Jump to content
IGNORED

prirubnice


rugievithus

Recommended Posts

Ljudi, nemam pojma gdje drugo da stavim ovu temu, pa se odlucih za ovaj pdf. Ako moderni misli da mi tu nije mjesto, nek` premjesta, brise... sta `oce :lol: Nego, htjedoh zamoliti nekog pametnijeg od sebe za neki link ili nesto u vezi pravljenja prirubnica. Nemam pojma o tome a treba mi neka metodologija proizvodnje ili nesto slicno... masine koje se koriste, materijali, kalupi za celik i sl... standard nije bitan. Moze i JUS, DIN ... svejedno... Unaprijed se zahvljujem na bilo kakvoj pomoci. POzdrav

Link to comment

eh, te prirubnice...sećam se da je moj deda govorio da najbolje prirubnice pravi neki majstor iz Čelareva...u mojoj kući uvek je bila barem po jedna dobra prirubnica, kupovale su se oko Đurđevdana, cela bi se porodica skupila da gleda prirubnicu, počastili bi komšiluk...i koristili bi je sve do svetog Ilije, kada bi je zakopavali u šumarku iza potoka...šta su to prirubnice?

Link to comment
Ljudi, nemam pojma gdje drugo da stavim ovu temu, pa se odlucih za ovaj pdf. Ako moderni misli da mi tu nije mjesto, nek` premjesta, brise... sta `oce :lol: Nego, htjedoh zamoliti nekog pametnijeg od sebe za neki link ili nesto u vezi pravljenja prirubnica. Nemam pojma o tome a treba mi neka metodologija proizvodnje ili nesto slicno... masine koje se koriste, materijali, kalupi za celik i sl... standard nije bitan. Moze i JUS, DIN ... svejedno... Unaprijed se zahvljujem na bilo kakvoj pomoci. POzdrav
mozda da malo preciziras?za sta se koriste?u zavisnosti od toga imas ceo dijapazon materijala.kalupi mogu biti za celicni liv, tesko da ces celik da obradjujes livenjem.
Link to comment

Pa uglavnom za cjevovode plinskih instalacija i cjevovode za naftne instalacije... Mislim da se te ptirubnice deklarisu za radni pritisak od 25/40 bara, al` nisam siguran.Uglavnom, koliko sam do sad saznao, to je da se prvo prave kalupi u koji se izlijeva odredjena vrsta celika. Tako dobijeni odlivci se obradjuju na tokarkoj masini i glodalicama. To je sto sam do sad uspio saznati, al` to nije provjereno.Meni treba neka tehnologija prozivodnje, ajd` da kazem serijske. E sad, moguce je da se rade na taj nacin, ali, to mi djeluje nekako "staromodno" i presporo... Taj nacin mi vise djeluje kao za neke prepravke ili nesto slicno... edit: zaboravih reci da je rijec o grlastim, slijepim i ravnim prirubnicama

Link to comment

moracu da proverim, posto se davno nisam bavio prirubnicama.u svakom slucaju, posto je rec o procesnoj industriji, mislim da prirubnice od celicnog liva nisu najbolje resenje.otprilike, to je taj postupak proizvodnje koji si naveo, koliko god ti staromodno i presporo delovalo, dobijeni odlivak uglavnom moras da izlozis i obradi rezanjem. ali, kao sto rekoh, nisam siguran da ti taj materijal radi posao za neku ozbiljniju industriju.za agresivnu sredinu uglavnom se koriste specijalni konstrukcioni celici koji se jako retko liju, u poslednje vreme i kompozitni materijali, pa i staklena vlakna.

Link to comment
moracu da proverim, posto se davno nisam bavio prirubnicama.u svakom slucaju, posto je rec o procesnoj industriji, mislim da prirubnice od celicnog liva nisu najbolje resenje.otprilike, to je taj postupak proizvodnje koji si naveo, koliko god ti staromodno i presporo delovalo, dobijeni odlivak uglavnom moras da izlozis i obradi rezanjem. ali, kao sto rekoh, nisam siguran da ti taj materijal radi posao za neku ozbiljniju industriju.za agresivnu sredinu uglavnom se koriste specijalni konstrukcioni celici koji se jako retko liju, u poslednje vreme i kompozitni materijali, pa i staklena vlakna.
Moguce da si u pravu sto se tice materijala... Dosao sam do nekih informacija da se za grlaste prirubnice koristi celik Č.0361 a za slijepe Č.1331E sad, znači, što se tiče tehnologije obrade, kažeš da uglavnom stoji taj postupak da se dobijeni odlivak obrađuje na navedenim mašinama? Jer, sve što sam uspio saznati do sada je da se vanjski tubovi, rupe za vijke, srednja rupa kao i zaptivna površina obrađuju. E sad, da li je to na tokarskom stroju i glodalici, ili je neka savremenija metoda, to ne znam.U svakom slučaju, puno ti hvala na informacijama.
Link to comment

da, C.0631 mislim da bi definitivno dosao u obzir.pa moras da ivice obradjujes rezanjem, posto livenjem nikako ne mozes da dobijes zeljeni kvalitet povrsine.to vazi i za otvore, s time sto su mnogo bitniji faktori moguca losa struktura odlivka i pojava zaostalih napona, u slucaju da pokusas da otvore izlijes. naime, zapremina topljenog materijala prilicno se razlikuje od one kad predje u cvrsto stanje. na mestu gde bi bili delovi kalupa za otvore liv bi zauzeo zapreminu istu kao posle hladjenja, sto ne vazi za materijal udaljen od tih pozicija.tako da ti nekoliko koraka obrade rezanjem svakako sledi.

Link to comment
Pa uglavnom za cjevovode plinskih instalacija i cjevovode za naftne instalacije... Mislim da se te ptirubnice deklarisu za radni pritisak od 25/40 bara, al` nisam siguran.
Ne, ne, ne.Pa gradjevinci to znaju, cudi me da se nijedan nije pojavio da posavetuje.Prirubnice traze cement (Portland Cement) koji nosi 250kg po centimetru.Otprilike kao onaj cement za stepenice, pri rubu, odatle i naziv - prirubnice.Sada, problem je u tome sto hijenine celjusti lome kosti sa 800 pounds po kvadratnom inchu. Ko zivi u hiyena-infested zonama, ne treba da se plasi - prirubnice izdrzavaju 30% jaci pritisak nego sto hijenini zubi mogu da nanesu. Spavajte mirno.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...