacher,ovo na šta si odgovorio nije moje mišljenje. Tako je mislio jedan naš prijatelj iz davnih SC dana.
Link to comment
  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Ulis

    60

  • Sludge Factory

    14

  • Ajant23

    14

  • MocaVukotic

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Teacher,ovo na šta si odgovorio nije moje mišljenje. Tako je mislio jedan naš prijatelj iz davnih SC dana.
Izvinjavam se. Mislio sam da je to tvoje mišljenje. Takođe, preporučujem i ovaj dokumentarac o Kubrikovim kutijama, kako bi se videlo kako je čovek radio.
Link to comment
Možda bih se složio sa tobom, da pre nego što sam prvi put pogledao film, nisam pročitao kako je film dobio ime. Naime, iz 1 rečenice B. Frenklina: "Keep your eyes wide open before marriage, half shut afterwards", izvučene su boldovane reči (moj bold). Tako da ne stoji da je ovo film o sexualnosti. Više je usmeren na odnose u braku, na poverenje. Slažeš se da čovek sa iskustvom kakvo je imao Kubrik, može da kaže mnogo o tome. Druga je stvar što uloge možda loše podeljene (izuzev Sidni Polaka, koji je sjajan) i da scenario ima priličan broj propusta.
Upravo. Inace, Kjubrik je trazio glumce koji su bracni par i u stavrnom zivotu. Prvo je hteo Aleka Boldvina i Kim Besindzer, ali su se oni vec bili razveli (ili tako nesto). Takodje mu je za glavnog glumca trebao i neko relativno mlad, a uspesan u zivotu i poslu i, sto-bi-rekli, pozeljan kod zena. Sta god mislili o Tomu Kruzu, on ispunjava te uslove. A u tom paru je bar dobio dobru glumicu, sta 'ocete? :D Ne vidim neke velike propuste u scenaruju, s obrizom da je moguce da se sve ono desava u snu ili nekakvom "mesecarskom" stanju.
Link to comment
Pa, jbg, slagao se, ne slagao sa ovim tekstovima, lepo mi je da ih citam, pa me ponekad izazovu da moram i da ih prokomentarisem. Ako hocete da ne komentarisemo na ovoj temi, u opste, nema problema. :)
Nemoj hoćete replicirajući meni, molim te... Nemam veze sa tim.Nisi me razumeo, i ja kao i ti prosto osećam nagon da komentarišem, ali se uzdržavam. Pa, ti si mi pomogao opravdanjem. Volim tvoje postove. Sve što se kaže ima smisla samo po sebi ili tako što je povod za razgovor... U oba slučaja ima velikog smisla, i što se mene tiče tvoj entuzijazam je sjajan... :)
Ako se ne varam, scene po ulicama Njujorka snimljene su u studiju u Engleskoj (u kojem je Kjubrik snimio veliki broj filmova od kad je napustio USA i preselio se u Englesku). Sto mi je, takodje, fascinantno, s obzirom koliko je obro ispalo.
Nije mi bilo bitno gde je snimljen, već kako izgleda... U sećanju, film mi se miluje sa doživljajem filma "Killer's Kiss (1955)"...
Link to comment
Nemoj hoćete replicirajući meni, molim te... Nemam veze sa tim.
Izvini, nisam imao losu nameru. Niti sam pokusavao da budem cinican. Ozbiljno sam mislio, ako se hocete da se dogovorimo da ne komentarisemo na ovoj temi (da otvorimo novu temu samo za komentare i diskusiju, ili da ne komentarisemo u opste?), ok, nemam nista protiv!
Nisi me razumeo, i ja kao i ti prosto osećam nagon da komentarišem, ali se uzdržavam. Pa, ti si mi pomogao opravdanjem. Volim tvoje postove. Sve što se kaže ima smisla samo po sebi ili tako što je povod za razgovor... U oba slučaja ima velikog smisla, i što se mene tiče tvoj entuzijazam je sjajan... :)
E pa drago mi je. S obzirom da imam mnogo manje znanja i obrazovanja (pa i godina, pretpostavljam :D ) od tebe i od ostalih ljudi ovde, na ovom ptf-u. Sto se entuzijazma tice, voleo bih da ga imam jos mnogo vise, ali to je vec neki moj licni problem.
Nije mi bilo bitno gde je snimljen, već kako izgleda... U sećanju, film mi se miluje sa doživljajem filma "Killer's Kiss (1955)"...
Ma slazem se da je nebitno, u principu, ali izgleda odlicno, pa mi je zato jos fascinantnije. Kao i onaj uvod u Odiseji, sa onim covekovim precima, koji je takodje snimljen u studiju (pomenuh to na temi o svetlu, kad je Ulis postavio slike iz te scene). Koristio je neku tehniku sa ogledalima, ili tako nesto. Moram da nadjem nesto detaljnije o toj fori, jer je mnogo dobra. :) Edited by Sludge Factory
Link to comment
Ako se ne varam, scene po ulicama Njujorka snimljene su u studiju u Engleskoj (u kojem je Kjubrik snimio veliki broj filmova od kad je napustio USA i preselio se u Englesku). Sto mi je, takodje, fascinantno, s obzirom koliko je obro ispalo.
ne bukvalno u studiju vec u dvoristu pinewood studija, mislim na atmosferu i ulice manhattana.meni se film vrlo dopao na drugo gledanje. jer sam podlegla bandwagon efekatu i ispljuvala film.medjutim prve scene u filmu , alice s ledja, u crnoj sleuth hdljini , iako okrenuta ledjima emituje takvu eroticnost, iznenada haljina klizi niz telo i za trenutak pred nama je bestidna nagost i onda sve ode u black out.razgolicenost i uskracivanje , iskusenje i uzmicanje.ili ona tako kjubrikovska kompozicija koriscenje hodnika, uhvaceni u tunelu stisnuti i levo i desno , alice i bill na putu za x-mas party, put bez povratka koji vodi seksualnim perverzijama i td...i naravno crvena boja koja je savrseno dominirala u raskosnoj paleti boja.ili tipicno za kjubrika / a i za interior designers i arhitekte/ njegov omiljeni interior - kupatilo gde se vazne scene desavaju.svaka scena je vrloslojevita i u tome je uzivanje u kjubriku, zato se svi njegovi filmovi bez problema gledaju ponovo ili u fragmentima bez zamora, kompleksni su kao simfonije i isto tako snazni.tako da mi komentari tipa film je zesce sranje deluju krajnje /eufemisticki receno/ naivno. Edited by PussyGalore
Link to comment
ne bukvalno u studiju vec u dvoristu pinewood studija, mislim na atmosferu i ulice manhattana.
Da, da. Ali ceo set je bio izgradjen. Zgrade, ulice. Imali su ljude koji su donosili slike iz Njujorka, prema kojima su pravili rekonstrukciju. Naravno, klasicna Kjubrikova paznja prema detaljima.
meni se film vrlo dopao na drugo gledanje. jer sam podlegla bandwagon efekatu i ispljuvala film.medjutim prve scene u filmu , alice s ledja, u crnoj sleuth hdljini , iako okrenuta ledjima emituje takvu eroticnost, iznenada haljina klizi niz telo i za trenutak pred nama je bestidna nagost i onda sve ode u black out.razgolicenost i uskracivanje , iskusenje i uzmicanje.ili ona tako kjubrikovska kompozicija koriscenje hodnika, uhvaceni u tunelu stisnuti i levo i desno , alice i bill na putu za x-mas party, put bez povratka koji vodi seksualnim perverzijama i td...i naravno crvena boja koja je savrseno dominirala u raskosnoj paleti boja.ili tipicno za kjubrika / a i za interior designers i arhitekte/ njegov omiljeni interior - kupatilo gde se vazne scene desavaju.svaka scena je vrloslojevita i u tome je uzivanje u kjubriku, zato se svi njegovi filmovi bez problema gledaju ponovo ili u fragmentima bez zamora, kompleksni su kao simfonije i isto tako snazni.tako da mi komentari tipa film je zesce sranje deluju krajnje /eufemisticki receno/ naivno.
Meni se dopao odmah. Mnoge od razloga si navela/o. Ok, nema Kjubrikovog filma koji ja ne volim i koji mi se ne dopada, pa mu ova izjava dodje suvisna, ali namerno potenciram to, zato sto sam od mnogo ljudi cuo misljenje kako mu je EWS najlosiji film i kako je 'tanak'. Po meni, njegov najtanji film (u sadrzinskom smislu, u smislu neke dubine) je The Shining. Da se razumemo, obozavam The Shining, ne mogu da vam opisem kako sam se osecao kad sam, kao klinja, gledao onu scenu gde prati decaka na biciklici dok se vozi kroz hotel, pa tockovi naizmenicno prelaze preko parketa i tepiha. Pa onda cuvena scena sa talasom krvi koja navire iz lifta, itd. Za mene je to sustina horora, bila onda, a i sada je. Kombinacija slike i zvuka koja izaziva onu vrstu intimnog straha, koju ne delite bas rado sa okolinom. Ona vas ne tera da vrisnete, da uhcete ili vas naglo preseca u stomaku, kad iz mracnog coska iskoci neko cudoviste sa krvavim nozem u ruci (ili tako nesto), ovo je nesto potpuno drugacije. Pogadja drugu zicu. Fantasticno snimljen, izreziran film, sa over the top glumom, ali takvom da ne smeta, vec naprotiv doprinosi atmosferi i kompletnom utisku. Ipak, ja u The Shining-u ne mogu da nadjem to neko dublje znacenje, poruku, smisao, kako god biste to vec nazvali. Mogao bih da natezem neku analizu, da trazim neku simboliku i ok, verovatno da postoji nesto od toga (npr. ono najociglednije: kako izolacija utice na coveka, porodicu, itd.), ali mi to ne deluje preterano bitno. Jednostavno, imam osecaj da je hteo da napravi jednostavan, zanrovski (konkretno horor) film, bez mnogo skrivenih znacenja (i u tome je uspeo). To ne znaci da je The Shining manje vredan i manje interesantan film. Naprotiv. Kjubrik se zenio tri puta (treci put sa zenom sa kojom je bio u braku cetrdeset godina, do kraja zivota) i verovatno mu je ta tema braka, vernosti, musko-zenskih odnosa u braku, itd. bila intrigantna. Uneo je dosta u ovaj film i meni, svakako, ne odaje utisak 'tankog'. Pomenula/o si svetlo i boje. Tri boje su izrazito dominantne u filmu: crvena, plava i zlatno-zuta. Interesantno je gde i kako ih koristi (plava uglavnom dopire spolja, kroz prozore, dok je crvena unutra, u stanovima i kucama (crveni sto za bilijar, hmm?), zlatna je pak dominantna na zabavi, zatim pozicioniranje glumaca spram tih boja, itd. ). Interesantne su i te scene sa Alis u kupatilu, mestu najvece intime i privatnosti (simbolicnoj manifestaciji ljudske ogoljenosti i iskrenosti pred samim sobom, pre svega; zato mislim da je kupatilo imalo tako vazno mesto u Kjubrikovim filmovima), prakticno sa ivice kupatila ona prigovara muzu za one dve ribe na zabavi i prica mu o onom mornaru i njenim fantazijama. Film o kojem moze dosta da se prica.
Link to comment

u pravu si za the shining, i meni je taj film overrated i imam utisak da kako su godine prolazile tako je on nezasluzeno stavljen u red njegovih najboljih ostvarenja na ustrb,recimo , barry lyndona.ipak je jedna rozmarina beba

Link to comment
u pravu si za the shining, i meni je taj film overrated i imam utisak da kako su godine prolazile tako je on nezasluzeno stavljen u red njegovih najboljih ostvarenja na ustrb,recimo , barry lyndona.ipak je jedna rozmarina beba
Meni je Shining najslabiji Kjubrikov film koji sam gledao, EWS mi je mnogo dublji, ozbiljniji.
Link to comment
e jebiga ispade EWS dobar zato sto je lepo sliko Nikol kako piski
te scene su uvek jake, jace od seksa, seti se/ako si gledao/ holy smoke sa kate winslet i harvey keitelom, u australijskoj nedodjiji, bas ta scena na pesku.mislim da treba da pogledas ponovo ews, bez predrasuda i fast forwarduj kada dodje mlakonjasti serbedzija.
Link to comment

Da se priključim pljuvačini po Usijavanju, mada nije baš toliko loš, ali strašno je precenjen... Doduše, populistički precenjen. Ne znam da je iko ozbiljno tvrdio da je on bolji od Berija... :huh:

in the cut
I, meni dobar... Ima puno mana, ali britak...
Link to comment
Da se priključim pljuvačini po Usijavanju, mada nije baš toliko loš, ali strašno je precenjen... Doduše, populistički precenjen. Ne znam da je iko ozbiljno tvrdio da je on bolji od Berija... :huh:
Da, to je dobar izraz populisticki precenjen. Zato sto film jeste dobar, ali su ga nabiflali raznorazni, od kojih vecina, verovatno, ni ne zna za Berija Lindona. A neces verovati koliko ima ljudi koji misle da je Beri Lindon bez veze. Meni je remek-delo. Za to su krive predrasude o takvoj vrsti filmova (tacnije o periodima o kojima govore, pa i o temama kojima se bave). Npr. i ja sam mislio da je Scorseseov The Age of Innocence bez veze, a ispao mi je odlican film (bard je bard, jbg :) ).
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...